porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 314


 
 
33
   ...  
25
 
24
 
23
 
22
 
21
   ...  
1
 
 
diakon88temat nr 308-829
visibility czytano 267 razy

Wentylacja dachu w okapie z podbitką


Witam, Jak prawidłowo wykonać wentylacje w dachu gdzie będzie podbitka? Czy w podbitce powinny być jakieś wietrzniki wstawione? Na górze będę miał wycięcie na całej długości domu 4-5cm i na to gąsiory. Na dachu będzie blachodachówka.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom dachy okapy dachowe

Breslandtemat nr 308-830
visibility czytano 284 razy

Dziwne wyniki modelowania cieplno-wilgotnościowego dachu


Próbuję od jakiegoś czasu znaleźć rozwiązanie wygłuszenia połaci dachowej, którą projektant przewidział jako ocieploną nakrokwiowo płytami PIR (rdzeń z poliizocyjanuratu, okładziny z kilku warstw polimerów oraz folii aluminiowej).

Pierwszy problem jaki napotkałem to brak dokładnych danych odnośnie Sd oraz μ. W kartach technicznych podają dla rdzenia μ=50-100, natomiast brak jest danych o Sd dla okładzin. Kontaktując się telefonicznie z technikiem producenta usłyszałem, że dla okładzin mogę przyjąć Sd>1000, a konkretnie do obliczeń mogę wstawić wartość nawet 1500 (zakładam, że nie podaje się tej wartości w innych jednostkach niż [m]). Czy to możliwe, aby cienka folia aluminiowa w połączeniu z nieznanymi mi polimerami mogła mieć aż tak wysokie Sd?

Drugi problem jaki napotkałem, to dziwne skoki wilgotności na wykresach obrazujących zawartość wilgoci w materiale izolacyjnym - są one tak nienaturalne, że mam wrażenie, że coś jest nie tak z procesem obliczeniowym.

Przegroda wygląda następująco:
- membrana (warstwa techniczna zastępująca dachówkę, przyjęta tylko w modelu obliczeniowym)
- szczelina wentylowana powietrzem zewnętrznym 30 mm (wymiana 1/h)
- membrana Sd=0,005-0,02 1mm
- paroizolacja (okładzina płyty PIR) Sd=1500[m] 1mm
- rdzeń PIR ‎μ=43-72 (przypadek 1) μ=29,9-51,5 (przypadek 2) 140mm
- paroizolacja (okładzina płyty PIR) Sd=1500[m] 1mm
- deskowanie - drewno miękkie 30mm
- Wełna mineralna 200mm
- pustka powietrzna niewentylowana (przestrzeń na ruszt pod GK) 30mm
- płyta GK 12,5mm

Przegrodę przyjęto jako poziomą (niestety w darmowej wersji programu nie da się ustawić kąta nachylenia innego niż 0 i 90 st.). Pominięto obciążenie deszczem, absorpcję deszczu, absorpcję promieniowania długofalowego i krótkofalowego, wpływ promieniowania. Przyjęto wartość standardową wsp. odbicia krótkofalowego promieniowania gruntu. Opór cieplny pow. zew. i wew. pozostawiono domyślny (0,0526 oraz 0,125 [m2K/W]). Warunki początkowe zawartości wilgoci - stała wartość w przegrodzie (wilg. wzgl. 0,9 temp. pocz. 20st. C) Opcje obliczeń numerycznych - tylko transport ciepła i wilgoci. Klimat zew. Warszawa. Klimat wew. ISO 13788 (domyślny - bez modyfikacji)

Dane wilgotnościowe po obliczeniach przedstawiam na poniższych rys. (PIR jest jedyną warstwą, gdzie kondensująca wilgoć kumuluje się z biegiem lat). Rozpatrywano dwa identyczne przypadki różniące się jedynie doborem PIR z dostępnej bazy materiałowej.

Czy tak faktycznie mogą wyglądać wyniki dla przypadku 1?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe dachy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

natszubtemat nr 308-839
visibility czytano 482 razy

Wiązary na wieńcu czy murłacie?


Szanowny Panie Jerzy,
zwracam się z prośbą o radę odnośnie poprawnego montażu wiązarów.
Czy wiązary powinny być przymocowane bezpośrednio do wieńca czy też powinna być jednak murłata?
Pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiązary dachowe porady inwestorom

slusar.o2temat nr 308-844
visibility czytano 326 razy

Zbyt wysokie ściany szczytowe


Dzień dobry,
Taka gafa znaleziona na budowie. Panowie domurowali ściany szczytowe do membrany, bez miejsca na zachowanie ciągłości izolacji termicznej. Co gorsza od zewnątrz jest już styropian+siatka na kleju. Da się jakoś z takiego błędu wyjść w miarę prosto? Dach dwuspadowy, dachówka ceramiczna, mur z porothermu 25.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

lukasz89k1temat nr 308-845
visibility czytano 333 razy

Jak czytać instrukcję producenta wiatroizolacji?


