porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 225


 
 
24
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
Melsztyktemat nr 308-1191
visibility czytano 278 razy

Ochrona hydroizolacji fundamentu membraną zespoloną


Panie Jerzy,
Stosując hydroizolację ław fundamentowych zgodnie z rysunkami z książki, zewnętrzną warstwę ochronną stanowi folia kubełkowa - zarówno od zewnętrznej jak i wewnętrznej strony fundamentów. Wspomniał Pan w jednej z porad, że istnieje lepszy sposób. Chciałbym się zapytać jaką alternatywę można zastosować? Stosując geowłókninę, folię kubełkową zespoloną z geowłókniną lub inna warstwą ślizgową, specjalnych płyt ochronno-drenażwych?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Gitestemat nr 308-1201
visibility czytano 545 razy

Wpływ wypełnienia fundamentu keramzytem na pracę żelbetowej płyty podłogi


Pytanie o ugięcie. Ugięcia zdefiniowane dla keramzytu wynoszą: CS(10) > 650 kPa,  CS(2) > 300 kPa. Wewnątrz obrysu ścian fundamentowych będę miał keramzyt na podłożu skalnym. Ze względu na nierówność podłoża grubość warstwy keramzytu wynosi od 60 do 180 cm. Na wierzch przyjdzie płyta żelbetowa o grubości 25 cm. Ściany zewnętrzne domu wypadają nad ścianami fundamentu. Nad keramzytem wypadają oczywiście ściany wewnętrzne, które stanowią podparcie dla antresoli (wszystko w technologii drewna klejonego). Wyliczyłem, że 1 m2 płyty żelbetowej o grubości 25 cm może ważyć około 600 kg i wywiera nacisk około 5,9 kPa. Ile mm wyniesie ugięcie warstwy keramzytu pod ciężarem takiej płyty? Po obwodzie płyta spoczywa na ścianie fundamentowej ale w centrum już tylko na keramzycie. Czy mam się martwić, że ugięcie keramzytu na środku płyty będzie tak duże że wystąpi ryzyko pęknięcia płyty? W tym miejscu grubość warstwy keramzytu wynosi około 150 cm.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli fundamenty posadowienia porady inwestorom

Michaltemat nr 308-1225
visibility czytano 218 razy

Posadzki ozdobne, a ogrzewanie podłogowe


Witam,
ciekawi mnie kwestia dotycząca betonu polerowanego, posadzek ozdobnych i dekoracyjnych (żywiczne, poliuretanowe). Czy mają one zastosowanie w domach jednorodzinnych? Jak ewentualnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym?
Dziękuję za informacje.
Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli posadzki betonowe posadzki mieszkaniowe

sculptortemat nr 308-1228
visibility czytano 844 razy

Na podłogę ogrzewaną panele winylowe czy laminowane?


Czy jest sens ekonomiczny zastosowania paneli winylowych zamiast laminowanych na posadzkę, gdzie jest ogrzewanie odłogowe? Z tego co udało mi się znaleźć, współczynnik przewodzenia ciepła jest w tych pierwszych znacznie korzystniejszy. Jednakże czy będzie można pochwalić się realnym zyskiem, biorąc pod uwagę wyższą cenę inwestycji i zestawiając ją z rocznym kosztem za ogrzewanie?
Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane podłogi ogrzewanie podłogowe fizyka budowli jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

FelixFtemat nr 308-1250
visibility czytano 357 razy

Czy beton z włóknem rozproszonym jest wodoszczelny?


Trafiłem na taki tekst "marketingowy" na stronie jednej z firm wykonujących płyty fundamentowe:
"Stosujemy beton min. C25/30 z włóknami DRAMIX 3D (zbrojenie rozproszone), co powoduje, że beton jest praktycznie wodoszczelny i nie występuje w jego przypadku efekt kapilarny pojawiający się podczas użycia zwykłego betonu, oraz zbrojeniem tradycyjnym"
- jeżeli to prawda to moje pytanie brzmi - czy można zamiast bet. napowietrzonego (podkład) użyć np: bet. ze zbrojeniem rozproszonym z włókien polipropylenowych jako zamiennik? włókna pp by uniknąć ich korozji chyba, że w tym przypadku, nie miałoby to znaczenia jakie (stalowe czy nie).

