porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 314


 
 
33
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
Ernest Kłosowskitemat nr 308-2479
visibility czytano 334 razy

Korodowanie obróbek blacharskich na balkonach i tarasach


Panie Jerzy
proszę o komentarz dotyczący stosowania powlekanej blachy stalowej, jako materiał na obróbki blacharskie balkonów. Gięta cynkowana i malowana proszkowo blacha stalowa świetnie sprawdza się w miejscach takich jak np. dachy, gdzie wilgoć relatywnie szybko wysycha. Natomiast narażona na ciągły kontakt z wilgocią pod posadzką balkonów koroduje w szybkim tempie.
Czy podziela Pan pogląd, iż takie obróbki blacharskie nigdy nie były i nie są wytwarzane z myślą o montażu na balkonach, celem odprowadzania wody poza obrys budynku?
Czy jako obróbki blacharskie należało zastosować systemowe rozwiązania okapowe wykonane z profili aluminiowych lub alternatywnie zastosowanie blach które były cynkowanych ogniowo, a nie galwanicznie?
Warstwa cynku galwanicznego jest dużo cieńsza niż powłoka uzyskana poprzez cynkowanie ogniowe, przez co uzyskane zabezpieczenie antykorozyjne jest mniej trwałe na uszkodzenia mechaniczne i warunki atmosferyczne.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony tarasy obróbki blacharskie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom remonty

Marcin323temat nr 308-2486
visibility czytano 341 razy

Pęknięcia wieńca w stropodachu


Witam.
Podczas wykonywania elewacji w budynku zauważono rysę na styku wystającego stropodachu z wieńcem. Rysa jest widoczna jedynie od czoła. Od dołu nie jest widoczna a od góry nie można się dostać ponieważ jest położony dach. Jak Pan myśli czy to groźne? Nie wiadomo kiedy się pojawiła czy dawno temu i nic się z tym nie dzieje czy nie dawno ponieważ nikt nie obserwował z lupą powstawania takich wad. Proszę o wsparcie dobrym słowem.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropodachy wieńce żelbetowe porady inwestorom porady wykonawcom

Maratontemat nr 308-2487
visibility czytano 226 razy

Wentylacja dachu pokrytego blachą trapezową


Stare poszycie z blachy trapezowej zostało wymienione na nowe. Dach jest jednopołaciowy. Po starym dachu pozostało deskowanie z podwójną papą. Na to położono membranę, kontrłaty i łaty. Wybrałem blachę trapezową T35 z firmy Blachotrapez. Zastanawia mnie mało przekonywująca wentylacja tej połaci.
W pasie kalenicowym i nadrynnowym zostały założone uszczelki piankowe z małymi otworami mającymi zapewnić wentylację, co trzy fale jeden otwór. Jednak widzę, że wszystkie uszczelki są ściśnięte i zniwelowało to otwory. Jak ratować sytuację? Kilka rozwiązań się nasuwa: wyciąć nowe otwory w piankowej uszczelce, może nawet większe niż były i przykleić na otwory drobną metalową siateczkę. Może zamontować wywietrzniki połaciowe (majster nie poleca, śnieg zawiewa i blachę dziurawić). Może też taka połać ma wystarczającą wentylację przez nieszczelności, opierzenie? Jak postąpić panie Jerzy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne remonty porady inwestorom porady wykonawcom

architekt DStemat nr 308-2488
visibility czytano 288 razy

Strop nad garażem podziemnym jako tzw. biała wanna


Panie Jerzy,
Mam pytanie. Inwestor na jednym z naszych projektów, na które właśnie otrzymaliśmy PnB, zamierza przeprojektować strop nad garażem (dach zielony, ruch pieszy) na strop żelbetowy jako tzw. biała wanna, bez spadków, bez hydroizolacji.

Nie chcemy się na to zgodzić z konstruktorem, jak również projektant odwodnienia dachu też się nie zgadza, ale inwestor i wykonawca upierają się, że to sprawdzone rozwiązanie.

