porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 760


 
 
77
   ...  
32
 
31
 
30
 
29
 
28
   ...  
1
 
 
Sergiotemat nr 308-1805
visibility czytano 231 razy

Zamiana elewacji BSO na płytki klinkierowe w domu szkieletowym


Dzień dobry.
Analizy 2097/2020. Dom szkieletowy. Na jednej ścianie chcę zamontować płytki klinkierowe na całej powierzchnie. Czy mogę zamienić "farba silikonowa jednokrotnego krycia" na taki płytki?
Zestawienie warstw wg analiz:
ściana zewnętrzna - pokoje:
· farba wewnętrzna dowolnego typu
· płyta GK grubości 12,5 mm
· folia paroizolacyjna o oporze Sd > 50 m
· płyta MFP grubości 12 mm
· słupki sosnowe 45 x 200 mm w rozstawie co 600 mm, pomiędzy nimi wełna
mineralna np. ROCKMIN PLUS grubości 200 mm
· płyta OSB-3 grubości 20-22 mm
· wełna mineralna np. FRONTROCK PLUS grubości 50 mm
· warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ < 55)
· wyprawa mineralna grub. 1 mm (μ < 14)
· farba silikonowa jednokrotnego krycia Sd < 0,03 m (μ < 110)
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane ocieplenia ściany szkieletowe porady inwestorom

MPPtemat nr 308-1813
visibility czytano 314 razy

Hydroizolacje fundamentu w czasie przymrozków


Panie Jerzy,
niestety harmonogram prac na budowie wylądował jakiś czas temu w koszu. Z początkiem lipca rozpoczęto starania o kredyt na budowę, w międzyczasie wystartowały roboty przygotowawcze - tyczenie budynku, wycinka drzew i krzewów, zebranie humusu oraz w późniejszym terminie wykopy - w sierpniu. W tym miejscu prace zostały wstrzymane, w oczekiwaniu na kredyt. Umowa na kredyt podpisana dopiero pod koniec września. Podjęto decyzję o kontynuacji budowy - szalowanie chudziaka, zgrzewanie papy, szalowanie ław fundamentowych oraz ich wylanie prawie 3 tygodnie temu. Aktualnie końcówka murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych, prawdopodobne zakończenie w poniedziałek, łącznie z zalaniem kilku rdzeni żelbetowych. Wieńca nad ścianami w projekcie brak. Wszystkie prace prowadzone siłami własnymi.

Dalsze prace przewidują hydroizolację masą KMB [Izohan WM]. I tu pojawia się problem - niestety, jest już zakupiona, aktualnie przechowywana w garażu, temperatura póki co nie spadła poniżej 5st. C., jednak na początku grudnia takie temperatury są już niemal pewne.
Zastanawiam się nad możliwościami wykorzystania KMB i kolejnością kolejnych prac. Pierwszy pomysł to jak najszybsza izolacja fundamentów masą od wewnątrz, obłożenie folią oraz zasypanie z zagęszczeniem, natomiast od zewnątrz jedynie folia kubełkowa kubełkami do ściany oraz wstępne zagęszczenie [jednocześnie z zagęszczeniem wewnątrz] i powrót do tematu izolacji wiosną [przy okazji byłyby gotowe mury parteru i zapewniona możliwość zaizolowania strefy cokołowej].
Drugi pomysł to zmagazynowanie KMB do wiosny do użycia na podłogę na gruncie i użycie izolacji w wersji zimowej po wyschnięciu fundamentów, jednak jest to bardzo problematyczne z uwagi zarówno na cenę wersji zimowej, jak i małe możliwości kontroli temperatury przechowywania].
Czy mogę liczyć na Pana poradę, żeby wyjść na prostą, a przede wszystkim z ziemi?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

