porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 314


 
 
33
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Marta_MKNtemat nr 308-2543
visibility czytano 452 razy

Topienie się śniegu w strefie kalenicy


Dzień dobry,
pierwszy śnieg zweryfikował nasze ocieplenie dachu i niestety katastrofa. Ten jeden etap nie został przeze mnie skontrolowany i skutki są takie, że śnieg topnieje przy kalenicy. Mamy ocieplenie wełną między krokwiami 15 cm i 10 cm od wewnątrz, ale coś jest nie tak. Wklejam zdjęcia jak wygląda śnieg na dachu oraz zdjęcie w trakcie przeprowadzania prac ociepleniowych. Co Pan nam poradzi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia paroizolacje porady inwestorom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2550
visibility czytano 248 razy

Układ warstw w stropodachu na blasze trapezowej


Panie Jerzy
proszę o analizę poprawności warstw stropodachu budynku użyteczności publicznej (świetlica wiejska), w następującym układzie:
- pokrycie dachowe z papy termozgrzewalnej (podkładowej i wierzchniej) papa podkładowa mocowana mechanicznie,
- płyty dachowe ze skalnej wełny mineralnej gr.25cm,
- blacha trapezowa o wys. profilu 50mm,
- belki drewniane,
- sufit z płyt g-k na stelażu metalowym REI30.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy stropodachy porady architektom

Marcin Btemat nr 308-2557
visibility czytano 248 razy

Wentylacja dachu


Szanowny Panie Jerzy,

będę zamawiał materiały na pokrycie dachów dla domu jednorodzinnego i budynku gospodarczego i chciałem zapytać ile będziemy potrzebować dachówek wentylacyjnych. Będziemy zamawiać płaską, betonową dachówkę Nelskamp ciemnoszarą planum longlife.

Dom będzie budynkiem parterowym, bez poddasza użytkowego (które będzie służyło jako strych), więźba dachowa będzie z wiązarów prefabrykowanych, strop będą stanowiły dolne pasy więzarów. Na poddaszu nie będzie okien. W domu będzie wentylacja mechaniczna z rekuperacją. Nie będzie żadnych kominów. Jedynie będzie kominek wentylacyjny do pionu z okapu kuchennego i kominek odpowietrzający do odpowietrzenia kanalizacji. Powierzchnia dachu to 249 m2.

W budynku gospodarczym będą parkować 2 samochody i będziemy przetrzymywać również różne rzeczy gospodarcze i jedzenie w osobnym pomieszczeniu. W bud. gosp. będzie tradycyjna więźba dachowa i kominek wentylacyjny. Powierzchnia dachu to ok. 90 m2.

Na różnych składach budowlanych wyceniano w ofercie różne ilości dachówek wentylacyjnych. Łącznie dla dachu domu i bud. gosp. wyceniano różne ilości, które podaje malejąco: 26, 26, 24, 22 (16 dla domu i 6 dla bud. gosp.), 21, 20 (15 dla domu i 5 dla bud. gosp.) czy 10. A 3 razy spotkałem się, że w ogóle nie wyceniono w ofercie dachówek wentylacyjnych i sprzedawcy mówili, że dachówki wentylacyjne to zbędny wydatek i że np. wystarczy grzebień okapowy z kratką wentylacyjną (55 sztuk) i wentylacja przy kalenicy pod gąsiorami (może przeoczyłem inne uzasadnienia). Nie wiem też czy to, że poddasze będzie nieużytkowe zmienia postać rzeczy.

Generalnie liczbę tych dachówek wyceniano różnie, ale zwykle w okolicach 20-kilku. W wycenach uwzględniano różne dachówki, ale płaskie i betonowe (poza 2 przypadkami). Generalnie ten sam skład dla różnych dachówek wyliczał te same ilości, więc podejrzewam, że była to kwestia raczej sposobu wyliczenia, a nie dachówki samej w sobie.

W załączniku przesyłam skany dachów dla domu i bud. gosp. Proszę pisać, jeśli nie dołączyłem jakiś ważnych stron z projektów, albo nie podałem istotnych dla sprawy informacji. Proszę o pomoc w oszacowaniu optymalnej ilości dachówek wentylacyjnych dla dachu domu i budynku gospodarczego.

Z góry serdecznie dziękuję :)

Pozdrawiam,
Marcin

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego budownictwo mieszkaniowe dachy domy jednorodzinne porady inwestorom wentylacja

M-Ktemat nr 308-2572
visibility czytano 255 razy

Deskowanie dachu nieimpregnowanymi deskami przed zimą


Witam,
Zwracam się z pytaniem co mógłbym teraz zrobić z dachem zadeskowamym nie zabezpieczonym. Dach miał być zapapowany na zimę jeszcze w grudniu ale przez poślizg majstra który budował dekarz nie wyrobił się przed deszczami i mam teraz obawy co do papowania tego co na zdjęciach.
Może obicie membraną na listwach będzie jakimś wyjściem? Żeby gorzej nie było.

