porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1646


 
 
166
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Tomasz2019temat nr 308-2860
visibility czytano 118 razy

Uzupełnianie zbyt dużych szczelin w ościeżach stolarki


Witam, Panie Jerzy 
chciałbym zapytać o trzy dość powiązane tematy dot. obróbki i zmiany wysokości otworu drzwiowego.

Pytanie 1: Czym obrobić górę okna ok. 5 cm? Otwór okienny był za duży do okien które zostały zamówione. Producent najpierw określił że wysokość okien jest w stanie wykonać pod otwór wykonany specjalnie pod niego a po czasie poinformował że nie jest wstanie tych okien wyprodukować (problem z maszyną – zmniejszył ich wysokość o 5 cm). I tak okna zostały założone. Z zewnątrz i z wewnątrz mamy oryginalne taśmy i pianę.

Pytanie czym obniżyć, co dokleić by później można było położyć na to tynk cementowo-wapienny? Zaznaczam że nad każdym oknem jest zamontowane gotowe nadproże betonowe.

Pytanie 2: Ta sama sytuacja w jednych drzwiach wejściowych. Nadproże za wysokie do zamówionych drzwi. Co można przykleić by później można było nałożyć tynk cementowo wapienny?

Pytanie3: Pod oknem kuchennym mamy podobną sytuację, co położyć, przykleić na murze a później na to dokleić parapet ale tak by można było to pokryć tynkiem cementowo wapiennym?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna porady inwestorom porady wykonawcom

JHtemat nr 308-2861
visibility czytano 162 razy

Ruchy termiczne okładzin na balkonach


Zgodnie z tablicą 2.2-3 na str. 282 współczynnik rozszerzalności termicznej k wynosi:
- beton zwykły - 0,012 mm/(mK),
- beton lekki - 0,008 mm/(mK),
- płyty granitu - 0,0088 mm/(mK),
- płytki gres - 0,007 mm/(mK),
- polimerobeton lekki - 0,008 mm/(mK),
- polimerobeton ciężki - 0,0012 mm/(mK).

Stąd różnica rozszerzalności między betonem a płytami granitowymi = 0,0032 a między betonem a płytami gres jest większa = 0,005 oraz różnica miedzy płytkami gres a płytami granitowymi = 0,0018.

W związku z tym nasunęły mi się pytania przy wykonywaniu balkonów:
1. Czy jastrych mineralny (PCC) np. StoCrete TG 108 (gęstość świeżej zaprawy 2,2 kg/dm3) może mieć rozszerzalność bardziej zbliżoną do betonu lekkiego lub polimerobetonu lekkiego? Dodatkowo hydroizolacja np. StoCrete FB też zawiera polimery. Czy wtedy jest to dodatkowa zaleta do stosowania pod płytki jastrychu mineralnego (PCC) zamiast typowego betonu?
2. Co lepiej stosować gres czy granit, szczególnie na balkony? Wydaje się że na skutek mniejszej różnicy rozszerzalności między granitem a podłożem betonowym występują mniejsze naprężenia (chyba z powodu mniejszych zmian długości w poziomie) w warstwie kleju, który teoretyczne mógłby być mniej elastyczny?
3. Co wynika w kwestii fug? Płyty granitowe rozszerzają się bardziej niż gres ale czy mniejsza różnica rozszerzalności w stosunku do podłoża betonowego w pewnym stopniu tego nie skompensuje?
4. Czy grubość fug ma znaczenie? Przy płytkach gresowych które są cienkie – fuga może mieć 7-8 mm, natomiast przy płytach granitowych gr. 20 mm kilka razy więcej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony budowa domu jednorodzinnego płytki i płyty okładzinowe porady inwestorom porady wykonawcom

dingleberriestemat nr 308-2863
visibility czytano 140 razy

Jastrych cementowy z miksokreta na ogrzewanie podłogowe


Witam,
Panie Jerzy proszę o informację, który cement wybrać na jastrych? W mojej lokalizacji mam do wyboru cementownie Cemex i Ożarów. Załączam karty charakterystyki cementów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

GGtemat nr 308-2865
visibility czytano 320 razy

Wysokie ceny energii - nowe wyzwania w eksploatacji domów i mieszkań


Dzień dobry,
Coraz to większe rachunki za ogrzewanie domu / mieszkania zmuszają do pochylenia się nad właściwym, a właściwie ekonomicznym użytkowaniem domu / mieszkania. Chyba tak jak z jazdą samochodem. Należy nauczyć się jeździć ekonomicznie. Jak energia była tania to człowiek „hajcował” tak jak mu się podobało. Teraz jest inaczej. Dlatego postanowiłem poprosić Pana o względnie „uniwersalne” porady dla zwykłych użytkowników. Od czego zacząć i jak postąpić krok po kroku, aby w miarę poprawnie ustawić kocioł, a potem użytkować mieszkanie wraz z poszczególnymi pokojami w stosunku do tego jaki mamy tryb życia/pracy i przebywania w nim. 

