porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 612


 
 
63
   ...  
34
 
33
 
32
 
31
 
30
   ...  
1
 
 
tszymalatemat nr 308-1270
visibility czytano 526 razy

Faseta na styku ławy i ściany fundamentowej


Dzień dobry,
Mam pytanie odnośnie produktu Bornit Elastikschlämme. W jaki sposób wykonać fasetę na ławie z betonu na ścianie trójwarstwowej? Według rysunku 1.9-22 ze strony 172. Chciałbym to zrobić w najbardziej odpowiedni sposób lecz nie mam pomysłu czy faseta ma być tylko z Bornit Elastikschlämme czy tak jak w przypadku masy kmb która jest zmieszana z piaskiem kwarcowym?
Pozdrawiam,
Tomasz
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Gitestemat nr 308-1277
visibility czytano 339 razy

Dobór mieszadła do mas polimerowo-cementowych


Czy zasady mieszania hydroizolacji polimerowo-cementowych sztywnych i typu flex są takie same jak mas hydroizolacyjnych bitumicznych?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

Artur Btemat nr 308-1278
visibility czytano 979 razy

Hydroizolacja fundamentu, gdy są rdzenie i popełniono błędy


Dzień dobry,
jestem na etapie wykonywania fundamentów. Już wiem, że na tym etapie mam kilka kardynalnych błędów. Od razu odpowiadam na pytanie odnośnie wykonawcy i KB: uważają moje uwagi (które biorę z BDB oraz z książki) za jakieś wymysły i generalnie "tak się nie robi, a robi się jak oni robią". A co do projektu nie ma tam rysunków detali (już to zgłosiłem do projektantów).

Został wykonany wykop, następnie zostały zaszalowane ławy fundamentowe, w ławach została wybrana ręcznie ziemia do gruntu rodzimego, którego nie ruszyła koparka. Dno pod ławami zostało wyrównane suchym betonem. Wykonano zbrojenie i zalano betonem. Po wyschnięciu i rozszalowaniu położono papę (z posypką - teraz już wiem, że to błąd), zaizolowano rdzenie jak na załączonych zdjęciach.

Jestem na etapie dyskusji z wykonawcą, ponieważ nie reaguje na moje uwagi odnośnie złej izolacji rdzeni. Upieram się przy wykonaniu wieńca na ścianach fundamentowych (nie ma go w projekcie). Moje pytania są następujące:
(zakładam, że wieniec zostanie mimo wszystko wykonany)
1. Jak prawidłowo zaizolować ściany fundamentowe (wieniec) od ścian nośnych (wykonawca upiera się jak wyżej na folię hydroizolacyjną IZOWINYL TYP T - czytałem w różnych wątkach, że folia to folia i nie powinno się jej używać do izolacji)?
2. Jak odizolować rdzenie już na tym etapie lub na etapie po wylaniu wieńca na ścianie fundamentowej, ale jeszcze przed wylaniem chudziaka pod podłogę?
3. Czy jedyna słuszna izolacja ścian fundamentowych to masa KMB? (wykonawca upiera się, że w tym terenie dysperbit jest wystarczający - teren to przepuszczalny piasek) - mówiłem mu że dysperbit to emulsja, odpowiedź jak w drugim akapicie.
4. Jaką izolację zastosować pod ściany nośnie, żeby prawidłowo odizolować fundamenty ale jednocześnie móc ją połączyć z izolacją podłogi w środku domu?
5. Widziałem ten detal w książce FU-070 oraz FU-071 ale jest to detal dla sytuacji bez rdzeni, załączam wykonany odręcznie rysunek mojego przypadku i problem jest właśnie w tym, że są te rdzenie.
6. Czy zlikwidowanie mostka termicznego detal FU-071 może odbyć się tylko stosując ocieplenie wewnętrzne fundamentów? Czy można, np. zaizolować tylko 30 cm od góry fundamenty (oczywiście mam na myśli w tej chwili wewnętrzną ich stronę)? Czy może jest inny sposób jak np. zwiększenie warstwy izolacji przez co zacznie się ona w domu nieco wyżej?

