porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 760


 
 
77
   ...  
33
 
32
 
31
 
30
 
29
   ...  
1
 
 
Maciej Kuleszatemat nr 308-1762
visibility czytano 620 razy

Dobór masy fugowej i kleju dla posadzki wyłożonej gresem


Chciałbym skorzystać ze wzoru (2.2.-1) i obliczyć jaką powinienem zastosować fugę przy płytkach gresowych 60x60 cm. Niestety "nie umiem" wstawić temperatury do równania... (t-t0). Zakładam że temperatura początkowa to ta z otoczenia czyli ok.19-20 st. Współczynnik "k" dla gresu to 0,007.
Jak jednak podstawić różnicę temperatur tzn. od podgrzanej posadzki ca. 27-28 st a temp. ok. 19-20 st bez ogrzewania?
Jak zestawić również parametr rozszerzalności samego anhydrytu gdzie k=0,025. Przy tym współczynniku posadzka bardziej zmieni wymiar niż płytka ...
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe ogrzewanie podłogowe podłogi ogrzewane projektowanie projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Anna Chylickatemat nr 308-1764
visibility czytano 304 razy

Drewniany strop i sufit na wiązarach


Kocham drewno i marzy mi się drewniany sufit. Jak prawidłowo wykonać sufit z desek? Dom w budowie, z poddaszem nieużytkowym. Strop drewniany (wiązary). Ocieplenie na stropie (jaki rodzaj ocieplenia stropu byłby odpowiedni). Ciężko cokolwiek znaleźć na ten temat.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego sufity podwieszane drewniane domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

krzembudtemat nr 308-1768
visibility czytano 55 razy

Remont dachu nad poddaszem użytkowym


Przygotowuje się do remontu poddasza w budynku wybudowanym na przełomie lat 80 i 90.
Stan aktualny:
- Dach dwuspadowy, jętkowy o geometrii zbliżonej do tej pokazanej na rysunku.
- Pokrycie dachu stanowi blacha trapezowa, papa, deskowanie pełne.
- W części zaznaczonej na zielono, pomiędzy krokwiami znajdują się twarde płyty z wełny szklanej, brak jest szczeliny wentylacyjnej pomiędzy deskowaniem a termoizolacją.
- Od strony zewnętrznej przestrzeń pomiędzy wieńcem na ściance kolankowej a deskowaniem dachu zamurowano cegłą kratówką. Pomiędzy murłatą a cegłą znajduje się wełna.
- W części zaznaczonej na niebiesko, pomiędzy jętkami znajduje się termoizolacja z wełny szklanej miękkiej.
- W ścianach szczytowych znajdują się niewielkie otwory wentylacyjne
- Od wewnątrz sufit poddasza wykończony jest deskami drewnianymi. Pomiędzy deskami a wełną mineralną znajduje się folia bąbelkowa, na której układana była termoizolacja.
- Na poddaszu znajduje się łazienka, korytarz i dwa pokoje mieszkalne. Przez dłuższą część czasu poddasze wcale nie było ogrzewane ani użytkowane. Przez parę lat ogrzewany był jedynie jeden mały pokój, łazienka służyła za toaletę.
- Do tej pory nigdzie nie uwidoczniło się zawilgocenie termoizolacji. Przestrzeń poddasza nieużytkowego na pierwszy rzut oka wygląda w porządku.

Chciałbym poprawić wygląd sufitu na poddaszu obudowując go płytami g-k, usprawnić wentylację połaci dachowej i przestrzeni poddasza nieużytkowego oraz ocieplić poddasze dodatkową warstwą wełny szklanej.

W części zaznaczonej na zielono planuję usunąć wszystkie deski od wewnątrz pomieszczenia aby móc opuścić warstwę termoizolacji o min. 3 cm w celu utworzenia szczeliny wentylującej połać dachową.
Myślałem nad dwoma sposobami realizacji tych prac.
Sposób 1:
- wyjęcie termoizolacji na tym odcinku,
- przykręcenie łat do deskowania w połowie odległości pomiędzy krokwiami w celu realizacji szczeliny wentylacyjnej,
- zamocowanie do łat i krokwi wiatroizolacji,
- ponowne ułożeniu pomiędzy krokwiami tej samej wełny.
Sposób 2, o wiele prostszy polegałby na opuszczeniu wełny na ruszt przygotowany pod zabudowę g-k, bez jej wcześniejszego demontażu.
PYTANIE 1: Czy szczelina wentylacyjna pomiędzy wełną a deskowaniem musi być zabezpieczona wiatroizolacją? Czy łatwiejszy sposób przeprowadzenia tych prac będzie odpowiedni? Jeżeli tak to czy można pozostawić znajdującą się pod wełną folię bąbelkową?
Przy ściance kolankowej, wysokość poddasza wynosi 190cm. Nie chciałbym go zbytnio obniżać, dlatego od wewnątrz planuję zastosować jedynie cienkie płyty z wełny mineralnej w poprzek krokwi lub całkowicie z nich zrezygnować. W strefie okapowej chcę wykonać otwory pod deskowaniem dachu i zabezpieczyć je przed owadami siatką.