Pytanie zasadne jedynie z powodu "plagi bylejakości". Jeżeli ja nie jestem w stanie stwierdzić "organoleptycznie" tudzież "macaniem" (jak Pan pisał) czy beton jest prawidłowy oraz z góry zakładam "bylejakość" po drodze między betoniarnią a wykonaniem - to mogłaby być to jakaś być może "głupo-odporna" alternatywa. Czytałem wszelkie "posty" Pana na forum i trochę się boję bo elementów gdzie "ktoś po drodze" może dać "w torbę" jest sporo (np kierowca doleje wody - co się nadal zdarza). Może też nie jest ona wcale tak "głupo-odporna" jak sobie myślę. Pytanie pewnie bardziej na "prawdy i mity". Nie czekałem na odpowiedź by nie spamować nadmiaru tekstów i odpowiedzi.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli betony specjalne betony zwykłe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

sebico_sptemat nr 308-1256
visibility czytano 501 razy

Jak żyć budując sobie dom?


W moim projekcie architekt nie robił analiz c-w, ale na jakiejś podstawie sobie tylko wiadomej umieścił w projekcie bloczki silikatowe 24 i wełnie 22 oraz tynk silikatowy, bez szczegółów, jakichkolwiek detalów. Czy mam prawo wymagać od niego zrobienia tych analiz i konkretnych szczegółów np. jak powinno wyglądać kołkowanie tej wełny, jeśli tynk silikatowy to o jakich parametrach żeby nie dochodziło do kondensacji pary wodnej? Czy takie zagadnienia powinny być zawarte w projekcie? I czy architekt powinien się na tym znać? Bo z tego co wiem z książki i serwisu BDB wynika, że nawet jeśli bloczki i wełna byłyby prawidłowo dobrane to tynkiem silikatowym w większości teraz używanym i tak można to wszystko zepsuć.
Ja nie wierzę, że mój architekt potrafi ogarnąć wszystkie przegrody, dobrać izolacje i uniknąć dyfuzji pary wodnej. W żadnym projekcie, a sporo ich widziałem u np. znajomych, nigdy nie spotkałem się z obliczeniami tego rodzaju, mało tego, mając pięknie poprzeliczany i opisany projekt nie znajdę wykonawców którzy mi to zrobią zgodnie ze sztuką, tacy nie istnieją. Półtora roku obcuję z wykonawcami, architektami, konstruktorami itd. - nie ma ani jednej osoby która robi to tak jak w serwisie czy książce. Żadnej, wszystkie podstawowe, kardynalne błędy są popełniane załamka
Gdyby nie ta książka to możliwe że już byśmy mieszkali, ale teraz, kiedy człowiek ma większą świadomość, wie o co zapytać, wie jak co powinno wyglądać, stoimy w martwym punkcie z projektem. Jak żyć Panie Zembrowski?
P.S. w serwisie BDB nie ma architektów, wykonawców, kb, budujących z książką w moim województwie
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne architektura budowa domu jednorodzinnego domy ekologiczne domy energooszczędne domy jednorodzinne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala porady inwestorom

Rafał Ptemat nr 308-1267
visibility czytano 214 razy

Pękająca ściana w budynku jednorodzinnym


Witam Panie Jerzy
Znajomy mieszkający w Bydgoszczy w domku jednorodzinnym ma problem z pękającą i osiadającą jedną ścianą budynku. Budynek jest z lat 70-tych i ma około 160m2 powierzchni z piętrem użytkowym. Koledze najpierw stare drzwi do garażu opadły 3-4 lata temu (jeden róg budynku osiadł). Później wymienił drzwi na bramę i ściana zaczęła pękać. Z tego co kolega odkrył to przyczyną mogła być rura od deszczówki która pod ziemią rozszczelniła się i podmywa fundament.
Porada jakiej kolega oczekuje to znalezienie przyczyny, plan i sposób naprawy. Oczywiście odpłatnie lub wskazanie najlepiej konkretnej osoby z tej części Polski która fachowo podejdzie do sprawy aby w sposób właściwy usunąć usterkę.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli porady inwestorom remonty naprawy posadowienia farby fundamenty

Artur Btemat nr 308-1278
visibility czytano 979 razy

Hydroizolacja fundamentu, gdy są rdzenie i popełniono błędy


Dzień dobry,
jestem na etapie wykonywania fundamentów. Już wiem, że na tym etapie mam kilka kardynalnych błędów. Od razu odpowiadam na pytanie odnośnie wykonawcy i KB: uważają moje uwagi (które biorę z BDB oraz z książki) za jakieś wymysły i generalnie "tak się nie robi, a robi się jak oni robią". A co do projektu nie ma tam rysunków detali (już to zgłosiłem do projektantów).

Został wykonany wykop, następnie zostały zaszalowane ławy fundamentowe, w ławach została wybrana ręcznie ziemia do gruntu rodzimego, którego nie ruszyła koparka. Dno pod ławami zostało wyrównane suchym betonem. Wykonano zbrojenie i zalano betonem. Po wyschnięciu i rozszalowaniu położono papę (z posypką - teraz już wiem, że to błąd), zaizolowano rdzenie jak na załączonych zdjęciach.