Dodam, że grunt jest bardzo przepuszczalny, a ściany nośne miały zostać wykonane z betonu komórkowego H+H klasy 600.
Z góry dziękuję za poświęcony czas.
Artur

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy murowane fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Pawel Michalskitemat nr 308-1282
visibility czytano 342 razy

Lokalizacja warstwy termicznej z betonu komórkowego


Jak głęboko "w ziemi" może być bloczek betonu komórkowego? Czy to co widać na tym rzucie grozi jego zawilgoceniem? Sytuacja wygląda bardzo podobnie do detalu: https://www.bdb.com.pl/index2.php?d=main&m=304rysunek&id=3

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego beton komórkowy domy murowane fizyka budowli fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

Mike Cranetemat nr 308-1284
visibility czytano 430 razy

W którą stronę układać membranę kubełkową?


Panie Jerzy a co z często powtarzanym powszechnie argumentem że kubełki trzeba wypukłą stroną do fundamentu (ocieplenie/hydroizolacja) bo pomagają w osuszaniu pojawiającej się tam wody umożliwiając migrację pary do góry i tym samym osuszanie? Czy w ogóle występuje osuszanie fundamentów poprzez te szczeliny między kubełkami. Poza tym chciałbym wiedzieć po co w ogóle robią te kubełki? 
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty ocieplenia membrany kubełkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom panele PCV posadowienia

kemal111temat nr 308-1285
visibility czytano 474 razy

Pęcherzyki pod drugą warstwą hydroizolacji polimerowo-bitumicznej


Witam Panie Jerzy po nałożeniu drugiej warstwy masy fundamentflex 2K pojawiły się drobne pęcherze powietrza, podkład był zagruntowany i wyschnięty przez3 doby, warstwy nakładane po sobie po 15 godzinach. Co z tym zrobić? Przekuć i nałożyć 3 warstwę czy może naprawić repabitem? Pęcherzyki są wielkości paznokcia . Niestety nie mam zdjęcia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady inwestorom

Rafał Wierzbickitemat nr 308-1287
visibility czytano 283 razy

Ślady na betonie samozagęszczalnym


Witam,
Panie Jerzy ostatnio robiłem ścianę żelbetową prefabrykowaną. Ścianę zalewałem w pozycji poziomej. Pod dolną powierzchnią położyłem wykładzinę PCV, aby uzyskać gładką powierzchnię. Po ustawieniu ściany w pozycji pionowej ujrzałem taki oto efekt jak na zdjęciach.
1) Na zdjęciach może tego tak nie widać, ale na ścianie pojawiły się ślady rdzy, jest to raczej wynik tego, że zbrojenie nie zostało wyczyszczone. Czy porządne wyczyszczenie prętów wystarczy, aby nie było takiego efektu? a może pomalować czymś zbrojenie?
2) Na powierzchni ściany widać jak ułożone jest zbrojenie, jakby takie "odbicia" w miejscu zbrojenie. Czego to może być skutkiem?
Użyto beton samozagęszczalny. Ścianę wylewałem w środę, a w piątek już podnosiłem ją. Może za kilka dni znikną te "odbicia" od zbrojenia? Dodam, że na drugiej stronie nie ma tych efektów, jest ok. Czy wykładzina pcv może mieć jakiś wpływ na to?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1297
visibility czytano 435 razy

Beton wodoszczelny czy nie wodoszczelny?


