porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
34
 
33
 
32
 
31
 
30
   ...  
1
 
 
lukasz89k1temat nr 308-668
visibility czytano 251 razy

Hydroizolacja typu KMB a zagęszczenie zasypki


Co maja zrobić ludzie jeśli fundamenty zasypali piaskiem? Czy na betonie podkładowym masa kmb ich uratuje wraz z taśmami wokół zatopionej w masie kmb? Zapewne nic pod betonem podkładowym tez nie było dawane. Czy to już są przypadki nie do uratowania?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli hydroizolacje porady inwestorom

bartitemat nr 308-671
visibility czytano 400 razy

Błędy w hydroizolacji fundamentów i nadproża wykonane zbyt nisko


Moje obrazki z painta jak zwykle, ale niestety nie mam żadnego programu do wykonywania przekrojów.
1.
Jak już wcześniej pisałem w innym pytaniu, mam fundamenty wylane w grunt bez betonu podkładowego (mam rdzenie żelbetowe), ściany fundamentowe pomalowane dysperbitem na zwykłej zaprawie murarskiej bez domieszki napowietrzającej. Fundamenty zasypane "piasek ze ściany 0-31,5" (dane z faktury) taki sam piasek jaki używano do budowy S5, stopień zagęszczenia niestety nieznany - pewnie kicha. Beton podkładowy na podłodze wylany na równo z ostatnią warstwą bloczków ściany fundamentowej (brak wieńca) a nawet 1 cm powyżej bloczków. Pod pierwszą warstwą bloczków z betonu komórkowego jest izolacja pozioma z foli PCV grubości 1 mm (tragedii nie ma, bo ciężko ją nożem do tapet przeciąć). Pod rdzeniami zastosowałem 2 warstwy szlamu mineralnego elastycznego (atlas woder duo) - z polecenia KB. Zostały jeszcze do wymurowania ściany działowe oraz przygotowanie xps pod okna tarasowe, myślałem żeby już nie mieszać materiałów do izolacji i zrobić wszędzie izolacje poziomą z owej plastpapy pcv, ale np w dwóch warstwach.

JAK POŁĄCZYĆ OWĄ PLASTPAPE PCV Z MASĄ KMB? Myślałem o papie samoprzylepnej, ale czy to będzie szczelne połączenie? Czy taśmy kauczukowe w tej sytuacji również będą potrzebne? Proszę o wskazówki.

1 - EPS100 10 cm zaciągnięty siatką z klejem
2 - Bloczki betonowe ściany fundamentowej
3 - Beton podkładowy na podłodze B15
4 - Masa KMB Botament BM92 Schnell 2x1,5kg
5 - Beton komórkowy kl.500
6 - Izolacja pozioma PCV gr.1mm

2. 1.jpg
Potrzebuje podnieść nadproże, bo fachowcy za nisko je osadzili. Wieniec wylany, na wieńcu wiązary dachowe. Czy można te nadproża wyciąć, podciąć kawałek bloczka od góry i osadzić to samo nadproże trochę wyżej, od góry nadproże do bloczka przykleić na klej cienkowarstwowy do betonu komórkowego, a od dołu oprzeć nadproże na bloczku z betonu komórkowego na zaprawie murarskiej? Dodam, że nadproża są wewnątrz ściany nośnej. Nadproża to gotowe L, chciałem je podnieść o ok. 5 cm. Nadproża wykonane ponad rok temu. Mam również jedno nadproże na zewnątrz do poprawy, bo opiera się tylko na 5 cm z każdej strony. Zostawić jak jest czy założyć nowe, dłuższe?

3. 2.jpg
Jak poprawnie uzupełnić takie ubytki w betonie komórkowym? Czy przy tynkach również trzeba mieć na uwadze te miejsca i wzmocnić je jakoś siatką szklaną?

4. 3.jpg
Jak poprawnie uszczelnić przejścia kanalizacyjne na betonie podkładowym? Rura osłonowa to rura kanalizacyjna o większej średnicy, a w środku docelowa rura kanalizacyjna. W środku rury osłonowej nie ma żadnego betonu, jedynie piasek dookoła.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje nadproża porady inwestorom naprawy

Aniatemat nr 308-678
visibility czytano 449 razy

Czy można zastąpić beton podkładowy wyższą ławą?