Dostałem radę żeby zaimpregnować przed membraną. Jest sens opryskiwaczem nanieść środek impregnujacy? Jeśli membrana była by jakimś wyjściem i zabezpieczeniem, co można zrobić później od środka z więźbą i deskami w tej sytuacji?

Więźba schła od marca na paletach poskręcana wkrętami ciesielskimi, nie była impregnowana.
Deski były świeże w 2/3 z tartaku impregnowane, reszta była z budowy pędzlem potraktowana.

Aktualne zdjęcia dachu więźby i desek
Z góry dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2584
visibility czytano 302 razy

Wentylacja dachu w okapie


Szanowny Panie Jerzy
Chciałbym się dopytać o dwie sprawy:

Pierwsza dotyczy już poruszonego tematu 2513, lecz nie do końca jestem pewien czy dobrze zrozumiałem odpowiedź toteż wolę się upewnić. W moim domu będzie wykonana podbitka z drewna, wiem iż powinienem wykonać otwory wentylacyjne min 143cm2. Mam wrażenie że Pana zalecenie w temacie 2513 dotyczy podbitki wykonanej bezpośrednio na krokwiach. Proszę wyprowadzić mnie z błędu jeśli się mylę. U mnie będzie wykonana konstrukcja z drewna prostopadle do ściany budynku a to spowoduje, iż wewnątrz podbitki pojawi się wolna przestrzeń. Tu rodzi się moje pytanie. Co ile metrów powinien zostać wykonany otwór wentylacyjny w okapie po bokach domu oraz w skosach?

Drugiej pytanie dotyczy przygotowania ganku przed drzwiami wejściowymi zanim ruszy wykonawca od elewacji a to planowane jest na koniec kwietnia. Chodzi mi o to czy przed drzwiami wejściowymi również wykonać ocieplenie podłogi z xps jak wewnątrz i wylewka na to by wyrównać poziom przed drzwiami do poziomu wewnątrz wiatrołapu? Jeśli tak to czy ocieplenie z xps ma dochodzić do obrysu domu czy też wcześniej zakończyć a resztę uzupełnić wylewką (chodzi o część do której będzie mocowane ocieplenie z eps 20cm a potem dojdą schody...)

Załączam zdjęcie (folia kubełkowa już jest poprawiona).

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wentylacja grawitacyjna okapy dachowe porady inwestorom

sławektemat nr 308-2596
visibility czytano 248 razy

Paroizolacja w stropodachu niewentylowanym pokrytym membraną PVC


Panie Jerzy,
zwracam się do Pana z pytaniem odnośnie konieczności zastosowania paroizolacji z wkładką AL w stropodachu niewentylowanym (dach płaski) domu jednorodzinnego.

W Pana książce, w tego typu dachu, konieczne jest zastosowanie paroizolacji z wkładką AL w celu wyeliminowania kondensacji pary wodnej w warstwie termoizolacji, co jest dla mnie jak najbardziej zrozumiałe.

Sprawa wygląda jednak nieco inaczej w przypadku rozwiązań przedstawianych przez producentów pokryć dachowych. Na przekroju warstw stropodachu wyszczególniają oni kilka różnych możliwości zastosowania paroizolacji - od paroizolacji bitumicznej z wkładką AL aż do zwykłej folii PE.

Jeżeli chodzi o samych wykonawców dachów płaskich - w ofertach jakie od nich otrzymuję również wyszczególniają oni jako paroizolacje tylko folię PE i są nieco zdziwieni jeżeli pada z mojej strony pytanie o paroizolację z wkładką AL.

W wrześniu tego roku planuje wykonanie stropodachu pokrytego membraną PVC w swoim domu i w związku z tym mam kilka pytań:

1. Czy jeżeli hydroizolacja jest wykonana z membrany PVC, którą cechuje duża paroprzepuszczalność to konieczne jest stosowanie paroizolacji z wkładką AL ?

2. Czy możliwe w tym przypadku jest mechaniczne mocowanie termoizolacji do stropu? (przebicie paroizolacji)?

3. Co jest lepszym rozwiązaniem - membrana PVC czy standardowa hydroizolacja bitumiczna?

4. W Pana książce znalazłem informacje, że w warstwie izolacji należy stosować styropian prasowany gładki z frezowanymi krawędziami - ma Pan na myśli np. styropian EPS? Prosiłbym o jakiś przykład jeżeli jest to możliwe.

