porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 487


 
 
50
   ...  
27
 
26
 
25
 
24
 
23
   ...  
1
 
 
diakon88temat nr 308-1144
visibility czytano 404 razy

Problemy w czasie budowy z mokrym murem i papą na betonie podkładowym podłogi


Witam, w piątek i sobotę naprawdę mocno padało i zauważyłem że na bloczkach w środku domu i na papie jest wilgoć dość mocna. Stawiając dom woda ukazała się tylko w kanale w garażu tam obecnie jest sucho jak popiół. Mokre są bloczki i papa widać na zdjęciach. Wszystko zagęszczone było pospółką prawidłowo, tylko w tych paru miejscach widać tą wilgoć - na innych bloczkach w garażu nie widać tego. Pytanie co zrobić? 1 czerwca miały być tynki. Ma przyjechać kierownik budowy zobaczyć, wykonawca był dziś nie ma pojęcia o co chodzi, wszystko mówił zrobił prawidłowo i dziwi się dlaczego tylko tam widać to? Co zrobić? Odwiert w posadzce zobaczyć czy podeszło 1,5 metra wody w całej pospółce? Na zdjęciu projektu zaznaczyłem owalnie te miejsca gdzie widać wilgoć na papie, strzałki to miejsca mokrych bloczków nawet te miejsca posmarowane na czarno.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury zawilgocenia porady inwestorom

Jaroccytemat nr 308-1149
visibility czytano 240 razy

Papa bitumiczna pod ściany na płycie żelbetowej


Witam
Mam wylaną płytę fundamentową i będę się zabierał wnet za murowanie pierwszej warstwy bloczków. Mam zamiar pod nie położyć papę termozgrzewalną Matizol SBS, a pod nią posmarować dwa razy dysperbitem - jako grunt do papy. Moje pytanie dotyczy tego czy:
- Papę i dysperbit dawać też na xps, który jest otacza płytę?
- Papę i dysperbit dawać tylko na wylany beton, nie dotykając xps?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

eszrtemat nr 308-1164
visibility czytano 906 razy

Pytania doprecyzujące przed rozpoczęciem budowy fundamentu


Dzień dobry,
w zeszłym roku w ramach porad budowlanych konsultowaliśmy nasz projekt fundamentów (monolityczne, ze slupami) oraz harmonogram prac. W tym roku ruszamy z budową (do stanu 0 w tym roku) i pojawiło się parę pytań "wykonawczych":

1. Jak rozumiemy nie jest zalecane użycie papy (zamiast masy KMB) jako hydroizolacji na podłodze na gruncie z powodu trudności jakie wiążą się z jej poprawnym ułożeniem (wymagana wysoka jakość pracy) na większych powierzchniach?

2. Jeśli masa KMB na podłodze na gruncie, to jak rozumiemy, nie ma uzasadnienia, aby dodatkowo położyć na nią papę w miejscach pod ściany działowe?

3. Czy KMB na podłodze na gruncie można robić etapami, czyli wpierw masa pod ściany działowe (z zapasem wychodzącym poza 10 cm), a dopiero po skończeniu wszystkich prac murarskich położyć KMB na podłodze na gruncie (chodzi o jej ochronę przed uszkodzeniami fizycznymi). W takim wypadku taśma kauczukowa zostałaby zatopiona w pierwszej warstwie masy KMB na ścianie fundamentowej i zespolona z masa KMB na podłodze po dłuższym czasie (rok), tak samo w przypadku zakładów wychodzących spod ścian działowych?

4. Ile czasu XPS (przymocowany) przykryty folią kubełkową może pozostawać niezasypany (sierpień)?

5. O ile dobrze kojarzymy XPS-a można przykleić najgorszym klejem (co to oznacza, czym się kierować przy wyborze) albo ta sama masa, jaką pokryty jest fundament (w naszym przypadku masa z grupy hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe)?

