porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 487


 
 
50
   ...  
26
 
25
 
24
 
23
 
22
   ...  
1
 
 
Adam K.temat nr 308-1189
visibility czytano 529 razy

Hydroizolacja fundamentu z bloczków szalunkowych


Witam
Mam dylemat na temat hydroizolacji w fundamencie wykonanym z pustaka zalewowego (szalunkowego). Kolejność wykonania przedstawia się następująco:
- beton podkładowy
- grunt bitumiczny
- papa bitumiczna
- ława żelbetowa
- ściana fundamentu z pustaka zalewowego.
Wg książki Pana Zembrowskiego powinienem ułożyć papę bitumiczną wraz z podkładem na ławę żelbetową przed rozpoczęciem układania pustaków. Architekt który zrobił mi projekt twierdzi, że powinienem wypuścić z ławy żelbetowej pionowe zbrojenie (bez izolacji przeciwwilgociowej) aby połączyć w monolityczną całość ławę ze ścianą fundamentową. Mój dylemat polega na tym, że jeżeli wypuszczę zbrojenie pionowe z ławy to nie będę mógł ułożyć warstwy papy bitumicznej na połączeniu ławy ze ścianą fundamentową. Bardzo proszę o poradę ponieważ budowę zaczynam w sierpniu.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

mkoztemat nr 308-1190
visibility czytano 802 razy

Posadowienie na płycie, a podjazd do garażu, schody wejściowe i taras naziemny


Dzień dobry
Chciałbym skonsultować sytuację płyty fundamentowej w połączeniu z elementami typu podjazd, taras, schody. Wybrałem płytę ocieploną od góry z uwagi na stopy słupów wspierających balkon oraz na elementy zewnętrzne. Szkic I: płyta z opaską przeciwwysadzinową, wszystko posadowione na gruncie o podobnych parametrach. Plus, to zwięzła linia izolacji, minus, to obawa o trwałość opaski podczas wykonywania tarasu i schodów i konieczność wykonania ław poniżej głębokości przemarzania (wybierając płytę by uniknąć wykopów i tak robimy wykopy). Jak powinna być poprowadzona termoizolacja w tym przypadku?

Koncepcja IIa i IIb zakłada wysunięcie płyty pod elementy zewnętrzne i ocieplenie jej w poziomie dla zmniejszenia mostka termicznego w pachwinie ściany zewnętrznej. Ściany w obu koncepcjach są z betonu komórkowego.
IIa zakłada dodatkową opaskę przeciwwysadzinową. - czy to ma sens?
IIb schody i taras z przegrubieniem - trochę dziwadło.
Będę wdzięczny za wskazówki i uwagi. Zdaję sobie sprawę że łatwiej byłoby to wykonać w klasycznym układzie z ławami. Jest pewne wskazanie na płytę ze strony inwestora po konsultacji z geodetą, ale jeśli te opcje pokażą bezsens wykonywania płyty i pomogą uzasadnić ławę też dobrze.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli posadowienia na płycie porady architektom

Melsztyktemat nr 308-1191
visibility czytano 278 razy

Ochrona hydroizolacji fundamentu membraną zespoloną


Panie Jerzy,
Stosując hydroizolację ław fundamentowych zgodnie z rysunkami z książki, zewnętrzną warstwę ochronną stanowi folia kubełkowa - zarówno od zewnętrznej jak i wewnętrznej strony fundamentów. Wspomniał Pan w jednej z porad, że istnieje lepszy sposób. Chciałbym się zapytać jaką alternatywę można zastosować? Stosując geowłókninę, folię kubełkową zespoloną z geowłókniną lub inna warstwą ślizgową, specjalnych płyt ochronno-drenażwych?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

SPtemat nr 308-1194
visibility czytano 251 razy

Remont poniemieckiego domu murowanego


Witam
Zakupiłem część poniemieckiego domu dwurodzinnego. Jest to budynek częściowo podpiwniczony, w którym występuje problem z zawilgoceniem ścian fundamentowych podpiwniczonych. Ściana fundamentowa w części podpiwniczonej jest z cegły gr. 2 c. a w strefie niepodpiwniczonej z kamienia na głębokości około 0,8 m. Brak izolacji pionowej przeciwwilgociowej oraz termicznej. Izolacja pozioma wg mnie stanowi jedynie warstwa kamieni polnych pod cegłami ułożona na piasku. Warstwy poziomej pomiędzy ścianą piwnicy a ścianą również nie odnaleziono. Chcę tą piwnicę ocieplić oraz oczywiście pozbyć się wilgoci ścian oraz wnętrza piwnicy. Strop ceglany, posadzka ceglana.
Propozycja to iniekcja pozioma żeby zrobić tzw. przeponę oraz masa KMB a później styrodur XPS. Ubytki do wypełnienia zaprawą PCC. Drugi pomysł to zastosować izolacje na bazie cementu złączyć z podkładem kamiennym i wyciągnąć poza strefę cokołową, a następnie kleić na piankę styropian XPS. Proszę o opinię czy mój tok rozumowania jest poprawny oraz uwagi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe remonty fundamenty porady inwestorom

eszrtemat nr 308-1199
visibility czytano 707 razy

Pospółka, kruszywo płukane - co to takiego?


