porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 611


 
 
63
   ...  
36
 
35
 
34
 
33
 
32
   ...  
1
 
 
Adam K.temat nr 308-1189
visibility czytano 529 razy

Hydroizolacja fundamentu z bloczków szalunkowych


Witam
Mam dylemat na temat hydroizolacji w fundamencie wykonanym z pustaka zalewowego (szalunkowego). Kolejność wykonania przedstawia się następująco:
- beton podkładowy
- grunt bitumiczny
- papa bitumiczna
- ława żelbetowa
- ściana fundamentu z pustaka zalewowego.
Wg książki Pana Zembrowskiego powinienem ułożyć papę bitumiczną wraz z podkładem na ławę żelbetową przed rozpoczęciem układania pustaków. Architekt który zrobił mi projekt twierdzi, że powinienem wypuścić z ławy żelbetowej pionowe zbrojenie (bez izolacji przeciwwilgociowej) aby połączyć w monolityczną całość ławę ze ścianą fundamentową. Mój dylemat polega na tym, że jeżeli wypuszczę zbrojenie pionowe z ławy to nie będę mógł ułożyć warstwy papy bitumicznej na połączeniu ławy ze ścianą fundamentową. Bardzo proszę o poradę ponieważ budowę zaczynam w sierpniu.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

mkoztemat nr 308-1190
visibility czytano 801 razy

Posadowienie na płycie, a podjazd do garażu, schody wejściowe i taras naziemny


Dzień dobry
Chciałbym skonsultować sytuację płyty fundamentowej w połączeniu z elementami typu podjazd, taras, schody. Wybrałem płytę ocieploną od góry z uwagi na stopy słupów wspierających balkon oraz na elementy zewnętrzne. Szkic I: płyta z opaską przeciwwysadzinową, wszystko posadowione na gruncie o podobnych parametrach. Plus, to zwięzła linia izolacji, minus, to obawa o trwałość opaski podczas wykonywania tarasu i schodów i konieczność wykonania ław poniżej głębokości przemarzania (wybierając płytę by uniknąć wykopów i tak robimy wykopy). Jak powinna być poprowadzona termoizolacja w tym przypadku?

Koncepcja IIa i IIb zakłada wysunięcie płyty pod elementy zewnętrzne i ocieplenie jej w poziomie dla zmniejszenia mostka termicznego w pachwinie ściany zewnętrznej. Ściany w obu koncepcjach są z betonu komórkowego.
IIa zakłada dodatkową opaskę przeciwwysadzinową. - czy to ma sens?
IIb schody i taras z przegrubieniem - trochę dziwadło.
Będę wdzięczny za wskazówki i uwagi. Zdaję sobie sprawę że łatwiej byłoby to wykonać w klasycznym układzie z ławami. Jest pewne wskazanie na płytę ze strony inwestora po konsultacji z geodetą, ale jeśli te opcje pokażą bezsens wykonywania płyty i pomogą uzasadnić ławę też dobrze.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli posadowienia na płycie porady architektom

Melsztyktemat nr 308-1191
visibility czytano 277 razy

Ochrona hydroizolacji fundamentu membraną zespoloną


Panie Jerzy,
Stosując hydroizolację ław fundamentowych zgodnie z rysunkami z książki, zewnętrzną warstwę ochronną stanowi folia kubełkowa - zarówno od zewnętrznej jak i wewnętrznej strony fundamentów. Wspomniał Pan w jednej z porad, że istnieje lepszy sposób. Chciałbym się zapytać jaką alternatywę można zastosować? Stosując geowłókninę, folię kubełkową zespoloną z geowłókniną lub inna warstwą ślizgową, specjalnych płyt ochronno-drenażwych?
Z góry dziękuje za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