6. Czy folia kubełkowa winna mieć jakieś wymagane parametry?

7. Fundamenty wykonane z desek pokrytych olejem antyadhezyjnym zapewne nie będą idealnie gładkie (jak faktura drewna) - czy należy je jakoś oszlifować przed położeniem masy KMB? Na pewno trzeba usunąć wszelkie pozostałości drewna.

8. Nasz wykonawca niestety nie ma możliwości, aby w pełni przestrzegać harmonogramu prac - chodzi głównie o zachowanie rekomendowanych przerw pomiędzy wykonaniem chudziaka-ławy fundamentowej-ściany fundamentowej (przerwa będzie wynosiła tyle, co wykonanie szalunków kolejnego etapu, a wiec 2-3 dni). Czy pewnym kompromisem będzie zachowanie szalunków przykrytych folią PE od góry każdego etapu i rozszalowanie całości po 30 dniach?

9. Wykonawca planuje położyć poziomo deski szalunkowe i przymocować je gwoździami do chudziaka (oczywiście w miejscu poza papą), podobnie na ławie fundamentowej (tutaj już bez obawy o papę). Czy te ubytki należy potem czymś uzupełnić np. masą PCC, a potem na to normalnie masę KMB?

10. W niektórych miejscach ława fundamentowa ma 90 cm, wtedy szer. chudziaka wynosi 110 cm. Papa ma szer. 100 cm - daje to 5 cm po obu stronach. Czy bezpieczniej będzie poszerzyć papę poprzez połączenie jej z kawałkiem o szerokości 20 cm. Wtedy 10 cm zakładu na łączenie pap i jak rozumiemy zgrzanie ich na całej długości?

11. Czy dobrze pamiętamy, że stosowanie zbrojenia w podłodze na gruncie nie jest zalecane (o ile kojarzymy, to w którejś z odpowiedzi wspomniał Pan o przygotowywanym artykule z cyklu "Prawdy i mity" odnośnie tej sprawy, tyle że nie pamiętamy, czy dotyczyło to podłogi na gruncie, czy jastrychu)?

12. Jaki powinien być zakład geowłókniny (szerokość 3m)?

13. Folię kubełkową układać należy pionowo (góra-dół), czy poziomo? Jaki zakład (1 kubełek)?

14. Przepusty - prośba o ocenę i sugestie, jak zachować ciągłość hydroizolacji:
a). do wody - rura cynkowa pod chudziakiem, a w niej rura PE - czy musi być różnica o dymensję i sznur z zamkniętymi porami?
b). kanalizacja - rura większa o dymensję i sznur z zamkniętymi porami, uszczelniony?
c). uziom/PE - będzie wychodził ze ściany bocznej chudziaka do środka, należy pokryć tylko preparatem z grupy regeneratory pap i hydroizolacji bitumicznych?
d). prąd - rura kanalizacyjna (większa o dymensję?) a w niej rura karbowana, czy również należy zastosować sznur z zamkniętymi porami?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fizyka budowli hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

vic-tortemat nr 308-1166
visibility czytano 302 razy

Masa do napraw fundamentu i wykonania fasety


Panie Jerzy.
Czytałem w Pana poradach, że fasetki czyli wyoblenia w pachwinach fundamentu należy robić z masy typu KMB zmieszanej z piaskiem kwarcowym 1:1. A czym można wypełniać duże ubytki i wyszczerbienia w bloczkach betonowych bo takich mam murarzy że dużo jest ubytków. 

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

kemal111temat nr 308-1168
visibility czytano 248 razy

Bezmyślne zniszczenie papy przez wykonawcę


Wykonawca układał papę na betonie podkładowym podczas upału 30 C i chodząc po niej zniszczył mi papę podczas jej zagrzewania co przedstawiają zdjęcia. Co z nią zrobić? Mam do dyspozycji 3 kg Repabit, wiaderko Flexbit i resztę papy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Robert B.temat nr 308-1180
visibility czytano 433 razy

Zagęszczanie zasypki fundamentów wodą - czy tak można?