JaRoxtemat nr 308-1814
visibility czytano 370 razy

Hydroizolacja i termoizolacja fundamentu i podłogi na gruncie


Dzień dobry,
ponieważ nie znalazłem na forum konkretnej odpowiedzi bardzo proszę o analizę rozwiązania przesłąnego przez architekta dot. zmniejszenia mostka cieplnego na styku podłoga - ściana. Czy w podanym rozwiązaniu beton komórkowy nie jest za nisko nad gruntem (20cm)? Nie ma ryzyka jego nasiąkania, a dalej degradacji z upływem czasu? Izolacja przeciwwilgociowa zostanie wykonana wg Pana książki (w projekcie jest 2xdysperbit od zewnątrz). Czy to załączone rozwiązanie może być również zastosowane w miejscach lokalnych przewyższeń gruntu (w projekcie przewidziany jest taras w poziomie zera domu).
Pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia termoizolacje porady architektom porady inwestorom

Rkawkatemat nr 308-1820
visibility czytano 268 razy

Zapomniane kotwienie biegu schodowego żelbetowego


Witam. 
Wykonawca miał zrobić schody dopiero po wylaniu stropu w kolejnym etapie. Miały zostać wypuszczone startery przed zalaniem stropu, o których pomocnicy zapomnieli. Na zakończeniu schodów zostały położone dodatkowo dwie belki teriva, (łatwiej było zakończyć strop). Wykonawca chce naprawić swój błąd po przez wklejenie prętów na żywicę. Stopa pod schody będzie dopiero wycięta i zrobiona, bo jeszcze nie wiemy czy schody będą wychodzić na salon. Proszę o poradę jak naprawić ten problem. 
Dziękuję

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze schody wewnętrzne betonowe hydroizolacje kotwienia porady wykonawcom porady inżynierom

tomaszkonradtemat nr 308-1824
visibility czytano 280 razy

Tynkowanie wewnątrz zimą w stanie SSZ


Mamy opóźnienie w budowie budynku, który koniecznie musimy zakończyć w marcu/kwietniu. Obecny stan zaawansowania to SSZ, budynek składa się z parteru, piętra i poddasza. Mury wykonane z silikatów. W grudniu lub w styczniu musimy wykonać tynki. Będą to tynki maszynowe GW.

Z tego co się orientowałem temperatura w środku nie może spaść poniżej 5 stopni, dodatkowo obowiązkowe jest grzanie pomieszczenia a nie tynków.

Plan mam taki, aby wypożyczyć nagrzewnice z np. termostatem i ustawić je w pomieszczeniach w których będą wykonywane tynki, dodatkowo stale monitorować temperaturę i wietrzyć budynek. Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane tynki

Mavericktemat nr 308-1825
visibility czytano 795 razy

Harmonogram budowy fundamentu domu jednorodzinnego


Panie Jerzy, przed rozpoczęciem budowy domu chciałbym ułożyć dokładny harmonogram. Korzystając z dotychczasowych wpisów w serwisie stworzyłem taki harmonogram. Czy mógłby Pan "rzucić okiem" czy to jest w miarę w porządku?