Jestem na etapie dyskusji z wykonawcą, ponieważ nie reaguje na moje uwagi odnośnie złej izolacji rdzeni. Upieram się przy wykonaniu wieńca na ścianach fundamentowych (nie ma go w projekcie). Moje pytania są następujące:
(zakładam, że wieniec zostanie mimo wszystko wykonany)
1. Jak prawidłowo zaizolować ściany fundamentowe (wieniec) od ścian nośnych (wykonawca upiera się jak wyżej na folię hydroizolacyjną IZOWINYL TYP T - czytałem w różnych wątkach, że folia to folia i nie powinno się jej używać do izolacji)?
2. Jak odizolować rdzenie już na tym etapie lub na etapie po wylaniu wieńca na ścianie fundamentowej, ale jeszcze przed wylaniem chudziaka pod podłogę?
3. Czy jedyna słuszna izolacja ścian fundamentowych to masa KMB? (wykonawca upiera się, że w tym terenie dysperbit jest wystarczający - teren to przepuszczalny piasek) - mówiłem mu że dysperbit to emulsja, odpowiedź jak w drugim akapicie.
4. Jaką izolację zastosować pod ściany nośnie, żeby prawidłowo odizolować fundamenty ale jednocześnie móc ją połączyć z izolacją podłogi w środku domu?
5. Widziałem ten detal w książce FU-070 oraz FU-071 ale jest to detal dla sytuacji bez rdzeni, załączam wykonany odręcznie rysunek mojego przypadku i problem jest właśnie w tym, że są te rdzenie.
6. Czy zlikwidowanie mostka termicznego detal FU-071 może odbyć się tylko stosując ocieplenie wewnętrzne fundamentów? Czy można, np. zaizolować tylko 30 cm od góry fundamenty (oczywiście mam na myśli w tej chwili wewnętrzną ich stronę)? Czy może jest inny sposób jak np. zwiększenie warstwy izolacji przez co zacznie się ona w domu nieco wyżej?

Dodam, że grunt jest bardzo przepuszczalny, a ściany nośne miały zostać wykonane z betonu komórkowego H+H klasy 600.
Z góry dziękuję za poświęcony czas.
Artur

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

jpyttemat nr 308-1281
visibility czytano 277 razy

Jaki tynk i farba do nieogrzewanego pomieszczenia zimą?


Stoję przed wyborem zaprawy tynkarskiej cem-wap do wnętrza nieogrzewanej stodoły, w której w naturalny sposób może dochodzić w zimie do ujemnych temperatur.
Rozmawiałem już z sześcioma konsultantami technicznymi różnych firm oferujących workowane zaprawy.
50% wskazuje, że w moim przypadku należy użyć zaprawy do wnętrza (nie ma znaczenia, że nie jest ona oznaczona jako mrozoodporna). Polecają w ten sposób pomimo, że w ofercie danego producenta istnieją tynki zewnętrzno-wewnętrzne oznaczone jako mrozoodporne. Argumentują, że ta "mrozoodporność" nie jest niczym innym niż zwiększoną odpornością tynku na ściekającą po nich wodę (co w przypadku zastosowania wewnętrznego nie ma znaczenia).
Drugie 50% konsultatów kategorycznie wskazuje, że zastosowany może być tylko tynk mrozoodporny (czyli na zewn-wewn).
Bardzo proszę o Pana profesjonalną opinię.
1. Czym jest i jak się uzyskuje mrozoodporność tynków cem-wap?
2. Czym różnią się tynki na zewnątrz do tych do stosowania tylko wewnątrz.
3. Jaki rodzaj tynku powinien zostać zastosowany na ścianach osłoniętych od warunków zewnętrznych ale jednak narażonych na ujemne temperatury (wewnętrzne pomieszczeń typu stodoła, obora, wiata itp.)?
4. Czy w strefie cokołowej powinno stosować się inny tynki niż na reszcie ściany?
5. Analogicznie w gładziach. Czemu gładź wapienna bez dodatku cementu oznaczana jest przez producentów jako nie morozoodporna? Co o tym decyduje? W klasycznym ujęciu na wsiach zawsze używało się tylko takiej.
Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli farby tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne tynki porady inwestorom porady wykonawcom

Pawel Michalskitemat nr 308-1282
visibility czytano 342 razy

Lokalizacja warstwy termicznej z betonu komórkowego


Jak głęboko "w ziemi" może być bloczek betonu komórkowego? Czy to co widać na tym rzucie grozi jego zawilgoceniem? Sytuacja wygląda bardzo podobnie do detalu: https://www.bdb.com.pl/index2.php?d=main&m=304rysunek&id=3

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego beton komórkowy domy murowane fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia


 
 
24
   ...  
13
 
12
 
11
 
10
 
9
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.