porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.

doradztwo budowlane architektom, projektantom, wykonawcom, inwestorom

BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania treści odpowiedzi w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Odpowiedzi są wyłącznie doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być jednak wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów oraz budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osoby uprawnione). Odpowiadający i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie rozwiązań, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci uzyskiwania bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY nie wcześniej niż po upływie 14 dni od jej otrzymania.
pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
  

znalezionych tematów: 1332
 
 
135
   ...  
32
 
31
 
30
 
29
 
28
   ...  
1
 
 
Olaf O.

dział 308
temat nr 292

Współczynnik nakładu nieodnawialnej energii pierwotnej


Temat dotyczy obliczania charakterystyki energetycznej budynku. Jak powinno się przyjmować współczynnik nakładu wi na wytworzenie i dostarczenie energii do budynku gdy mam kotłownię w budynku wielorodzinnym, która zasila dwa takie budynki? Czy wi = 1,1 czy wi =1,2?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: charakterystyki energetyczne porady architektom porady inżynierom

Łukasz Pawlukowski

dział 308
temat nr 291

Przejście rur przez fundament


1. Jak prawidłowo wprowadzić przez ścianę fundamentową z bloczka betonowego rurę wodną fi 32 mm i kanalizacyjną fi 160 mm?
2. Jak poprawnie wykonać hydroizolację na takich przejściach?
3. Czy w budynku jednorodzinnym do zbrojenia ławy z trzpieniami możemy przyspawać lub zacisnąć bednarkę dla przewodu 0 do rozdzielni?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje

Michał D.

dział 308
temat nr 290

Pytania o wentylację mechaniczną w domu


Tym razem mam pytanie o wentylację, o prawidłowy rozdział powietrza w pomieszczeniach. Pisał Pan, że to co jest obecnie projektowane, nie jest do końca prawidłowe, co wynika z oszczędności i braku wiedzy projektantów wentylacji (bierzemy pod uwagę domy jednorodzinne, a nie przemysłowe). Ponieważ to jaki rodzaj wentylacji będzie wyjdzie z analiz, nie mniej jest prawdopodobne, że może to być wentylacja mechaniczna z rekuperacją w moim przypadku, także mam kilka pytań w tym zakresie:
1. Są różne rodzaje wentylacji, jak czytałem w rozporządzeniu i innych dokumentach w domu jednorodzinnym raczej powinno dążyć się do wentylacji zbilansowanej i nie brać pod uwagę nadciśnieniowej czy też podciśnieniowej, czy słusznie?

2. Gdybym rozważał taką wentylację, czerpnię chciałbym umieścić w ścianie szczytowej, gdzie jest zacienienie, co sprawia, że ewentualnie nie będzie pobierane podgrzane powietrze i zapewni łatwe dojście w celu czyszczenia takiego elementu, które trzeba wykonać przynajmniej raz w roku. Ponieważ wyrzutnia powietrza jest dość konkretnie opisana w przepisach, gdzie nie można, ale nie ma takiego przypadku: czy mógłbym umieścić wyrzutnię powietrza na poddaszu nieużytkowym, które będzie wentylowe przez otwory w ścianach szczytowych, czy to byłoby dobre rozwiązanie czy też złe? Podyktowane jest tym, że nie trzeba by przebijać dachu.

3. W zasadzie wszystkie firmy projektują umieszczając nawiewy w pokojach "czystych" (salony, pokoje), a wywiewy przez pomieszczenia "mokre" tudzież "brudne" (garderoby, kuchnie, toalety), wspomniał Pan, że jest to nieprawidłowe rozwiązanie albo nie najlepsze. Jak powinien być prawidłowy rozdział powietrza, czy każde pomieszczenie powinno mieć nawiew/wywiew? Biorąc pod uwagę, że wzrost ilości kanałów zwiększa opory powietrza, a co za tym idzie wzrost zużycia energii wentylatorów a zarazem wzrost kosztów inwestycyjnych jak i instalacyjnych. Jak zrobić prawidłowo, by najważniejszy był komfort.

4. Niewielu wie, że jeśli nawiewy są tak projektowe jak są teraz obecnie, to każde drzwi w pomieszczeniach powinny być podcięte 80 cm2, a to już spory otwór, który w łazienkach to jeszcze jesteśmy przyzwyczajeni, ale w pokojach takie podcięcie wygląda moim zdaniem okropnie (to nie jest małe podcięcie). Co ma wpływ oprócz przepływu powietrza na akustykę między pokojami, w sumie to pewnie tak jak byśmy drzwi nie mieli zapewne. Czy jest inny sposób, zawory wyrównujące ciśnienie?.