Dodatkowo załączam zrzuty ekranu z przekroju projektu budowlanego oraz rozłożenie warstw jednego z producentów pokryć dachowych.

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe stropodach porady inwestorom porady inżynierom

Janusz Jtemat nr 308-2606
visibility czytano 2698 razy

Ocieplenie dachu skośnego wełną, celulozą czy pianką?


Jako projektant mam obowiązek w sposób świadomy dobrać możliwie najlepsze rozwiązanie projektowe, a w przypadku dachów skośnych wybór materiałów termoizolacyjnych jest spory, zmiennych które należy uwzględnić jeszcze więcej, a marketing robi pranie mózgu nie tylko inwestorom, ale mi również. Jestem też kierownikiem budowy.
Uważam, że ma Pan rację, że konieczna jest dokładna analiza aby dobrać prawidłowe rozwiązanie, ale na podstawie doświadczenia można stwierdzić, że pewne rozwiązania sprawdzają się lepiej inne gorzej i w analizie dobrać grubości czy opory sd dla założonego rozwiązania.
Odrzucam izolację dachu skośnego celulozą (materiał organiczny, impregnowany solami boru), które w małych stężeniach nie są szkodliwe, ale informacji dotyczących szkodliwości dla długotrwałego przebywania w małym stężeniu nie otrzymałem.
Odrzucam też obiecująco wyglądającą wełnę drzewną w płytach (materiał o dobrej gęstości, ale organiczny a o zabezpieczeniu przed korozją biologiczną handlowiec nie wiedział nic, więc nie wiem czy w ogóle jest zabezpieczany).
Zastanawia mnie też skuteczność impregnacji celulozy w czasie - czy po 20 latach impregnacja jest tak skuteczna jak w momencie instalacji?
Została mi wełna mineralna i piana PUR
Teoretycznie najlepszym wyborem jest wełna mineralna, bo zastosowana w setkach tysięcy m2 dachów na całym świecie - tylko w większości przypadków z którymi się zetknąłem zastosowana całkowicie źle. Czy jako projektant mogę brać pod uwagę materiał, który jak wynika z mojego doświadczenia jest montowany przez pracowników bez wyobraźni? A czy jako kierownik budowy mam polecić inwestorowi materiał, który albo będzie zastosowany z poważnymi błędami, albo będę musiał najpierw wyedukować inwestora a potem wykonawcę jak prawidłowo mają to zrobić, a na końcu i tak wykonawca zrobi po swojemu - bo wszędzie tak robi i jest dobrze. Doskonale Pan wie, jak trudno przekonać wykonawców do prawidłowych (pracochłonnych) rozwiązań.
Na naszym rynku mamy jeszcze pianę PUR stosowana natryskowo na budowie. Porównałem na tyle na ile potrafię pianę PUR otwarto komórkową z wełną mineralną i wygląda to mnie obiecująco dla piany. Nie znalazłem żadnego potwierdzenia mitów krążących wśród wykonawców dotyczących np. gnicia dachu z pianą PUR. Moim zdaniem pod względem np. gnicia dachu piana jest tak samo niebezpieczna jak wełna - tzn. odpowiedzialne jest błędne wykonawstwo a nie materiał sam w sobie.
Porównując wełna vs piana mamy szereg parametrów, ale do inwestora przemawia lambda
i tak dla wełny deklarowane wartości zaczynają się od 0,032 ale i tak należy brać pod uwagę wsp. obliczeniowy. Dla piany PUR jest na rynku produkt gdzie lambda deklarowana wynosi 0,033-0,036 (tak podaje producent w karcie technicznej, sprzedawcy podają wartość niższą co budzi moje duże wątpliwości) ale generalnie deklarowane wartości dla piany PUR są w granicach 0,038 - 0,039 w zależności od produktu (ze względu na strukturę komórkową podobną do styropianu lambdę obliczeniową przyjmuję jak dla styropianu - możliwe, że błędnie). Drugi parametr to