Moje rozterki zebrałem w punktach:
1. Kocioł:
a. Kocioł znajduje się w piwnicy nieogrzewanej. Kocioł jednofunkcyjny atmosferyczny.
b. Rury C.O. miedziane, zaizolowane amatorsko takimi szarymi rurami PEX.
c. Czy jako pierwsze to ustawienie kotła? Mam sprawdzić jego charakterystykę? Czego tam szukać i na jakie parametry zwrócić uwagę? Jaką temperaturę na wyjściu ustawić? Czy temperatura zależy od charakterystyki pracy grzejników? Tam na piecu jest też jakieś ustawienie ECO. Czy to stosować?
2. Grzejniki mam stalowe - płytowe z ręcznymi termostatami (zakres „ * ”-1-5).
3. Pokój reprezentatywny (salon): w centralnym punkcie mieszkania w tzw. pokoju reprezentatywnym (salon) mam prostą czujkę temperatury sterującą kotłem. Czy tutaj ustawiam żądaną temperaturę (np. 20 st.) i na grzejniku w tym pomieszczeniu ustawiam maksymalne otwarcie (w moim przypadku nastawa nr5)?
4. Co z pozostałymi pomieszczeniami?
a. Sypialnia: kiedy skręcać termostat i o ile, kiedy podkręcać i o ile? Sypialnia jest używana tylko na noc od 22h-6h. W pozostałym okresie jest nieużywana (często zamknięte drzwi). Sypialnia łączy się drzwiami z salonem (salon jest pomieszczeniem przechodnim do sypialni). Sporadycznie wchodzi się po coś wyciągnąć z szafy. Czy ekonomicznie jest skręcić termostat na grzejniku na „ * ” czy jednak utrzymywać jakąś wyższą temperaturę? Jeśli tak to jaką? Czy ekonomicznie jest zamykać drzwi?
b. Pokój: nieużywany – stoi pusty. Sporadycznie wstawiamy tam np. pranie do suszenia i codziennie wietrzymy.
c. Kuchnia: tak jak pokój sporadycznie używana. Rano śniadanie, wieczorem jakaś herbata. Nie przesiaduje się w niej.
d. Łazienka z WC: używana rano (poranna toaleta), wieczorem (prysznic). W ciągu dnia korzystanie z toalety.
Reasumując:
Czy warto wyłączać całkowicie piec na czas nieobecności w domu? Jeśli tak to jaki okres nieobecności będzie ekonomicznie uzasadniony na całkowite wyłączenie pieca? Czy to jest 4h czy może 8h. A może tutaj decyduje czas wychłodzenia mieszkania. Jeśli tak to o ile powinna spaść temperatura od normatywnie zakładanej (o 2-4 stopnie)? Chodzi mi o to, że jeśli zakładamy temperaturę w pokoju 20 stopni i po 8h nieobecności i wyłączonym piecu temperatura spada do 17 stopni to będzie ekonomicznie uzasadnione wyłączać całkowicie piec na czas naszej nieobecności, czy jednak potem podniesienie temperatury o 3 stopnie „pożre” oszczędności? Czy dodatkowo piec będzie bardziej eksploatowany długą pracą, aby podnieść temperaturę w mieszkaniu o te 3 stopnie. Czy to nie spowoduje szybszego zużycia pieca?
Co z wietrzeniem mieszkania w zimę. Krótko (2-3 minuty) a intensywnie (przeciąg) na skręconych termostatach. Ile razy dziennie w zimę. 1-2 razy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne audyty energetyczne termorenowacja porady inwestorom budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo sportowe budownictwo użyteczności publicznej domy energooszczędne

Arekestemat nr 308-2869
visibility czytano 157 razy

Akumulacyjność cieplna domów - czy to ważne?


Panie Jerzy,
Często czyta się w sieci zachwyty nad dużą akumulacyjnością cieplną domów albo ścian. Czy to prawda że to zaleta i jak rozumieć taką cechę?
Pytam bo czytam zdania podzielone i tak naprawdę nie spotkałem rzeczowego wyjaśnienia.

