porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 67


 
 
8
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
Mruktemat nr 308-2244
visibility czytano 227 razy

Murowanie ścian z użyciem pianoklejów. Podest pod kominek


Witam Pana serdecznie.
1. Na wstępie chciałem zapytać co Pan myśli o murowaniu ścianek działowych z betonu komórkowego (Solbet 12 cm) na tzw. pianoklej w obecnych warunkach? Producent jednego z najbardziej rozpoznawalnych pianoklejów dopuszcza murowanie na swój klej w temperaturach nawet do -10 st Celsjusza. Testy wykonywane na YouTube przez zwykłych "roboli" wyglądają obiecująco, siła klejenia nawet po kilku godzinach jest niesamowita (bloczek betonu komórkowego przyklejony do ściany bez podparcia potrafi utrzymać przez dłuższą chwilę blisko 100kg osobę). Znam osoby, które na takim kleju postawiły cały dom i od kilku lat nie widać żadnych negatywnych skutków.
2. Chciałbym zapytać co Pan sądzi o murowaniu na kleje tzw "zimowe" np. Solbet 0,7 m15 "zimowa", która dopuszcza murowanie w temperaturach powyżej 0 stopni Celsjusza?
3. Ostatnie pytanie dotyczy kominka. Czy robiąc wylewki anhydytowe (ok 6cm) na xps 300 12cm powinienem zaszalować miejsce gdzie ma stać kominek i zalać zwykłym betonem bez xps? Jaka byłaby najbardziej poprawna forma wykonania "podestu" pod kominek? Dom posadowiony jest na płycie fundamentowej.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom porady wykonawcom jastrychy anhydrytowe

Mruktemat nr 308-2246
visibility czytano 800 razy

Materiał rury doprowadzającej powietrze do kominka


Witam,
mam pytanie odnośnie dolotu powietrza do kominka z zamkniętą komorą spalania. Z czego zalecałby Pan wykonanie takiego kanału: PCV czy blacha ocynkowana? Czy nie ma ryzyka, że ocynk z czasem zacznie rdzewieć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki porady inwestorom porady wykonawcom

PStemat nr 308-2316
visibility czytano 201 razy

Komin murowany prefabrykowany do kominka i kominka


Witam
Mam kilka w sprawie komina prefabrykowanego do kominka:
1) Czy do komina kominka też należy zastosować wkład kwasoodporny czy żaroodporny? Ten komin pracuje w klasycznym suchym trybie więc z mojego rozumienia nie wykrapla się tam woda tak jak przy piecach kondensacyjnych czy innych nowoczesnych wynalazkach.
2) Czy do komina do kotła który jeszcze nie jest wybrany po prostu bezpiecznie będzie zastosować średnicę wkładu 160mm czy będzie za duża lub za mała (to drugie spodziewam się że nie)? Tak samo rozumiem że należy zastosować wkład tylko kwasoodporny czy żaroodporny?
3) Kominy nie są związane ze stropami i należny jedynie zostawić dylatację i odpowiednio zbroić strop w tym miejscu? W moim wypadku komin jest posadowiony(przyklejony) do ściany rozumiem że nie wykonuje się żadnego wiązania komina ze ściana po prostu stawia się go obok?


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominki kominy kanały dymowe kanały spalinowe porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2325
visibility czytano 327 razy

Postument pod kominkiem - ocieplać czy nie?


Panie Jerzy
spotkałem się z opinią aby nie dawać styropianu podłogowego pod kominkiem a oddylatować i wylać to miejsce w całości w betonie, co osobiście mnie zaskoczyło. Co Pan sadzi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne kominki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

kisaladawidtemat nr 308-2349
visibility czytano 329 razy

Zbiornik na wodę deszczową przy domu


Panie Jerzy,
Teren mojej działki to głównie gliny pylaste zwięzłe. Chciałbym wykonać sensowny zbiornik na deszczówkę, który muszę wykonać ze względu na brak możliwości podłączenia się do kanalizacji gminnej oraz chęć wykorzystania tej wody do podlewania.

