porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 204


 
 
22
 
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
Piotr Krawczyktemat nr 308-813
visibility czytano 191 razy

Projekt indywidualny czy z katalogu?


Witam,
Od kilku tygodni próbuję wybrać odpowiedni projekt pod budowę wymarzonego domu. Przeglądając kolejne projekty różnych pracowni projektowych odnoszę wrażenie, że skupiają się wyłącznie na wyglądzie/rozmieszczeniu pomieszczeń, tak jakby dom miał jedynie cieszyć oko. Wszystkie próby uzyskania bardziej szczegółowych informacji dotyczących technologi budowania, sposobu ocieplenia, rocznego zapotrzebowania na energię kończą się odpowiedzią że jest to zawarte w projekcie i wgląd można mieć dopiero po zakupieniu. Czy może Pan polecić jakieś zaufane pracownie projektowe, ewentualnie projekty po zakupie których będę miał przekonanie że został on zaprojektowany od fundamentu aż po dach bez błędów. Czy warto według Pana wykonywać projekt indywidualny? Ale jak zadbać by był bez błędów?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy energooszczędne domy jednorodzinne porady inwestorom projekty budowlane projektowanie projekty wykonawcze

Piotr Krawczyktemat nr 308-821
visibility czytano 459 razy

Czy wentylacja grawitacyjna to zacofanie?


Witam. Z grubsza rozumiem cel analizy ekonomicznej charakterystyk energetycznych domu z doborem urządzeń i instalacji grzewczych i wentylacyjnych o których Pan pisze w książce. Tutaj chciałem zapytać o rekuperację - jest to obecnie bardzo popularne. W zasadzie niemal każdy projekt zawiera rekuperację a na każdym forum można spotkać informacje że wentylacja grawitacyjna to przeżytek i zacofanie i że jest ekonomicznie nieuzasadniona w domach o niskim zużyciu energii. Czy to prawda?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego mikroklimat pomieszczeń porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna

BLtemat nr 308-841
visibility czytano 222 razy

Czy ocieplenie domu od środka ma sens?


Witam,

Chciałbym Pana zapytać o pewną koncepcję budowy domu. Chodzi o izolację domu murowanego styropianem grubości 30 cm od wewnątrz ścian i podłogi oraz 40 cm dachu. Taką koncepcję spotkałem na pewnym forum, gdzie zwolennicy kłócą się z sympatykami takiego ocieplenia. Ponoć ma to być dom prosty i tani w budowie oraz tani w eksploatacji. Jak to wygląda w świetle fizyki budowli?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

kemal111temat nr 308-854
visibility czytano 779 razy

Analiza optymalizacyjno-energetyczna do projektu budowlanego


Witam.
Czy opracowana przez Pana analiza optymalizacyjno-energetyczna może być załączona do projektu budowlanego jako analiza możliwości racjonalnego wykorzystania wysokoefektywnych systemów alternatywnych zaopatrzenia w energię i ciepło wymagana Rozporządzeniem w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne projektowanie projekty budowlane

diakon88temat nr 308-859
visibility czytano 1798 razy

Projekt bez analiz, a samowolna zamiana wełny na styropian


Nie posiadam analizy c-w i energetyczno-ekonomicznej. Czy jeżeli jej nie mam to mam zastosować grubość podaną w projekcie do ocieplenia zewnętrznego (wełna mineralna 18cm) jak i poddasza wełną (25cm)? Ściany zewnętrzne porotherm 25 P+W. Czy można wełnę z ocieplenia zewnętrznego ścian zamienić na styropian?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

mkoztemat nr 308-874
visibility czytano 229 razy

Ogrzewanie ścienne zamiast podłogowego w sypialni


Czy ogrzewanie niskotemperaturowe ścienne jest dobrym rozwiązaniem, w szczególności chodzi o sypialnie i zamiennik ogrzewania podłogowego przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego, lub rozwiązaniach z ogrzewaniem elektrycznym?
Jakie są główne wady zagrożenia. Widzę o oczywiste ryzyko przebicia, oraz brak możliwości zasłonięcia np. szafą. Zastanawiam się jaki ma to wpływ na samą przegrodę i straty ciepła z grzania. Strop, lub posadzka na gruncie nie mają zazwyczaj po stronie zewnętrznej zimnego powietrza.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady inżynierom

Pawel Michalskitemat nr 308-875
visibility czytano 411 razy

Oddziaływanie pola elektromagnetycznego na ludzi


Czy oddziaływanie pola elektromagnetycznego na ludzi powinno budzić obawy, czy dysponuje Pan jakimiś informacjami w tym temacie? Ponoć zalecane jest korzystanie z kuchni indukcyjnej w jakiejś odległości od niej, gdzie to pole jest mniejsze, dajmy na to - 30 cm. Co oczywiście z praktycznego punktu widzenia brzmi absurdalnie.