W instrukcji membrany dachowej jest podana informacja :
1. Jeśli okap dachu wystaje poza lico muru zewnętrznego wówczas pod membraną należy wykonać deskowanie pełne. Nie osłonięcie membrany od spodu może skutkować uszkodzeniem promieniami UV. Później na membranę dajemy kontrłaty i laty. - Jak to ustosunkować? Poddasze jest nie użytkowe.
2. W przypadku membran wysokoparoprzepuszczalnych – nie stosuje się przerwy wentylacyjnej w kalenicy.
3. Dla lepszego zabezpieczenia naroża dachu zaleca się ułożenie na grzbiecie dodatkowego, trzeciego pasa membrany.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy fizyka budowli wiatroizolacje porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-852
visibility czytano 288 razy

Nakrokwiowe a klasyczne ocieplenie dachu


Z porady nr 830 przekazałem inwestorowi i architektowi pierwsze dwa akapity, zgodzili się na zmianę technologii ocieplenia dachu skośnego na wełnę, ale nakrokwiowo. Warunki narzucone przez inwestora i architekta to oprócz izolacji termicznej spełniającej przyszłe wymagania, odpowiednia izolacja akustyczna oraz wykończenie wnętrza płytą GK zakrywającą drewnianą konstrukcję dachu.

Projektowany dach ma 6 połaci, 6 krokwi narożnych zewnętrznych i jedną wewnętrzną, dwie kalenice na różnych poziomach, dodatkowo przed murłatą występuje wypłaszczenie połaci - zmiana nachylenia połaci z 45%(50) do 35-ciu %. (na rys. brakuje komina oraz dużej lukarny).

Moim zdaniem dla takiego dachu i ww. założeń rozwiązanie nakrokwiowe jest zbyt skomplikowane, wymagające opracowania wielu szczegółów i będzie trudne w wykonawstwie (przeglądałem rozwiązania Isovera i Rockwoola). Namawiam do tradycyjnego rozwiązania z izolacją pomiędzy i podkrokwiową – jeden z argumentów jaki dostałem przeciwko takiemu rozwiązaniu, to mostek w miejscu połączenia krokwi z murłatą – jestem w stanie zniwelować go na tyle, aby nie miał większego znaczenia.

Czy faktycznie ocieplenie pomiędzy i podkrokwiowe, może być tu lepszym rozwiązaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom nakrokwiowe ocieplenie dachu

diakon88temat nr 308-857
visibility czytano 1730 razy

Jak wybrać wykonawcę, by nie stracić?


Witam, jak prawidłowo wybrać : tynkarza, firmę od okien, dekarza do położenia blachodachówki z wykończeniem jej. ? Do każdej z dziedzin posiadam 5 fachowców, każdy mówi że zrobi tak nie inaczej. Od okien jedni chcą bym dał ciepłe parapety inni nie, mówię im jakie chce okna jak otwierane to narzucają swoje wersje, tynkarze jedni cementowo wapienne z worków inni tradycyjne, a jeszcze inny tylko gipsowe. Dekarze to każdy inaczej pomierzył dach. Każdy wyceniał tą samą blachodachówkę modułową i są rozbieżności w ilości. Najbardziej chodzi o to że kilku fachowców co 3-4 dni dzwoni pyta czy się zdecydowałem ? Jak traktować takich ludzi ? Czy powinienem pytać ich najpierw o coś konkretnego ? Większość z nich mówi że mogą pokazać swoje dzieła które wykonali.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV okna dachy pokrycia dachowe wykonawstwo porady inwestorom

Gitestemat nr 308-860
visibility czytano 448 razy

Jaki rodzaj belki kalenicowej wybrać w dachu?


W więźbie dachowej mam do wyboru jedną z dwóch możliwych pozycji belki / płatwi kalenicowej:
a) Naprzeciwległe krokwie leżą na belce kalenicowej i stykają się nad nią. Sama belka nie dochodzi do zewnętrznej powierzchni więźby.
b) Krokwie są mocowane do belki kalenicowej "czołowo" a sama belka dochodzi do zewnętrznej powierzchni więźby. Górna powierzchnia belki jest docięta do geometrii dachu.
Jak duży mostek termiczny będzie generować sama belka kalenicowa w rozwiązaniu "b"?
Zakładamy, że mamy termoizolację międzykrokwiową.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

Mirosław Małektemat nr 308-864
visibility czytano 446 razy

Skosy betonowe i na nich błędy wokół okien dachowych


Panie Jerzy bardzo proszę o poradę jak poprawnie wykonać obróbkę zamontowanego okna dachowego, przy skosach żelbetowych. Można próbować jakoś podmurowywać ścianki do ościeżnic tak aby jak najmniej było kartongipsów?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy okna dachowe ocieplenia porady inżynierom porady inwestorom

Arteotemat nr 308-865
visibility czytano 91 razy

Czy paroizolacja w dachu i ścianie szkieletowej może być pomiędzy płytami GK


Zastanawiam się czy przy teoretycznej przegrodzie np. dachu drewnianego lub ścianie zewnętrznej szkieletowej w której od środka były by dwie warstwy płyt GK, paroizolacja powinna być za płytami czy może być pomiędzy dwiema płytami. Ze wstępnych analiz CW nie ma widzę przeciwwskazań dla wygodniejszego wykonawczo rozwiązania paroizolacji pomiędzy płytami.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy porady architektom porady inżynierom


 
 
33
   ...  
25
 
24
 
23
 
22
 
21
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.