Ogólny koncept przedstawia się następująco:
- Rury spustowe 110mm – 5 szt. z zamontowanymi osadnikami z rewizją
- Rury kanalizacyjne 110mm prowadzone ze spadkiem 1,5cm/1,0m. Gdy to będzie możliwe połączenie rur wraz ze zwiększeniem średnicy rury zbiorczej. Ze względu na projekt domu, układ będzie się składał z dwóch ‘nitek’ z zamontowanymi dwoma filtrami na liście/piasek po 2 i 3 rury (łącznie 5).
Ostatecznie do zbiornika powinna być podpięta jedna rura (zbiorniki najczęściej mają przygotowane otwory pod rurę 160 mm – wydaje się to dość mało na 5 rur spustowych po 110 mm każda)
- Zbiornik z przelewem, kominkiem rewizyjnym/wentylacyjnym zabezpieczonym włazem żeliwnym, klamry, aby była możliwość zejścia do zbiornika (przy założeniu, że będzie żelbetowy). Posadowiony na 10 cm betonu C16/20, zasypany gruntem rodzimym, w tym 50 cm ponad płytę górną
- Do przelewu zbiornika podpięty system/tunele rozsączające osadzone na żwirze i przykryte geowłókniną i obsypane piaskiem
- W zbiorniku zanurzona pompa „do oczek wodnych” z pływakiem i wysokością podnoszenia > 10 m
- Dodatkowo chciałbym zamontować skrzynkę ogrodową z podwójnym szybkozłączem do węży ogrodowych, zawór zwrotny na przelewie i możliwe, że też zawór odcinający na dopływie do zbiornika (jedno z pytań poniżej)

Podczas zgłębiania tematu pojawiło mi się wiele pytań:
1. Na stronach producentów zalecany przelicznik to 1m3 zbiornika na 25m2 powierzchni dachu/tarasu. Zgodnie z tym założeniem powinienem zamontować zbiornik 10m3, ponieważ powierzchnia z której zbieram wodę to ~250m2. Czy ma to sens?
2. Czy zbiornik z tworzywa ma jakieś duże zalety nad zbiornikiem żelbetowym? Lub na odwrót? Biorąc również pod uwagę rozmiary, przy założeniu zbiornika 10m3.
3. Czy w przypadku zbiornika na deszczówkę zależy nam na szczelności? Pytam w kontekście wykonania hydroizolacji, ponieważ to co zapewnia producent to raczej ‘klasyczny dysperbit lub jakieś inne mazidło nieznanego pochodzenia’, a ze względu na usługę transportu i montażu, co oczywiście odbywa się w jeden dzień, ciężko sobie wyobrazić wykonanie poprawnej hydroizolacji we własnym zakresie w szczególności na dolnej powierzchni zbiornika (chyba, że należałoby wykonać je z papy, ale czy to już nie jest przesada dla zbiornika na deszczówkę?)
4. Przed zbiornikiem planuje zamontować filtr/osadnik na liście i piasek z dodatkowym zabezpieczeniem przelewowym, niektórzy producenci przy takiej powierzchni zalecają dwa takie filtry – czy ma to uzasadnienie?
5. Czy na każdej rurze spustowej/rynnie należy zamontować osadnik z rewizją?
6. Zbiornik mimo dużej kubatury może się zapełnić, rozumiem, że warto byłoby wykonać w nim przelew przy górnej krawędzi i skierować nadmiar wody poza zbiornik. Czy rozsądnym rozwiązaniem są gotowe systemy/tunele rozsączające? Jak dobrać ich wielkość? A może wystarczy tylko pompa? Czy należy zamontować zawór zwrotny na przelewie?
7. W przypadku wykonania systemurozsączania jako zabezpieczenie, w jakiej odległości od zbiornika można bezpiecznie taki system montować?
8. Czy lepsza jest pompa zanurzeniowa montowana w zbiorniku czy też rozwiązanie z pompą poza zbiornikiem?
9. Czy jest sens montować zawór odcinający na dopływie do zbiornika?
10. W jednej Pana odpowiedzi zauważyłem zalecenie wykorzystania folii kubełkowej nad górną płytą zbiornika – po co?
11. Jedna z rynien umieszczona jest w takim miejscu, że będę musiał kanalizację prowadzić pod podjazdem do garażu. Czy w takim wypadku należy wykorzystać jakąś mocniejszą rurę kanalizacyjną?
12. Czy jeśli mam 5 rur spustowych o średnicy 110 mm, to czy minimalna średnica rury ‘zbiorczej’ do której będę je wpinał to 250 mm? Tak wychodzi z przeliczenia powierzchni, jednak z tego co widzę większość zbiorników ma przygotowane wpięcie do zbiornika o średnicy 160 mm. Jak rozwiązać ten problem?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: zbiorniki wody deszczowej porady inwestorom porady wykonawcom