5. Projektując wywiew w kuchni gdzie występuje spalanie tłuszczów, czy powinno się dodatkowo zabezpieczyć kanały wywiewne. Bo tak logicznie myśląc tłuszcz osiadając w kanale wywiewnym przyspieszy zabrudzenie takiego kanału, rozwój bakterii, dodatkowo tłuszcz przedostanie się do rekuperatora jego wymiennika, a wraz z nim bakterie, co wpływa na często krotność czyszczenia kanałów, a także wzrost kosztów, bo zabrudzony wymiennik spowoduje wzrost kosztów energii, poprzez zwiększanie oporów powietrza. Widziałem takie filtry stożkowe, które można włożyć zabezpieczając w jakimś stopniu kanały, ale to oczywiście również wpłynie na koszty i powinno być już na etapie projektowania przewidziane. Czy jest to dobre rozwiązanie?
Sam okap z filtrem węglowym nie wyłapie wszystkich cząsteczek bo to zwyczajnie niemożliwe, także wiara w takie coś jest zbyteczna, dlatego zastanawiam się jakie ewentualne działania podjąć w celu minimalizacji tego zanieczyszczenia.

6. I najważniejsze zna Pan firmy lub osoby, którzy mogą to dobrze zrobić?? Bo jak patrzę na oferty, że zrobimy za 300 zł to jedynie mogę się uśmiechnąć i podziękować takiej firmie, bo trzeba wziąć tyle zmiennych pod uwagę projektując instalację, że godzina pracy by wyszła po parę złotych, a jak ktoś zna przepisy to teraz minimum to 13 zł brutto, czyli wychodzi, że projektant instalacji zrobi to w 23 godziny i będzie zadowolony z otrzymanej stawki. Co nie znaczy, że ma to kosztować tysiące, ale rozwaga przy każdym wyborze jest wskazana. Ile Pana zdaniem powinien kosztować projekt takiej instalacji dla domu 100 m2.
komentarze: 12
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne instalacje wentylacyjne porady inwestorom

Sz. Żak

dział 308
temat nr 289

Przedłużenie stropu betonowego


Chciałbym do już wykonanego stropu monolitycznego dolać w antresoli jeszcze 25 cm. Na to pójdzie jeszcze folia, styropian 5 cm, folia i 7 cm szlichty betonowej. W odległości 10 cm od skraju będzie balustrada aluminiowa przykręcana do szlichty. Jak to można zrobić?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne stropy porady wykonawcom porady inwestorom

B.B.

dział 308
temat nr 288

Dymiący komin pod oknami


Trójprzewodowy trzon kominowy składa się z dwóch kanałów wentylacyjnych o wymiarach poprzecznych 14 x 14 cm i jednego kanału dymowego o wymiarach poprzecznych 14 x 20 cm. Trzon kominowy został wymurowany z cegły ceramicznej pełnej na zaprawie cementowo-wapiennej w którym grubość ścianek rozdzielających kanały wynosi 12 cm. Trzon kominowy obsługuje kotłownię, w której zainstalowany jest kocioł węglowy o nominalnej mocy cieplnej 25 kW i sprawności urządzenia na poziomie 70%. Problem stanowi silne dymienie z komina sięgające okien w sąsiednich domach. Jak można poprawić tę sytuację?


nr 1 Lokalizacja komina.
autor: B. B.
nr 2 Dymienie z komina.
autor: B. B.
nr 3 Dymienie z komina.
autor: B. B.
nr 4 Przyczyna dymienia - kocioł na węgiel.
autor: B. B.
czytaj odpowiedź

patrz także: kominy

anield

dział 308
temat nr 287

Rura wodociągowa na środku działki


Na środku mojej działki przebiega wodociąg setka, w październiku 2017 roku przerobiony został w taki sposób że idzie w wzdłuż płotu, teraz pytanie brzmi co zrobić z rurą, która została w ziemi. Czy mam ją wyciągnąć czy zostawić? Jest na 120 cm głębokości lub 140 cm. Problemu by nie było jakbym nie budował domu właśnie na linii wodociągu.

nr 1 autor: anield
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty budowa domu jednorodzinnego

klew

dział 308
temat nr 286

Balustrada krawędzi antresoli, dodatkowe stopnie schodka


Mam dwa podobne pytania:
1. Jak wykonać krawędź antresoli? W projekcie nie ma takiego detalu. Fragment przekroju załączam w pliku.
2. Budynek mam posadowiony na płycie z hydroizolacją i termoizolacją pod płytą. Dodatkowo na płycie będzie układane 10 cm styropianu oraz jastrych. Te dodatkowe warstwy styropianu i jastrychu nie będą wykonane w garażu oraz w schowku pod schodami. W związku z tym utworzą się tam stopnie o wysokości kilkunastu cm. W jaki sposób wykończyć te stopnie?

nr 1 Fragment projektu z widoczną krawędzią antresoli.
autor: klew
komentarze: 2
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kotwienia schody porady inwestorom

T.T.

