porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 45


 
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Breslandtemat nr 308-852
visibility czytano 289 razy

Nakrokwiowe a klasyczne ocieplenie dachu


Z porady nr 830 przekazałem inwestorowi i architektowi pierwsze dwa akapity, zgodzili się na zmianę technologii ocieplenia dachu skośnego na wełnę, ale nakrokwiowo. Warunki narzucone przez inwestora i architekta to oprócz izolacji termicznej spełniającej przyszłe wymagania, odpowiednia izolacja akustyczna oraz wykończenie wnętrza płytą GK zakrywającą drewnianą konstrukcję dachu.

Projektowany dach ma 6 połaci, 6 krokwi narożnych zewnętrznych i jedną wewnętrzną, dwie kalenice na różnych poziomach, dodatkowo przed murłatą występuje wypłaszczenie połaci - zmiana nachylenia połaci z 45%(50) do 35-ciu %. (na rys. brakuje komina oraz dużej lukarny).

Moim zdaniem dla takiego dachu i ww. założeń rozwiązanie nakrokwiowe jest zbyt skomplikowane, wymagające opracowania wielu szczegółów i będzie trudne w wykonawstwie (przeglądałem rozwiązania Isovera i Rockwoola). Namawiam do tradycyjnego rozwiązania z izolacją pomiędzy i podkrokwiową – jeden z argumentów jaki dostałem przeciwko takiemu rozwiązaniu, to mostek w miejscu połączenia krokwi z murłatą – jestem w stanie zniwelować go na tyle, aby nie miał większego znaczenia.

Czy faktycznie ocieplenie pomiędzy i podkrokwiowe, może być tu lepszym rozwiązaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom nakrokwiowe ocieplenie dachu

Kristemat nr 308-949
visibility czytano 155 razy

Tynkowanie wnętrza z pustaków styropianowych na styku z murłatą


Wybudowałem dom w technologi Izodom 2000 są to kształtki styropianowe w wyniku czego powstaje rdzeń betonowy a wewnętrzne ściany domu są pokryte 5 cm powiedzmy, że takim styropianem.
Doszedłem do tynkowania i mam pytania:
1. Jak obłożyć murłatę która będzie zatynkowana? Czy dokleić brakujące 2 cm styropianu?
2. Jak zatynkować ściany tynkiem gipsowym? Myślę o tym by na całą powierzchnię położyć siatka + klej taki jak się robi elewacje domu. Czy na styku murłaty nie będzie pękać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego tynki porady inwestorom

Breslandtemat nr 308-1001
visibility czytano 487 razy

Modyfikacja starego stropu drewnianego


Sytuacja dotyczy starej willi poniemieckiej (piwnica, parter, piętro poddasze), która będzie poddana generalnemu remontowi z rozbudową, przebudową, wymianą fundamentów, dachu i wszystkich instalacji. W budynku 80 proc. stropów opartych jest na belkach drewnianych. Drewno jest zdrowe i pod kątem wytrzymałościowym nie potrzeba wzmacniania, jednak właściwości tego typu stropu, jeżeli chodzi o izolację akustyczną są niewystarczające.

Rozważane są dwie koncepcje:
1. Modyfikacja polegająca na wzmocnieniu stropu poprzez wylanie płyty żelbetowej nad belkami, po wcześniejszym wkręceniu dedykowanych łączników systemowych. W efekcie końcowym uzyskujemy hybrydę, w której żelbet przenosi siły ściskające, a drewno rozciągające (dodatkowo istnieje możliwość zespolenia ścian zewnętrznych z płytą żelbetową poprzez kotwienie chemiczne prętów płyty do przedmiotowych ścian - w budynku nie ma typowych wieńców stropowych i w ten sposób można by uzyskać ich zamiennik). Rozwiązanie rzadko spotykane, jednak nie wydaje się specjalnie skomplikowane. Miałem okazję wizytować dom, gdzie rozwiązanie takie zastosowano i faktycznie, po stropie takim chodzi się, jak po stopach żelbetowych (nie czuć drgań podczas skakania, a dźwięki są zdecydowanie lepiej tłumione - zarówno te rozchodzące się w powietrzu, jak i od uderzeń w podłogę).

2. Zamiana na strop żelbetowy - powszechna technologia, mniejsza grubość (większa wysokość pomieszczeń lub więcej miejsca na instalacje w przestrzeni sufitu podwieszanego), rozwiązanie raczej droższe, ale chyba trwalsze.

Który kierunek byłby lepszym rozwiązaniem (mowa o stropie między I piętrem a poddaszem - którego konstrukcja będzie całkowicie wymieniana)? Jak strop hybrydowy zachowuje się po dłuższym czasie?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: remonty stropy drewniane porady wykonawcom

diakon88temat nr 308-1125
visibility czytano 352 razy

Wypełnienie przerwy między murłatą a licem wieńca


Witam, na wieńcu na poddaszu gdzie leży murłata muszę zrobić podmurówkę do wysokości murłaty by fachowiec od poddasza mógł przykręcić płytę KG. Z czego i jak wykonać taką podmurówkę? Jest tam 5-6 cm szerokości. Tynkarze wchodzą 1 czerwca i chce by całość wytynkowali.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom murłaty

