porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 67


 
 
8
 
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
TomiLeetemat nr 308-1458
visibility czytano 544 razy

Uszczelnienia przebić rurami i kominem


1. Jak prawidłowo wykonać uszczelnienie przejścia rury kanalizacyjnej przez beton podkładowy podłogi na gruncie? Jakiś sznur dylatacyjny?
2. W przypadku gdy rura kanalizacyjna została zabetonowana w betonie podkładowym na gruncie, czy należy ją rozkuć delikatnie i wykonać jak powyżej?
3. Czym powinno się wypełnić szczelinę między bloczkiem z betonu komórkowego a kominem systemowym?
4. Czym wypełnić tę szczelinę pomiędzy ścianą działową a stropem?
5. Czym wypełnić szczelinę pomiędzy kominem (kominkiem) systemowym a słupem wymurowanym z cegły?
Przepraszam za dość ogólnikowe sformułowania.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Tomekktemat nr 308-1481
visibility czytano 385 razy

Biokominek w domu


Dzień dobry Panie Jerzy,
Przeglądając temat nr 009 dział 708 - Doprowadzanie powietrza do kominka stwierdziłem, że lepiej będzie pomyśleć o alternatywie. "Koza" przy odpowiednich warunkach początkowych byłaby trochę łatwiejsza w instalacji (jeżeli doprowadzanie powietrza byłoby przez ścianę), ale ostatecznie w naszym przypadku i po lekturze tematu/książki stwierdzam, że u nas chodzi głównie o okazjonalne polepszenie komfortu psychicznego widokiem płomienia w kominku ;).
W związku z tym wstępnie na alternatywę obrałem biokominek, ale jeszcze chciałbym się upewnić czy czegoś nie przeoczyłem albo czy producenci o czymś nie wspominają.

Po lekturze w internecie plusy wyglądają fajnie.
- nie trzeba dodatkowego komina na odprowadzanie spalin
- nie trzeba myśleć o doprowadzaniu powietrza z zewnątrz i problemach z tym związanych dla wentylacji hybrydowej/mechanicznej
- odpowiedni montaż nie wymaga specjalnych przemyśleń. Można ulokować w zabudowie oddalonej od ściany, więc na logikee rozumiem, że dodatkowych analiz c/w w takim przypadku nie ma potrzeby robić pod warunkiem zachowania odstępu od ściany ?
Producenci piszą, że wydziela tyle CO2 co dorosła osoba... tutaj oczywiście na moją prostą logikę to zależy od wielkości takiego kominka. Rozumiem, że powietrze będzie dalej zaciągane z zewnątrz. Czy trzeba się tym przejmować i brać to pod uwagę w wyliczeniach do wentylacji, jeżeli kominek będzie używany sporadycznie?
Czy jeszcze ma Pan jakieś uwagi odnośnie biokominków i czy o czymś jeszcze należałoby pamiętać?
pozdrawiam,
Tomek
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: kominki komfort cieplny porady inwestorom porady architektom

AndrzejMtemat nr 308-1487
visibility czytano 390 razy

Ocieplenie zewnętrznego komina od kominka


Koza z kominem na zewnątrz. Chciałbym się zapytać jak poprawnie zaprojektować kozę z odprowadzeniem spalin na zewnątrz budynku (zdjęcie poniżej)?
Narysowałem komin ocieplony wełną 15cm, jednak zastanawiam się czy czasem nie obmurować komina działówką np 12 cm i do niej przykleić wełnę. Komin wychodzi ponad kalenicę.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli kominy kominki ocieplenia elewacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Bentleylusttemat nr 308-1508
visibility czytano 429 razy

Doprowadzenie powietrza do kominka w warstwie termoizolacji podłogi


W jaki sposób poprawnie wykonać doprowadzenie powietrza do kominka na podkładzie betonowym na gruncie? Załączam rysunek, gdzie widać planowany przebieg tego kanału.
Chcę to wykonać przy pomocy plastikowego kanału wentylacyjnego o wysokości 9 cm i szerokości 22 cm. Na zewnątrz planuję wyprowadzić rurę na wprost jak najdalej od muru i zawinąć do góry blisko elewacji, żeby kratka wylotowa w styropianie znalazła się na wysokości 50cm nad gruntem. Ten ostatni pionowy odcinek kanału zanurzony na wierzchu elewacji zamażę klejem do styropianu z siatką zbrojoną i potem ociepleniowcy zaciągną tam strukturę. Czy to będzie ok ?

Warstwa ocieplenia podłogi styropianem wewnątrz domu wyniesie ok 21 cm. Powierzchnia podłogi na gotowo jest wyliczona na 30 cm od powierzchni podkładu betonowego na gruncie. Czyli nad kanałem wentylacyjnym będzie 12 cm styropianu. Nad ociepleniem już tylko folia do podłogówki, rurki ogrzewania i wylewka.

