porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 204


 
 
21
 
20
 
19
 
18
   ...  
1
 
 
Gieniosztemat nr 308-549
visibility czytano 259 razy

Spłycenie posadowienia fundamentu na glinie


Witam,
obecnie jestem na etapie adaptacji projektu. Wg projektu, głębokość posadowienia ław fundamentowych to -1,55m. Do tego chciałbym podnieść teren wokół domu/na działce o min 30 cm. Czy w związku z tym moje fundamenty powinny być wyższe o 30 cm (-1,85m) czy wykop powinien być płytszy (architekt ustala poziom zero?)? Załączam przekrój domu oraz wyniki badań geotechnicznych (teren gliniasty).
P.S. Czy na przekroju widać rażące błędy, które na tym etapie można wyeliminować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom błędy projektowe

Cezary Kubińskitemat nr 308-556
visibility czytano 4199 razy

Jak tworzyć domy po roku 2021?


Panie Jerzy,
Badam temat - budownictwo wielorodzinne i biurowe/komercyjne po WT 2021. Czy ma Pan jakieś tropy odsiewające marketing? Czy naprawdę tylko budynki szkieletowe spełnią warunki?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe charakterystyki energetyczne domy energooszczędne domy ekologiczne

Tomasz H.temat nr 308-566
visibility czytano 244 razy

Analizy c-w i ekonomiczne dla domu w stanie surowym zamkniętym


Witam,
Zakupiłem Pana książkę dopiero teraz kiedy mam dom z użytkowym poddaszem wstanie surowym zamkniętym. Dom jest bez podpiwniczenia, fundamenty wykonane z bloczka betonowego, jeszcze nie ocieplone i nie izolowane. Ściany wykonane z cegły "Max-220" grubości 29 cm. W środku domu trój-warstwowy tynk. Na parterze podłogi zostały ocieplone styropianem 5 cm + 5 cm EPS 100 na który został ułożony ekran i rurki do ogrzewania podłogowego, posadzki wykonane z tzw. suchego betonu grub. 5 cm. Strop wykonany tradycyjnie (zbrojenie i beton B20), na stropie styropian 5 cm EPS 100 + posadzki betonowe. Dach wykonany tradycyjnie (deski, papa) oraz dachówka metalowo ceramiczna Gerardroofing system.

 

Po przeczytaniu pierwszej części Pana książki już wiem, że mam w domu sporo błędów, ale jest szansa na uratowanie tego domu. Szlag mnie trafia że projekt architekta to knot a wykonawcy partolili co tylko można. Całe szczęście że mam Pana książkę. Gdyby nie ona utopiłbym cały koszt domu w błoto. Chciałbym dom ocieplić optymalnie unikając przy tym kondensacji pary wodnej wewnątrz ścian/budynku. W związku z tym mam pytania:
- czy w moim przypadku jeszcze można wykonać opisane w książce analizy c-w aby nie było kondensacji pary wodnej w miejscach gdzie nie powinna ona się kondensować?
- czy da się policzyć grubość ocieplenia optymalnego?
- czy analiza wskaże w jaki sposób ocieplić fundamenty? (hydroizolację zrobię wg Pana książki).
- czy analiza wskaże jak optymalnie ocieplić poddasze?
Z poważaniem, Tomasz H.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

Krzysztof Madejtemat nr 308-570
visibility czytano 2094 razy

Kto wykonuje charakterystyki energetyczne i analizy c-w?


Witam,
Po przeczytaniu Pana książki nasunęły się dwa pytania bardzo istotne ponieważ zamierzam w tym roku ocieplić istniejący dom metodą BSO.
Pytanie 1
Kto może sporządzić analizę c-w oraz świadectwo charakterystyki energetycznej i jak można tę osobę sprawdzić? Czy istnieje rejestr osób wykonujących takie usługi?
Pytanie 2
Co wpływa na cenę takiej usługi?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Eryk D.temat nr 308-571
visibility czytano 114 razy

Jak dobrać materiały ścian, by nie było w nich skraplania się pary?


Witam serdecznie.

W najbliższym czasie planuję budowę domu jednorodzinnego, wolnostojącego, parterowego. W tej chwili zastanawiam się i poszukuję najlepszej technologii. Jakiś czas temu trafiłem na system thermomur i Izodom 2000. Zastanawiam się nad ich zaletami, ale przede wszystkim nad wadami. Obecnie mieszkam w domu jednorodzinnym około 10-cio letnim z plastikowymi oknami i jest w nim ogromny problem z wilgocią. Wygląda na to, że jest duża ilość mostków termicznych. Dom miał być energooszczędny (projekt dostał nawet jakąś nagrodę z tym związaną), a nie jest. Już kilka lat temu pojawiły się wykwity pleśni i grzyby. W okresie grzewczym po oknach „płynie woda” tyle pary się wykrapla. Byłbym bardzo wdzięczny za kilka zdań Pana opinii na temat tych systemów lub czegoś podobnego. Nie chciałbym wybudować domu za duże pieniądze i mieć z nim same problemy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady inwestorom procesy cieplne i wilgotnościowe projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Cezary Wielowskitemat nr 308-574
visibility czytano 521 razy

Parkiet, a ogrzewanie podłogowe - jakie skutki?