1. Dzień 1. Zrobienie wykopu i szalunków (czy w moim przypadku szalunki są konieczne? Ława będzie z betonu napowietrzonego).
2. Dzień 2. Wylanie betonu podkładowego C12/15 lub C16/20. Wylać w szalunkach bezpośrednio na nienaruszony grunt rodzimy. Zacieramy na ostro. Po 3 h nakryć szczelnie folią PE 0,2 mm od góry. Czekamy 7 dni.
3. Dzień 9. Zdejmujemy folię i czekamy 3 dni
4. Dzień 10-11. Układamy szalunki, zbrojenie ław
5. Dzień 12. Wylewamy ławy z betonu napowietrzonego. Zacieramy na ostro pacą styropianową? Nakrywamy po 2-3h szczelnie folią PE 0,2 mm od góry. Czekamy 7 dni.
6. Dzień 19. Zdejmujemy folię ochronną i czekamy 3 dni.
7. Dzień 22. Nakładamy na górną część ławy hydroizolacje polimerowo-cementową sztywną 2kg/m2. Nakrywamy folią i czekamy 1 dzień.
8. Dzień 23. Odkrywamy folię i po 2-3 h gruntujemy preparatem z grupy grunty do hydroizolacji bitumicznych przy zużyciu 0,15l/m2.
9. Dzień 27-28. Murowanie ścian fundamentowych - warstwami równomiernie rozłożonymi po całym obwodzenia ław , zaprawa bez wapna z domieszką napowietrzającą. (Nie można murować wcześniej niż po 14 dniach od wylania ław).
10. Dzień 29-30. Układamy szalunki i zbrojenie wieńca.
11. Dzień 31. Wylanie wieńca. Po 2-3h nakrywamy go szczelnie folią. Jak długo wieniec powinien być w szalunkach?
12. Dzień 32-39. Sprawdzamy czy wszystkie spoiny są wypełnione zaprawą. Jeżeli napotkamy na ubytki lub wżery w bloczkach, miejsca te wypełniamy szybkowiążącą masą z grupy masy mineralne naprawcze lub z grupy naprawy betonu - masy naprawcze PCC
13. Dzień 40. Demontaż szalunków ław (i wieńca?), ścinamy górne krawędzie ławy pod kątem 45st., gruntujemy ścianę fundamentową i górną część ławy fundamentowej gruntem do hydrolizacji bitumicznych 0,25l/m2. Odkrywamy folię z wieńca. Czekamy 1 dzień.
14. Dzień 41-42. Nakładamy 1 warstwę hydroizolacji pacą stalową 1,5kg/m2. Po 12h, max 24h nakładamy drugą warstwę hydroizolacji. (Termoizolować możemy po 3 dniach)
15. Dzień 43. Murujemy 1 warstwę ściany z bloczka komórkowego 600 kg/m3.
16. Dzień 46-47. Termoizolacja fundamentów, styropian XPS przyklejany na małe 4 placki masą KMB (Fundamentflex 1k). Następnie nakrywamy membrana kubełkowa kubełkami w stronę gruntu.
17. Dzień 48. Zasypanie fundamentów warstwami 20-25 cm pospółką z zagęszczeniem do wskaźnika Is>0.97 równocześnie z zagęszczeniem po stronie zewnętrznej (piasek + pozostałości z wykopów Is> 0.95).
18. Dzień 49. Ułożenie rur od wody i kanalizacji. Najpierw robimy wykopy pod rury w zagęszczonej pospółce. Pierwszą warstwę nad rurami 20-30 cm delikatnie ubijamy, kolejne lekko zagęszczamy. Jak głęboko powinny być układane rury od wody i kanalizacji?
19. Dzień 50. Na pospółce układamy membranę kubełkową, kubełkami w górę. Na poziomie betonu podkładowego przyklejamy wkładkę dylatacyjną (1 cm EPS-80) na piankę PU. Zalewamy betonem podkładowym C16-C20 i zacieramy na ostro.
20. Dzień 51. Nakrywamy beton podkładowy folią i pozostawiamy na 7 dni. Przez 4 tygodnie nie obciążać - nie układać bloczków silikatowych na betonie podkładowym.

Pytania:
1. Kiedy można zacząć murować ściany zewnętrzne, kiedy wewnętrzne nośne, a kiedy działowe?
2. Kiedy nakładać hydroizolację na cokół i kiedy go termoizolować? Dopiero podczas termoizolacji budynku?
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019temat nr 308-1826
visibility czytano 309 razy

Nierówna powierzchnia fundamentu a jego ocieplenie


Czy te przestrzenie ok 1,5 cm między ścianą fundamentu a styropianem od góry wypełnić klejem do styropianu?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty ocieplenia

Krzysztof_1990temat nr 308-1834
visibility czytano 246 razy

Wpływ wykończenia podłogi na koszty eksploatacyjne


Dzień dobry, proszę o odpowiedź.
Na wstępie dodam że jestem inwestorem i nie mam umysłu ścisłego - nie radzę sobie z obliczeniami zawartymi w książce jak i na forum.

