porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 487


 
 
50
   ...  
36
 
35
 
34
 
33
 
32
   ...  
1
 
 
Piotr Marektemat nr 308-579
visibility czytano 263 razy

Beton napowietrzony nieosiągalny dla wytwórni?


Proszę o opinię i różnicę pomiędzy betonem napowietrzonym a betonem o parametrach C25/30 W8 F150 S3 - nazwany przez wytwórnię jako ,,mrozoodporny"
Szukam wytwórni która przygotuje mi beton napowietrzony - jedynie otrzymuje propozycje betonu o wyżej podanych parametrach. Czy taka mieszanka spełni wymagania betonu napowietrzonego który sugeruje Pan do zastosowania w budownictwie jednorodzinnym?
Dodatkowo proszę o kilka informacji:
1) czy taka mieszanka wylana jako beton podkładowy wymaga zagęszczenia?
2) po ilu dniach od wylania mieszanki mogę nakładać na nią izolację polimerowo-bitumiczną?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony specjalne fundamenty posadowienia porady inwestorom

diakon88temat nr 308-584
visibility czytano 241 razy

Zbyt wysoki poziom wody gruntowej


Panie Jerzy, dostałem wyniki geotechniczne działki. Do metra mogę kopać potem pokaże sie woda. Moje fundamenty wypadają na 116 cm. Wiec pytanie czy mogę kopać płycej i zrobić fundamenty wyżej czy jak sie prawidlowo do tego zabrać i co jakby woda wybiła? Dziś przekażę wyniki kierownikowi budowy i murarzowi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia odwodnienia porady inwestorom

Iwonatemat nr 308-592
visibility czytano 279 razy

Jaką stosować membranę kubełkową?


Jaką należy stosować membranę kubełkową do ochrony hydroizolacji i ocieplenia fundamentów - PE czy HDPE?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego membrany kubełkowe fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

Daniel Kastemat nr 308-599
visibility czytano 184 razy

Fundament dziwoląg - efekt prania mózgów na forach


Witam Serdecznie.

Mam zamiar zakupić rozpoczętą budowę na etapie fundamentów, ale to co ujrzałem widzę po raz pierwszy i nie znalazłem odpowiednika w Pana książce. Właściciel i projektant twierdzą że tak jest dobrze, bo kierowali się poradami na jakimś forum niejakiego TB by nie ocieplać fundamentów bo to i tak nie ma sensu. Nie ocieplać od zewnątrz fundamentów, bo to w środku wystarczy. Pozwolę sobie wysłać Panu zdjęcie tych fundamentów. Fundament od wewnątrz jest ocieplony styropianem EPS-80, w poziomie na fundamencie jest położony styrodur 5 cm przyklejony na piankę a na tym mają być murowane ściany z porotermu. Fundament jest wymurowany na wysokość  dwóch do czterech bloczków a ławy są wylane do wykopu prosto w grunt bez szalunków.

Proszę to skomentować.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Artur Mectemat nr 308-605
visibility czytano 250 razy

Kiedy rozpocząć budowę domu przed zimą?


Witam serdecznie
Chcę rozpocząć budowę domu jednorodzinnego i zastanawiam się czy wylewanie ław fundamentowych i budowa fundamentu jest wskazana teraz czy raczej wstrzymać się do wiosny? Jeśli teraz to w jaki sposób zabezpieczyć fundamenty przed zimą (teren piaszczysty ok 70%). Chciałem jeszcze zapytać jak przekonać wykonawcę i KB że ław nie leje się bezpośrednio do ziemi, bo właśnie tak zaplanowali. KB jest z polecenia wykonawcy. Czy na fundamenty lepiej zastosować pustak szalunkowy, czy bloczki? Będę wdzięczny za radę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom

