porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 51


 
 
6
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
T.T.temat nr 308-176
visibility czytano 185 razy

Po termorenowacji jest gorzej niż przed nią


Wykonuję obliczenia mostków cieplnych.
fot.1 - Ściana z cegły ceramicznej pełnej, na zaprawie cementowo - wapiennej, gr. 25 cm. W rzeczywistości nie występuje kondensacja pary wodnej na styku mur - ościeżnica. Stolarka drewniana, szczelna.

fot.2 - Ściana po termomodernizacji, ocieplona styropianem grubości 15 cm (za wyjątkiem ościeży). Występuje kondensacja pary wodnej na styku mur - ościeżnica. Powstały widoczne czarne naloty wokół okna w ościeżu.
Stolarka została wymieniona 4 lata przed termomodernizacją, naloty ukazały się rok po termomodernizacji. Dlaczego tak się dzieje?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie termorenowacja błędy projektowe porady architektom

T.T.temat nr 308-179
visibility czytano 72 razy

Płowienie i zniszczenia na ocieplonej elewacji


Co spowodowało taką degradację zewnętrznych warstw ocieplenia na styropianie wykonanego 30 lat temu? Elewacja zachodnia częściowo przesłonięta. Jest to metoda ciężka mokra z użyciem tynku cementowo - wapiennego.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: elewacje docieplenie błędy wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

T.T.temat nr 308-224
visibility czytano 365 razy

Renowacja muru pruskiego


Przesyłam zdjęcia - jest to konstrukcja szachulcowa (mur pruski). Część elementów drewnianych była kiedyś zabezpieczona olejem silnikowym, a część ksylamitem (nie wiadomo kiedy).

1. W jaki sposób i czym zabezpieczyć elementy drewniane?
2. O czym należy pamiętać przy wypełnianiu betonem komórkowym wolnych przestrzeni drewnianej konstrukcji szachulcowej?

3. Czy styk elementów drewnianych i betonu komórkowego należy dylatować?


Odpowiedź płatna 615,00 zł
patrz także: mury pruskie - szachulcowe renowacje docieplenie porady architektom porady wykonawcom

A.R.temat nr 308-265
visibility czytano 29 razy

Remont i ocieplenie dachu szedowego nad halą produkcyjną


Obecnie nasza pracownia projektowa opracowuje projekt budowlany remontu dachu szedowego nad halą przemysłową ogrzewaną. Przesyłam do konsultacji nasze rozwiązanie problemu (dwa szkice).

STAN ISTNIEJĄCY

Konstrukcja szedów:

  • belki główne konstrukcji żelbetowe wylewane na budowie w kształcie umożliwiającym mocowanie żeber konstrukcji szedów
  • żebra żelbetowe prefabrykowane
  • płyta przykrycia szedów żelbetowa wylewana na budowie
  • izolacja termiczna: płyty suprema i czasami dodatkowo lub jako jedyne płyty paździerzowe miękkie
  • szlichta cementowa grubości 20-30 mm (obecnie podłej jakości)
  • kilka warstw papy asfaltowej w stanie technicznym złym.

PLANOWANE ROBOTY ROZBIÓRKOWE

  • usunięcie pokrycia z papy, szlichty cementowej i izolacji termicznej
  • usunięcie odspojonych warstw na płycie żelbetowej
  • usunięcie murowanych ścianek na szczytach szedów do uzyskania równej powierzchni dachu
  • oczyszczenie powierzchni płyty żelbetowej.

PLANOWANE ROBOTY NOWE

  • naprawa ubytków w płycie żelbetowej i wyrównanie powierzchni
  • wykonanie spadku w korycie odpływowym za pomocą kawałków bloczków gazobetonowych z zalaniem powierzchni betonem C16/20 gr. 50 mm. Czy można wykonać koryto ze styropianu w całości i wykonać warstwę wierzchnią z betonu?
  • Wykonanie paroizolacji. Jak i z czego?
  • Przyklejenie pierwszej warstwy płyt styropianowych. Podłoże nie zostanie oczyszczone do czystego betonu i będzie miało warstewkę bitumu. Jaki zastosować klej?
  • Przyklejenie drugiej warstwy płyt styropianowych. Jaki zastosować klej?
  • Mocowanie pierwszej warstwy papy + kołkowanie. Kołki z rdzeniem stalowym. Czy papę przyklejać do styropianu czy ułożyć na sucho i kołkować? Jaki rodzaj papy? Po jakim czasie od mocowania płyt można kołkować? Ile kołków na powierzchni zależnie od strefy połaci dachowej?
  • Na dostawianej części do szeda będzie wykonana konstrukcja stalowa do zamocowania płyt warstwowych układanych w poziomie i blachy trapezowej od góry.
  • Na połączeniu blachy i muru zostanie wykonana paroizolacja z papy z wkładką aluminiową w formie pasa klejonego do blachy i do płyty żelbetowej – połączenie z paroizolacją nad szedem.
  • Płyty styropianowe będą mocowane do blachy trapezowej. Czym mocować styropian do płyt?
  • Jak rozwiązać koryto oraz w nim dylatacje?.
  • Obróbki blacharskie koryta i krawędzi dachu.
Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: dachy docieplenie renowacje budownictwo przemysłowe porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

