porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 30


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Bociek1313temat nr 308-1953
visibility czytano 291 razy

Podkonstukcja pod elewację wentylowaną z szalówką


1. Zdjęcie nr 1 - podkonstrukcja na tzw. konsolach (na zdjęciu nr 3 przykładowa konsola), gdzie zastosowana jest jedna warstwa wełny o danej grubości.
2. Zdjęcie nr 2 - podkonstrukcja na ruszcie drewnianym w układzie krzyżowym, gdzie zastosowane są dwie warstwy wełny o danej grubości.

Pytania:
Ad 1. Do ilu centymetrów wełny można zastosować w takim układzie i czy stosując wełnę o grubości (np. 20cm) należy ją dodatkowo mocować kołkami do muru, a może zależy to od gęstości wełny?
Ad 2. Jakiej gęstości powinna być wełna, aby nie musieć jej kotwić do muru, a tylko stosować mocowanie na wcisk (przykład, kronika budowy nr 1 - izolacja z wełny 3x8cm, ze zdjęć wnioskuję, że nie była mocowana mechanicznie do muru)?

Który z dwóch przedstawionych sposób montażu ma więcej zalet? A może jest inny, który Pan poleca?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia ściany elewacje wentylowane projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Iskierkatemat nr 308-2012
visibility czytano 295 razy

Wełna termoizolacyjna do ściany murowanej 3-warstwowej


Ocieplanie ściany wentylowanej. Muszę zamówić wełnę mineralną do ocieplenia budynku w ścianie trzywarstwowej. Firmy produkujące wełnę, mają wełny do różnych metod ocieplania. Jednak są bardzo długie terminy realizacji zamówień, dostępną od ręki mam wełnę elewacyjną dedykowaną do ocieplania metodą lekką mokrą.
1. Czy mogę zastosować wełnę mineralną dedykowaną do ocieplania metodą lekką mokrą?
2. Czy wystarczy wełnę tę przytwierdzić do ściany na kołki?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje wentylowane ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-2023
visibility czytano 451 razy

Mocowanie podkonstrukcji elewacji wentylowanej do muru z ceramiki


Witam Panie Jerzy,
proszę o poradę w kwestii mocowania podkonstrukcji drewnianej pod elewację wentylowaną. Chodzi o krawędziak, który będzie stykał się z murem. U mnie będzie to krawędziak o przekroju 45(50)x100mm. Czym najlepiej mocować do ceramiki.
1. Kołek ramowy 10x160 fischer SXRL - dedykowany do ceramiki, mocowany w osi krawędziaka
2. Pręt gwintowany i kotwa chemiczna (jak w kronice budowy domów nr 1) - też są dedykowane do ceramiki, ale po obejrzeniu kilku filmów mam wątpliwości, ale mogę się mylić
3. Kątowniki ciesielskie - czyli kołkami do ceramiki, a wkrętami ciesielskimi do krawędziaka, mocowane naprzemiennie.

Dodam, że krawędziaki będą mocowane w układzie krzyżowym w rozstawie ok. 60cm, aby wełnę mocować na lekki wcisk. Wełna o gramaturze (nie pamiętam dokładnie), ale tak jak pisał Pan w poradzie ok. 35-40 kg/m3, w dwóch warstwach po 10cm.

Czy do zabezpieczenia krawędziaków mogę użyć impregnatu Remmers HK Lassur, czy może coś innego?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane elewacje wentylowane impregnacja drewna porady inwestorom porady wykonawcom

Iskierkatemat nr 308-2032
visibility czytano 465 razy

Wykonanie elewacji wentylowanej z murem licowym z cegły


Chcę kupić materiały do elewacji wentylowanej z muru cegły ręcznie formowanej. Wełna 10 cm + pustka 2cm. Ściany domu z betonu komórkowego HH. Chcę zamówić produkty polecane przez polskiego dystrybutora materiałów do ścian wentylowanych, poleca on takie produkty:
1. Czy kotwy wkręcane ze stali nierdzewnej (4mm) dł. 22cm, widoczne na zdjęciu będą odpowiednie?
2. Jakie zastosować kołki do betonu komórkowego, dystrybutor poleca te na zdjęciu 4ALL?
3. Mój wykonawca proponuje mi zastosowanie prętu ocynkowanego 6mm i kołków mosiężnych.
4. Czy może mi Pan poleci jakieś inne kotwy, jednak potrzebuję dokładnej nazwy produktu by ją odnaleźć gdyż zamówienie składam przez internet lub ewentualnie mogę sprowadzić produkt z Niemiec.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane elewacje wentylowane mury licowe porady inwestorom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-2359
visibility czytano 225 razy

Dom z elewacją wentylowaną - budowaną samodzielnie


Witam panie Jerzy,
jestem na etapie budowy domu, stan surowy zamknięty z częściowo wykonanymi instalacjami, tynkami, bez wylewek, z zamiarem wykonania elewacji (wykonywał Pan dla mnie analizy CW ściany wentylowanej). Do czego zmierzam, mam kilka takich punktów, które wymagają dalszych konsultacji i chciałbym założyć kronikę budowy od tego stanu, który jest obecnie. Sytuacja ekonomiczna zmusiła mnie do samodzielnego wykonania niektórych etapów prac i mam obawy, czy sprostam temu zadaniu (bez błędów). Z drugiej strony, nie chciałbym zadawać indywidualnych pytań, gdyż jest wiele elementów które są od siebie zależne i tworzą jeden obraz.
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne elewacje wentylowane porady inwestorom