Bartosz Radziejewskitemat nr 308-606
visibility czytano 205 razy

Ława wylana bezpośrednio w gruncie


Szanowny Panie.
Teraz zakupiłem Pana książkę, gdy wykonawca już wykonał mi ławy. Widzę że z błędem bo ja niestety jestem w tych sprawach laikiem a zawierzyłem wykonawcy.  Otóż w tamtym tygodniu wylane zostały ławy bezpośrednio w glebę. Ławy o rozmiarze 50X40 cm zbrojone, ułożone na kanoldach. Ze względu na różnicę poziomu działki, lewa strona wykopana została na metr natomiast zachowując poziom wykop z prawej strony był na głębokości ok. 65 cm. W takich wykopach zostały wylane ławy. Kolejny błąd to nie usunięty humus który stanowi ok 15 cm. Tak więc z prawej strony górny poziom ławy jest zaledwie 15 cm pod humusem. Grunt w wykopach stanowił w zasadzie sam piasek. Czy tak nisko posadzona ława nie będzie w przyszłości stanowiła problemu? Oczywiście wyciągnięty w górę fundament będzie odpowiednio podsypany w celu zachowania wytyczonego przez geodetę poziomu zero.
Dodam że ten problem spędza mi sen z powiek i myślę coraz bardziej o rozbiórce ławy.
Bardzo proszę o informację na temat mojego problemu.
Z góry dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty posadowienia porady inwestorom

klockitemat nr 308-611
visibility czytano 262 razy

Problemy z nazewnictwem hydroizolacji


Proszę o pomoc w doborze środków do hydroizolacji pionowej - fundamenty i poziomej - pod posadzki wewnątrz. Czym różni się masa bitumiczno-polimerowa od kauczukowej czy asfaltowej. Dlaczego w sklepach budowlanych są głównie masy bitumiczno-kauczukowe i asfaltowe, a polimerowych "ze świecą szukać" ?
Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

WojtekStemat nr 308-612
visibility czytano 1031 razy

Objaśnienia do wyników analiz c-w i optymalizacyjnych


Dzień dobry,
Mam kilka pytań uzupełniających do analiz:

1. Pytanie odnośnie obliczeniowego współczynnika przewodzenia lambda. Wiem, że współczynnik ten jest bardziej realny od wartości producenta. Znam wartości poszczególnych materiałów w przypadku współczynnika obliczeniowego. Pytanie jest tylko takie w jaki sposób zastosować tę wiedzę przy kupnie materiałów. Czy przy zakupie nie ma co się sugerować deklaracjami producenta, przykładowo styropian. Jest wiele odmian z różnymi wartościami lambda. W analizach C-W jest założona wartość obliczeniowa. Czyli mogę kupić dowolny typ styropianu, byleby jego typ (np EPS-100) i szerokość była zgodna z analizami i oczywiście lambda nie przekraczała wartości obliczeniowej (większość producentów mimo wszystko ma chyba wartość niższą od obliczeniowej)?

2. Odnoście materiału ścian - określił Pan bloczek ceramiczny U-220 Leier grub 25 cm. Rozumiem, że przy takim typie rozważana jest zaprawa a nie klej? Czy np. kupując bloczek ceramiczny z piórem i wpustem nie wypełniając spoin pionowych nie wyjdzie lepiej z ekonomicznego punktu widzenia. Materiał droższy, ale robocizna tańsza.

3. Nie rozumiem, dlaczego zastosowany jest inny typ ocieplenia dla parteru (styropian) i dla piętra (wełna mineralna)? Jeśli tak ma zostać, to w jaki sposób to połączyć i od jakiego momentu ma być styropian, a od jakiego wełna mineralna? Poziom okien piętra czy poziom stropu nad parterem?

4. Przy obliczeniach liniowego mostka metodą MES rys 13 zamodelowano wypełnienie w środku pospółką, czy w tym przypadku nie jest konieczne zastosowanie kruszywa płukanego 8-16 mm, a jedynie pospółka warstwami co 30 cm zagęszczona do odpowiedniego współczynnika?