Witam
Na mojej budowie dzieją się rzeczy dziwne. Wykonawca za zgodą kierownika budowy piasek z wykopów oraz zdjęty humus wymieszał i wsypał do środka fundamentów a potem zalał wodą.
Na moje pytanie do wykonawcy, a później do kierownika, czy to wystarczy usłyszałem od tego ostatniego, że takie zagęszczanie jest najlepsze. Co mam robić?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Robert N.temat nr 308-1182
visibility czytano 322 razy

Mineralno-bitumiczna hydroizolacja fundamentu i podłogi


Proszę o odpowiedź.
Będę wykonywał fundament wraz z ociepleniem i hydroizolacją według rysunku detali FU-87. Mimo, że hydroizolacja polimerowo-bitumiczna na betonie podkładowym na gruncie jest dopuszczona do stosowania wewnątrz, mam jednak obawy i wolałbym jej tam nie stosować. Stąd pytania:
1. Czy można wykonać hydroizolacje pionową w części cokołowej od strony wewnętrznej tak jak pokazana na rysunku od zewnątrz czyli z hydroizolacji polimerowo-cementowej (poz.8)? Wtedy dałoby się powiązać izolację pionową z poziomą i na betonie podkładowym wykonać ją z masy polimerowo-cementowej. Jednocześnie nadmienię, że nie chciałbym wykonać całości hydroizolacji pionowej z masy polimerowo-cementowej ze względu na to że wymaga gładszej powierzchni co może być trudniejsze do uzyskania przy wykonaniu z bloczków betonowych.
2. Jeżeli 1 TAK to jak hydroizolacje najlepiej wykonać technicznie i jakie przerwy technologiczne stosować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-1184
visibility czytano 1012 razy

Murowanie fundamentu z bloczków podczas upałów


Dzień dobry,
mam pytanie (nigdzie nie znalazłem odpowiedzi), zbliża się fala upałów i akurat tak wyszło, że będą wtedy murowane fundamenty z bloczków betonowych. Jak to zrobić poprawnie, oprócz przerwania prac.
1. Temperatura do godz. 13. powinna być ok 26 stopni, czy murować tylko do tej temp., a potem przestać, ewentualnie na ile wcześniej skończyć?
2. Czy bloczki silnie zmoczyć wodą przed nakładaniem zaprawy?
3. Czy zastosować jakąś domieszkę do zaprawy?
4. Czy wykonany mur przykryć folią np. czarną czy lepiej przezroczystą, jeśli w ogóle przykrywać?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

jutilenkatemat nr 308-1187
visibility czytano 129 razy

Wykonanie betonu podkładowego pod ławy


Witam,
Jestem przed wykonaniem wykopu. Planuję od razu wykonać chudy beton - moje pytania:
1. Czy chudy beton wykonywać tylko pod ławami czy od razu wykonać go na całej powierzchni?
2. Czy izolację poziomą zaznaczoną kolorem czerwonym (w książce mowa była o papie) można wykonać na zimno?
3. Czy w miejscu oznaczonym na zielono powinno się wykonać izolację przeciwwilgociową?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom

Maciej Jagielaktemat nr 308-1188
visibility czytano 305 razy

Radon w domach i jak się przed nim chronić jeszcze podczas budowy?


Chciałem poruszyć temat radonu i "produktów anty-radonowych". Czy i kiedy uzasadnione jest stosowanie takich rozwiązań zabezpieczających budynki przed przenikaniem radonu jak np. odpowiednich izolacji podłogi?
Czy istnieją mapy Polski obrazujące obszary podwyższonego ryzyka?
Czy produkty izolacyjne takie jak papy, masy uszczelniające, szlamy etc. wskazywane przez producentów jako zatrzymujące radon różnią się faktycznie budową/składem od innych, czy jest to raczej kwestia tego, że akurat te produkty są przebadane pod kątem przenikania radonu? Jako punkt wyjścia do dyskusji mogę przywołać np. ulotkę reklamową znanego producenta pap.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe fundamenty fundamenty płytowe hydroizolacje izolacje przeciwwilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom radon


 
 
50
   ...  
27
 
26
 
25
 
24
 
23
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.