porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 487


 
 
50
   ...  
21
 
20
 
19
 
18
 
17
   ...  
1
 
 
PaSmatemat nr 308-1436
visibility czytano 431 razy

Obłożenie cokołu łamanym kamieniem polnym


Dzień dobry

Chciałbym ścianę fundamentową z pustaka szalunkowego 40cm obłożyć bitym kamieniem polnym. Ściana będzie budowana z bloczka ytong 48cm. 40cm ściany będzie wystawało ponad grunt i ją chciałbym obłożyć kamieniem być może delikatnie wyżej. Moje pytanie brzmi na czym można ten kamień postawić bo ma swoją wagę. Czy puścić drugi rząd cieńszego pustaka zalewowego na pozostałe 20cm ławy w górę i jakoś go spiąć ze ścianą? Czy może inaczej? Co między kamień a ścianę fundamentową? Hydroizolacja i cienki styrodur?

Następne pytanie czy jest sens docieplania ściany od zew. jeżeli bloczek ma 0,17 lambda a w podłodze 20cm styropianu, zimno teoretycznie jest odcięte całym poziomem. Czy może dać styropian na ścianie fundamentowej od wew. żeby zszedł się z posadzkowym?

Bardzo proszę o pomoc. Dziękuję i pozdrawiam.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego cokoły fundamenty porady inwestorom

adamhzktemat nr 308-1457
visibility czytano 425 razy

Błędy w fundamentowaniu domu szkieletowego


Szanowny Panie, proszę o doradzenie w sprawie optymalnej hydro- i termoizolacji podłogi na gruncie oraz ścian fundamentowych. Historia mojej budowy jest taka:

Buduję dom szkieletowy na zboczu. Ława została wykonana w szalunku ziemnym z betonu W8. Ława ma wysokość od 120 cm tj. od dna wykopu do poziomu gruntu. Fundament jest na zboczu, więc z jednej strony korona ławy jest na poziomie gruntu, a na drugim końcu jeszcze 70 cm poniżej poziomu gruntu. Nie wykonano hydroizolacji ławy. Następnie, od poziomu gruntu zostały wymurowane z bloczków zalewowych ściany fundamentowe na wys. ok 72 cm. Bloczki zostały zalane betonem.
Następnie na budowie pojawił się nowy wykonawca odpowiedzialny za wykonanie konstrukcji szkieletu. Stwierdził, że korona ścian fundamentowych z pustaków jest nierówna, różnica poziomu na narożnikach fundamentu wynosi 2-4 cm. Doradził wypełnienie pól miedzy ścianami zagęszczoną pospółką, a następnie wylanie ok 12 cm płyty na całości powierzchni w celu wyrównania. Płyta została zbrojona i zalana betonem W8.
- Jak najlepiej ułożyć hydroizolację i ocieplić tak wykonany fundament z płytą?
- Czy w takim układzie warstw należy hydroizolować i ocieplić ściany fundamentowe?
- Jaką hydroizolację wykonać pod podwaliną konstrukcji szkieletowej?
- Czy pod podwalinę należy dać xps?
- Jak wykonać izolację posadzki wewnątrz pomieszczeń?
Będę wdzięczny za jakikolwiek schemat. Niestety mój kierownik budowy wydaje się być nie zorientowany w konstrukcjach szkieletowych.

p.s. Z wiedzą jaką mam dziś, wiem, że można to było zrobić prościej i taniej, ale będę wdzięczny za wytknięcie wszelkich błędów, przyda się na przyszłość.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje

Da_Wid temat nr 308-1463
visibility czytano 429 razy

Ocieplony fundament, ale bez membrany kubełkowej


Witam serdecznie.
Czy błędem - karygodnym - jest brak folii kubełkowej na ociepleniu fundamentu? Bloczek betonowy, hydroizolacja, xps 100mm, dom bez piwnicy, brak wysokich wód gruntowych.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia membrany kubełkowe porady inwestorom

PaSmatemat nr 308-1464
visibility czytano 502 razy

Cofnięcie pierwszej warstwy bloczków muru na fundamencie


Dzień dobry
Co pan sądzi o ociepleniu fundamentu od wew przy ścianie 1-warstwowej? Słyszałem o takich rozwiązaniach, gdzie styropian spotyka się z posadzkowym. Na załączonych zdjęciach widać że pierwszy rząd bloczka jest węższy, jakie ma to zastosowanie? Nie spotkałem się z tym a załączone zdjęcie jest z niemieckich stron ytonga i większość domów jest robiona w ten sposób. Niestety nie mogę znaleźć zdjęć co robią dalej.
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne fundamenty ocieplenia cokoły analizy cieplno-wilgotnościowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

lukasz89k1temat nr 308-1469
visibility czytano 626 razy

Pęknięcia betonu podkładowego podłogi


Mam takie pęknięcia na betonie podkładowym podłogi.
a) Co z nimi zrobić - jak z hydroizolacją?
b) Druga sprawa są miejsca (parę) w okolicach pęknięć gdy uderzę młotkiem słychać coś w rodzaju dudnienia. Czy można te miejsca wykuć i ponownie zalać beton podkładowy?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom

Ewatemat nr 308-1494
visibility czytano 495 razy

Fundamenty z bloczków silikatowych


Dobry wieczór,
zaprojektowałam inwestorowi dom piętrowy, częściowo podpiwniczony w technologii Silka E18, ściany fundamentowe również- E18S.
W poradach budowlanych i kronikach budowy na Pana stronie nie znajduję tej technologii (jakieś pojedyncze pytanie). Czy na brak zainteresowania tą technologią Pana zdaniem mają wpływ względy ekonomiczne, czy techniczne?, duża kapilarność materiału. Czy w związku z tym radziłby Pan zmianę materiału ścian fundamentowych, bądź proszę o radę jakiego producenta materiały byłyby najwłaściwsze do hydroizolacji silki
pozdrawiam, Ewa
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia projekty budowlane projekty wykonawcze

Marek R.temat nr 308-1499
visibility czytano 477 razy

Posadowienie domu na miejscu po wyburzeniu starego domu


Dzień dobry
Mam zamiar budować dom na działce dziadków gdzie stał ich stary dom. Stał bo został już wyburzony ale w tym miejscu została ogromna jama średnicy 6 m i głębokości 1,8 m bo dom miał piwnicę. Koparka pozostawiła właściwie jamę na 3/4 powierzchni fundamentu mojego domu.
Grunt piaszczysty i na dnie tej jamy wody nie ma. Pytałem kilku znajomych inżynierów budownictwa jak teraz poradzić bo mój dom nie będzie mieć piwnicy to każdy mówi co innego.
Jeden mówi żeby wykop zasypać ziemią zmieszaną z cementem a drugi radzi zasypać gruzem. Nie chcę zrobić błędu już na starcie.
Proszę o pomoc jakie jest wyjście?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty

dobrzynskitemat nr 308-1509
visibility czytano 638 razy

Ocieplenie cokołu budynku


Witam Panie Jerzy
Proszę o poradę jak wykończyć cokół i ściany. Fundament ocieplony xps 16cm, ściany będą 25cm styropianem EPS 80. Moje pytanie czy cokół może być ocieplony też EPS 100 16cm,i czy pomiędzy fundamentowym styropianem a cokołem dajemy listwę startową? Jak najlepiej prawidłowo wykonać ocieplenie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty ocieplenia cokoły porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Arturitutemat nr 308-1520
visibility czytano 558 razy

Połączenie pionowej hydroizolacji fundamentu i podłogi


Witam Panie Jerzy.
Nurtują mnie dwa zagadnienie dotyczące połączenia pionowej hydroizolacji kmb z betonem podkładowym podłogi.
1. Co w sytuacji, gdy poziom betonu podkładowego podłogi oraz ściany fundamentowej są na tej samej wysokości tak jak na rysunku str. 163. Rozwiązaniem może być wymurowanie jeszcze przed termoizolacją ściany fundamentowej pierwszego rzędu pustaka muru ścian zewnętrznych i na nim ,, wyciągnięcie" pionowe hydroizolacji. Następnie termoizolacja i zagęszczenie. Czy jest to odpowiedni zabieg?
2. Nurtuje mnie również jak postąpić, gdy nie ma muru z uwagi na przewidziane okno bez podmurowania typu hst. Oczywiście na podwalinie systemowej. Jak wtedy połączyć hydroizolację pionową ściany fundamentowej z betonem podkładowym podłogi? Podwalina będzie montowana po zasypaniu fundamentów.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

PawelMtemat nr 308-1557
visibility czytano 343 razy

Zamiana fundamentu murowanego z bloczków na pustaki szalunkowe


Dzień dobry,
Czy w przypadku ściany fundamentowej wykonywanej w technologii murowanej można zastosować tzw. "pustaki fundamentowe" zbrojone i zalewane betonem? Jestem jeszcze przed pracami konstruktora i możliwe, że będę wykonywał ścianę fundamentową własnymi siłami i pustaki betonowe pozwalają na szybsze i mniej obciążające postawienie ściany.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom


 
 
50
   ...  
21
 
20
 
19
 
18
 
17
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.