W części zaznaczonej na niebiesko, na jętkach w przestrzeni poddasza nieużytkowego chciałbym ułożyć dodatkową warstwę termoizolacji gr. 15cm. Od wewnątrz chciałbym zostawić istniejące deski, ponieważ są elementem zabezpieczającym jętki przed wyboczeniem. Obudowę z g-k chciałbym przymocować do łat przykręcanych przez deski do jętek. Dzięki rusztowi drewnianemu możliwe będzie również zamocowanie paroizolacji. Powierzchnie desek nie są idealnie równe, wystają z nich gwoździe co mogłoby spowodować przedziurawienie paroizolacji.
PYTANIE 2: Czy takie rozwiązanie jest poprawne? Czy nie będzie problemem, jeżeli zostawię deski i folię bąbelkową? W przestrzeni rusztu drewnianego, pomiędzy paroizolacją a deskami powstanie przestrzeń niewentylowana. Czy konieczne jest wypełnianie jej wełną?

Oczywiście w ścianach szczytowych planuję powiększyć otwory wentylacyjne.
Ścianki działowe wymurowane są do spodu jętek, dlatego paroizolację będę przyklejał do powierzchni ścian i kominów w każdym z pomieszczeń. W łazience na ścianach znajdują się płytki, przyklejone do samego wierzchu ścian, nie chciałbym ich usuwać.
PYTANIE 3: Czy istnieje jakiś sposób na poprawne mocowanie paroizolacji do płytek?

Jeżeli widzi Pan jakieś zagrożenia w moim planie remontu lub sposób na przeprowadzenie go w sposób bardziej optymalny proszę o informację. Rozumiem, że część odpowiedzi na te pytania wymaga przeprowadzenia analizy cieplno-wilgotnościowej. Jakie są obecnie terminy u Pana? Prace remontowe chciałbym rozpocząć niebawem.



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze domy jednorodzinne dachy poddasza użytkowe porady inwestorom

Kamil Bieleckitemat nr 308-1773
visibility czytano 302 razy

Dom szkieletowy drewniany prefabrykowany


Dzień dobry, potrzebuje opinii czy pokazana technologia firmy Szreder A.C jest prawidłowa. Jestem bliski decyzji powierzenia im budowy domu dla mnie, martwi mnie rozwiązanie płyty fundamentowej i połączenia z nią ścian. Dołączę zdjęcia które lepiej zobrazują to niż słowa.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne domy szkieletowe drewniane porady inwestorom

Bartek_Htemat nr 308-1791
visibility czytano 297 razy

Zalane posadowienie piwnicy na płycie


Panie Jerzy
Bardzo proszę o opinię w poniższych kwestiach. Jestem w trakcie budowy domu. Obecny etap to budowa piwnicy, która jest posadowiona na płycie fundamentowej. Pod płytą znajduje się beton podkładowy (napowietrzany klasy B25), a na nim papa VEDATECT PYE G200 S4 zabezpieczona dodatkowo folią budowlaną.
W najbliższym czasie planowane jest położenie hydroizolacji bitumicznej (Fundamentflex 2k), jednak po ostatnich obfitych opadach deszczu wykop został zalany, w kilku miejscach obsunął się również grunt (grunt to głownie piaski średnie z domieszką gliny oraz piasek pylasty). Proszę o opinię planu działania:
1. usunięcie zalegającej wody;
2. usunięcie obsuniętego gruntu z betonu podkładowego i papy;
3. oczyszczenie papy (szczotka + strumień wody);
4. pozostawić do wyschnięcia (jak długo?)
5. gruntowanie;
6. wykonanie fasety (Fundamentflex 2k + piasek kwarcowy 1:1);
7. po wyschnięciu fasety (ok. 24h) nałożenie pierwszej warstwy hydroizolacji polimerowo-bitumicznej;
8. nałożenie drugiej warstwy po ok. 24h).
9. pozostawić do wyschnięcia na 2-3 dni.
10. wykonanie termoizolacji, zabezpieczenie folią kubełkową, zasypanie ścian fundamentowych pospółką.

Wykonawca podczas murowania ścian fundamentowych pozostawił ok. 2 cm odsadzkę - czy w tym miejscu wykonać fasetę czy sfazować płytę szlifierką kątową?

