porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 22


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
JoannaPtemat nr 308-909
visibility czytano 120 razy

Przeciekająca membrana wiatroizolacyjna


Czym mogą być powodowane takie plamy na membranie jak na zdjęciu? Dach dwuspadowy 42 stopnie, dachówka plaska ceramiczna. Nie ma w tym miejscu niczego przymocowanego na dachu. Jedynie dachówka wentylacyjna może być gdzieś w tych okolicach tej wyższej plamy. Zdjęcie zrobione dzisiaj przy okazji roztopów, pojechaliśmy sprawdzić szczelność dachu.
Oprócz tego miejsca przecieka też obróbka komina (dużo dalej niż to miejsce), ale tam jest sprawa jasna tj. znana jest przyczyna. Natomiast tutaj nie mam pomysłu czym to może być powodowane.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze dachy membrany dachowe porady inwestorom

Kalugstemat nr 308-1137
visibility czytano 237 razy

Modyfikacja przez wykonawcę wyników analizy c-w dachu


Otrzymałem od Pana komplet analiz cieplno-wilgotnościowych (inwestycja w Rybicalu), w których m.in opisano każdą przegrodą i parametry poszczególnych warstw, nie jestem pewien tego co na dachu:
· pokrycie dachowe
· łaty sosnowe 50x40 mm
· kontrłaty sosnowe 50x40 mm
· wełna mineralna grub. 20 cm układana pomiędzy krokwiami 200x70 mm w
rozstawie krokwi co 80 cm,
· wełna mineralna grub. 5 cm,
· paroizolacja systemowa mi = 360 000 sklejana na złączach samoprzylepną
taśmą aluminiową zbrojoną,
· płyty GK 12,5 mm,
· farba wewnętrzna Sd = 0,125 m (m = 500).
Czy ta przegroda może być wykonana bez membrany, pełnego deskowania? Na tym etapie inwestycji mam konstrukcję z pokryciem, jest membrana 200g/m2 (bez pełnego deskowania), ekipa zabiera się do termoizolacji i jej zabudowy. Wstrzymałem prace bo Panowie usilnie próbują mnie nakłonić na takie warstwy:
* pierwsza warstwa wełny skalnej 18 cm (na krokwi 20 cm, aby zostawić szczeliną 2 cm między membraną a wełną)
* nakrokwiowo druga warstwa 12 cm
* płyta OSB 1.5 cm, łączenia styków OSB ze sobą (taśma ProClima Rapid Cell to styków płyt drewnopodobnych), i połączenia OSB ze ścianką kolankową szeroką taśmą butylową
* płyty GK

W Pańskiej książce wyczytałem, że nie należy wykonywać szczeliny między membraną, a warstwą termoizolacji, także jak im to pokaże to nie będzie dyskusji. Pytanie tylko - czy to OSB 1 gr. 15mm stanowi barierę paroizolacyjną w wystarczającym stopniu i czy może dotykać wełny czy trzeba ją odsunąć (szczelina)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

Maciej P.temat nr 308-1492
visibility czytano 643 razy

Słupki drewniane w ścianach, ocieplenie komina


Dzień doby, zwracam się z prośbą o udzielenie odpowiedzi na kilka moich pytań. Pomimo ukończonej piwnicy, zrobieniu stropów, ścian nośnych i działowych nie obyło się bez błędu- ściany działowe zostały połączone zaprawą ze stropem monolitycznym. Tego już chyba nie uratuję więc tak zostanie, chcę jednak uniknąć kolejnych błędów, więc mam kilka pytań:
1. Od stropu monolitycznego nad parterem do więźby biegną słupy drewniane 14x14. Jeden słup jest umieszczony w ścianie 11,5cm i tu jak mniemam muszę zrobić stelaż i obudować taki słup karton gipsem, co jednak umieścić między słupem a ścianą i karton gipsem- wełnę, styropian ?
2. Kolejne słupy ukryłem w ścianie 24cm a więc z każdej strony słup jest 5cm w głąb ściany, czy tu wystarczy umieścić styropian na słupie nie klejąc go, następnie dać metalową siatkę i przykryć tynkiem powierzchnię całej ściany?
3. Najważniejsze, czy słupy mogą być połączone ze ścianami czy muszą być niezależne konstrukcyjnie?
4. Murłata a konkretnie ocieplenie jej- z obu stron mam 5cm. Na zewnątrz zostanie przyklejony styropian 5 cm w tą wnękę a następnie na to 20 cm styropian na całej ścianie aż do membrany dachowej.
5. W środku też naklejać te 5cm styropianu następnie siatka metalowa i tynk ?
6. Czy na styku ściany działowej ze ścianą kolankową wypuścić porotherm w tą wnękę 5cm do murłaty, czy dać tam styropian po całym obwodzie budynku i dopiero ściana ma dochodzić do tego styro? (dach kopertowy).
7. Ściany działowe murować 5cm poniżej krokwi, czy to miejsce potem wyrównać do krokwi styropianem ?
8. Pas podrynnowy- czy można go przykryć blachą? Czy blacha taka nie będzie się „marszczyć” od zmiennych temperatur? Może lepiej zostawić tam samą deskę ?
9. Przy układaniu dachówki co dać nad rynną przy otworach wlotowych pod dachówkę aby nie gnieździły się tam ptaki, zwierzęta i utrudnić migrację owadów pod dachówkę?
10. Okno dachowe jak wysoko nad murłatą je umieszczać aby ułatwić sobie późniejszą obróbkę ? Czy wystarczy tak aby ściana kolankowa szła na prosto do wnęki okiennej czy jednak pod oknem powinno znaleźć się parę cm na wełnę ?
11. Komin systemowy- chciałbym ocieplić go 5 cm wełną na długości poddasza nieocieplonego i części wystającej nad dachem następnie umieścić na nim siatkę i klej- czy prace te wykonać przed czy po obróbce blacharskiej i jak taką obróbkę wykonać, dodam że komin znajduje się 20cm od kalenicy co już wiem iż nie ułatwia.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy ścianki kolankowe ściany działowe poddasza nieużytkowe poddasza użytkowe porady inwestorom

