porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 760


 
 
77
   ...  
48
 
47
 
46
 
45
 
44
   ...  
1
 
 
Michał Zielińskitemat nr 308-888
visibility czytano 365 razy

Jaka hydroizolacja na fundamenty?


Powoli przygotowujemy się do 1 etapu. To jest fundamenty, ławy itp. więc na razie robimy rozeznanie i zakupujemy co trzeba. Chciałem spytać jak wygląda porównanie cenowo mas KMB?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom hydroizolacje

Tomek Wtemat nr 308-892
visibility czytano 427 razy

Wpływ tynków na mikroklimat pomieszczeń


Nurtuje mnie kwestia której nigdzie nie mogę znaleźć, a mianowicie jak duży wpływ ma rodzaj tynku na wilgotność w pomieszczeniu? W pomieszczeniach gdzie tynki są cementowo-wapienne panuje większa wilgotność, niż w pomieszczeniach których są wszystkie ściany i sufity wykonane z płyt GK? To prawda czy mit?
Zauważyłem ten problem zazwyczaj na poddaszach z płyt GK gdzie wilgotność spadała poniżej 35% co jest bardzo niekomfortowe. To wina błędnej wentylacji czy nadmiar gipsówek wysusza tak pomieszczenie? Czy płyty gipsowo-włóknowe są pod tym względem lepsze od zwykłych GK? Jaki system suchej zabudowy pozwoli zapewnić komfortową wilgotność w pomieszczeniu około 50%?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy energooszczędne budowa domu jednorodzinnego tynki tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne porady inwestorom

MariuszPtemat nr 308-913
visibility czytano 219 razy

Wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa w domu parterowym


Dzień dobry.
Pytanie o wentylację. Na zdjęciu wizualizacja jeszcze nie zrobionego projektu domu parterowego. W zamyśle wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa. Z przewagą na hybrydową.
I tu pytanie czy to wystarczająca ilość kominów czy np. miedzy pokojami po lewej też powinien znaleźć się jeden komin? Czy można np. na strychu wpiąć się ocieploną rurą spiro z kratki wentylacyjnej w pokoju do komina wentylacyjnego w łazience2? I podobne rozwiązanie zrobić z sypialni po prawej i pralni żeby rurami wpiąć się do komina w kotłowni.
Czy wyciąg z okapu prowadzić do komina w spiżarni czy po prostu ocieploną rurą pcv wyjść nad dach?
Pozdrawiam,


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Cezary F.temat nr 308-927
visibility czytano 217 razy

Zamiana fundamentu na ławach na płytę ogrzewaną


Chciałbym zapytać o pewną rzecz.
W projekcie, który mam obecnie przewidywany jest normalny fundament na ławach, który chciałbym zamienić na płytowy z zatopionym ogrzewaniem podłogowym (podobny do Legallet). Czy byłby Pan w stanie bez projektu tego fundamentu dokonać oceny?Chodzi mi czy to będzie zgodne z fizyka budowli?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom posadowienia na płycie

Arkadiusz Daftemat nr 308-933
visibility czytano 344 razy

Dlaczego producenci materiałów nic nie mówią o analizach optymalizacyjnych?


Dzień dobry. Korzystam z Pana książki i serwisu. Mam pytanie dotyczące materiałów na wykonanie ścian w domu jednorodzinnym. Czy można samemu dobrać rodzaj materiału ścian muru i ocieplenia czy tylko jak Pan podaje poprzez analizy optymalizacyjne. Co się zyskuje i jak z tym jest w praktyce? Pytam bo nie spotkałem aby jakiś producent pisał że trzeba wykonać analizy c-w a każdy tylko chwali swoje materiały i je warto stosować. Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

paulina1620temat nr 308-937
visibility czytano 190 razy

Typowe błędy w typowym projekcie domu szkieletowego


Witam,
dotarł do mnie projekt typowy domu w technologii szkieletowej, mam wątpliwości co do przedstawionych warstw przegród, 1 - ściany zewnętrzne, 3- podłoga na gruncie, 4- strop międzykondygnacyjny. Proszę o ocenę i poradę co jest źle a co dobrze.