Czy beton chudy przy fundamencie można zastąpić grubszą ławą fundamentową o te 10 cm i wyżej dać zbrojenie. U nas w projekcie występują również stopy i wtedy były by grubszą o te 10 cm. Rozwiązanie w naszym projekcie domu jest wg rysunku z książki 1.9. -10. str 162. Badanie geotechniczne wykazało że mamy piach a wody gruntowe mamy poniżej 10 m.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe porady inwestorom

Maciej Kuleszatemat nr 308-681
visibility czytano 206 razy

Stosowanie bloczka fundamentowego P+W


Po przejrzeniu różnych odmian bloczków fundamentowych, znalazłem ofertę znanego producenta, na bloczki fundamentowe P+W. Czy mógłby Pan podpowiedzieć czy P+W są lub nie pomocne w murowaniu? Odchodzi pionowe spoinowanie więc zakładam że czas murowania krótszy, mniej zaprawy. Czy to ja nie widzę wad? ;)

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-682
visibility czytano 325 razy

Nasiąkliwość termoizolacji pionowej fundamentów


Mam na działce trochę gliny i ilu a z innej strony normalna ziemia i dookoła fundamentu sypałem piachem z odkrywki. Ale teraz myślę że przez to dookoła fundamentu będę miał chyba wodę bo glina nie puści wody a piach tak. Czy się mylę? Czy przez to będę miał mokry styrodur steinbachera który zastosowałem po konsultacjach z Panem a mokry styropian to też jest strata termoizolacji. Czy to było złe posuniecie? Lepiej byłoby zastosować rodzimy grunt?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom ocieplenia

SebastianOtemat nr 308-686
visibility czytano 612 razy

Popękana ława bez hydroizolacji na betonie podkładowym


Witam, 4 dni temu zostały zalane ławy fundamentowe na chudym betonie. Dzisiaj zauważyłem pęknięcia betonu na całej długości ławy z jednej strony, przed zdjęciem szalunku. Jak ocenić czy zagraża to budowie czy nie. Czy jest sposób jak rozwiązać problem? Z lewej strony ławy są 50 cm i nie ma rysy, z prawej są 70 cm i jest rysa. Beton nie był polewany wodą przez pierwsze 4 dni. Brak jest też izolacji na chudym betonie. Jak wyjść z tego na prostą i dalej wykonać fundament bez błędów. Jakie izolacje gdzie zastosować?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty ławy fundamentowe hydroizolacje porady inwestorom

beataktemat nr 308-689
visibility czytano 569 razy

Błędy wykonawcy przy ocieplaniu cokołu


Jak prawidłowo wykonać połączenie elewacji z ławą? Wykonawca zaproponował elewację bez cokołu. A więc naklejenie styropianu elewacyjnego EPS38 na styrodur, na to klej, siatka, tynk silikonowy. Czyli zjechanie całej elewacji w dół i zasypanie kruszywem opaską wokół domu albo dojechanie kostką granitową do tynku (bez cokołu). Co z folią kubełkową, którą odwinęli od styroduru przy ławie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty cokoły porady inwestorom ocieplenia

Barytemat nr 308-692
visibility czytano 265 razy

Ogrodzenie z bloczków silikatowych


Po budowie zostało mi parę palet silikatów (24 cm). Czy dobrym rozwiązaniem - pomysłem będzie wykorzystanie ich do budowy przedniego ogrodzenia?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrodzenia murowane ogrodzenia betonowe porady inwestorom

Iwonatemat nr 308-702
visibility czytano 383 razy

Styropian XPS zamiast EPS na cokole budynku


Mam pytanie odnośnie prawidłowej izolacji fundamentu i części cokołu.
W projekcie mam zastosowanie izolacji fundamentu i części cokołu XPS 16 cm i następnie elewacja EPS 25 cm w książce rys.1.11.2 jest zastosowanie uskoku w części cokołu i murów czy w moim przypadku jest prawidłowe zastosowanie jednej grubości? na całość XPS?, wiem że mówił Pan, że w części cokołu EPS200 jeżeli będzie kładziony klinkier.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły ocieplenia fundamenty porady inwestorom

diakon88temat nr 308-707
visibility czytano 266 razy

Zabezpieczenie termoizolacji fundamentu na zimę


Panie Jerzy, w jaki sposób zabezpieczyć przed zimą, wykończyć wiosną, część membrany, styropian który jest od zewnątrz na bloczkach fundamentowych.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia porady inwestorom


 
 
50
   ...  
34
 
33
 
32
 
31
 
30
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.