SPKtemat nr 308-1501
visibility czytano 620 razy

Pleśń na nowych wiązarach jeszcze w trakcie budowy


Miałbym pytanie odnośnie śladów, które zauważyłem na wiązarach w rejonie okapu. Ślady są widoczne na dolnym pasie wiązara, od strony pd-zach budynku. Dach jest czterospadowy, dom parterowy. Wiązary były montowane w połowie listopada. Dekarz rozpoczął układanie membrany 3 dni po montażu wiązarów. Całe pokrycie bez podbitki zostało zakończone przed końcem zeszłego roku. Wg informacji producenta wiązary zostały wykonane z tarcicy konstrukcyjnej C24, czterostronnie struganej, suszonej komorowo do wilgotności 18% i zaimpregnowane przeciwko grzybom i owadom środkiem Axil 3000. Obecnie podbitki nie ma gdyż chcę ją wykonać razem z elewacją budynku.

Proszę o poradę czy ślady te mogą być pochodzenia grzybicznego, czy jest możliwe aby przy tych temperaturach rozwinął się grzyb? Jeśli tak to co należy zrobić, jak zabezpieczyć drewno i kiedy to wykonać – od razu czy poczekać do wiosny?

Czy okap może pozostać bez podbitki do czasu wykonania elewacji? Dodam, że stan budynku to surowy otwarty więc jeszcze jest do zrobienia cała wykończeniówka.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy wiązary dachowe porady inwestorom

marekwtemat nr 308-1569
visibility czytano 501 razy

Wiatroizolacja w dachu skośnym nad poddaszem nieużytkowym


Pytanie o stosowanie membrany w dachu skośnym z poddaszem nieużytkowym. Dach dwuspadowy, nachylenie 25 st, pokryty dachówką ceramiczną, brak ścianki kolankowej (bez planów na używanie poddasza), strop betonowy ocieplony.
Czy w wypadku takiego dachu zasadne jest używanie membrany dachowej? Jaki jest jej cel tutaj? Jak się ma przewidywana żywotność membrany (zapewne ok 20 lat) do dachówki (70+ lat)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki ceramiczne wentylacja wiatroizolacje porady inwestorom porady architektom

Iskierkatemat nr 308-1914
visibility czytano 387 razy

Mokra po zimie wiatroizolacja podczas budowy domu


Na membranie dachowej na strychu nieużytkowym, pojawiły się plamy wody. Prawdopodobnie są to roztopy po śniegu. Znajdują się one tylko po stronie wschodniej dachu dwuspadowego. W jednym miejscu membrana przecieka i mokra jest krokiew. Dach pokryty dachówką ceramiczną.
1. Czy dachówki przepuszczają aż tyle śniegu?
2. Na co zwrócić uwagę w ułożeniu membrany by roztopiony śnieg w przyszłości nie ściekał na krokiew i wełnę mineralną? Część skosów jest ocieplona wełną.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady wykonawcom porady inwestorom

Monika i Zbigniew K.temat nr 308-2056
visibility czytano 634 razy

Fuszerka ponoć renomowanego dekarza z tradycjami


Witamy
Zgłaszamy następujący problem. Dom ukończony w ub. roku. Dach jest czterospadowy i był kładziony w lutym przez renomowaną firmę z tradycjami. Dachówka Roben Plus, na krokwiach membrana wysokoparoprzepuszczalna, pod nią 25 cm wełny mineralnej, folia paroizolacyjna Rockwool i płyta g/kna stelażu. Na początku maja zostały położone tynki a pod koniec czerwca wylane posadzki. Od września działa rekuperacja a od początku października centralne ogrzewanie. Temperatura w domu utrzymywana jest na poziomie 22 st.C. Wprowadziliśmy się do domu przed Bożym Narodzeniem.