Czy zna pan jakikolwiek obiekt referencyjny, który działałby poprawnie z takim rozwiązaniem? Co pan sądzi o takim rozwiązaniu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom błędy wykonawcze stropodachy

nygastemat nr 308-2490
visibility czytano 223 razy

Gdzie lokować nadbitkę do krokwi w dachu


Witam Panie Jerzy.
Mam pytanie odnośnie grubości izolacji z wełny skalnej na poddaszu. Mianowicie wysokość krokwi w dachu wynosi 18 cm, a wełnę miedzy nimi muszę dać na 20 cm (docelowo ma być 30 cm wg obliczeń cw). Pytanie: czy trzeba nadbijać te 2 cm na krokwiach czymś w rodzaju łat, żeby wełna nie była ściśnięta/ sprasowana? Wykonawca twierdzi, że tak i w innym wypadku odmawia współpracy.
Dach deskowany ażurowo, wielospadowy. Wełna skalna rockwool superrock.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

Kamil Sawickitemat nr 308-2495
visibility czytano 257 razy

Błędne rozwiązania więźby dachowej drewniano-stalowo-żelbetowej


Projekt budynku jednorodzinnego przewidywał więźbę dachu z wiązarów drewnianych, stalowych krokwi oraz dwóch ram żelbetowych. Projektant nie przewidział docieplenia zarówno krokwi stalowych, jak i ram żelbetowych od zewnętrznej strony. Po zwróceniu mu uwagi na błąd, zaproponował zastosowanie "aerożelu"...
Ostatecznie, na krokwiach drewnianych i stalowych została wykonana nadbitka z kontrłat wysokości 5 cm, a na ramach żelbetowych ułożono 2-5 cm stryroduru od strony zewnętrznej (pod deskowaniem).
Załączam wycinek z projektu z opisem warstw dachu (w rzeczywistości doszło pełne deskowanie), projekt konstrukcji dachu oraz zdjęcia więźby. Profile stalowe mają wymiary 200 x 100 x 4 mm.

Proszę o Pana opinię w temacie możliwości naprawy popełnionych błędów związanych z mostkami cieplnymi na ramach żelbetowych i krokwiach stalowych bez konieczności przerabiania już wykonanych prac. Jeśli nie będzie Pan w stanie udzielić odpowiedzi bez obliczeń cieplno-wilgotnościowych, proszę o wycenę ich wykonania.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe błędy wykonawcze dachy domy jednorodzinne porady inwestorom

Krzysztof F.temat nr 308-2504
visibility czytano 355 razy

Mokre drewno na więźbę


Panie Jerzy
Mam pilną sprawę. Będziemy wykonywać więźbę dachową, deskowanie i pokrywać papą żeby zdążyć nakryć dom przed zimą. Pytałem w tartaku i okazuje się że drewno ma wilgotność 20-22% czyli rozumiem że to mokre drewno tak? W poradach pisał Pan że drewno na dach ma mieć wilgotność 16-18%. 
Mój wykonawca twierdzi, że można zastosować takie mokre elementy prosto z tartaku bez obaw bo one wyschną na więźbie. Czy on ma rację?

Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne drewno konstrukcyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin Drabik temat nr 308-2513
visibility czytano 429 razy

Wloty powietrza wentylacyjnego w okapach


Szanowny Panie Jerzy

Bardzo proszę o pomoc w sprawie wentylacji podbitki drewnianej. Generalnie chodzi mi ile powinno być otworów/ kratek wentylacyjnych, w jakiej odległości od siebie i jakiej wielkości powinny one być (wiem, że dysponuje Pan moim projektem) przykłady lub link z konkretnym produktem bardzo by pomógł.