dział 308
temat nr 285

Zabezpieczenie i ocieplenie ściany i cokołu kamienicy


W jaki sposób należy zabezpieczyć przed wpływami atmosferycznymi i uszkodzeniem docieplaną ścianę zewnętrzną (wypustkę), która jest odchylona od pionu o kąt około 45 stopni na wysokości 50 cm w starej kamienicy? Szerokość samej wypustki (przed dociepleniem) wynosi 15 cm. Rozbiórka wypustki nie wchodzi w rachubę. Proszę o rozwiązanie, które nie opiera się na obróbce blacharskiej. Ściana zostanie wykończona tynkiem akrylowym. Grubość styropianu na ścianach 15 cm, zaś na wypustce (powierzchnie boczne i powierzchnia czołowa) 7 cm.

Odpowiedź płatna
patrz także: docieplenie elewacje cokoły porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Cezary Kubiński

dział 308
temat nr 284

Czym mierzyć wilgotność materiałów budowlanych


W jaki sposób w warunkach budowy zmierzyć wilgotność materiałów wbudowanych? Wiadomo, że można pobrać próbkę i zrobić badanie laboratoryjne, ale czy metody nieniszczące wiarygodne? Na rynku są urządzenia w najróżniejszym zakresie cenowym, z wstępnie zdefiniowanymi przez producenta parametrami, badające wilgotność wagowo (czy to możliwe bezinwazyjnie?), chociaż nie dla każdego materiału i w ograniczonym zakresie wilgotności. Są kombajny za kilka tysięcy i proste marketowce za 100 zł.Czego używać do pomiarów i na ile można tym urządzeniom wierzyć?
komentarze: 4
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary fizyka budowli pomiary porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wilgoć wykonawstwo

Michał D.

dział 308
temat nr 283

Beton napowietrzony do ław i fundamentów


Czytając wszystko co Pan napisał na Facebooku odnośnie betonu napowietrzonego mam parę pytań.
1. Pisał Pan, że jeśli używamy betonu napowietrzonego, możemy pokusić się o rezygnację z betonu podkładowego (oprócz sytuacji gdzie jest glina i rdzenie żelbetowe - wtedy konieczny). Czy są jakieś inne obostrzenia, czy mimo wszystko jednak dla spokoju ducha powinno się wykonać tą warstwę?

 
2. Jakiego betonu napowietrzonego wymagać od betoniarni, którego nie trzeba zagęszczać. Jakie tutaj są zasady by nie popełnić błędów? Pytam bo polecał Pando takiego rodzaju betonu - wibrator nurnikowy o zmiennej częstotliwości, a obawiam się czy w każdej betoniarni takie posiadają.


3. Są różne domieszki napowietrzające, a także i inne domieszki, które razem możemy zastosować. Czy może Pan określić jakieś wartości, które są minimalne dla domieszki, czym kierować się przy wyborze (jeśli betoniarnia w ogóle pozostawia wybór w tym względzie). Czy warto dodać inną jeszcze domieszkę do betonu?

 
4. W zależności od zastosowanego kruszywa zmienia się zawartość powietrza w mieszance, czy zlecać wyrób betonu tylko przy kruszywie do 16 mm czy też w zupełności wystarczy do 32 mm?

 
5. Czy obowiązują te same zasady jeśli chodzi o ilość czasu w szalunkach przy zastosowaniu betonu napowietrzonego? Czy można zdejmować wcześniej, jeśli tak to pod jakimi warunkami? Pytanie wiąże się, że przechodząc codziennie do pracy duża firma budowlana niezależnie od temperatury trzyma maksymalnie do 14 dni szalunek słupów, ale pewnie ich beton ma wiele domieszek. Pytam bo zastanawiam się nad kosztami wykonania fundamentu lanego z betonu napowietrzonego i chciałbym określić o ile drożej taki fundament wychodzi.

 
6. Pisał Pan, że gdybyśmy zbudowali fundamenty (wszystkie elementy) z betonu napowietrzonego to nie musimy, aż tak zabezpieczać przed zimą jeśli wylewamy jesienią. Rozumiem, że można przykryć tylko czarną folią?


7. Jaki byłyby orientacyjny najpóźniejszy miesiąc zaczęcia budowy fundamentów,chcąc je wykonać i zakończyć na etapie betonu podkładowego podłogi? Co wziąć pod uwagę chcąc zrobić fundamenty na jesieni? Czy lepiej odpuścić sobie i zaczekać do wiosny?

 
8. Może pytanie nie związane z betonem, ale czy jest papa, którą nie musimy zgrzewać,a która ma pas samoprzylepny i możemy ją użyć jako papę podkładową pod ławę i fundament, biorąc pod uwagę wykonanie z betonu napowietrzonego?

komentarze: 24
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom


 
 
135
   ...  
32
 
31
 
30
 
29
 
28
   ...  
1
 
 
2007-2019 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.