Druga kwestia, bo dużo czytałam na temat dysperbitu, dużo sprzecznych informacji i proszę o jednoznaczną odpowiedź czy można dysperbit stosować na ściany fundamentowe jako izolacja przeciwwilgociowa.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze błędy projektowe domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Niszczutemat nr 308-955
visibility czytano 445 razy

Wpływ zamiany zasilenia kotła na charakterystykę energetyczną


Witam, poniżej zamieszczam moje wątpliwości:
1. Pytanie dotyczy analizy nr 2017/2018 Dlaczego jest różnica m.in. w grubości warstwy ocieplenia ściany budynku ze względu na to, że nie będzie dostępu do gazu ziemnego jako źródła ciepła? Jeżeli planuję ogrzewanie gazem z butli ( na stałe) to czy wyniki analiz nie zmienią się?
2. Jakie wymiary powinny mieć dreikanty?
3. Szerokość ław fundamentowych wynosi 60 cm, beton podkładowy będzie wynosił 80 cm. Zazwyczaj szerokość papy to 100 cm, czy jest możliwość wykorzystać te pozostałe 20 cm, np. jako 4 paski po 20 cm i zgrzewać je na łączeniach między sobą?
4. Czy jest możliwość uzyskania kontaktu do firmy polecanej przez Pana odnośnie wykonania projektu wentylacji hybrydowej, projektu ogrzewania podłogowego i grzejników oraz montażu stolarki drzwiowej i okiennej? Jeśli nie można tutaj to czy można wysłać na prywatny adres mailowy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe wentylacja hybrydowa porady inwestorom

AndrzejGtemat nr 308-956
visibility czytano 268 razy

Ściana szkieletowa drewniana domu letniskowego


Dzień dobry,
Spotkałem na jednej z grup przekrój ściany jak na załączonym zdjęciu w związku z tym mam kilka pytań. Nadmienię jedynie, że planuję budować dom na zgłoszenie do 35m2 (powierzchnia zabudowy), dom ma być używany jako rekreacyjny, więc nie będzie również na stałe ogrzewany.
1. czy przedstawione na zdjęciu rozwiązanie jest prawidłowe? Tu w przestrzeni instalacyjnej instalowana jest wełna, a przecież po tej stronie folii powinna być raczej przestrzeń wentylowana, by gromadząca się na folii woda wysychała. Tu prawdopodobnie będzie w wełnie
2. Czy w przestrzeni, która ma być wentylowana można prowadzić instalacje, które mogą zaburzyć wentylację tej przestrzeni?
3. Zamierzam zbudować ściany obustronnie obłożone deskami. Jeśli dobrze rozumiem ideę tej technologii po stronie zewnętrznej na słupkach powinienem zainstalować płyty np. OSB, które usztywnią konstrukcję na nie folia wiatroizolacyjna na nią ruszt drewniany (pionowy, by można było zamocować poziomo deski) zapewniający również wentylację przestrzeni. Patrząc w kierunku wnętrza na słupkach folia paroizolacyjna, ruszt drewniany zapewniający przestrzeń instalacyjną i wentylację tej przestrzeni i na wierzchu boazeria drewniana lub inna okładzina ścian. Między słupkami wypełnienie z wełny mineralnej. Tylko jaka powinna być prawidłowa jej grubość, by w tak użytkowanym domku nie rozwijały się w ścianach grzyby i pleśnie? Spotkałem się już z różnymi grubościami słupków 9,5 do 24 cm wszystko przy ich szerokości tych ok 4 cm.
4. Czy w ogóle powinno się taki dom ocieplać? W sumie będzie on używany w miesiące letnie i ewentualnie sporadycznie w miesiące zimowe.
5. Poprzedni właściciel działki przygotował fundament (ławę) pod ściany domu murowanego (szerokość ław ok 50 cm). Jak zabezpieczyć przed wilgocią podwalinę domu, by izolacja pod nią nie była siedliskiem wilgoci. Jak ewentualnie poprawnie ją wypoziomować na fundamencie (co podłożyć pod podwalinę by wyrównać poziomy, ale jednocześnie ne było powodem korozji biologicznej drewna jak i łączących śrub)?
6. Posiadany przeze mnie fundament jest pod dom ok 70m2, czy mogę go bezkarnie obciążyć tylko z jednej strony (dom ma mieć powierzchnię zabudowy do 35m2)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane fundamenty ściany szkieletowe porady inwestorom