Po zdjęciu szalunków rdzeni i wieńca pośredniego okazało się, że część mleczka betonowego wypłynęła spod szalunków tworząc nierówną powierzchnię - należy to skuć, wyrównać masą PCC czy wypełnić masą bitumiczną zmieszaną z piaskiem kwarcowym?

Czy na papę (VEDATECT PYE G200 S4) z posypką jak na zdjęciu, wymagane jest zastosowanie preparatu Unibit w celu jej zespolenia z masą polimerowo-bitumiczną?

Z góry dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom posadowienia na płycie

AnnaPatemat nr 308-1792
visibility czytano 323 razy

Mokre ściany w starym domu


Dzień Dobry!
Swój dom będę budować wiosną przyszłego roku, ale teraz mam taki oto problem. Moi rodzice mieszkają w starym domku - budowanym zaraz po wojnie domowym sposobem.
Połowa domu ma piwnicę a w niej latem na ścianach pojawiają się plamy jak na zdjęciu. Zauważyliśmy że pojawiają się 2-3 godziny po większym deszczu. Na parterze gdzie nie ma piwnicy wszystkie ściany nad podłogą są ciągle mokre i pojawia się pleśń oraz pęka tynk i odpada. Rodzice co 2 lata szpachlują i malują je ale to nic nie pomaga. Bardzo potrzebuję Pana doradztwa w sprawie rozwiązania tych problemów, bo niestety, każdy z "fachowców" mówi co innego a nie chcę wydać na darmo pieniędzy na remont tego domu.
Pozdrawiam i liczę na Pana pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy hydroizolacje fundamenty remonty porady inwestorom

Tomasz2019temat nr 308-1795
visibility czytano 361 razy

Czy żelbetowe słupy mają być ocieplane?


Witam,
Zapewne kiedyś wyjaśniał Pan ten temat, ale nie mogę znaleźć.
Dom parterowy.
1. Czy słupy zewnętrzne (wolnostojące) w części podziemnej powinny mieć termoizolację? W projekcie brak informacji.
2. Czy słupy zewnętrzne (wolnostojące) w części nadziemnej powinny mieć termoizolację? W projekcie jest ona zastosowana, ale tylko dla efektu wizualnego (np. tylko na dwóch jego ściankach). Kierownik budowy sugeruje obłożyć te słupy styropianem ze wszystkich stron, tłumacząc "cyklami zamarzania/odmarzania" betonu.

Posadowienie stopy słupa -1,70. Słupy żelbetonowe. Pod stopami słupów jest beton podkładowy, a na nim papa SBS. Hydroizolacja z Bornit Fundamentflex 2K i membrana kubełkowa (kubełkami do gruntu).
Dwa słupy podpierają strop monolityczny wypuszczony poza obrys budynku. Zaś dwa podpierają płatwie na tarasie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane ocieplenia słupy żelbetowe porady inwestorom porady architektom

centaurtemat nr 308-1797
visibility czytano 333 razy

Problem z wychładzaniem podłogi przez kominek


Dzień dobry od kilku dni zauważyłem objaw polegający na tym że podłoga drewniana wokół kominka wolnostojącego jest bardzo zimna. Powietrze wydmuchiwane jest w miejscach gdzie narysowałem strzałki a linią niebieską narysowałem obszar znacznego wychłodzenia. Co może być nie tak? Nawiew rura do kominka jest pod chudziakiem, miejsce wlotu powietrza do kominka 10 cm poniżej czerpni zewnętrznej. Powietrze wypływa z podstawy, bez znaczenia jest czy zamknięty jest dopływ powietrza do kominka czy otwarty.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominki porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-1802
visibility czytano 53 razy

Ocieplenie ściany między garażem a częścią mieszkalną


Analizy 1994/2018
Z analiz wychodzi ze mam na podłodze 14 cm xps bądź EPS 200.
1.Czy to znaczy że także w garażu ma tyle wynosić termoizolacja podłogi?
2. Jak wykonać to dokładnie skoro mam ścianę garażową od strony mieszkalnej również ocieplić wełną?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane podłogi ocieplenia garaże porady inwestorom

Mavericktemat nr 308-1803
visibility czytano 414 razy

Posadzka anhydrytowa, czy cementowa?


Aktualnie poszukuję firmy budowlanej, która zajmie się budowaniem mojego domu. Jedna z firm zaproponowała zamiast posadzki betonowej posadzkę anhydrytową. Osoba ta twierdzi, że anhydryt lepiej nadaje się pod ogrzewanie podłogowe, ze względu na lepsze parametry cieplne, szybciej się nagrzewa i lepiej oddaje ciepło. W internecie też można znaleźć praktycznie same zalety. Jaka jest prawda?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane domy jednorodzinne jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane podłogi podłogi ogrzewane porady inwestorom


 
 
77
   ...  
33
 
32
 
31
 
30
 
29
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.