porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 518


 
 
53
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Seweryn Kaminskitemat nr 308-2800
visibility czytano 285 razy

Błędnie zaprojektowany dach domu jednorodzinnego


Dzień dobry,
Czy układ warstw na tym rysunku jeśli chodzi dach jest prawidłowo? Z tego co widzę to membrana powinna być na płycie osb a nie pod płytą. I czy nie lepiej zastosować deski zamiast płyty osb gdzie można je ułożyć z przerwami na wentylację pomiędzy deskami? W przypadku płyty osb nie da się takiej wentylacji uzyskać.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne porady inwestorom porady wykonawcom

KarolMtemat nr 308-2803
visibility czytano 338 razy

Folia paroizolacyjna w dachu


W osobnych tematach (wełna i wiatroizolacja) wskazał mi Pan produkty lub istotne parametry którymi mam się kierować przy wyborze. Pozozstała jeszcze paroizolacja. Z analiziy cieplno-wilgotnościowej wynika, że mam zastosować paroizolacje o oporze Sd ≥ 72 m. Przeglądając forum BDB natrafiłem na taki produkt https://www.isover.pl/folia-paroizolacyjna/stopair-1104#opis-produktu.

Pytanie czy może Pan wskazać coś odpowiedniejszego dla mojego przypadku czy ta będzie dobra?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe paroizolacje porady inwestorom dachy domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane

dimidinotemat nr 308-2804
visibility czytano 313 razy

Wnioski z analizy energetyczno-ekonomicznej dla domu


Dzień dobry!

Panie Jerzy - po zapoznaniu się z analizami dla projektu w Ratowcu (nazwisko: Pastuszak) poniżej kilka pytań:

1. W obliczeniach nie widzę nigdzie analizy dla zastosowania rozwiązania termoizolacji dachu pianą PUR lub PIR. Czy w przypadku naszego domu jest to inwestycja nieuzasadniona - stąd ją Pan pominął?
2. W wyniku analizy przedstawił Pan jako zasadne 2 różne rozwiązania w zakresie termoizolacji ścian zewnętrznych - dla ścian pokrywanych elewacją z cegiełek - styropian, a dla ścian pokrywanych szalówką - wełnę mineralną.
Z opisu wynika, że do rozwiązania z wełną mineralną (dla ściany pokrywanej szalówką) uwzględnił Pan jednak również kuchnię - której ściany w rzeczywistości będą pokrywane elewacją z cegiełki. Wzbudziło to mój niepokój czy na pewno dobrze się telefonicznie zrozumieliśmy, które ściany mają być pokryte cegiełką. Załączam skany parteru i poddasza z zaznaczonymi ścianami, które podlegać będą elewacji z cegiełki. Proszę o weryfikację czy w analizie faktycznie uwzględnił Pan właśnie te ściany dla tego rozwiązania elewacyjnego. Jeśli obliczenia były przeprowadzane przy innych założeniach - prośba o informację czy wymagają one sprostowania.
3. W analizie wskazuje Pan, że niektóre z rozwiązań w zakresie wyboru systemu ogrzewania nie spełniają warunków WT2021 w zakresie wskaźnika Ep. Rozwiązania te jednak są jednymi z najbardziej ekonomicznie opłacalnych. W e-wykładzie słyszę, że krytycznie odnosi się Pan do wprowadzenia bardziej restrykcyjnej wartości wskaźnika Ep - gdzie przedstawione tam przez Pana argumenty potwierdza analiza dla naszego domu. Jako inwestor - oczywistym jest, że również nie jestem pocieszony tym wskaźnikiem Ep - proszę jednak o informację - czy wybranie rozwiązania, które zgodnie z Pana analizą nie spełnia wymagań WT2021 w zakresie wskaźnika Ep w rzeczywistości powoduje jakieś realne problemy (np. odmowa odbioru domu lub inne problemy natury biurokratycznej?).
4. W rozdziale 4-tym analizy - we wstępie wskazuje Pan, że analizy są przeprowadzone przy założeniu wykonania budynku w wersji szczelności powietrznej. Proszę o potwierdzenie, czy oznacza to, że krotność wymian nie przekracza 1 w przeciągu godziny?
5. Rozwinięcie punktu 4 - jak w wypadku wyboru rozwiązania z wentylacją grawitacyjną/hybrydową prawidłowo zaprojektować rozkład nawietrzaków oraz ilość i rozkład kratek wentylacyjnych aby nie osiągnąć zbyt wysokiej krotności wymian powietrza (oraz jednocześnie aby nie otrzymać zbyt niskiej tej wartości)? Czy z Pana doświadczenia wynika, że wystarczającym będzie zastosowanie się do wymagań opisanych w WT2021 czy może jednak w celu prawidłowego działania wentylacji należałoby je jednak skorygować (antresola w domu, duża otwarta przestrzeń połączona z kuchnią)?