Wiadomo że drewno jest izolatorem ale czy na tyle aby znacząco ograniczać sprawność ogrzewania podłogowego. czy tylko opóźni nagrzanie pomieszczeń ? W jakim stopniu dochodzi do sprzeczności? Mam na myśli prawdziwe drewno np 15 mm klejone warstwowo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne budowa domu jednorodzinnego podłogi wspomaganie projektowania porady architektom porady inwestorom

w.witkowskitemat nr 308-576
visibility czytano 328 razy

Czy ocieplać fundament domu częściowo podpiwniczonego?


Jak ocieplać fundament domu podpiwniczonego częściowo. Chodzi mi o ściany piwnicy stykające się z przestrzeniami niepodpiwniczonymi. Czy należy dawać tam styropian czy też podbudowa podłogi na gruncie stanowi wystarczającą termoizolację.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne fundamenty ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

andretemat nr 308-590
visibility czytano 368 razy

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

WojtekStemat nr 308-612
visibility czytano 1029 razy

Objaśnienia do wyników analiz c-w i optymalizacyjnych


Dzień dobry,
Mam kilka pytań uzupełniających do analiz:

1. Pytanie odnośnie obliczeniowego współczynnika przewodzenia lambda. Wiem, że współczynnik ten jest bardziej realny od wartości producenta. Znam wartości poszczególnych materiałów w przypadku współczynnika obliczeniowego. Pytanie jest tylko takie w jaki sposób zastosować tę wiedzę przy kupnie materiałów. Czy przy zakupie nie ma co się sugerować deklaracjami producenta, przykładowo styropian. Jest wiele odmian z różnymi wartościami lambda. W analizach C-W jest założona wartość obliczeniowa. Czyli mogę kupić dowolny typ styropianu, byleby jego typ (np EPS-100) i szerokość była zgodna z analizami i oczywiście lambda nie przekraczała wartości obliczeniowej (większość producentów mimo wszystko ma chyba wartość niższą od obliczeniowej)?

2. Odnoście materiału ścian - określił Pan bloczek ceramiczny U-220 Leier grub 25 cm. Rozumiem, że przy takim typie rozważana jest zaprawa a nie klej? Czy np. kupując bloczek ceramiczny z piórem i wpustem nie wypełniając spoin pionowych nie wyjdzie lepiej z ekonomicznego punktu widzenia. Materiał droższy, ale robocizna tańsza.

3. Nie rozumiem, dlaczego zastosowany jest inny typ ocieplenia dla parteru (styropian) i dla piętra (wełna mineralna)? Jeśli tak ma zostać, to w jaki sposób to połączyć i od jakiego momentu ma być styropian, a od jakiego wełna mineralna? Poziom okien piętra czy poziom stropu nad parterem?

4. Przy obliczeniach liniowego mostka metodą MES rys 13 zamodelowano wypełnienie w środku pospółką, czy w tym przypadku nie jest konieczne zastosowanie kruszywa płukanego 8-16 mm, a jedynie pospółka warstwami co 30 cm zagęszczona do odpowiedniego współczynnika?

5. W uwagach do projektu napisał Pan "2. Nie ma potrzeby izolować termicznie połaci dachu." - czy izolacja termiczna również jest zbędna jeśli pod połacią dachu planuję zrobić stryszek na niepotrzebne przedmioty? Nie będzie zbyt dużej różnicy temperatur latem i zimą?

6. Pytanie dotyczy zasypu fundamentów. Środek wiadomo pospółka, temat był poruszany wiele razy. Co natomiast z częścią zewnętrzną? Czym to najlepiej uzupełnić? U siebie mam drobne piaski średniozagęszczone. Czy mogę śmiało tym obsypać zewnętrzne fundamenty? Czy lepiej mieszanka humusu z tymi piaskami? A może sam humus? Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

S24temat nr 308-630
visibility czytano 452 razy

Minimalizacja kosztów budowy, czy aby na pewno?


Panie Jerzy,
jak Pan ocenia technologię MITEK oraz więzary kratownicowe jako rozwiązanie na konstrukcję dachu a zarazem stropu w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym?
Kierując się optymalizacją kosztów i maksymalnym uproszczeniem procesu budowy jako projekt domu wybrałem sobie budynek parterowy, bez poddasza, bez garażu, o konstrukcji dachu w technologii prefabrykowanej z ociepleniem na stropie (poddasze nieocieplone).

Czy zna Pan jeszcze jakieś optymalizacje, które można wprowadzić na etapie projektu by ograniczyć do minimum możliwość błędów podczas budowy?

Czy płyta fundamentowa wpisuje się w tym kontekście jako optymalizacja?

Czy technologie domów szkieletowych są Pana zdaniem łatwiejsze do wdrożenia?

Czysto hipotetycznie, w jakiej technologii wybudował by Pan sobie teraz dom (ok. 120 m2 użytkowych) tak aby ograniczyć koszty, bolączki z ekipami budowlanymi i uprościć cały proces?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy murowane domy szkieletowe drewniane dachy wiązary dachowe więźba dachowa porady inwestorom


 
 
21
 
20
 
19
 
18
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.