John Peeltemat nr 308-1209
visibility czytano 363 razy

Granica hydroizolacji z terenem i listwa startowa ocieplenia w domu na stoku


Chciałbym zapytać o sposób wykonania hydroizolacji i montażu styropianu na styku XPS/EPS w przypadku działki o lekkim nachyleniu. Szacuję, że na długości (garaż+dom to ok. 20m) może to być ok. 40cm różnicy wysokości terenu. Zielona strzałka pokazuje orientacyjnie spadek terenu.
I teraz moje pytania.
Czy należałoby docelowo wypoziomować ten teren przez nawiezienie odpowiedniej ilości ziemi czy raczej nie ma takiej konieczności? Jest to o tyle ważne, że już na etapie wykonania ścian piwnicy trzeba wiedzieć gdzie będzie się kończył grunt, dlatego, że inna hydroizolacja jest nad poziomem terenu, a inna pod poziomem. Ponadto, musimy wiedzieć gdzie zakończyć membranę kubełkową i gdzie się ma kończyć XPS, a gdzie się zaczynać EPS. Jeśli nie wypoziomujemy gruntu, to czy mamy ciąć górną warstwę XPS i dolną warstwę EPS (na cokole) pod skosem po całym obwodzie domu? Czy tego się nie praktykuje? W takiej sytuacji chyba nie zamontujemy poprawnie listwy startowej?

Być może to są banalne pytania, ale dla osoby, która nie miała wcześniej do czynienia z budownictwem, wydają się ważne.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom

bartitemat nr 308-1216
visibility czytano 437 razy

Odpływ liniowy w kabinie prysznica


Panie Jerzy
Chciałbym pod prysznicem zamontować odpływ liniowy. Interesuje mnie Kessel Linearis Compact, czy będzie to dobry wybór? Szerokość kabiny prysznicowej to 90 cm wiec myślę czy odpływ liniowy długości 70 cm będzie odpowiedni?

Planuję zrobić spadek kopertowy min 3% z każdej strony, do tego taśmy kauczukowe w narożnikach + hydroizolacja polimerowo-cementowa flex na posadzce i tynku cementowo-wapiennym w miejscu kabiny, fuga epoksydowa między płytkami na posadzce oraz silikon na styku płytka posadzka-płytka ściana. Odpływ będzie około 10 cm od ściany, czy mogę zastosować kołnierz poziomy? Jak wykończyć styk odpływu liniowego z płytkami? Daje się tam jakiś silikon czy fugę elastyczną? Z czego wylać posadzkę w miejscu prysznica? (Posadzkarze nie wylewali tam posadzki), czy muszę oddylatować posadzkę ogrzewaną od posadzki prysznica? Czy w miejscu dylatacji posadzek trzeba tam zastosować taśmy kauczukowe? Jak zapewnić odpowiednie umożliwienie ruchów termicznych o których wspominał pan na facebooku? Proszę o informacje jak poprawnie wykonać odpływ liniowy pod prysznicem.
Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego łazienki odwodnienia porady inwestorom porady wykonawcom odpływy liniowe wewnętrzne kabiny natryskowe

Kristemat nr 308-1222
visibility czytano 273 razy

Mur i słupy ogrodzeniowe z betonu


Witam
Moje pytanie dotyczy muru i słupów ogrodzeniowych. Z tego co na tym forum przeczytałem to należy wykonać to z betonu napowietrzanego. Proszę sprawdzić czy to jest poprawne.
Załóżmy, że robię dwa słupy ogrodzeniowe o wysokości 170 cm, grubości 15 cm i długości 100 cm odstawione od siebie o 2 metry. Słupy nie będą niczym malowane ani okładane. Ma być efekt betonu
1. Wykonuję wykop tak jak przemarzanie. U mnie to 120 cm. Czy fundament pod te dwa mury ma być wylany w całości czyli o długości 100+200+100 = 400 cm ? Tak aby te dwa słupy stały na jednym fundamencie? Szerokość wykopu to 30 cm .
2. Wystawiam pręty pionowe z fundamentu w miejscach gdzie będą stały te słupy.
3. Zalewam fundament betonem napowietrzonym ponad teren 30 cm.
4. Po kilku dniach wykonuje izolację przeciwwodną
5. Wylewam właściwe słupy z betonu napowietrzanego.
Czy ta technologia jest właściwa?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: ogrodzenia betonowe panele PCV porady inwestorom porady wykonawcom