Ściany fundamentowe są ocieplone od wewnątrz styropianem 10 cm XPS. Przejście kanału wentylacyjnego przez ścianę zewnętrzną wypada na styku ściany fundamentowej i pierwszej warstwy cegieł. Jak rozwiązać to przejście? Podkuć trochę ścianę fundamentową w otworze, i włożyć tam arkusz styropianu nachodzący na ocieplenie fundamentu z obu stron? Boki i górę przejścia planuję po prostu wypełnić pianą poliuretanową na grubość ok 5 cm z każdej strony. Czy za wewnętrznym styropianem XPS warto jeszcze trochę podkuwać posadzkę, żeby ocieplić kanał od spodu? Jeżeli podkuję nieco górę ściany fundamentowej w otworze to oczywiście muszę tam odtworzyć hydroizolację poziomą przy pomocy masy kmb. Sprawa wydaje się prosto a mnóstwo w niej niuansów i wątpliwości. Będę wdzięczny za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki kanały wentylacyjne porady inwestorom

Budowlaniec-Programistatemat nr 308-1609
visibility czytano 271 razy

Wentylacja parterowego budynku biurowego


Panie Jerzy,
chcę zrobić wentylację grawitacyjną w domu parterowym z nieużytkowanym poddaszem, który wg spisu gminnej ewidencji zabytków powstał w II poł. XIX w. o pow. użytkowej około 140 m2 i użytkowanym pod potrzeby prowadzenia firmy przez 8 h dziennie w dni robocze dla 4 stałych osób + klienci (0-6 osób) przebywający od 5-60 min jednorazowo w budynku. Użytkowana jest powierzchnia tylko 90 m2.
Aktualnie istnieją tam 2 kominy (1 szt. z 2 przewodami, 1 szt. z 1 przewodem) do których dawniej były podpięte piece kaflowe, a aktualnie jest tylko podpięta kotłownia z piwnicy z kotłem olejowym (w tym roku wymiana na kocioł gazowy). Czytałem podobne tematy lecz, wszystkie tyczą się nowych budynków. Będę wymieniał pokrycie dachowe (blacha panelowa). Dach 2-spadowy o wymiarach 17x11m w rzucie.
Czy jest sens doprowadzać do wszystkich pomieszczeń oraz wc, gdzie przebywają osoby wentylacji grawitacyjnej za pomocą rur spiro i kominków wentylacyjnych izolowanych zamontowanych na dachu? Okna są w dobrym stanie, 8 letnie, bez nawiewników, więc przewiduję ich montaż po zrobieniu wentylacji. Budynek nie jest przewidywany do zamieszkania w przyszłości, więc nie będzie w nim łazienki oraz kuchni z wyposażeniem AGD. Ewentualnie czy jest możliwość zaprojektowania przez Pana takiej wentylacji w przyszłości, a teraz przy wymianie pokrycia zamontowałbym tylko kominki wentylacyjne (1 szt. na 1 pomieszczenie, gdzie przebywają ludzie i 1 szt. w WC i aneksie jadalnym (brak urządzeń AGD)), tak by odchylenie od pionu rur spiro poprowadzonych do kominków było nie większe niż 30 st.
Rozkład kominków na dachu mam przewidziany (3 komplety 3-ech rur spiro wychodzące obok siebie z naroży pomieszczeń i podpięte blisko kalenicy dachu wg normy, pozostaje mi odpowiedź na pytanie czy to robić?
H pomieszczeń wewnątrz budynku to 3,0 [m],
H poddasza do kalenicy to 3,2 [m].
Proszę o poradę (jeśli to możliwe to w tym tygodniu bo będę zamawiał materiał na dach za tydzień).
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-1628
visibility czytano 454 razy

Warstwy tarasu nad pomieszczeniem ogrzewanym


Mam następującą sytuację. Chciałbym przystąpić do kładzenia papy (jako paroizolacji) na tarasie nad pomieszczeniem ogrzewanym, gdzie inwestor zaizolował już powierzchnię stropu żelbetowego elastycznym szlamem Weber.tec 824. Niestety zamiast wyrównać powierzchnię przed szlamowaniem, zostawił górki i dołki do 1,5 cm z dużymi uskokami przy ścianie (widać na zdjęciu). Chciałbym to teraz czymś zniwelować, doradca techniczny producenta nie ma pomysłu, (poza zaprawą PCC po uprzednim usunięciu szlamu, lub poprzez równanie szlamem, ale w kilku warstwach - tak, żeby nie popękał).
Zastanawiam się, czy zastosowanie mas typu 2K zdałoby tu egzamin - czy do takiej masy można przygrzewać papę?
Układ tarasu jest tradycyjny - od dołu:
- papa z wkładką alu,
- XPS,
- papa samoprzylepna podkładowa,
- papa wierzchniego krycia,
- żwir płukany 8-16 a na części użytkowej deski na legarach na szerokich (fi20cm) podstawkach (rozwiązanie Sopremy)

Druga kwestia to ścianki attyki z bloczków z betonu komórkowego - ogólnie będziemy to zamieniać na żelbet bo bloczki moim zdaniem nie nadają się do montażu podkonstrukcji drewnianej pod obróbki blacharskie (nie mówiąc już o barierkach), ale gdyby barierek nie było a parapety byłyby z kamienia (układane na klej) to takie rozwiązanie byłoby dopuszczalne?