Pozdrawiam,
Damian Pastuszak

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom

KarolMtemat nr 308-2806
visibility czytano 44 razy

Taśma wentylacyjna w kalenicy dachu


Dzień dobry,

proszę o informację czy taka taśma kalenicowa będzie dobra w moim przypadku? https://folnet.pl/pl/products/akcesoria-dachowe/kalenica/tasmy-kalenicowe-pod-gasior/tasma-kalenicowa-miedziana-vroll-320-mm-x-5-mb-10677.html

Zastanawiamsię czy stosując tą taśmę nie muszę dodatkowo stosować siatki nierdzewnej czy muszę? Jeśli muszę to może zastosować samą siatkę a taśmę odpuścić?

Pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Torstemat nr 308-2807
visibility czytano 217 razy

Przebudowa zadaszonego tarasu na ogród zimowy


Dzień dobry.
Planuję przekształcić zadaszony taras w ogród zimowy.
Pomieszczenie ma mieć charakter rekreacyjny.
Ściany tarasu do wysokości 1m chciałbym zabudować.
Na jakie elementy powinienem zwrócić szczególną uwagę?
Czy w tym celu mogę wykorzystać istniejącą konstrukcję drewnianą czy konieczny będzie jej całkowity demontaż i wykorzystanie systemowej konstrukcji aluminiowej?
Dziękuję i pozdrawiam 
Piotr
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ogrody zimowe porady inwestorom projekty budowlane remonty

MajsterThorntemat nr 308-2816
visibility czytano 319 razy

Jeszcze raz o "cudownych" farbach termoizolacyjnych


Panie Jerzy
Zwracam się z prośbą o przedstawienie Pańskiej opinii na temat farb termoizolacyjnych np. https://bauter.eu/produkty/. Czy jest to rozwiązanie godne swojej ceny? Jak sprawdza się w obiektach zabytkowych? Czy uwzględniał Pan taki materiał w swoich projektach?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli izolacje cieplne farby porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

kpmtemat nr 308-2820
visibility czytano 329 razy

Jeszcze o lambda styropianów


Dzień dobry,

budynek mieszkalny, w budowie, ściany wykonane z pustaka ceramicznego, planuje ocieplenie styropianem 20 cm. zastanawiam się nad zastosowaniem styropianu https://termoorganika.pl/termonium-plus-fasada lub https://termoorganika.pl/gold-fasada różnica w cenie styropianu jest niewielka i na całość budynku wyniesie około 2000 zł. Moje pytanie brzmi czy zastosowanie styropianu termonium plus fasada przyniesie zauważalne korzyści, czy będzie zauważalne podczas użytkowania budynku i czy różnice te są istotne?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Przemysław Jankowskitemat nr 308-2835
visibility czytano 309 razy