T.T.temat nr 308-285
visibility czytano 61 razy

Zabezpieczenie i ocieplenie ściany i cokołu kamienicy


W jaki sposób należy zabezpieczyć przed wpływami atmosferycznymi i uszkodzeniem docieplaną ścianę zewnętrzną (wypustkę), która jest odchylona od pionu o kąt około 45 stopni na wysokości 50 cm w starej kamienicy? Szerokość samej wypustki (przed dociepleniem) wynosi 15 cm. Rozbiórka wypustki nie wchodzi w rachubę. Proszę o rozwiązanie, które nie opiera się na obróbce blacharskiej. Ściana zostanie wykończona tynkiem akrylowym. Grubość styropianu na ścianach 15 cm, zaś na wypustce (powierzchnie boczne i powierzchnia czołowa) 7 cm.

Odpowiedź płatna 369,00 zł
patrz także: docieplenie elewacje cokoły porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Zenon F.temat nr 308-336
visibility czytano 100 razy

Stary kombinowany dom do remontu czy ...?


Od dawna szukam dla siebie niedużego domu, ale ceny są nie na moją kieszeń, trafia się teraz dom o konstrukcji drewniano-murowanej, tzn. dwie ściany (pn i pd) są z bali grubych na 18 cm, a dwie (wsch - zach) są z cegły pełnej. Dom z zewnątrz jest cały otynkowany, w środku zwykłe tynki wapienne, strop jest drewniany z polepą, więźba drewniana ze starą dachówką cementową. Dom ogólnie wygląda nieźle, był stawiany 50 lat temu, niedawno właściciele ocieplili drewnianą ścianę północną styropianem (tylko tą jedną) i wymienili okno w tej ścianie na PCV. Teraz zastanawiamy się z żoną, czy to było dlatego zrobione, że coś tam się działo z tymi balami (właściciele twierdzą, że po prostu okno już było do wymiany i zrobili jedno przy drugim), od północy zwykle jest większa wilgoć i coś przygniło a oni przykryli to styropianem i za chwilę będzie wyłazić od środka? Czy może korniki zjadły okno skrzynkowe i potrzebna była wymiana, a chcieli mieć cieplej i położyli cienki styropian i na siatkę cienki tynk? Zastanawiamy się czy można by w perspektywie dłuższego zamieszkania wymienić te ściany z bali na ceglane albo obmurować je? Czy to miałoby sens? Ja wiem, że Pan tego domu nie widzi, a od tego wszystko zależy, ale jednak bardzo bym był wdzięczny za opinię. Niestety nie mam komu innemu zaufać, bo poprzednim razem, jak się zastanawiałem nad domem, też do dużego remontu wziąłem dwóch fachowców i wydali dwie różne opinie więc odpuściłem widząc te różnice w zdaniach.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ocieplenia docieplenie remonty porady inwestorom

K. Raczektemat nr 308-345
visibility czytano 126 razy

Przemarzanie ścian 3-warstwowych


Książkę Pana kupiłem i teraz widzę jak koszmarne błędy mam w swoim domu. Co bym dał gdyby ją mieć przed budową! Ściana domu wybudowana jest w systemie trójwarstwowym. Licząc od wewnątrz: MAX 19 cm, styropian 12 cm, bloczek silikatowy 12 cm. Po dwóch zimach mieszkania uwidoczniły się błędy. Pod stropem ściana przemarza (robią się ciemne plamy w narożach i pleśń), na dodatek ostatni długotrwały deszcz spowodował zamoczenie ścian na tyle że mokre plamy pojawiły się od środka.

Czy mogę docieplić ściany w celu wyeliminowania mostków (miejsc pozbawionych ocieplenia na wieńcach)? Czy do docieplenia mogę użyć styropianu, jeśli tak to, jakiej grubości? Chciałbym nie przepłacać za ogrzewanie a z drugiej strony usunąć te błędy. Nie chciałbym mieć problemu z grzybem w domu.