5. W uwagach do projektu napisał Pan "2. Nie ma potrzeby izolować termicznie połaci dachu." - czy izolacja termiczna również jest zbędna jeśli pod połacią dachu planuję zrobić stryszek na niepotrzebne przedmioty? Nie będzie zbyt dużej różnicy temperatur latem i zimą?

6. Pytanie dotyczy zasypu fundamentów. Środek wiadomo pospółka, temat był poruszany wiele razy. Co natomiast z częścią zewnętrzną? Czym to najlepiej uzupełnić? U siebie mam drobne piaski średniozagęszczone. Czy mogę śmiało tym obsypać zewnętrzne fundamenty? Czy lepiej mieszanka humusu z tymi piaskami? A może sam humus? Jakie jest najlepsze rozwiązanie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

klockitemat nr 308-617
visibility czytano 399 razy

Płyta fundamentowa bez hydroizolacji


Dom SSO z ytong energo 24cm, na płycie. Działka na lekkim wzniesieniu. Grunt: 30cm humus, do gł. 3,5m poniżej xps płyty-piasek drobny (Id=0,45), niżej glina piaszczysta przewarstwiona piaskiem (nieprzepuszczalne iły). Poziom wody na gł 2,5m w okresie zimowym, w lecie ~3,3m, poniżej xps.
Grunt wymieniony do głębokości 1m na pospółkę (w oczach laika jest to gruby, raniący piasek z dużą ilością kamieni, nie pyli).
Na pospółkę położono XPS 10cm, folie budowlaną i zbrojenie na betonowych podpórkach.
Płytę wylano betonem C25/30, zawibrowano, a wierzch pokryto środkiem, przez który nie było konieczności polewania płyty (mimo to delikatnie ją podlewaliśmy przez kilka dni.
Pod ściany położono folie LDPE . Przebicia rur w płycie dylatowano taśmą ze spienionego polietylenu, kilkukrotnie owiniętą wokół rury.Jak uratować hydroizolację?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe fundamenty płytowe porady inwestorom

Melsztyktemat nr 308-623
visibility czytano 806 razy

Posadowienie domu na płycie, termoizolacja obwodowa


Witam,
Mam parę pytań związanych z posadowieniem domu na płycie oraz doborem hydroizolacji.
Rys. 1.9.-12 oraz 1.9.-13 w książce pokazują dobór hydroizolacji.
1. Czy beton podkładowy napowietrzony C16/C20 można zastąpić "zwykłym" betonem podkładowym tej samej klasy oraz zastosować hydroizolację na tym betonie zgonie z rysunkami wspomnianymi powyżej? Domy posadowione na ławie zwierają takie rozwiązanie - np. rys. 1.9.-11.
2. Firmy budujące płytę fundamentową rezygnują z betonu podkładowego i układają styrodur XPS bezpośrednio na gruncie twierdząc, że XPS ma bardzo małą nasiąkliwość (0,5%). Czy takie rozwiązanie można uznać za poprawne?
3. Jeżeli w domu są zaprojektowane wolnostojące słupki/stopy fundamentowe bez hydroizolacji - tylko z betonem podkładowym. Zakładam, że to rozwiązanie jest błędne i należy wykonać hydroizolację zgonie z rys. 1.9.-14 z książki.
4. W książce są pokazane 3 sposoby doboru termoizolacji obwodowego pasa (izolacja przeciwwysadzinowa) - poziomy - najgorszy ze względu na zajęcie terenu wokół domu, skośny oraz pionowy. Czy zastosowanie termoizolacji obwodową pionową zgodnie z rys. 1.5-22 oraz drenażu opaskowego z rys. 1.10.-3 B będzie poprawnym doborem termoizolacji oraz drenażu opaskowego?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe porady inwestorom porady architektom


 
 
50
   ...  
36
 
35
 
34
 
33
 
32
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.