Piotr Miczkotemat nr 308-2377
visibility czytano 367 razy

Malowanie elewacji otynkowanej na ścianie 3-warstwowej


Dzień dobry
Moje pytanie dotyczy malowania otynkowanych ścian. Dom jednorodzinny wybudowany był 25 lat temu. Ściany domu są trójwarstwowe z wełną mineralną, wentylowane. Powierzchnia zewnętrzna ścian pokryta jest tynkiem cementowo-wapiennym. Od początku tynki zostały tylko zagruntowane (nie był to grunt zawierający piasek kwarcowy) i przez te wszystkie lata nic z nimi nie robiono.

Teraz w planie jest malowanie tych ścian. Pytania są następujące:
- czym wypełnić pojedyncze zarysowania elewacji lub nieliczne ubytki tynku?
- jakimi farbami pokryć takie podłoże?
pozdrawiam serdecznie

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane elewacje ściany ściany nośne remonty renowacje porady inwestorom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2386
visibility czytano 516 razy

Wstawki z szalówki drewnianej na elewacji ocieplonej styropianem


Proszę doradzić jak poprawnie wykonać taki detal na elewacji, przyjmując że będzie to z elementów drewnianych. Chodzi o montaż do elewacji o tej samej grubości jak styropian, powinien być mocowany do jakiegoś rusztu? Czyli w miejscu tego detalu drewnianego styropian powinien być mniejszej grubości niż w pozostałej części ściany? Jak przymocować ten ruszt, aby nie było mostków liniowych? Jakiego drewna użyć, jak to wszystko zamocować do ściany z porotermu?
 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne elewacje elewacje wentylowane porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2628
visibility czytano 290 razy

Przyklejenie listew drenianych do warstwy szpachlowej w BSO


Panie Jerzy
w jaki sposób można przykleić prawdziwe listewki drewniane do elewacji w momencie gdy ściana jest już ocieplona i zasiatkowana wraz z warstwą szpachlową?

Generalnie nastąpiła zmiana koncepcji i mały fragment ściany (3 x 2.7m) chcielibyśmy wykonać w prawdziwym drewnie zamiast tynku c-w. Niestety na tym odcinku nie został przewidziany jakikolwiek ruszt aby przykręcać/przybijać do niego listewki. Nie możemy również dowiercić się do ściany z uwagi na mnogość przewodów biegnących pod styropianem w tym miejscu - próba wiązałaby się prawdopodobnie z uszkodzeniem tych przewodów.

Czy możemy w jakiś sposób przygotować drewno i użyć jakiegoś rodzaju kleju który nadawałby się do tej sytuacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego elewacje wentylowane porady inwestorom

Mikolaj127temat nr 308-2652
visibility czytano 281 razy

Strefy wiatrowe w Polsce i ich wpływ na projektowanie budynków


Panie Jerzy,
mam pytanie, z czego wynikają różnice w przyjętych w Polsce strefach wiatrowych, których rozróżniamy I, II oraz III strefę) wg normy PN-77/B-02011) oraz w rysunku 2.4-21 w Pana książce?

Podaje Pan średnie statyczne prędkości wiatru, gdzie w górach są one dość niskie, natomiast nad morzem najwyższe, podział strefowy z kolei przyjmuje nad morzem II strefę wiatrową, zaś w obu pasmach górskich III, czyli najwyższą.

Pytam, ponieważ dom buduję w Gorlicach niedaleko Nowego Sącza, gdzie wg normy jest III strefa wiatrowa, przez co niektórzy producenci odmawiają wykonania np. drzwi tarasowych w konkretnym rozmiarze, natomiast z rysunku wynika, że średnie statystyczne prędkości wiatru są najmniejsze w Polsce.

Oczywiście rozumiem pojęcie statystyczne, jednak którą metodologię powinniśmy przyjmować? Jeśli budynek lub dany jego element powinien być odporny na wiatr, nie powinno się chyba przyjmować wartości statystycznych, a maksymalne? Czy w tym przypadku te maksymalne wartości określa właśnie wspomniana norma?

Czy jednak się mocno mylę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe elewacje wentylowane energia wiatru fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie

Paweł Rodaktemat nr 308-2728
visibility czytano 377 razy

Elewacja z lameli pionowych na ścianie


Panie Jerzy, 
w moim projekcie elewacja przy tarasie jest wykończona pionowymi drewnianymi lamelami. Zależy mi na tym, żeby faktycznie było to drewno, a nie imitacja w postaci okładzin ze sztucznego materiału przyklejanych na styropian.

W jaki sposób powinno się montować te lamele, żeby w znaczący sposób nie pogorszyć właściwości termoizolacyjnych ściany oraz nie narazić się na jakieś niekorzystne zjawiska wilgotnościowe? Widziałem, że są różne systemy ale naprawdę trudno jest się w tym rozeznać, bo każdy producent zachwala tylko swoje rozwiązania.

Dołączam zdjęcie 1 poglądowo, żeby pokazać o jaki efekt mi chodzi. Na drugim zdjęciu wizualizacja izolacji.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje wentylowane porady wykonawcom porady inwestorom porady architektom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.