Druga sprawa jaka mnie interesuje, to ogrzewanie podłogowe prądem, bo jego działanie jest bardziej długotrwałe, ale pewnie i mniej intensywne. Takie ogrzewanie można wykonać na wiele sposób i pewnie to wpływa na stopie tłumienia tego pola: maty grzejne pod panelami / płytkami; kable w wylewce płytko lub głęboko. Ciężko jest znaleźć jakieś wiarygodne informacje na ten temat (także szukając po angielsku), więc proszę o wypowiedź jak najbardziej kompletną.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

anieldtemat nr 308-876
visibility czytano 168 razy

Myślę o posadowieniu na płycie


Zadaję sobie pytanie czy dobrze robię stawiając budynek na tradycyjnych fundamentach ponieważ po moich doświadczeniach twierdzę że płyty fundamentowe są lepszym wygodniejszym minimalnie droższym lub nawet tak samo drogim i łatwiejszym technicznie elementem budowy do zrealizowania z jak najmniejszą liczbą błędów i wydaję mi się że osoby które pragną piwnice jak najbardziej ławy ale osobny które mają w miarę płaski teren i nie myślą o piwnicy wybór powinien być tylko jeden PLYTA FUNDAMENTOWA dlaczego?
1 Kopanie fundamentów pod płytę nie jest tak głębokie (ziemi nie trzeba wywozić itp).
2 Nie trzeba używać drogich mas hydroizolacyjnych (płyta nie jest w warstwie wód gruntowych).
3. Prace ze stanem 0 są szybsze.
4. Płyta fundamentowa jest mocniejsza od law, ciężar przenoszony jest na całą płytę, a nie na jakąś oś, gdzie może dojść do pęknięcia lawy, ściany fundamentowej przez ściany nośne.
5. Przy płycie odpada nam dokładne zagęszczanie środka fundamentów, a jest to jeden z ważniejszych elementów przy fundamentach tradycyjnych, a jak wiemy firmy są różne ludzie są różni a nie każdy ma czas stać i pilnować, a nikt nie chce sie zamartwiać czy mu przypadkiem posadzka nie spadnie więc następny plus to spokojna głowa.
6. Nie ma konieczności zastosowania drenażu dookoła płyty a co za tym idzie nie trzeba znowu sypać żwiru żeby woda mogła bez problemów wejść do rur.
7 Płyta jest cieplejsza mniej mostków termicznych dlatego jest wymagana przy domach pasywnych.

Pewnie są też wady ale z mojego punktu widzenia płyta ma więcej pozytywów i nie ma tego strachu czy coś źle zostało zagęszczone wiadomo pod płytę też zagęszczamy pospółkę ale jeżeli ktoś źle to zrobi byle jak, to nic się nam nie zapadnie żadna posadzka, a w tradycyjnym fundamencie nie dość że trzeba to bardzo dobrze zagęścić to dużo więcej ton do środka fundamentów trzeba wrzucić
Panie Jerzy proszę mnie poprawić skoro źle myślę wiadomo nie każdy budynek ma prawo stać na płycie ale nie patrząc na przeszkody to wydaje mi się że płyta vs ławy to płyta bije ławy na łeb na szyję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe ławy fundamentowe posadowienia na płycie porady inwestorom

Jantemat nr 308-880
visibility czytano 876 razy

Warstwa keramzytu zamiast styropianu pod podłogą


Panie Jerzy, mam pytanie w temacie alternatywnego wykonania podłogi na gruncie.
Natknąłem się na producenta keramzytu, który prezentuje rozwiązania ocieplenia podłogi na gruncie podsypką keramzytową. Wersji wykonania jest kilka ale mnie interesują dwie:
1. Zagęszczony piasek; na to keramzyt impregnowany wysypany luzem (frakcja 10-20 mm) i ubity (łącznie około 30 cm); na to szpryc cementowy (utworzy stabilną warstwę wierzchnią); na to folia i wylewka. W tym rozwiązaniu nie ma chudziaka.
2. Jak wyżej, tylko keramzyt nie jest sypany luzem tylko w workach foliowych 55-litrowych w dwóch warstwach; pomiędzy nie keramzyt luzem do wypełnienia szczelin. Dzięki układaniu w workach nie trzeba zagęszczać keramzytu oraz robić szprycu cementowego czyli odchodzi spora część prac.

Przeliczyłem sobie jak to wychodzi kosztowo i jest nieco taniej - w moim przypadku gdzie powierzchnia podłogi to około 100 m2 oszczędność jest około 4.000 zł. Generalnie nie jest to oszczędność, na którą można się rzucić kosztem jakości późniejszej eksploatacji. Jednak wykonanie podłogi w ten sposób jest w moim przypadku wygodniejsze (już nie będę opisywał dlaczego). Tutaj dwa filmy producenta (na kanale są też inne filmy ale ja zamieszczam te szerzej obrazujące to rozwiązanie)
https://www.youtube.com/watch?v=bV1gcxAX21A (keramzyt luzem)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/
https://www.youtube.com/watch?v=t5y_uccqKUc(układanie worków)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-do-szybkiego-wykonania-keramzyt-w-workach/
Jestemciekaw Pana opinii w tym temacie - czy tutaj wszystko się zgadza? Czy taki jastrych betonowy na keramzycie będzie stabilny?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom ocieplenia jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe izolacje przeciwwilgotnościowe

rydzyktemat nr 308-904
visibility czytano 264 razy

Z czego ściany zewnętrzne i wewnętrzne?


Czy są jakieś przeciwwskazania aby:
- ściany zewnętrzne były z betonu komórkowego - lepszy izolator, brak mostków wokół okien przy montażu w murze
- ściany wewnętrzne z silikatów - polepszenie komfortu cieplnego (większa pojemność cieplna) ??
Generalnie chciałem budować całość z silikatów ale przez możliwość powstania mostków wokół okien i niechęci do kosztownego montażu w warstwie izolacji szukam innych wyjść.
Dom 160m2 parterowy, dach 2 spadowy, ławy fundamentowe, Wejherowo
.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze ściany ściany nośne ściany działowe


 
 
22
 
20
 
19
 
18
 
17
 
16
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.