Jednak już w 1 dzień świąt podczas odwilży 0 - 1 st.C w garażu (między krokwiami jest tylko wełna mineralna) po krokwiach spływały małe stróżki wody. W części mieszkalnej na sufitach na poddaszu na płytach g/k pojawiło się wiele zacieków. Po nocy przy temp. ok 2 st.C z sufitu w salonie (mamy antresolę) zaczęła kapać woda, a w pokojach na poddaszu ponownie pojawiły się zacieki. Zacieki są również na ścianach zewnętrznych - woda zacieka spod podbitki.

Wykonawca po wizycie przy pierwszej odwilży w święta stwierdził, że są to skropliny pary tzw. technologicznej, która po zetknięciu się z mroźną membraną zamarza pod nią, przy dodatniej temp. spływa pod nią i po krokwiach i nie trzeba się przejmować.

Pragniemy nadmienić, że we wszystkich pomieszczeniach na poddaszu jest założona folia paroizolacyjna łączona na zakładkę taśmą dwustronnie klejącą, więc zbyt wiele pary nie powinno się przedostać do wełny. Jednak membrana jest mokra prawie na całej powierzchni spodniej, co widać na załączonych zdjęciach. Co jest przyczyną? Podejrzewamy, że woda przecieka przez podziurawione miejsca, które zostały zrobione przez gwoździe i buty chodzących po dachu dekarzy (w trakcie nabijania łat wiele gwoździ nie zostało wbitych w krokwie, tylko obok, dziurawiąc membranę.Takich miejsc jest wiele.
Zacieki się powiększają a krokwie są coraz bardziej mokre!

Chcemy zapytać Pana czy jest dopuszczalne aby dekarz docinał dachówkę szlifierką kątową na dachu (producenci dachówek zdecydowanie nie zalecają bo gorące iskry wtapiają się w powłokę dachówek - utrata gwarancji) na którym jest już ułożona membrana paroprzepuszczalna i pozostawił na niej taki bałagan oraz warstwę pyłu, kurzu i trocin że prawie nie widać napisów na membranie.

Po opadach śniegu pod dachówką przez długi czas na membranie zalega gruba warstwa śniegu. Podobno to normalne że może być tam nawiewany jednak czy w takich ilościach? Jak to może wpłynąć na samą membranę i jej paroprzepuszczalność?

Co do samej jakości położenia membrany: jest położona z pofalowaniem. Dekarz twierdzi, że jest zgodne z wytycznymi producenta membrany.  Czy na zakładach powinna być ona klejona taśmą dwustronnie klejącą?

Czy dopuszcza się docinanie dachówek w kalenicy. Ostatni rząd dachówek jest przycięty z długości i trzyma się tylko dzięki taśmie uszczelniająco-wentylacyjnej, a może to brak wiedzy dekarza?

I ostatnia sprawa to niewyprowadzenie membrany w okapie nad pas nadrynnowy (nie ma też pasa podrynnowego) - skutki zaciekanie wody w podbitkę dachową i po ścianach.
Wykonawca tłumaczy to tak: "Brak pasa podrynnowego wymuszony był obniżeniem kosztów wykonania pokrycia dachowego. W normalnych warunkach powietrzno-wilgotnościowych pas podrynnowy nie jest potrzebny".

Co Pan o tym myśli i jak ocenia? Czy opinia techniczna wystawiona przez Pana będzie wiążąca w sądzie, bo przypuszczamy, że sprawa skończy się w tej instytucji, ponieważ wykonawca odmawia jakichkolwiek napraw.

Z poważaniem,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego dachy dachówki ceramiczne domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom

Sylwia.La.temat nr 308-2147
visibility czytano 552 razy

Ocieplenie ścian budynku na styku z wiązarami dachowymi


Dzień dobry,
jak prawidłowo wykonać ocieplenie ścian nośnych budynku z wiązarami dachowymi?
Poddasze nieużytkowe. Warstwy dachu: wiązary, membrana dachowa, kontrłaty, łaty, blachodachówka. Na konstrukcji wiązarów zostanie wykonany sufit podwieszany, planowane ocieplenie wełną mineralną. Ściany zostaną ocieplone styropianem grubości 20 cm.
Czy styropian powinien dochodzić do samej membrany dachowej czy powinno pozostawić się przerwę między styropianem a membraną np. 2 cm? W projekcie nie ma rozrysowanego tego elementu.

