porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2885


 
 
290
   ...  
120
 
119
 
118
 
117
 
116
   ...  
1
 
 
centaurtemat nr 308-1177
visibility czytano 338 razy

Dobór wentylatorków do wentylacji hybrydowej


Dzień dobry witam panie Jerzy
chciałbym zastosować w otworach wentylacyjnych w łazience wentylatory higrosterowalne. Z firm które pan wymienia i poleca Aereco, Brookvent i Vents Group nie mogę znaleźć modelu który miałby precyzyjne nastawienie poziomu wilgotności. Rozmawiając z doradcami technicznymi tych firm w dwóch przypadkach powiedzieli że jest tam taśma poliamidowa która sama reguluje jakby otwieranie uruchamianie tej kratki. Proszę o podanie konkretnego modelu który ma precyzyjny nastaw poziomu wilgotności. Znalazłem wentylatory higrosterowane firmy Cata posiadają precyzyjny nastaw wilgotności czy spełniałyby pana oczekiwania co do skuteczności działania?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa porady inwestorom porady wykonawcom

Dobrosław S.temat nr 308-1176
visibility czytano 268 razy

Czytanie wyników analiz optymalizacyjnych


Witam,
otrzymałem od Pana komplet analiz. Jestem zabudowany tym jak dużo informacji inwestor z nich uzyskuje. Aż nóż w kieszeni się otwiera jak pomyśleć że architekci nie wykonują takich analiz przy projektowaniu i ile na tym tracą inwestorzy, a przecież za projekty słono się płaci. Panie Jerzy proszę o skomentowanie jak porównywać poszczególne warianty - nie chciałbym się pomylić przy wyciąganiu wniosków.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy energooszczędne porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1175
visibility czytano 603 razy

Ocieplenie ściany szczytowej na poddaszu nieogrzewanym


Dach jest/będzie wykonywany zgodnie z analizą C-W. Już prawie wszystko jest dla mnie jasne, ale ostatnie (tak myślę) pytania, które mi się nasuwają.

1) Ocieplenie stryszku styropianem od wewnątrz. Jest to nieogrzewane ale wentylowane pomieszczenie na graty. Z tego co się orientuje to jeśli ocieplenie dachu jest w suficie poddasza czyli pod naszym stryszkiem to należy dodatkowo ocieplić styropianem od wewnątrz. Pytanie jaka grubość i wysokość będzie odpowiednia?

2) Jest mowa o deskach jako możliwość na wykonanie podłogi strychu. Grubość "do ustalenia z projektantem" a jeśli chodzi o szerokość? Ma to duże znaczenie?

3) Jeśli chciałbym zwiększyć grubość izolacji niż wspomniane 30 cm np o 4-6 cm. Jak to się ma do obliczeń i czy to jest zmiana, która nie daje nam żadnych konsekwencji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Alextemat nr 308-1174
visibility czytano 306 razy

Mocowanie doświetlacza


Szanowny Panie Jerzy
Na stronie 207 w Pana książce jest rysunek jak ma być zamocowany doświetlacz. Właśnie mam taki sam przypadek. Widze że doświetlacz jest kotwiony u dołu kołkami rozporowymi (45). Czy przecinanie kołkiem hydroizolacji nie będzie skutkowało jakimiś negatywnymi skutkami?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego doświetlacze porady inwestorom panele PCV porady wykonawcom

Adamotemat nr 308-1173
visibility czytano 225 razy

Mieszanie gatunków i wieku drewna na więźbę dachową


Witam,
mam część drewna świerkowego sezonowanego ale w ilości pozwalającej jedynie na wykonanie jętek oraz kleszczy i ewentualnie połowy krokwi. Czy domówienie brakujących elementów z sosny i dosuszenie ich byłoby akceptowalne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

Agnieszka i Marcintemat nr 308-1172
visibility czytano 604 razy

Beton podkładowy płyty wylewany na raty


Witam,
Przesyłam zapytanie związane z problemem który pojawił się na naszej, obecnie prowadzonej budowie. Dom jednorodzinny o fundamentach na płycie fundamentowej (układ na podstawie książki), ze względu na wysoki poziom wód gruntowych (w sezonie luty 2018: woda na -20cm).
Wykonano:
- Geowłóknina Typar SF49.
- Podsyp z pospółki 0-16 - ~35÷40cm grubości (maksymalna wysokość nasypu równa wysokości gruntu rodzimego, brak wyniesienia ponad poziom gruntu) – podsyp po wykonaniu został zbadany przez geologa i otrzymano współczynniki Is od 0.99 (jeden punkt pomiarowy) do 1,00 (11 punktów pomiarowych).
- Po około 2 tygodniach (okresowe deszcze) skończono prace kanalizacyjne i przepusty, a nasyp zgodnie z zaleceniem geologa dodatkowo zagęszczono na całej powierzchni małą zagęszczarką (80kg). Badań nie ponowiono, próby własne (test kamieniem wielkości grejpfruta) potwierdzały jakość nasypu.
- Przygotowano skosy pod opaskę przeciwwysadzinową i ułożono na całym nasypie folie PE 0.3 na suchy zakład. Wokół opaski przygotowano zbrojenie i bloczki betonowe wspierające wykonanie opaski (zdjęcie).
- W poniedziałek od godziny 12 przystąpiono do wylewania chudego betonu klasy B20 (grubość 15cm) – objętość 50m3.
- Podczas wylewania chudego betonu nastąpiła niespodziewana przerwa w dostawie betonu na ok 2h czasu (między 13 a 15) co doprowadziło do częściowego zaschnięcia chudziaka (27m3) pod połową budynku (zdjęcia, mężczyzna ~85kg mógł spokojnie stać na powierzchni bez zapadania się). Zaschnięcie nastąpiło również w obszarze który jest łączeniem z betonem dostarczanym w kolejnych dostawach.
- Dla utrzymania wilgotności betonu, rozpoczęto polewanie betonu wodą.
- Po godzinie 15 wznowiono dostawy betonu, ukończono wylewanie chudziaka i formowanie skosów (kontynuacja polewania pierwszej połowy chudziaka wodą).
- Następnie całość zakryto folią PE 0.3 z 0.5m zakładem i szczelnie obłożono deskami (beton wylany w pierwszej kolejności był zroszony wodą z lokalnymi kałużami).
- Tak przykryty chudziak oczekuje na dalsze kroki.