MariuszPtemat nr 308-1223
visibility czytano 478 razy

Fundament z bloczków na ławach i hydroizolacja


Dzień dobry,
Temat prace fundamentowe i hydroizolacja. Jak zrobić poprawnie i nie zbankrutować? Jak się okazuje mój projekt zgodnie z powszechną praktyką również jest niekompletny. Ale czas goni bo ekipa ustawiona a poprawnie wykonać trzeba stąd kilka pytań. Projekt nie przewidział wieńca (pomimo mych usilnych nawoływań usłyszałem "w domkach się tego nie robi, szkoda pieniędzy").
1. Czy można dać dwie warstwy bloczka mniej i w to miejsce zrobić wieniec na fundamencie?
2. Czy pozioma hydroizolacja musi być między chudym betonem a ławą i do tego izolowana ława?
3. Czy można poziomą hydroizolację zastosować między ławą a ścianą fundamentową i ubytki na słupach uzupełnić szlamem?
4. Jaką i jakiej szerokości papę zastosować gdy mam ławy w szerokościach 70cm i 60cm?
5. Do jakiej wysokości zaciągać z obydwu stron masą KMB?
6. Jaka masa będzie optymalna do takiego fundamentu w takich warunkach gruntowych żeby nie przepłacać?
7. Czy trzeba izolować a jeśli tak to jak poprawnie zaizolować trzy słupy zewnętrzne?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

WojtekGtemat nr 308-1226
visibility czytano 374 razy

Hydroizolacja na ławie z rdzeniami


Witam
Jaką izolację poziomą zastosować w miejscu A (rdzenie – polimerowo-cementowa sztywna - jak na rys. FU-092) i B (pozostała powierzchnia wieńca - podkładowa papa bitumiczna, a pod nią grunt bitumiczny – jak na rys. FU-071)?
Dziękuję

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje ławy fundamentowe porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1229
visibility czytano 250 razy

Fundamenty domu częściowo podpiwniczonego


Witam Panie Jerzy,
nawiązując do wątku 1212, zakładam nowy, aby dodać więcej zdjęć. Na mojej budowie, sytuacja z opadami była następująca. W części piwnicznej wylaliśmy beton podkładowy oraz chudziaka na podłodze. W części nie piwnicznej, zaszalowaliśmy pod beton podkładowy i przyszły ulewy. Po deszczach, wybraliśmy rozmiękniętą ziemię, zaszalowaliśmy i wylaliśmy beton podkładowy, a następnie ławy. Po 2,5 tyg. od wylania ław, wystartowaliśmy z budową ścian fundamentowych. Na dziś dzień ściany są wymurowane. Przed nami wieńce, rdzenie i strop nad piwnicą oraz hydroizolacje i zasypywanie. W związku z tematem 1212.
Pytanie 1. Czy na ten moment, mam zabezpieczyć budowę w taki sposób jak Pan pisze w temacie 1212 (grunty trudnoprzepuszczalne)?
Pytanie 2. W dodatkowej piwniczce, jest widoczny układ schodkowy ław. Chcę tam zrobić schodkową podłogę. Do jakiej wysokości ław najlepiej jest to zrobić? Czy wcześniej wylać chudziaka?
Pytanie 3. Czy wejście do piwnicy, może być posadowione na ławie, czy w tym miejscu konieczne jest wykonanie progu, np. na wysokość 1 bloczka betonowego?

PS1. Ławy z betonu z domieszką napowietrzającą. Domieszkę dodawałem też do zaprawy murarskiej. Jest różnica. Polewając ścianę wodą, widać jak zaprawa nie podciąga wodą, a bloczki tak. Hydroizolacja na ławach, sztywny szlam Bornit - znalazłem w jednej z porad, jeśli są rdzenie, ale tam z tego co pamiętam, był elastyczny. Mam nadzieję, że dobrze zrobiłem?

PS2. Czy łatwiej będzie jeśli założę kronikę budowy i tam będę zadawał kolejne pytania? Mam wiele zdjęć z prac, może to być przestrogą dla innych inwestorów, jak bardzo pogoda ma wpływ na etap prac ziemnych. Po tym etapie mam swoje przemyślenia którymi mógłbym się podzielić.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane fundamenty hydroizolacje piwnice porady inwestorom

AWtemat nr 308-1232
visibility czytano 202 razy

Hydroizolacje rozpuszczalnikowe, a bezrozpuszczalnikowe


Jakie są różnice między rozpuszczalnikowymi, a bezrozpuszczalnikowymi masami do izolacji? Jedne nie nadają się do wnętrz, a drugie tak?
Została mi rozpuszczalnikowa bitumiczna (+ grunt). Będzie błędem jeśli zużyję ją do zaizolowania betonu podkładowego w garażu przed położeniem kolejnych warstw? I czy można w nią bez obaw wkleić kauczukowe taśmy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
63
   ...  
36
 
35
 
34
 
33
 
32
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.