mi, dla wełny mi=1,3 dla piany PUR mi= od 2 do 5 (w zależności od producenta). Wartości mi i lambda dla wełny i piany mamy porównywalne z tym, że mi piany jest korzystniejsze? Marketing wełny podkreśla jej wysoką paro przepuszczalność - zastanawiam się czy to nie jest przypadkiem wada? Przegrody projektujemy tak, aby obniżyć ciśnienie pary wodnej w miejscu gdzie może nastąpić jej skroplenie (im mniejsze ciśnienie pary tym mniejsze ryzyko skroplenia). I tak mam do wyboru wełnę mineralną gdzie lambda obliczeniowa jest gorsza niż piany PUR i gdzie mi jest mniej korzystne niż piany (tak myślę ale pewności nie mam). Wydaje się, że piana jako tako jest materiałem lepszym (pomijając na ten moment montaż).
Wełna vs Piana w dachu:
Staram się, przekonać inwestora, że pełne deskowanie dachu jest zbędne, a wręcz szkodliwe (potem przychodzi dekarz i ani się obejrzę deski i papa lądują na dachu - bo projektant i kierownik budowy książek się naczytał i się mądrzy a dekarz przecież setki dachów zbudował to wie. Ale o ile inwestor mnie posłucha i wstępne krycie wykonane będzie membraną wysoko paroprzepuszczalną to nie widzę większych problemów wykonawczych związanych z izolacją wełną (wymagana jest jedynie staranność z którą niestety bywa różnie), w przypadku izolacji pianą wszystko zależy od aplikatora (można tak ułożyć pianę aby nie nastąpiło wybrzuszenie membrany w górę, ale jest to dość duże utrudnienie dla aplikatora, a dyletant nawet nie pomyśli, że trzeba tak zrobić aby nie wypchnąć membrany w górę). W tym wypadku projektuję kontrłaty wysokości 4cm (dla dachów 35-45 stopni), ale ten wymóg często na budowach nie jest spełniony (bo dekarz wie lepiej a kierownik budowy to jakiś kosmita co wymyśla dziwne teorie).
W przypadku wstępnego krycia deską + papa wymogi wykonawcze są takie same dla wełny i piany (konieczna szczelina wentylacyjna wykonana membraną montowaną pod deskowaniem z odpowiednimi wlotami i wylotem powietrza). Jestem zdecydowanym wrogiem tego rozwiązania ponieważ jest ono wykonawczo trudne, a wymogi są często lekceważone przez wykonawców (w praktyce wentylacja po prostu nie działa wcale lub nie działa prawidłowo). W przypadku gdy inwestor chce np. ze względów akustycznych wykonać pełne deskowanie wymagam, aby zamiast papy na deskach pojawiła się membrana sd<3. (nawet jeżeli chce tymczasowo przykryć dach papą, to przed montażem dachówki wymagam demontażu papy i montażu membrany. Wtedy nawet jeśli wentylacja pod deskami nie działa prawidłowo część wilgoci wydostanie się przez deskowanie i membranę (taki zawór bezpieczeństwa) Dodatkowa korzyść z membrany na deskowaniu pojawia się w przypadku awarii wstępnego krycia lub niedokładnego wykonania (jeżeli wstępne krycie nie będzie 100% szczelne i wilgoć dostanie się pod papę mamy poważne kłopoty, jeżeli nieszczelność nie jest duża to przez membranę wilgoć odparuje. W przypadku pełnego deskowania wykonawcy piany nakładają izolację bezpośrednio na deski przykryte papą co jest błędem, ale wnoszą, że nic z takim dachem się nie dzieje, wg. mnie jest to podejście niebezpieczne i niedopuszczalne (jest producent który uznaje to rozwiązanie za prawidłowe przy zastosowaniu paroizolacji sd>150 czyli na granicy paroszczelności. W wytycznych montażowych producentów piany jest rozwiązanie z natryskiem izolacji na deski - ale przykryte membraną sd<3 co wydaje się prawidłowe i takie rozwiązanie trafia do moich projektów.