Dużo Pan już pisał na temat określenia „beton wodoodporny”, nie mniej jednak, repetitio est mater studiorum, dlatego chciałbym do tego zagadnienia jeszcze wrócić.
Ostatnio czytałem WTWiORB; Część C; Zabezpieczenia i izolacje; Zeszyt 12; Części podziemne budynków wykonanych z betonu wodoszczelnego. Uszczelnienie części newralgicznych. ITB, Warszawa 2017.
Mam wrażenie, że niniejsze Warunki Techniczne utrwalają, można wręcz powiedzieć mityczną już obecnie klasyfikację mówiącą o tym, że beton wodoodporny to beton W8. Ponadto autorka opracowania argumentuje, że w Polsce nie jest znana jakakolwiek klasyfikacja w zakresie wodoszczelności betonu w oparciu o właściwości odporności na penetracje, a dotychczasowy podział bazujący na stopniu wodoszczelności jest bardzo czytelny, dlatego też ostał on przyjęty w niniejszych warunkach: W8, C30/37, rysy do 0,20 mm. Zamieszczam poniżej w formie zdjęcia, wyciąg z tych Warunków Technicznych.
Niemniej jednak pamiętam, że Pan już kiedyś pisał, że znana jest klasyfikacja dzieląca na beton wodoodporny i niewodoodporny, na podstawie głębokości penetracji wody. Za beton wodoodporny uznaje się taki, w którym głębokość penetracji w badaniu wg PN-EN 12390-8; wyniósł maks. 50 mm oraz 30 mm w środowisku silnie agresywnym.
Ponadto podawał Pan zależność korelacyjną głębokości penetracji 50 mm, która odpowiada stopniu wodoszczelności W18.
Czy mógłby Pan wskazać nazwy publikację i link, pod którym znajdują się publikacja z:
1. Klasyfikacją dzieląca na beton wodoodporny i niewodoodporny, na podstawie głębokości penetracji wody?
2. Zależnością korelacyjną pomiędzy głębokością penetracji wody, a klasami wodoodporności?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony zwykłe błędy projektowe budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Bociek1313temat nr 308-1298
visibility czytano 278 razy

Hydroizolacja fundamentu domu na stoku


Witam Panie Jerzy,
mam pytanie o poziomy hydroizolacji między strefą nadziemną, a podziemną ściany fundamentowej. Dom jest posadowiony na stoku. Rozmawialiśmy jakiś czas temu, ale wolę się upewnić o słuszność rozwiązań, czy dobrze Pana zrozumiałem. Przygotowałem model ścian fundamentowej z zaznaczonymi strefami hydroizolacji.
Legenda:
- linie poziome w górnej części przedstawiają wieniec
- Kolor czerwony - hydroizolacja polimerowo-bitumiczna
- Kolor zielony - hydroizolacja mineralna
- Kolor niebieski - przejście między hydroizolacją mineralną, a polimerowo-bitumiczną, zakład 10cm.
- Kolor czarny - ławy fundamentowe - układ schodkowy.

Czy hydroizolacja bitumiczna może wychodzić poza poziom gruntu, czy musi być idealnie do wysokości gruntu? Na tym etapie nie jestem w stanie wyznaczyć co do centymetra linii gruntu, stąd pytanie, czy dla bezpieczeństwa mogę wyjść z masą KMB wyżej planowanego poziomu terenu?
Jaki styropian stosować w tych dwóch strefach i jak kleić do danej warstwy? Na przykładzie dostępnych z firmy Steinbacher, czy możliwe jest zastosowanie jednego produktu w tych dwóch strefach?
Czy przed nakładaniem hydroizolacji wymagane jest sprawdzenie poziomu wilgotności? Czytałem, że od jego poziomu zależny jest sposób klejenia izolacji (rowkami pionowo w stronę gruntu lub w stronę ściany).
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli fundamenty hydroizolacje ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bociek1313temat nr 308-1299
visibility czytano 273 razy

Faseta na styku z ławą z betonu napowietrzonego


W poradzie 247 pisze Pan o różnych sposobach wykonania fasety. W moim przypadku, ława z beton napowietrzonego, mur z bloczków z rdzeniami, wykonałem hydroizolację poziomą za pomocą sztywnego szlamu mineralnego. Który sposób wykonania fasety powinienem zastosować?
Proszę jeszcze o poradę odnośnie wykonania progu na wejściu do piwnicy, nasuwa się pytanie, czy przed wykonaniem fasety, powinienem wymurować taki próg, np. z jednej warstwy bloczka i położyć fasetę na całej długości. Załączam zdjęcie z budowy z widocznym wejściem do piwnicy.
Pozdrawiam
Marcin

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane piwnice hydroizolacje fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
63
   ...  
34
 
33
 
32
 
31
 
30
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.