Druga sprawa, o którą chciałbym zapytać to jaki tynk mozaikowy wybrać do strefy cokołowej, aby zgadzało się to z fizyką mojego budynku? Konkretny przykład produktu byłby bardzo pomocny.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.
Z wyrazami uszanowania
Marcin Drabik

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy okapy dachowe wentylacja porady inwestorom porady wykonawcom

GGtemat nr 308-2529
visibility czytano 345 razy

Wadliwy remont stropodachu za pomocą papy termozgrzewalnej


Dzień dobry,
Na dachu kamienicy, w której mam mieszkanie (nie mieszkam tam), około 1 miesiąc temu rozpoczął się remont dachu płaskiego krytego papą asfaltową. Pod częścią dachu jest poddasze nieużytkowe, a pod częścią mieszkanie. Ze względu na liczne przecieki dachu zarówno w części użytkowej jak i nieużytkowej wspólnota podjęła decyzję o remoncie poszycia dachowego wraz z wykończeniem kominów i wszystkimi obróbkami wokół elementów przechodzących przez dach.
Dnia 29.10.2022 około godziny 14, pojawiłem się na dachu wraz z właścicielem mieszkania na poddaszu i taki to efekt zastaliśmy. Wg nas obecny stan i błędy dyskwalifikują wykonany remont, gdyż nie spełniają zaleceń / instrukcji producenta papy (papa termozgrzewalna ICOPAL 5,2mm), a co za tym idzie pozbawiają nas gwarancji producenta papy. Jednakże, jako osoby nieznające się na rzeczy, pragniemy zasięgnąć Pana opinii i poprosić o sugestie jak rozmawiać z wykonawcą i inspektorem technicznym z ramienia Administratora. Wiemy, że łatwo mogą wcisnąć nam każdy kit wiedząc, że nie znamy się na tym i nie mamy żadnych kwalifikacji, aby kwestionować lub podważać jakość prac budowlanych. Poniżej spisane nasze wątpliwości.

1. W większości połączeń poszczególnych brytów papy asfaltowej brak widocznego wypływu masy asfaltowej (zalecana szerokość 5-10mm) wzdłuż zakładów podłużnych, poprzecznych i innych połączeń np. obróbek kominów itp. Świadczy to niedostatecznym wygrzaniu papy, a co za tym idzie braku pełnego połączenia nowej papy z podłożem na 100% swej powierzchni spodniej.
2. W kilku miejscach całkowity brak zgrzania zakładów podłużnych i poprzecznych.
3. W kilku miejscach zbyt duże zakłady brytów papy, przez co część papy nachodzi na bryt papy z posypką.
4. W kilku miejscach brak zgrzania papy w okapie (do pasa nadrynnowego).
5. W kilku miejscach brak zgrzania papy do kominów i attyki wewnętrznej.
6. W kilku miejscach na powierzchni dachu widoczne liczne pomarszczenia i fałdowania nowo położonej papy - świadczy to o przegrzaniu papy.
7. Brak właściwych/szczelnych obróbek wokół kominów – liczne nieszczelności/dziury.
8. Błędne mocowanie izoklinów styropianowych wokół kominów – spalenie styropianu i brak mocowania papy do podłoża.
9. Błędne wykonanie obróbek wokół wszelkiego rodzaju elementów wystających z dachu (rury na drugim planie na jednym ze zdjęć).
10. Zły dobór systemu montażu listew zakończeniowych wokół kominów – odpadające listwy (montaż na kołki rozporowe).
11. Brak uszczelnienia listew zakończeniowych wokół kominów ze ścianą komina, a jak jest to jakieś czarne mazidło zamiast dedykowanych uszczelniaczy polimerowych odpornych na UV i zewnętrzne warunki atmosferyczne.
12. Miejsca, gdzie brak niwelacji fałd/zgrubień pod starą papą - tworzenie się kałuż (wzdłuż attyki frontowej) – brak zdjęcia tego miejsca. Chyba świadczy to o braku przygotowania starego podłoża do kładzenia nowej papy.
13. Rura wentylacji kanalizacji całkowicie skorodowana i pozostawiona.
14. Pobrudzenie/okopcenie świeżej wyprawy elewacyjnej kominów na skutek błędnego operowania dyszą palnika gazowego.