Pozdrawiam
Arek S.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne domy jednorodzinne eksploatacja budynków instalacje c.o. instalacje c.w.u. porady inwestorom

Roman Osinskitemat nr 308-2871
visibility czytano 266 razy

Materiał na podbitkę w okapach dachu


Dzień dobry,

Czy przy domu parterowym, z dachem pokrytym blachodachówką i membraną, bez deskowania ma znaczenie materiał użyty na podbitce?
Planowałem dać tam blachę/PVC ale wykonawca elewacji proponuje stelaż, na to XPS i tynk. Czy takie rozwiązanie ma jakąś przewagę nad wcześniej wymienionymi czy to tylko kwestia estetyki?

Pozdrawiam,
Roman

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego okapy dachowe podsufitki okapów porady inwestorom porady wykonawcom

Kottemat nr 308-2872
visibility czytano 244 razy

Dobór materiałów do ocieplenia ściany wg analizy c-w


Panie Jerzy 
jeden ze sprzedawców oferuje mi następujące produkty do elewacji mógłby Pan sprawdzić czy się nadają pod względem wyników analiz
1.Ceresit CT 16 farba grunt biała
2.Siatka 150g/m2 zielona AKE optima
3.Narożnik z siatką A 2.5 mb 7x7 żółty
4.Ceresit ZS do styropianu
5.Ceresit ZU do siatki
6.Łącznik izolacyjny fi12 do styropianu 200/220
7.Ceresit CT 74 tynk silikonowy
Odnośnie tynku to wiem że odpada bo nie spełnia wymagań i będzie zastosowany StoSilco zamiast wyprawy plus farba silikonowa.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje ocieplenia porady inwestorom

TPtemat nr 308-2875
visibility czytano 137 razy

Hydroizolacja polimerowo-cementowa w domu


Dzień dobry,
Na dniach ruszam z budową i chciałbym dopytać o kilka szczegółów. Od dłuższego czasu przeglądam forum i niestety nie mogę odnaleźć wątku w którym, przynajmniej częściowo była odpowiedź na moje pytanie.

Czy chcąc uniknąć stosowania hydroizolacji z masy KMB wewnątrz budynku, a zamiast niej zastosować opcję polimerowo-cementową powinniśmy już od fundamentów taką izolację nanosić?
Koszt masy cementowej jest wyraźnie wyższy niż KMB przy niewiele mniejszym zużyciu.
Pozdrawiam
PT

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-cementowe flex podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

YTBtemat nr 308-2876
visibility czytano 107 razy

Czy butyl gryzie się z bitumem?


Na stronie jednego z producentów taśmy butylowej dekarskiej jest napisane żeby nie łączyć z masami bitumicznymi. Z tego co widzę to większość producentów raczej nie podaje takiego zastrzeżenia . Czy nie należy łączyć tych materiałów?
Przy hydroizolacji posadzek/fundamentów tego typu taśmy stykają się z masami bitumicznymi a nawet są w nich zatapiane.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-bitumiczne rozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-cementowe flex taśmy klejące butylowe porady inwestorom porady wykonawcom

underground1sttemat nr 308-2877
visibility czytano 153 razy

Błędne rozwiązanie w projekcie i jeszcze głupsze propozycje wykonawcy


Dzień dobry
Posadzka na gruncie, warunki gruntowe proste - piaski, brak wody do 9m, brak podpiwniczenia. Układ warstw (od wnętrza) z projektu w strefie ogrzewanej:

1. wykończenie
2. wylewka z ogrzewaniem podłogowym wodnym
3. Folia termoparoizolacyjna
4. ocieplenie styropian EPS 200
5. Papa asfaltowa izolacyjna 4mm
6. Chudy beton
7. Folia PE
8. Kruszywo płukane 8-16mm 20cm lub piasek 30cm
9. Fizelina filtracyjna
10. Grunt rodzimy

Wykonawca uważa, że przy tych warunkach można zrezygnować z warstwy nr 5, natomiast warstwę 7 dać nad chudy beton - warstwa nr 6 - zamiast pap: na zakład i zakleić taśmą (nie dając w ogóle folii PE nad warstwą nr.8). Warstwa 9 jest wg niego zbędna i można się zastanowić, czy warstwy 8 nie wykonać w wariancie z piaskiem zamiast z kruszywem. Jego zdaniem nie potrzebna jest też fizelina. Czyli układ byłby taki:

1. wykończenie
2. wylewka z ogrzewaniem podłogowym wodnym
3. Folia termoparoizolacyjna
4. ocieplenie EPS 200
5. Folia PE
6. Chudy beton
7. Piasek 30cm
8. Grunt rodzimy

PS dodatkowo w projekcie uwzględniono w szlichcie zbrojenie rozproszone lub siatkę metalową na wszelki wypadek, co też wykonawca uważa, że jest zbędne.

Bardzo proszę o opinię na ten temat - z góry dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom


 
 
166
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.