Zastanawiam się jaka jest różnica (w ciągu roku w %) w rachunkach za ogrzewanie podłogowe między płytkami gresowymi a panelami fornirowanymi. Wiem że każdy przypadek trzeba brać osobno pod uwagę jeśli chodzi o opór cieplny czy współczynnik przewodzenia ciepła, ale można uzyskać jakiś przedział procentowy. Wiem, że płytki/gres bardziej nadają się na ogrzewanie podłogowe ale odstrasza mnie wielka fuga (4mm) a przy panelach nie ma takiego problemu i są miłe-ciepłe w dotyku kiedy ogrzewanie podłogowe nie pracuje, ale jeśli okaże się, że płytki przyniosą bardzo duże różnice w koszcie eksploatacji oczywiście wybiorę płytki. Jastrych będzie wykonany z anhydrytu, obszar nad którym się zastanawiam to ok 50m2. Sprzedawcy którzy sprzedają takie panele powiedzieli, że od 5 do 8% w ciągu roku zapłacę mniej za ogrzewanie podłogowe kiedy zdecyduję się na gres. Bardzo proszę o poradę i odpowiedź.
Pozdrawiam Krzysiek

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne ogrzewanie podłogowe posadzki mieszkaniowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Kamil Bieleckitemat nr 308-1841
visibility czytano 249 razy

Z czego ściany drewnianego domu szkieletowego lub z bala?


Dzień dobry,
Panie Jerzy proszę o pomoc w ustaleniu bezpiecznej i rozsądnej cenowo technologii budowy domu szkieletowego lub drewnianego z dwóch warstw bala. Do wyboru mam takie opcje, nie jestem pewien jednak czy przegrody w nich są zaprojektowane poprawnie.

1. Dom szkieletowy z termoizolacją z wełny mineralnej lub wełny drzewnej. Oczywiście wiatroizolacja, paroizolacja, płyta miękka także.
2. Dom szkieletowy z wypełnieniem z ekofibru - https://ekofiber.com.pl/. Tutaj jak podaje producent ekofibru nie trzeba stosować paroizolacji.
3. 8 cm bala, wiatroizolacja, 15 cm ekofibru, 8 cm bala
4. 8 cm bal, wiatroizolacja, 15 cm wełna drzewna, 8 cm bala

Pytanie czy opcji 2,3,4 potrzebna jest paroizolacja. Człowiek stawiający te domy oraz producent ekofibru twierdzą, że w przypadku ekofibru paroizolacja nie jest potrzebna a nawet zbędna bo ekofiber zachowuje się jak drewno, czyli potrafi absorbować parę wodną gdy jest jej za dużo i oddawać gdy wilgotność jest niska.

Muszę powiedzieć że opcje 3 i 4 są ciekawe bo konkretny materiał i od razu powstaje elewacja zewnętrzna i ściany wewnętrzne, czyli ilość etapów stosunkowo mała ale nie jestem pewien czy przekrój ściany jest prawidłowy.
Opcja 2 z kolei może okazać się tańsza bo jednak pójdzie mniej drewna chociaż etapów więcej. Zaletą tej opcji w stosunku do 1 jest to że położenie termoizolacji trwałoby szybko i bezboleśnie (myślę że w 2 dni ekipa wdmuchałaby ekofiber). Ciekawe tylko czy ekofiber jest bezpieczny, trwały i skuteczny?

Oczywiście w żadnej opcji nie biorę pod uwagę płyt OSB, jedynie płyty pilśniowe miękkie lub inne dedykowane do takich zastosowań.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane domy z bala porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Daniel Deptułatemat nr 308-1843
visibility czytano 333 razy

Mocowanie belki drewnianej w murze z betonu komórkowego


Belka na której opierają się krokwie dachu nad wejściem do budynku jest oparta z jednej strony na stropie budynku - w ścianie został wykuty otwór pokazany na zdjęciu i jest on o jakieś 5cm centymetrów szerszy i wyższy niż belka. Na zbliżeniu widać, że zastosowano tam jakiś klin oraz membranę HDPE. 
Pytanie - czy tę wolną przestrzeń między belką a betonem komórkowym czymś wypełnić przed ociepleniem ściany (jeśli tak, to czym?) czy zostawić tak jak jest?

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy energooszczędne daszki nad wejściem porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
77
   ...  
32
 
31
 
30
 
29
 
28
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.