Zadaliśmy też kilka pytań zarządcy nieruchomością:
15. Czy przed położeniem nowej papy, stara papa była oczyszczona, odkurzona i zagruntowana preparatem gruntującym zalecanym przez producenta papy?
16. Jakie produkty zostały użyte do uszczelnień czapek kominów, obróbek blacharskich wokół elementów wystających (kominy, attyki, rury itp.? Na zdjęciu zamieszczam puste opakowanie po produktach, które znaleźliśmy na dachu.
17. Czy panujące niskie temperatury (szczególnie w nocy), opady deszczu i poranna rosa, nie wpłyną negatywnie lub wręcz uniemożliwią prawidłowe wykonanie prac, szczególnie układania papy?
Wysyłam również kilka fotografii z remontu dachu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze stropodachy remonty porady inwestorom

SebastianTojatemat nr 308-2535
visibility czytano 382 razy

Błędnie wykonana jętkowa więźba dachowa


Szanowny Panie Jerzy,
zwracam się z pytaniem dotyczącym obróconej / skręconej murłaty. Murłata po osadzeniu i zakotwieniu w wieńcu i już ponoć (według KB) była nieznacznie skręcona. Aktualnie pomierzona szczelina pomiędzy wieńcem a murłatą po wewnętrznej stronie budynku wynosi od 15 do 18 mm.

Aktualny stan zaawansowania robót:
- wywiązana konstrukcja dachowa
- wykonane pokrycie dachówką cementową
Projekt budowlany (wykonany z niskim poziomem szczegółowości, bez rozwiązań technologicznych oraz bez detali wykonawczych) wskazuje rozstaw kotew co 70 cm. W rzeczywistości wykonawca kotwy rozmieścił co 100 - 110 cm.
Zapis w projekcie dotyczący konstrukcji dachu:

"6.4 Konstrukcja dachu:
Główne elementy nośne zaprojektowano z drewna C24:
-krokwie główne dachu: 8/18 cm co max.. 100 cm,
jętki – 2x4/18 cm, jętka musi być stężona w środku deską,
-murłaty o przekroju 15/15cm
Murłatę należy mocować w wieńcu prętami φ12 mm co 70 cm.
UWAGA
-wszystkie połączenia wykonać zgodnie ze sztuką ciesielską stosując łączniki ciesielskie;
-jako stężenia wiatrowe należy przymocować perforowaną taśmę stalową do
góry krokwi.
Filarki żelbetowe /w ściance kolankowej/ przekrój 25x25cm, zbrojenie filarków 4φ12,
strzemiona φ6 co 18cm
6.5 Wieńce żelbetowe w poziomie stropów i pod murłatę:
-monolityczne, z betonu C16/20, o wysokości 24cm,
zbrojenie wieńców - 4φ12, strzemiona φ6 co 25cm"


Konstrukcja drewniana dachu leżała na budowie przez kilka tygodni przed wbudowaniem. Spodziewam się również, że nie przyjechała na budowę idealnie wysezonowana i sucha.

1. Czy można więźbę pozostawić w takim stanie? Jakie mogą być tego konsekwencje?
2. Czy taki stan rzeczy stanowi zagrożenie bezpieczeństwa użytkowania budynku?
3. W jaki sposób można zabezpieczyć już wykonane roboty, by ewentualne skręcenie murłaty nie postępowało (bez konieczności rozbiórki całego dachu)?
4. Czy powinno się zastosować łączniki ciesielskie kątowe na łączeniu murłata-krokiew obustronnie?
5. Czy mogło dojść do skręcenia z powodu odkształcania się wilgotnego a następnie schnięcia obciążonego drewna (skurcz=pozostawienie przestrzeni pod nakrętkami do podniesienia się mułaty)?
6. Jakie są Pana przemyślenia i zalecenia w tym temacie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom


 
 
33
   ...  
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.