Betonowanie miało miejsce w poniedziałek 03.06 i na podstawie powyższego opisu i zdjęć prosiłbym o pomoc i informacje:
- Jak duży błąd został popełniony i czy i w jaki sposób możemy sprawdzić poprawność finalnego chudziaka (czy się zespoli i będzie monolityczny?)? Jakie ew. kroki powinniśmy teraz podjąć aby naprawić sytuację (jeśli to możliwe)?
- Jaką izolację należy następnie wykorzystać (układ płyty fundamentowej z ociepleniem na płycie (warstwy: chudziak / hydroizolacja / płyta fundamentowa (25cm, zbrojona górą i dołem) / ocieplenie). Planowana była hydroizolację z papy Icopal (4mm) a wokół przepustów + słupy zewnętrzne masa KMB (tutaj widzimy ryzyko ze względu na reżim wykonawczy i fakt iż ekipa nie zna tej technologi oraz na jakość wykonanego chudziaka (zdjęcia).

Z góry dziękuje za pomoc i odpowiedź,
Pozdrawiam,
Marcin
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze posadowienia na płycie porady inwestorom budowa domu jednorodzinnego

Bogdan Wośtemat nr 308-1171
visibility czytano 220 razy

Mocny tynk na ścianach 3-warstwowych - czy warto?


Witam,
Mam do remontu dom ze ścianami 3-warstwowymi z ociepleniem wełną w środku. Inwestor remontuje dom, bo z połowy ścian odpadł tynk i namawia mnie na wykonanie super mocnego tynku cementowego, by ten nie odpadł. Czy to ma sens?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe błędy wykonawcze remonty porady inwestorom porady wykonawcom

rydzyktemat nr 308-1170
visibility czytano 867 razy

Wentylacja sauny i jej pomieszczenia


W łazience domu jednorodzinnego projektowana jest sauna. Dom posiadał będzie wentylację mechaniczną z rekuperacją. Sauna używana będzie okazjonalnie.
Według tego co poczytałem producenci zalecają doprowadzenie do pomieszczenia w którym znajduje się sauna świeżego powietrza. W projekcie instalacji który posiadam, instalatorzy zaproponowali tylko wyciąg.
Czy jest to błąd i w tym pomieszczeniu powinna być wentylacja zrównoważona? Jeśli tak to nawiew umieścić przy saunie a wyciąg po przeciwnej stronie pomieszczenia - czytałem że wyciąg powinien być oddalony od sauny aby nie trafiało do niego bezpośrednio rozgrzane powietrze i nie dochodziło do kondensacji.
Sauna będzie posiadała kratkę pobierającą powietrze z pomieszczenia pod piecem a wywiew będzie u góry po przeciwnej stronie. Czytałem temat nr 333 niestety są tam same ogólne informacje o potrzebie analiz.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane sauny

Paweł Serdektemat nr 308-1169
visibility czytano 250 razy

Elewacja z szalówką na ścianach murowanych z silikatu


Szanowny Panie Jerzy
Chciałbym zastosować elewację drewnianą na całej powierzchni ścian wykonanych z bloczków silikatowych. Widziałem kilka projektów, że tylko niektóre ściany albo fragmenty są z takiej szalówki a reszta to ocieplenie styropianem BSO.
Kiedyś Pan na fb pisał, że nie są to trwałe elewacje, ale widziałem trochę takich domów i domy te stoją ileś lat i mają się dobrze. Jak Pan ocenia trwałość takiej elewacji, czy warto taką zastosować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

kemal111temat nr 308-1168
visibility czytano 248 razy

Bezmyślne zniszczenie papy przez wykonawcę


Wykonawca układał papę na betonie podkładowym podczas upału 30 C i chodząc po niej zniszczył mi papę podczas jej zagrzewania co przedstawiają zdjęcia. Co z nią zrobić? Mam do dyspozycji 3 kg Repabit, wiaderko Flexbit i resztę papy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom


 
 
290
   ...  
120
 
119
 
118
 
117
 
116
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.