Wszyscy fachowcy, z którymi rozmawiałem zalecają położyć 10 cm styropianu a klej ma być kładziony punktowo, aby umożliwić wentylację ściany. Czy mają rację? A może jest inne rozwiązanie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe docieplenie przemarzanie pleśń domy jednorodzinne błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom

aneczka85mtemat nr 308-514
visibility czytano 893 razy

Przed rozpoczęciem budowy domu


Wielkimi korkami zbliża się moment rozpoczęcia budowy. Humus zdjęty ale chwilowo pada deszcz więc wstrzymujemy roboty, aż wszystko przeschnie. Mam typowy projekt z Archonu "dom w RODODENDRONACH 26" troszkę zmniejszony. W projekcie mam 4 rdzenie (było 5 ale po zmianach zostało 4). Według opinii geologicznej mamy:
0,00-0,30 warstwa urodzajna
0,30-0,60 glina
0,6-1,30 glina z domieszką piasku.
Wody gruntowej na wys 2 m nie stwierdzono. Głębokość przemarzania przyjęto na 100 cm poniżej terenu. Dom według projektu ma być budowany z porothermu 25 ale ja bardzo bym chciała aby była to silka 24 z dociepleniem grafit 20-25cm. KB nie widzi przeszkód aby zmienić materiał. Pytanie czy trzeba wzmacniać jakoś fundament skoro silka jest cięższa. Czy jeśli chodzi o mój projekt fundamentu to czy mogę kierować się tematem nr 418? rysunek 1.9.11 z betonem zwykłym? Niedługo wyślę Panu projekt do sprawdzenia ale wiem, że czas oczekiwania na odpowiedź jest długi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Gitestemat nr 308-779
visibility czytano 842 razy

Beton na fundamenty w zagrożeniu przymrozkami


Jestem po kilku rozmowach z betoniarnią i chciałbym zweryfikować parę informacji.

Klasa betonu w projekcie to 25/30 (współczynnik W/C = 0,55). Wylewane będą ściany o szerokości 30 cm i wysokości między 60 a 200 cm. Szalunek został wykonany ze sklejki szalunkowej czyli jest dość szczelny. Po wylaniu góra zostanie szczelnie zakryta folią PE 0,2 w dwóch warstwach. Następnie na wierzch pójdzie wełna mineralna z rolki jako docieplenie i całość (razem z bokami szalunku) zostanie przykryta plandeką.

Ze względu na wylewanie w temperaturze w okolicach +5C zostanie użyty beton o dwie klasy mocniejszy, tzn. 35/45 (W/C = 0,50). Zmiana klasy betonu została skonsultowana z konstruktorem fundamentu i nie widzi on przeciwwskazań pod względem konstrukcyjnym. Woda zarobowa będzie miała temperaturę w okolicach +20C. Do betonu zostanie dodany dodatek napowietrzający.

I teraz informacje do zweryfikowania, które usłyszałem w betoniarni:

1. Beton 35/45 w wersji napowietrzonej będzie miał W/C = 0,40. Czy to możliwe żeby aż o tyle trzeba było zmniejszyć ilość wody po dodaniu napowietrzacza że W/C zmaleje z 0,50 na 0,40?

2. W/w beton w ciągu pierwszej doby od wylania tężeje / wiąże na tyle szybko, że uzyskuje odporność na temperatury w okolicach 0C, tzn. przymrozek nie wywoła katastrofy w postaci uszkodzenia wierzchniej warstwy betonu a proces hydratacji nie ulegnie zatrzymaniu bo wiążący beton tej klasy i o takim W/C nadal wytwarza wystarczająco ciepła przez pierwsze kilka dni. Czy to prawda?

3. Jeśli po kilku dniach od betonowania temperatura spadnie poniżej +3C i będzie się już tak utrzymywać to oczywiście hydratacja w końcu ustanie ale beton zdąży do tego momentu osiągnąć klasę wytrzymałości dla betonów niższych klas, np. 25/30. Czy to prawda?

4. Zatrzymany z powodu zimna proces hydratacji ruszy ponownie w wyższych temperaturach (czyli przewidywalnie na wiosnę) i beton w końcu osiągnie swoje docelowe parametry (dla swojej klasy czyli 35/45). Czy to prawda?

5. Betoniarnia nie widzi potrzeby ocieplania wełną boków szalunku. Według nich wystarczy w miarę szczelne przykrycie plandeką całego szalunku. Czy mają rację?

6. Betoniarnia nie widzi potrzeby użycia bardziej podgrzanej wody niż planowana "letnia" o temperaturze +20C. Czy mają rację?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

A. Waligórskitemat nr 308-822
visibility czytano 316 razy

Docieplenie podłogi nieużytkowego poddasza w starym domu


Witam Pana.
Zamierzam docieplić ostatnią kondygnację w domu piętrowym z lat 80-tych, nad którą znajduje się nieużytkowe poddasze - sporadycznie wykorzystywane jako suszarnia, głównie w zimie i jako droga do wejścia na dach dla kominiarzy. Dach jest ukośny, obłożony jedynie malowanym eternitem bez żadnej podbitki.
Aktualnie na stropie
pomiędzy legarami ułożone jest w dwóch warstwach łącznie ok. 15 cm wełny Rockwool przykrytej paraizolacją, na których przybito deski tworzące podłogę.
Czy na tak wykonaną podłogę z desek można ułożyć warstwę styropianu (np. grubości 5cm)? Aby uchronić styropian przed pękaniem pod wpływem chodzenia, planuję ułożyć kilka płyt OSB lub np. meblowych z odzysku.
Z góry Panu serdecznie dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze docieplenie stropy porady inwestorom


 
 
6
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.