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze tarasy porady inwestorom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-1629
visibility czytano 1089 razy

Wentylacja pomieszczenia pod schodami w piwnicy


Dzień dobry. Mam pytanie odnośnie wentylacji piwnicy. W jaki sposób wymusić przepływ powietrza pod schodami w piwnicy jak na rysunku?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Daniel Deptułatemat nr 308-1722
visibility czytano 465 razy

Brak ocieplenia wkładu ceramicznego w kanale spalinowym


Komin kominka do palenia rekreacyjnego znajdującego się na parterze w domu piętrowym z poddaszem nieużytkowym. Komin systemowy z wkładem ceramicznym otulonym wełną.
Doradzono mi, żeby wełnę wokół wkładu ceramicznego dać tylko w części nieogrzewanego poddasza (strychu), a w części mieszkalnej zostawić wkład bez wełny (tylko punktowo dać opaski wełny co trzecią rurę by stabilizowana była ceramika wewnątrz pustaka). Czy Pana zdaniem to jest rozwiązanie poprawne i uzasadnione? Załączam poglądowy rysunek oraz przekrój pustaka kominowego.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budownictwo komunalne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne kominki kominy porady inwestorom

swiatlowtemat nr 308-1751
visibility czytano 480 razy

Więźba dachowa na wiązarach i wentylacja poddasza nieużytkowego


Panie Jerzy - kilka pytań w sprawie konstrukcji dachu z wiązarów prefabrykowanych, nawiązując do odpowiedzi już znalezionych we wcześniejszych poradach:

1) Planowane mocowanie wiązarów do murłaty - zmiana dzięki odnalezionym tutaj odpowiedziom - większość firm preferuje kotwienie bezpośrednio do wieńca. Czy zakładana w projekcie murłata 20x10 cm dla wiązarów krytych dachówką ceramiczną to standardowa (odpowiednia) grubość?

2) Mocowanie przy użyciu złączy kątowych Strong Tie ABR Classic (po obu stronach wiązara) i ocynkowanych wkrętów Simson CSA - również wspomniane w serwisie (zmiana z gwoździ pierścieniowych zalecanych przez firmę). Pytanie dotyczy wpisu w projekcie - "jako podpory wiązarów założono z jednej strony podporę stałą, a z drugiej jako podporę przesuwną". Rozumiem ze chodzi np. o złącze typu Strong Tie ACRL. Nie znalazłem informacji w serwisie na ten temat - czy może Pan w skrócie rozjaśnić konieczność stosowania takich połączeń po jednej stronie wiązarów (zamiast użycia wkrętów czy gwoździ) i stojacych za tym podstaw fizyki?

3) Poddasze nieużytkowe, ocieplenie w pasie dolnym (strop) wełną, krycie dachówką cramiczną - czy zakładane w projekcie dopuszczalne obciążenie poddasza nieużytkowego <150kg/m2 (pas dolny 50 kg/m2) jest wystarczające (standardowe) w takim przypadku?

4) Poddasze nieużytkowe - ściany szczytowe w postaci szkieletowej, obite OSB25 - jaka jest Pańska opinia dla takiego rozwiązania w porównaniu do wersji murowanej wzmacnianej wieńcem skośnym? Pytanie powstaje z natłoku "porad" i informacji (z różnych stron) o zaleceniach dla wersji murowanej ze względu na wiekszą sztywność, siłę wiatru w Polsce i tym podobnych argumentów.

5) Wentylacja poddasza nieużytkowego, nieogrzewanego z ociepleniem na stropie - czy dobrze zrozumiałem wpis (jak dobrze pamiętam w książce), że w takim przypadku wystarczą odpowiednio duże otwory w ścianach szczytowych aby zapewnić poprawną wentylację poddasza i poszycia? Co z szeroko i szczegółówo omawianymi szczelinami w okapie czy podbitce okapu i odpowiadającymi im gąsorami czy dachówkami wentylacyjnymi - zbędne w takim przypadku czy nadal konieczne mimo otworów w ścianach szczytowych?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe dachy poddasza nieużytkowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-1797
visibility czytano 334 razy

Problem z wychładzaniem podłogi przez kominek


Dzień dobry od kilku dni zauważyłem objaw polegający na tym że podłoga drewniana wokół kominka wolnostojącego jest bardzo zimna. Powietrze wydmuchiwane jest w miejscach gdzie narysowałem strzałki a linią niebieską narysowałem obszar znacznego wychłodzenia. Co może być nie tak? Nawiew rura do kominka jest pod chudziakiem, miejsce wlotu powietrza do kominka 10 cm poniżej czerpni zewnętrznej. Powietrze wypływa z podstawy, bez znaczenia jest czy zamknięty jest dopływ powietrza do kominka czy otwarty.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne kominki porady inwestorom


 
 
8
 
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.