Mikolaj127temat nr 308-2399
visibility czytano 432 razy

Wentylacja strychu w domu z dachem wielospadowym


Panie Jerzy,
Zamieszczam pytanie jako osobną poradę, a nie w kronice bo zagadnienie wydaje mi się mocno uniwersalne i tyczy się nie tylko mojego projektu.

W przypadku, kiedy występuje poddasze użytkowe, a nad nim nieocieplony strych powstaje przestrzeń nieużytkowa, która jest nieogrzewana. Jeżeli ktoś poza tym wykona dodatkowe ścianki kolankowe odsunięte od muru i ocieplenie po stropie, to powstaje kolejna taka przestrzeń. Izolacja ścian i murłaty przylega do wiatroizolacji, która rozciągnięta jest na całych połaciach tym samym uniemożliwiając przepływ powietrza. Oczywiście mówimy o przypadku, kiedy jest jedna szczelina wentylacyjna.

Jak powinna być rozwiązana kwestia wentylacji tych przestrzeni? Pan Krzysztof Patoka w swojej książce o dachach proponuje jako przykładowe ocieplenie również przestrzeni nieużytkowych ale jak pisze, w celu ograniczenia kondensacji pary wodnej w tych przestrzeniach w okresie grzewczym.

Układ kopertowy dachu uniemożliwia wykonanie wlotów powietrza w ścianach szczytowych bo ich nie ma. Czy można stosować kominki wentylacyjne? Ewentualnie przejścia wentylacyjne jak do gontów lub Icopal VentX ale wtedy wykorzystywano by przepływ powietrza wlotem w okapie/podbitce. Jak to zrobić, żeby było bez błędów?

Bardzo proszę o pomoc w tej sprawie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

kpmtemat nr 308-2400
visibility czytano 477 razy

Projekt domu pełen karygodnych błędów


Dzień dobry,
dom składa się części parterowej i piętrowej. Cześć parterowa to pokój, przedpokój, kotłowania, pralnio-suszarnia. Poddasze nad parterem nie będzie użytkowe, w praktyce nie będzie tam również dostępu z wagi na bardzo małą przestrzeń.
Ocieplenie stropu pkt 2 przekroju to wełna mineralna 30 cm. Bardzo proszę o poradę:
1. Jak należy prawidłowo wykonać ocieplenie stropu parteru?
2. Czy zamiast wełny można zastosować styropian (tu są jednak obawy co do ewentualnej ingerencji gryzoni) lub pianę PUR?
3. Czy w dachu powinny być zastosowane kominki wentylacyjne?

z góry dziękuje za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe porady inwestorom