Warstwy ściany szkieletowej zewnętrznej


Dzień dobry,

Zgodnie z założeniami poniższego detalu z projektu architektonicznego dotyczącego ściany w technologii konstrukcji szkieletowej, chcę wykonać żebrowanie z profilu drewnianego w rozstawie co 60 cm wraz z płytowaniem. Szczegóły wykonania tego zakresu określa również detal C z projektu warsztatowego konstrukcji stalowej, który załączam. Płytowanie od wewnątrz budynku będę chciał wykonać z płyty MFP o grubości 18 mm na pióro-wpust. Pojawiają się dylematy w następujących kwestiach:
1. Czy styk płyty MFP ze stropem (z racji jego niedoskonałej powierzchni) lub ze ścianą należy uzupełniać np. taśmą rozprężną lub pianą montażową?
2. Czy z racji rozszerzalności materiałowej należy pozostawić dylatację pomiędzy płytą MFP – strop, płyta MFP – ściana? Jeżeli tak to jakiej wielkości oraz czy należy uzupełnić tę przestrzeń ww. rozwiązaniami?
3. Czy na łączeniu/styku kątownika ciesielskiego z konstrukcją stalową należy np. zastosować taśmę akustyczną lub podkładkę z EPDM?

Czy powinienem zwrócić jeszcze uwagę na coś czego nie uwzględniłem w swoich pytaniach?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2843
visibility czytano 212 razy

Nawiewanie zimnego powietrza do pomieszczeń na poddaszu


W zeszłym miesiącu odebraliśmy budynek.
Mamy problem z przewiewaniem poddasza podczas silniejszych wiatrów. Problem zaczyna być odczuwalny powyżej około 10m/s. Dominują u nas wiatry zachodnie i właśnie problem jest w pokoju od strony zachodniej. Wykończenie góry jest deską boazeryjną zamiast K-G (dalej warstwy jak w analizach) i mamy kilka miejsc w których bardzo odczuwamy wwiewanie powietrza. Podczas jednej wietrznej nocy przy prędkości wiatru 10-15m/s temperatura potrafi nam spaść w tym pokoju z 21 do 18-19 stopni ( i tak się już utrzymuje). Przy silnych wiatrach musimy również na stałe zamykać nawiewniki (fizycznie włożyć piankę z otuliny do rur w otwór wentylacyjny w oknie) w tym pokoju), ponieważ nawet podczas przymknięcia na minimum wieje z nich bardzo mocno (np. grzywkę rozwiewa jak się stanie na wprost). W załączniku zdjęcia z zaznaczonymi miejscami ujścia zimnego powietrza.

Drugim pomieszczeniem w którym zlokalizowaliśmy ujście zimnego powietrza jest strych.
Na nieocieplonej od wewnątrz ścianie wieje spod foli (pomiędzy folią a ścianą) z prawego dolnego rogu, oraz z narożnika przy wyłazie dachowym. Ocieplenie wełną jest do samego szczytu, podłoga strychu jest przewiewna z sufitem poddasza.
Temperatury na strychu bez wiatru utrzymują się 17-19 stopni, przy temperaturze na poddaszu 21 stopni jak wieje spada do 12 stopni.
Czy ten nieocieplony kawałek szczytu powinniśmy dodatkowo ocieplić? jeśli tak to czy możemy EPSem lub XPSem i jakiej grubości?

Wykonawca od ocieplenia poddasza, póki co zaangażował się w sprawę i jest otwarty na propozycję zlokalizowania i usunięcia problemu.

I tutaj moja prośba o radę, od czego zacząć, żeby od razu "połowy domu" nie rozebrać i znaleźć przyczynę?

Odpowiedź płatna 738,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Pawel Michalskitemat nr 308-2844
visibility czytano 174 razy

Warsztat stolarski na działce przy domu


Marzy mi się mały hobbistyczny warsztat stolarki, koło domu. Blaszak - bo jest gotowy, albo może własnoręcznie postawiona konstrukcja drewniana - jeśli to miałoby więcej sensu.

Blaszak o jakim myślę to - https://www.konstal-garaze.pl/sklep/5x6-dwuspad-superline-plus-wiatka-2m.html albo coś w tym stylu. Pytanie moje to jak go ocieplić i jaką wykonać podłogę, aby było "wystarczająco dobrze". Zależy mi na tym, aby narzędzia mogły być w nim składowane bez ryzyka rdzy. Zależałoby mi też na ociepleniu które będzie pochłaniać hałas ze środka i sprawi, że elektronarzędzia używane w środku nie będą uciążliwe dla sąsiadów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budynki gospodarcze porady inwestorom


 
 
53
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.