porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 763


 
 
78
   ...  
54
 
53
 
52
 
51
 
50
   ...  
1
 
 
lukasz89k1temat nr 308-635
visibility czytano 134 razy

Co do zaprawy murarskiej: wapno czy plastyfikator?


Dom murowany tradycyjnie tzn. na zaprawie. I moje pytanie: co lepiej dawać do zaprawy i w jakich proporcjach? Tzn. wapno czy plastyfikator? Co lepsze?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury mury licowe porady inwestorom porady wykonawcom

Beatatemat nr 308-638
visibility czytano 769 razy

Co pod murem na fundamentach i betonie podkładowym?


Po przeczytaniu kilku porad, zastanawiam się czy poniższe rozwiązanie hydroizolacji poziomej na ścianach fundamentowych a pod ściany nośne oraz na betonie pod podłogę na gruncie a pod ściany działowe będzie poprawna?
Budynek parterowy, planowane zakończenie SSO w połowie listopada a wznowienie prac na wiosnę przyszłego roku.
1) Na ławie jest położona papa polimerowo-bitumiczna modyfikowana SBS 4mm, na fundamencie po 2-ch stronach jest masa KMB. Przyklejono płyty XPS i zakryto folią kubełkową. Beton pod podłogę na gruncie został wylany na równo z fundamentem. Obawiam się, że nie ma prawidłowego zagęszczenia pospółki. By nie zniszczyć płyt XPS zgrzewając papę, myślę o położeniu na fundamencie masy KMB i na tym murować ściany nośne. W jednej z porad (629) napisał Pan „…na papie przed murowaniem nanieść jedną warstwę masy z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe przy zużyciu 1,5 kg/m2, ale w wersji z wypełniaczem włóknowym i w niej zatopić siatkę szklaną z grupy BSO - siatki zbrojące szklane tylko na szerokość muru. Przed murowaniem na tej hydroizolacji należy położyć jedną warstwę folii PE 0,2 mm - też tylko na szerokość muru.” Czy można pominąć papę, siatkę szklaną i zastosować tylko masę KMB w 2-ch warstwach? Czy warstwę folii PE koniecznie trzeba zastosować? Czy jednak położyć tylko papę bitumiczną modyfikowaną SBS samoprzylepną na szerokość fundamentu i murować ściany nośne?
2) Pod ścianami wewnętrznymi (działowymi) położyć papę polimerowo-bitumiczną 4 mm samoprzylepną wystającą po obu stronach ściany po 15 cm, ponieważ boję się że podczas prac murarskich mogą uszkodzić masę KMB, a nie wiem w jaki sposób można ją zabezpieczyć przed uszkodzeniem, więc decyzja, że będzie papa.
Jeżeli na fundamencie będzie masa KMB lub tylko papa samoprzylepna na szerokość fundamentu, to należy stosować taśmę lub klin bitumiczny tylko na styku ściany nośnej i betonu pod podłogę, czy na łączeniu wszystkich ścian też działowych z betonem?
Cała hydroizolacja betonu pod podłogę będzie z masy KMB. Wykonanie tych prac w następnym roku.
Proszę o wskazanie prawidłowego rozwiązania hydroizolacji, które jednocześnie nie uszkodzi płyt XPS. Z góry dziękuje i pozdrawiam.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze mury porady inwestorom hydroizolacje podłogi

Mateusztemat nr 308-648
visibility czytano 555 razy

Ściana murowana i wyłożona płytą OSB, a ocieplenie metodą BSO


Jak zminimalizować ryzyko wystąpienia pęknięć tynku na linii styku dwóch materiałów? Mur z silikatów, a ściany szczytowe to wiązary kratowe obite płytą OSB3 22mm na równi z licem muru. Detal projektu nie zawiera żadnego szczególnego rozwiązania. Na fotografii zaznaczyłem czerwoną linią miejsce gdzie mogą wystąpić naprężenia wynikające z tego, że drewno "bardziej pracuje". Czy podczas wykonywania ocieplenia należy przedsięwziąć jakieś szczególne środki? Do głowy przychodzi mi, aby w miejscu styku nie wypadała pozioma linia łączenia płyt styropianowych lub zastosowanie systemowej listwy dylatacyjnej do ociepleń dookoła domu.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

kemal111temat nr 308-650
visibility czytano 332 razy

Drewno impregnowane opalaniem albo ścinane przy Księżycu


Witam
Co Pan myśli o sposobie zabezpieczenia drewna poprzez opalanie jego wierzchniej części "ShouSugiBan" https://www.homebook.pl/artykuly/1715/deska-wypalana-ogniem-poznajcie-nowy-trend-prosto-z-japonii
Czy tak zabezpieczone drewno, bez dodatkowych zabiegów sprawdzi się jako wykończenie elewacji jak podają w artykułach przez 50-60 lat?
Co Pan sądzi o tzw. "drewnie księżycowym" czyli drzewie ścinanym w odpowiedniej fazie księżyca, dzięki czemu nabiera niesamowitych właściwościowi potwierdzonych badaniami http://domdrewno100.pl/nagrody-i-certyfikaty.html ,To że drzewa należy ścinać w okresie zimowym gdy nie ma krążenia soków jest rzeczą oczywistą ale czy fazy księżyca mają też wpływ na właściwości drewna?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady inwestorom porady architektom

Kristemat nr 308-654
visibility czytano 245 razy

Wentylacja hybrydowa a powietrzna pompa ciepła


W wentylacji hybrydowej powietrze zasysane jest bezpośrednio z zewnątrz (może być wstępnie ogrzane grzałką w tym otworze), przechodzi ono przez pomieszczenie i w pomieszczeniach brudnych jest wyciągane przewodem kominowym na którym zainstalowana jest nasada wspomagająca ciąg tzw. turbo-went. Takie rozwiązanie poleca jedna z firm polskich.