Panie Jerzy, gdybym był tylko projektantem w moich projektach byłaby wełna mineralna, ale jako kierownik budowy sugeruję pianę na deskowaniu pokrytym membraną sd<3 (oczywiście paroizolacja i grubość piany jest dobierana z marginesem bezpieczeństwa). Wydaje mi się, że w tym układzie warstw lepiej wybrać pianę o wsp. mi bliżej 5 niż mi=2 i tak dobrać paroizolację i grubość piany aby uniknąć kondensacji pary.
Z projektowaniem wełny mam problem - bo w obliczeniach uznajemy materiał za jednorodny doskonale przylegający do elementów dachu (krokwi). Wykonawczo wygląda to całkowicie inaczej, a założenia projektowe mają być możliwie jak najbliższe temu co w praktyce wykonujemy czyli powinienem uwzględnić szczeliny powstałe w skutek cięcia i szczeliny powstałe na styku krokwi z wełną bo one powszechnie występują na budowie. Przesuwają nam punk rosy głęboko w izolację co jest bardzo niebezpieczne a uwzględnić tego w obliczeniach nie potrafię.
Proszę o odniesienie się do moich przemyśleń i wskazanie ewentualnych błędów.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom

PFtemat nr 308-2630
visibility czytano 306 razy

Błędy w obróbce blaszanej dachu krytego blachą


Pytanie o prawidłowość wykonania - jak i samej koncepcji - styku płaskiej obróbki blacharskiej wystającej ściany z wiatrownicą dachu (na zdjęciach).
Dwie alternatywy na ponowne wykonanie daszka jakie przychodzą do głowy:
1. Podejrzewam, że najlepiej byłoby, gdyby ten płaski daszek znalazł się na całej swojej szerokości poniżej wiatrownicy. Wymagałoby to pocienienia od góry termoizolacji tego wysunięcia ściany do wartości raczej symbolicznych, więc chyba odpada.
2. Wykonanie w wiatrownicy wycięcia, w które wsunięty zostałby daszek. Powstałby na końcu wiatrownicy taki "ogryzek" blachy, nie wyglądałoby to estetycznie albo nie potrafię sobie wyobrazić jak by to zostało wykończone.

Pomińmy niedokończoną przez ekipę od ocieplenia warstwę zbrojoną przy wiatrownicy (wystająca pianka).
Czy obecne rozwiązanie jest od biedy dopuszczalne i wówczas pozostaje wezwać ekipę do ociepleń na dokończenie prac?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne obróbki blacharskie porady inwestorom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2647
visibility czytano 386 razy

Nie planowane deskowanie dachu, a analiza c-w


Panie Jerzy,
według analiz nie powinniśmy mieć odeskowania na dachu. Firma budowlana odeskowanie jednak wykonała. My jako niedoświadczeni inwestorzy pomyliliśmy poszycie z odeskowaniem, będąc przekonani, że wszystko jest w porządku.
Teraz mamy odeskowanie z deskami łączonym do czoła (pióro-wpust tylko na części nadbitki). Następnie została położona membrana (membrana nie jest nigdzie wywinięta, przylega płasko na całej powierzchni dachu), na to kontrłaty i łaty tak jak w analizach i dachówka. Pod gąsiorami są wywietrzniki kalenicowe ze szczotkami.
Jesteśmy przed ociepleniem dachu i prosimy o poradę jak teraz prawidłowo wykonać ocieplenie aby wentylacja była prawidłowa. Ocieplenie przewidujemy do szczytów.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Rafitemat nr 308-2651
visibility czytano 266 razy

Poprawne rozwiązanie dachu deskowanego i pokrytego blachodachówką


Dzień dobry

Oczywiście wiem, że podstawą jakichkolwiek czynności dotyczących prac przy przegrodach budowlanych powinna być analiza c-w. Moje pytanie dotyczyć będzie jedynie zarysu teoretycznego. Na budynku jest dach z pełnym deskowaniem, pokryty blachodachówką. Obecnie istnieje poddasze użytkowe (pokój dzienny i dwie sypialnie) - ale jest hipoteza, aby strych nad tymi pomieszczeniami przekształcić w antresolę, likwidując całkiem nieprzydatny do niczego metrowej wysokości strych. Prawdopodobieństwo wykonania tych prac to 50% - na zasadzie: albo się to zrobi, albo nie. Strych nie ma żadnej izolacji termicznej - ale jej wykonanie jest w planach. Docelowym wykończeniem wewnętrznej połaci będzie pomalowana płyta regipsowa, w jednym pomieszczeniu - ozdobne deski grubości 2 cm. Czy jest sens wykonywania izolacji termicznej styropianem? Jeśli tak - jaki powinien być jego prawidłowy układ w warstwach połaci - w sensie jaka jest zasada wykonywania takich prac od strony fizyki budowli?
1. blachodachówka, deskowanie, szczelina wentylacyjna, styropian, stelaż, regips/deski
2. blachodachówka, deskowanie, szczelina wentylacyjna, styropian, szczelina wentylacyjna, stelaż, regips/deski
3. blachodachówka, deskowanie, styropian, stelaż, regips/deski
4. blachodachówka, deskowanie, styropian, szczelina wentylacyjna, stelaż, regips/deski. Jako że styropian nie przepuszcza pary wodnej, wydaje mi się, że prawidłowym rozwiązaniem byłaby opcja nr 2: wentylacja pod deskowaniem oraz wentylacja między regipsem a styropianem, żeby nie dopuścić do jego zawilgocenia. Jednak to, że coś mi się wydaje - nie oznacza, że jest prawidłowym rozwiązaniem. Dodatkowo: oczywiście w kalenicy jest zaplanowana szczelina nawiewno-wywiewna o powierzchni 1/200 powierzchni dachu.

pozdrawiam
Rafał

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom


 
 
33
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.