Panie Jerzy, mamy problem z poprawnym zdefiniowaniem "pospółki" oraz "kruszywa płukanego frakcji 8-16mm". Chcielibyśmy się dopytać, jakie dokładnie mają mieć parametry powyższe materiały, bo każdy skład co innego mówi i na co innego zwraca uwagę. Nasze wątpliwości:
- "pospółka" to nie piasek rzeczny. Czy to to samo co piasek zasypowy? Czy to jest ten sam materiał, co używany do cementowania? Granulacja 0-16mm? Jakie winien mieć parametry?
- "kruszywo płukane frakcji 8-16mm" czy ma się składać z otoczaków, czy innych kamieni? Czy ma być jakiegoś konkretnego typu? Czy to ten sam, co używany jest w produkcji betonu (tzn. żwir)?
Będziemy wdzięczni za dokładną definicję, którą można podawać w składach i która nie będzie pozostawiała jakichkolwiek wątpliwości co do oczekiwań.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty podłogi

Gitestemat nr 308-1201
visibility czytano 545 razy

Wpływ wypełnienia fundamentu keramzytem na pracę żelbetowej płyty podłogi


Pytanie o ugięcie. Ugięcia zdefiniowane dla keramzytu wynoszą: CS(10) > 650 kPa,  CS(2) > 300 kPa. Wewnątrz obrysu ścian fundamentowych będę miał keramzyt na podłożu skalnym. Ze względu na nierówność podłoża grubość warstwy keramzytu wynosi od 60 do 180 cm. Na wierzch przyjdzie płyta żelbetowa o grubości 25 cm. Ściany zewnętrzne domu wypadają nad ścianami fundamentu. Nad keramzytem wypadają oczywiście ściany wewnętrzne, które stanowią podparcie dla antresoli (wszystko w technologii drewna klejonego). Wyliczyłem, że 1 m2 płyty żelbetowej o grubości 25 cm może ważyć około 600 kg i wywiera nacisk około 5,9 kPa. Ile mm wyniesie ugięcie warstwy keramzytu pod ciężarem takiej płyty? Po obwodzie płyta spoczywa na ścianie fundamentowej ale w centrum już tylko na keramzycie. Czy mam się martwić, że ugięcie keramzytu na środku płyty będzie tak duże że wystąpi ryzyko pęknięcia płyty? W tym miejscu grubość warstwy keramzytu wynosi około 150 cm.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli fundamenty posadowienia porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1208
visibility czytano 580 razy

Zaprawa do murowania fundamentu


Witam, Panie Jerzy, mam dwa pytania:
1. Jaka jest prawidłowa receptura na zaprawę do murowania ścian fundamentowych z bloczków betonowych?
2. Mam wykonane ławy schodkowe, nie zawsze schodek jest wielokrotnością bloczków betonowych. W jaki sposób prawidłowo wyrównać ew. różnice w poziomie między schodkami? (przykład w załączniku).


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty mury porady inwestorom porady wykonawcom

John Peeltemat nr 308-1209
visibility czytano 364 razy

Granica hydroizolacji z terenem i listwa startowa ocieplenia w domu na stoku


Chciałbym zapytać o sposób wykonania hydroizolacji i montażu styropianu na styku XPS/EPS w przypadku działki o lekkim nachyleniu. Szacuję, że na długości (garaż+dom to ok. 20m) może to być ok. 40cm różnicy wysokości terenu. Zielona strzałka pokazuje orientacyjnie spadek terenu.
I teraz moje pytania.
Czy należałoby docelowo wypoziomować ten teren przez nawiezienie odpowiedniej ilości ziemi czy raczej nie ma takiej konieczności? Jest to o tyle ważne, że już na etapie wykonania ścian piwnicy trzeba wiedzieć gdzie będzie się kończył grunt, dlatego, że inna hydroizolacja jest nad poziomem terenu, a inna pod poziomem. Ponadto, musimy wiedzieć gdzie zakończyć membranę kubełkową i gdzie się ma kończyć XPS, a gdzie się zaczynać EPS. Jeśli nie wypoziomujemy gruntu, to czy mamy ciąć górną warstwę XPS i dolną warstwę EPS (na cokole) pod skosem po całym obwodzie domu? Czy tego się nie praktykuje? W takiej sytuacji chyba nie zamontujemy poprawnie listwy startowej?

Być może to są banalne pytania, ale dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z budownictwem, wydają się ważne.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

rzeszowiaktemat nr 308-1211
visibility czytano 306 razy

Jakiej wysokości fundament w domu?


Pytanie do Rozdziału 1.5 poradnika. W podrozdziale 1.5.2 gdzie przeprowadza Pan analizy cieplno-wilgotnościowe we wszystkich przypadkach rozważa Pan sytuację gdzie jastrych licuje się górną powierzchnią z górną powierzchnią fundamentu - dlaczego? Czy nie byłoby właściwiej, aby beton podkładowy licował się z górną powierzchnią fundamentu? Wtedy warstwa izolacji podłogi będzie na wysokości nie bloczków fundamentowych a właśnie na wysokości bloczka ściany właściwej np. gazobetonu czyli niemalże jak na rys 1.5.-12.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy murowane fundamenty porady architektom porady wykonawcom

Miłosz Malektemat nr 308-1212
visibility czytano 309 razy

Działanie, gdy dojdzie do rozmięknięcia gruntu wokół fundamentów


Czy rozmoczoną glinę muszę wybrać przed zasypaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
50
   ...  
26
 
25
 
24
 
23
 
22
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.