perkastemat nr 308-959
visibility czytano 221 razy

Nadbudowa na domu-bliźniaku


Dzień dobry,
Przymierzam się do nadbudowy domu czteroizbowego z lat 60-tych o poddasze użytkowe, dodam iż dom jest bliźniakiem. Wybudowany z cegły pełnej. W związku z czym mam kilka pytań:
1 Co powinna zawierać umowa z projektantem, wyczytałem że wystarczy napisać jedno zdanie, ale czy to nie zostawia zbyt dużo swobody na interpretację?
2 Czy trzeba i kto ma wykonać ekspertyzę, czy w ogóle można nadbudować - chodzi głównie o fundamenty?
3 Jako że jest to dom bliźniak ze ścianą wspólną z cegły pełnej, to nie ma w niej prawie żadnej izolacyjności. Jak można się zabezpieczyć na wypadek, gdy sąsiad przestanie grzać w ogóle. I jak wykonać izolację poddasza gdzie jest tylko cegła połówkowa z dziurami, zwłaszcza, że musi być tam ogniomurek i brak jest możliwości na wykonanie poprawnej analizy C-W. Jak to zaizolować poprawnie?
4. Chciałbym użyć styropianu do docieplenia, jednakże 2m od granicy muszę zastosować wełnę, czy wobec można łączyć oba systemy izolacji?
5. Dom ma zawilgocone ściany, niestety nikt jednoznacznie nie może wskazać przyczyny - ludzie od osuszania fundamentów nie stwierdzili problemów. Jak rozwiązać ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy porady inwestorom

MichałDtemat nr 308-963
visibility czytano 269 razy

Błędy w rozwiązaniu hydroizolacji fundamentu w projekcie


Będę budować dom jednorodzinny z piwnicą całkowicie zagłębioną, okna z doświetlaczami. W projekcie mam uwzględnioną kolejność izolacji ścian zewnętrznych piwnicy:
1)bloczek betonowy 38cm
2)hydroizolacja polimerowo-cementowa 2x1,5kg/m2 (czy ten rodzaj izolacji jest odpowiedni do ścian piwnicy, ewentualnie jakiej firmy Pan poleca użyć)
3)płyty xps 15 cm (czy można użyć np EPS 200?)
4)folia kubełkowa kubełkami do gruntu
Wewnątrz piwnicy tynk cementowo wapienny.

Izolacja podłogi:
1)kruszywo płukane
2)beton podkładowy
3)grunt bitumiczny 1 warstwa
4)hydroizolacja polimerowo-cementowa 2 warstwy
5)styropian EPS 200 10+5cm
6)folia ochronna 0,2mn
7)gładź cementowa zbrojona 8cm
8)płytki ceramiczne

Czy izolacja z projektu będzie wykonane poprawnie?

Czy może być zamiast tej hydroizolacji ścian z projektu zastosować:
1)bloczek betonowy 38cm
2)dysperbit 2 warstwy
3)styropian aqua
4)folia kubełkowa kubełkami w stronę gruntu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom


 
 
77
   ...  
48
 
47
 
46
 
45
 
44
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.