Paweł Wawrzyniaktemat nr 308-2411
visibility czytano 475 razy

Bezmyślne ocieplenie poddasza nieużytkowego


Dzień dobry,
Chciałbym prosić o poradę dotyczącą wentylacji poddasza nieużytkowego (używane jako składzik/magazynek). Dom dwukondygnacyjny (parter piętro). Nad piętrem znajduje się poddasze nieużytkowe z dachem skośnym, wielospadowym ocieplonym wełną (pomiędzy krokwiami 20 cm plus dodatkowa warstwa 10cm na krokwiach). Sam dach ma wentylację pomiędzy deskowaniem i dachówką oraz pomiędzy deskowaniem a warstwą ocieplenia (warstwa wiatroizolacyjna + wełna). Od strony poddasza jest założona na wełnę tylko folia paroizolacyjna. Na stropie (teriva) nie ma żadnego ocieplenia. Na poddasze można się dostać za pomocą schodów strychowych (o dobrej izolacyjności) a w dachu mamy jedno okno/wyłaz dachowy.

Poddasze nie jest w ogóle wentylowane (jedyna opcja to otwarcie okna/wyłazu). Mam obawę, że takie stojące powietrze plus przechodząca od dołu wilgoć może niekorzystnie wpłynąć na cały klimat poddasza oraz elementy konstrukcji (będzie duszno i wilgotno).

Czy moje obawy są uzasadnione? Czy takie nieużytkowe poddasze powinno być wentylowane? Może dobrze byłoby zrobić dwa kominki wentylacyjne po dwóch stronach, aby zapewnić tam przewiew? Zastanawiam się jak to może wpłynąć na zużycie ciepła w budynku i czy przy takich kominkach w zimie nie będzie się skraplała woda ze względu na różnicę temperatury.

Z poważaniem,
Paweł Wawrzyniak

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2476
visibility czytano 205 razy

Wentylacja pomieszczenia biurowego na ostatniej kondygnacji


Pewne pomieszczenie biurowe będzie remontowane. Straż pożarna wydając odstępstwo od przepisów wymaga wykonania wentylacji, architekt także ją zaprojektował. Pomieszczenie jest na ostatniej kondygnacji przekryte stropodachem niewentylowanym zbudowanym z płyt żelbetowych, a pokrycie dachowe to styropapa. Nawiew realizowany będzie nawiewnikiem okiennym. Czy będzie dobrym rozwiązaniem wykonanie bezpośredniego otworu w stropodachu i wykonanie wentylacji kominkiem wentylacyjnym? Czy nie wystąpi skraplanie się wilgoci przez taką wentylację? Czy nie będzie wychładzania pomieszczenia? Czy lepiej wykonać przez ścianę działową na klatkę schodową i tam kolankiem z okapnikiem przez stropodach? Wentylacja typu Z nie może być wykonana z innych powodów bardziej estetycznych. Proszę o Pańską opinię na ten temat.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: instalacje wentylacyjne mostki cieplne mikroklimat pomieszczeń remonty porady architektom wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa wentylacja mechaniczna

gryzlytemat nr 308-2491
visibility czytano 302 razy

Ochrona płytkami ściany tuż za kominkiem-kozą w domu szkieletowym


Proszę o poradę ws. dobrania kleju do przyklejenia płytek gipsowych do płyty GK, za kominkiem stojącą kozą. Chodzi o takie płytki

Obawiam się wysokich temperatur i tego że płytki gipsowe będą odpadać. Obecnie ściana za kozą jest zagruntowana i pomalowana farbą Greinplast FWL i mocno się nagrzewa podczas palenia kominkiem, dlatego chciałbym wyłożyć ją płytkami gipsowymi (imitacja cegły) ze względów estetycznych i odbijających ciepło. Za ścianką jest ok 10cm wełny i komin systemowy. Zdjęcie poglądowe w załączniku. Kominek:
https://kratki.com/pl/piec-stalowy-koza-thor-czarne-wylozenie-o-150-8-kw-76481

Klej musi być odporny na temperatury. Spotkałem się z informacją nt. gipsu szpachlowego który mocniej trzyma płytki gipsowe niż klej - jednak nie mam pewności co do odporności gipsu szpachlowego na temperaturę.
Dom w konstrukcji szkieletowej.
Proszę o poradę.


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wykończenia kominki porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
8
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.