Marek Malektemat nr 308-1230
visibility czytano 246 razy

Termoizolacja stropu, gdy dach jest mało pochylony


Kiedy najwcześniej po wylaniu stropu żelbetowego można przystąpić do układania na nim paroizolacji i termoizolacji z wełny? Na dołączonym zdjęciu jest sufit podwieszany ale będzie wylany strop żelbetowy grubości 18 cm. Dach nad tym stropem jest o dość niskim kącie nachylenia i dotarcie z folią i wełną do murłaty może być bardzo utrudnione po wykonaniu na nim pokrycia. Wykonawca proponuje ułożenie paroizolacji i wełny jeszcze na etapie układania wiatroizolacji ale mam wątpliwości:
1) Czy strop wystarczająco wyschnie zakładając, że minie minimum 3 tyg od jego wylania
2) Czy wełna nie zostanie zamoczona pod wpływem deszczu gdy nie będzie jeszcze pełnego pokrycia a jedynie wiatroizolacja na krokwiach. Należy brać też pod uwagę ewentualne błędy wykonawcze w okolicach kominów, które również mogą spowodować przecieki podczas deszczu.
Jeżeli moje wątpliwości są uzasadnione i jest to zbyt wczesny etap to jak podejść do tematu? Według analiz termoizolacja z wełny ma być grubości 27 cm. Murłata jest wymiarów 14x14 cm i leży bezpośrednio na stropie więc nie ma wystarczająco miejsca aby tyle wełny ułożyć. Może jedynym słusznym rozwiązaniem będzie domurowanie 1 warstwy bloczka z tego samego materiału co ściana (solbet klasy 600) i dopiero na nim ułożyć murłatę?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia paroizolacje więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

WojGawtemat nr 308-1362
visibility czytano 495 razy

Murłata na ściance kolankowej


Murłata położona na porothermie, czy to błąd? Dom parterowy 16x17m, strop monolityczny, dach wielospadowy. W projekcie jest wieniec a na nim np. porotherm i dopiero na to przychodzi izolacja i murłata. Czy to dobre rozwiązanie? Więźba ma przewidziane słupy podparte na podwalinach. Szpile zakotwione we wieńcu. Bać się czy spać spokojnie?

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy murłaty termoizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Agnieszka77temat nr 308-1410
visibility czytano 834 razy

Fuszerka przy montażu murłaty


Szanowny Panie Jerzy,
Na budowie zauważyłam, iż murłata na jednej ze ścian, nie jest całkowicie oparta na wieńcu. Między pozostawioną szczeliną, włożone są kawałki drewna, chyba po to, aby zachować proporcjonalny spadek dachu. Podejrzewam, że taka technika praktykowana jest przez wielu wykonawców. Jednak ja mam obawy, czy taka szczelina może pozostać, a jeśli nie, to w jaki sposób można to naprawić?
Pozdrawiam,
Agnieszka

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom

INNOtemat nr 308-1430
visibility czytano 559 razy

Śniegołapy i płoty przeciwśniegowe na dachu


Panie Jerzy.
Chciałem poruszyć temat dotyczący zasad montażu śniegołapów. Nawet w poradach producentów są bardzo ogólnikowe informacje na ten temat, które mówią że:
1. Należy montować śniegołapy mijankowo w dwóch lub trzech rzędach w zależności od kąta dachu i rodzaju pokrycia.
2. Dodatkowo śniegołap nad oknem połaciowym. Nigdy pod żeby śnieg nie zalegał na oknie.
3. Dodatkowo nad wywiewką kanalizacji sanitarnej.
Moje pytania do poszczególnych punktów:
1. Do jakiego kąta, długości "krokwiowej" połaci dwie, a od jakiego kąta i dł. krokwiowej połaci trzy rzędy? Dlaczego na mijankę? Często widuje się połacie gdzie pierwszy rząd śniegołapów przy okapie jest na całej długości, a kolejne rzędy na mijankę.
2. Jak damy śniegołap nad oknem połaciowym to przysłonimy otwór wlotowy wentylacji dachu. Podejrzewam, że nie trzeba się tym przejmować bo krótkotrwałe zaślepienie otworów będą zawsze występować w zimie czy damy śniegołap czy nie.
3. Wydaje mi się że jeżeli wywiewka jest blisko kalenicy to nie ma potrzeby dawać śniegołapów. Jeżeli blisko okapu to już rozumiem (śnieg może ją urwać), ale gdzie mamy punkt graniczny kiedy trzeba, a kiedy nie?
Jeżeli to możliwe to proszę o jakieś bardziej szczegółowe informacje w tym temacie.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy dachówki bitumiczne dachówki blaszane - blachodachówki dachówki cementowe dachówki ceramiczne porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Piotr Wrożynatemat nr 308-1432
visibility czytano 681 razy

Mocowanie murłaty kotwą w kształcie U


Witam,
Cieśle chcą mi przymocować murłatę na kotwie typu U. Czy jest to prawidłowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy murłaty porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1441
visibility czytano 483 razy

Układanie styropianu w podłodze zimą


Czy chcąc układać styropian podłogowy jeszcze w tym roku będzie to możliwe? KT mojego styropianu podpowiada temperaturę 5 stopni. Jak jest z rurami od kanalizacji i od ciepłej zimnej wody? Zawsze pilnować granicznej temperatury 5 stopni?
Dom jest nieocieplony i dach także. Brak źródła ciepła. Jak można ogrzewać dom? Koza, piec na butlę gazową + wyjście przez mur kominem itd?
Największy problem to strefa murłaty tam wiatr hula i właściwie wewnątrz budynku jest ta sama temperatura co na zewnątrz. Myślałem aby tymczasowo poupychać tą strefę wełną najtańszą?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia podłogi porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.