Moje pytanie brzmi: Czy można zastosować powietrzną pompę ciepła do podgrzewanie wody użytkowej, która z wyrzucanego powietrza przekaże ciepło do wody użytkowej i będzie podpięta ona z jednej strony rurami z "brudnych pomieszczeń" do wyciąganego powietrza a z drugiej strony będzie wyrzucać powietrze do przewodu kominowego.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego wentylacja hybrydowa pompy ciepła porady inwestorom porady architektom

Mirosław Małektemat nr 308-661
visibility czytano 656 razy

Ocieplenie poddasza ze skosem żelbetowym


Panie Jerzy pierwszy etap budowy czyli fundamenty mam już za sobą. Został on wykonany wg wskazówek oraz zgodnie z książką. Czas iść dalej. Czy teraz podczas wznoszenia murów zewnętrznych, ścianek działowych przygotowywania schodów na poddasze użytkowe są jakieś ważne punkty na które muszę zwrócić szczególną uwagę i ich dopilnować?
Nie ukrywam że czytam i raz jeszcze studiuje temat prawidłowego wykonania dachu. Chcę go dokładnie dopilnować i dlatego też będę potrzebował Pana pomocy. Drugi strop skośny będzie z płyty żelbetowej grubości 12cm. Po analizach cieplno-wilgotnościowych (nr. 1991) wybraliśmy wełnę mineralną:
· wełna mineralna grub. 12 cm
· wełna mineralna grub. 17,5 cm pomiędzy krokwiami 75x175 mm
szczelina wentylacyjna 40 mm (wysokość kontrłat)
1. W jaki sposób poprawnie oprzeć ( zamocować ) skośny strop na wieńcu ścianki kolankowej oraz jak poprawnie umieścić murłatę w tej konstrukcji. Rysunek przygotowany przez architekta niewiele mi mówi.(załączam rysunek) Czy konieczne jest wygładzanie lub zabezpieczanie w dodatkowy sposób wylany strop?
2. Jeżeli będę miał już wylany strop skośny poddasza. Dalsze czynności będę wykonywał wg planu jaki jest w punkcie 1.12.5 książki.Na całej powierzchni dachu montujemy krokwie ( jaki powinien być dystans między krokwą a płytą żelbetową? Grubości wełny mineralnej 12cm?). Bezpośrednio na betonie układam wiatroizolację o współczynniku Sd

Odpowiedź płatna 738,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom

Aniatemat nr 308-678
visibility czytano 450 razy

Czy można zastąpić beton podkładowy wyższą ławą?


Czy beton chudy przy fundamencie można zastąpić grubszą ławą fundamentową o te 10 cm i wyżej dać zbrojenie. U nas w projekcie występują również stopy i wtedy były by grubszą o te 10 cm. Rozwiązanie w naszym projekcie domu jest wg rysunku z książki 1.9. -10. str 162. Badanie geotechniczne wykazało że mamy piach a wody gruntowe mamy poniżej 10 m.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom

Maciej Kuleszatemat nr 308-681
visibility czytano 207 razy

Stosowanie bloczka fundamentowego P+W


Po przejrzeniu różnych odmian bloczków fundamentowych, znalazłem ofertę znanego producenta, na bloczki fundamentowe P+W. Czy mógłby Pan podpowiedzieć czy P+W są lub nie pomocne w murowaniu? Odchodzi pionowe spoinowanie więc zakładam że czas murowania krótszy, mniej zaprawy. Czy to ja nie widzę wad? ;)

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty porady inwestorom

qLAtemat nr 308-684
visibility czytano 407 razy

Dom z keramzytobetonu - właściwości


Na co zwrócić szczególną uwagę przy domu prefabrykowanym z keramzytobetonu?
Wiem już, żeby przy płycie zwrócić uwagę na styropian - XPS czy EPS, izolację obwodową i hydroizolację - jak w kwestiach samych prefabrykowanych ścian?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego keramzytobeton porady inwestorom domy murowane

SebastianOtemat nr 308-686
visibility czytano 616 razy

Popękana ława bez hydroizolacji na betonie podkładowym


Witam, 4 dni temu zostały zalane ławy fundamentowe na chudym betonie. Dzisiaj zauważyłem pęknięcia betonu na całej długości ławy z jednej strony, przed zdjęciem szalunku. Jak ocenić czy zagraża to budowie czy nie. Czy jest sposób jak rozwiązać problem? Z lewej strony ławy są 50 cm i nie ma rysy, z prawej są 70 cm i jest rysa. Beton nie był polewany wodą przez pierwsze 4 dni. Brak jest też izolacji na chudym betonie. Jak wyjść z tego na prostą i dalej wykonać fundament bez błędów. Jakie izolacje gdzie zastosować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom


 
 
78
   ...  
54
 
53
 
52
 
51
 
50
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.