Dodatkowo mam pytanie, czy i ew. czym wypełnić przerwę między murłatą a ociepleniem ścian nośnych? Wieniec ma 24 cm szerokości, murłata 14 cm szerokości. Pozostaje 5 cm przerwy.



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

MarekZtemat nr 308-2209
visibility czytano 523 razy

Wykonanie jastrychu anhydrytowego zimą w domu o stanie SSZ


Dzień dobry Panie Jerzy.
Z powodu różnych perturbacji do tej pory nie udało mi się wylać posadzki anhydrytowej. Dodatkowo, człowiek od posadzek, zaczął przekładać termin z tygodnia na tydzień. Wszystko wskazuje na to, że najwcześniej wylewka powstanie miedzy 29.11, a 4.12.

Dom nie posiada jeszcze stropu lekkiego podwieszanego. Konstrukcja jest otwarta do membrany dachowej. Elewacja i okna są już wykonane. Przez co w domu jest nieco cieplej niż na zewnątrz. Woda w ogrzewaniu podłogowym. Lokalizacja Koszalin
Wiadomo, że z posadzki musi odparować znaczna ilość wody, zanim zacznę wykonywać sufit podwieszany, co przy temperaturach oscylujących w granicach 1-5 stopni, nie będzie procesem szybkim. Dodatkowo pojawiać się będą noce z temperaturą poniżej zera na zewnątrz.

Czy w takich warunkach można jeszcze wylewać posadzkę?
Jeśli tak, to jak zabezpieczyć się na okoliczność niskich temperatur? Wiadomo przez pierwszy tydzień nie można wejść na posadzkę.
Jak i kiedy później wykonywać sufity?

Z góry dziękuję za odpowiedź?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy anhydrytowe porady inwestorom

dktemat nr 308-2216
visibility czytano 336 razy

Błędy przy budowie podczas robót wykończeniowych zimą


Dzień dobry,

podczas realizacji prac wykończeniowych (okres listopad - grudzień) w domu jednorodzinnym z dachem spadzistym pojawiła się znaczna wilgoć a następnie grzyb na strychu nieocieplonym. W pierwszej kolejności zauważyłem znaczne ilości skroplin spływające i kapiące z dolnej powierzchni membrany wysokoparoprzepuszczalnej na strychu nieocieplonym. Część skroplin spływając po membranie zapewne dostała się niżej i zawilgociła częściowo wełnę na skosach poddasza. Do nagromadzenia wilgoci na strychu doszło w trakcie prac związanych z ocieplaniem i zabudową poddasza, wykonaniem szpachlowania / gładzi oraz wygrzewania wylewki anhydrytowej. Domyślam się, że jest to wilgoć technologiczna z wymienionych prac.
Po zakończeniu realizacji termoizolacji i zabudowy poddasza zauważyłem, że skropliny z membrany nie znikają więc postanowiłem pozostawić otwarty wyłaz schodów strychowych, aby ciepłe powietrze z części mieszkalnej osuszyło strych. Dodam, że na poddaszu ciągle pracuje osuszacz, a wilgotność powietrza na parterze i poddaszu jest aktualnie poniżej 30%. Po kilku dniach otwartego wyłazu, na strychu jest już znacznie mniej wilgoci, występują już tylko lokalnie skropliny na spodniej powierzchni membrany dachowej. W tym momencie zauważyłem pojawiające się wykwity grzyba, głównie tam gdzie w konstrukcji pokrycia dachowego wykorzystano płyty OSB (w załączeniu zdjęcia).
Mam nadzieję, że jest to jednorazowa sytuacji wynikająca z wilgoci technologicznej, która dostała się na poddasze. Pytanie jak najlepiej postąpić aby szybko usunąć skutki tej sytuacji? Planuję w dalszym ciągu utrzymywać otwarty wyłaz strychowy aby ciepłe powietrze osuszało strych. Czym najlepiej potraktować wykwity grzybowe oraz czy warto w tym momencie dodatkowo zabezpieczyć całą widoczną konstrukcję dachową jakimś środkiem przeciw grzybom?
Czy w sezonie letnim wszystko powinno się ostatecznie dosuszyć samoistnie czy należy podjąć jeszcze jakieś dodatkowe działania? Czy jest sens wstawiać na strych również osuszacz? Dziękuję za pomoc.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom


 
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.