porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 119


 
 
13
 
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
Jantemat nr 308-880
visibility czytano 876 razy

Warstwa keramzytu zamiast styropianu pod podłogą


Panie Jerzy, mam pytanie w temacie alternatywnego wykonania podłogi na gruncie.
Natknąłem się na producenta keramzytu, który prezentuje rozwiązania ocieplenia podłogi na gruncie podsypką keramzytową. Wersji wykonania jest kilka ale mnie interesują dwie:
1. Zagęszczony piasek; na to keramzyt impregnowany wysypany luzem (frakcja 10-20 mm) i ubity (łącznie około 30 cm); na to szpryc cementowy (utworzy stabilną warstwę wierzchnią); na to folia i wylewka. W tym rozwiązaniu nie ma chudziaka.
2. Jak wyżej, tylko keramzyt nie jest sypany luzem tylko w workach foliowych 55-litrowych w dwóch warstwach; pomiędzy nie keramzyt luzem do wypełnienia szczelin. Dzięki układaniu w workach nie trzeba zagęszczać keramzytu oraz robić szprycu cementowego czyli odchodzi spora część prac.

Przeliczyłem sobie jak to wychodzi kosztowo i jest nieco taniej - w moim przypadku gdzie powierzchnia podłogi to około 100 m2 oszczędność jest około 4.000 zł. Generalnie nie jest to oszczędność, na którą można się rzucić kosztem jakości późniejszej eksploatacji. Jednak wykonanie podłogi w ten sposób jest w moim przypadku wygodniejsze (już nie będę opisywał dlaczego). Tutaj dwa filmy producenta (na kanale są też inne filmy ale ja zamieszczam te szerzej obrazujące to rozwiązanie)
https://www.youtube.com/watch?v=bV1gcxAX21A (keramzyt luzem)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/
https://www.youtube.com/watch?v=t5y_uccqKUc(układanie worków)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-do-szybkiego-wykonania-keramzyt-w-workach/
Jestemciekaw Pana opinii w tym temacie - czy tutaj wszystko się zgadza? Czy taki jastrych betonowy na keramzycie będzie stabilny?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom ocieplenia jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe izolacje przeciwwilgotnościowe

Barytemat nr 308-910
visibility czytano 111 razy

Styropian pod podłogę przy posadowieniu na płycie


Wybór styropianu na podłogę. Chciałbym wybrać odpowiedni styropian pod posadzkę. Na jakie parametry zwrócić uwagę. W moim przypadku dom posadowiony jest na płycie fundamentowej 20cm pod którą znajduje się 20cm
XPS (2x10cm na przekładkę).
Na płycie planowane jest 5cm (2cm+3cm) eps? ogrzewanie podłogowe, 6cm posadzka, 2cm na wykończenie. Producenci styropianów proponują EPS100 lub EPS150 pod posadzę a EPS200 na parking. Pytanie na jakie parametry zwrócić uwagę przy doborze styropianu.

Przykładowe dane EPS 60
Zastosowanie podłoga / dach
Lambda 0,031 W/mK
Ciężar styropianu 12,5 kg/m3
Naprężenia ściskające (cs10) 60 kPa
Wytrzymałość na zginanie 100 kPa
Max równomierne obciążenie 1800 kg/m2

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom

magda710temat nr 308-917
visibility czytano 1050 razy

Hydroizolacja polimerowo-bitumiczna do wnętrza


Witam serdecznie proszę o poradę w kwestii izolacji poziomej na chudziaku (będzie połączona z wystającą, położoną poziomo papą spod porothermu). Zamierzam do tego celu użyć masy polimerowo-bitumicznej z wypełnieniem polistyrenowym bez rozpuszczalników (X). Opis produktu mówi,że nadaje się do wnętrz i na zewnątrz, ale w karcie technicznej jest głownie informacja o izolacji fundamentów z zewnątrz. Czy zna Pan ten produkt, czy faktycznie nadaje się do wnętrza. Na to jak rozumiem idzie folia, styropian, znowu folia do podłogówki, podłogówka i anhydryt. Czy dobrze rozumiem warstwy? Czy nie ma niebezpieczeństwa ulatniania się jakiś zapachów w przypadku takiej masy po uruchomieniu podłogówki? Z góry dziękuję.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje ogrzewanie podłogowe podłogi porady inwestorom

Cezary F.temat nr 308-927
visibility czytano 216 razy

Zamiana fundamentu na ławach na płytę ogrzewaną


Chciałbym zapytać o pewną rzecz.
W projekcie, który mam obecnie przewidywany jest normalny fundament na ławach, który chciałbym zamienić na płytowy z zatopionym ogrzewaniem podłogowym (podobny do Legallet). Czy byłby Pan w stanie bez projektu tego fundamentu dokonać oceny?Chodzi mi czy to będzie zgodne z fizyka budowli?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom posadowienia na płycie

Beatatemat nr 308-934
visibility czytano 653 razy

Harmonogram na 4 lata budowy domu jednorodzinnego


Mam SSO budynek parterowy wykonany z betonu komórkowego zadaszony pokryty panelami z blachodachówki. Cykl budowy chcemy podzielić na 4 etapy w trakcie 4 lat i dopiero w ostatnim roku na koniec tego etapu uruchomić ogrzewanie.
1 etap SSO już mamy. W tym roku 2 etap, planujemy:
a) montaż stolarki okna PCV oraz drzwi zewnętrzne drewniane i do kotłowni metalowe;
b) wykonanie instalacji elektrycznej;
c) wykonanie termoizolacji zewnętrznej budynku + elewacja. Przez kolejne 2-3 lata dom będzie nieogrzewany. Czy brak ogrzewania spowoduje zniszczenie drzwi drewnianych, np. wypaczenie, skrzywienie?
Jest możliwość zabezpieczenia i nie korzystania z drzwi zewnętrznych, ponieważ planujemy montaż bramy garażowej na koniec budowy (zamknięcie garażu planujemy płytą OSB) to umożliwi komunikację z pominięciem drzwi wejściowych, dlatego myślę o drewnianych drzwiach, które można zabezpieczyć, ale nie wiem czy brak ogrzewania będzie miał znacznie?
Nad drzwiami jest wysunięty dach (forma podcienia), będą chronione przed deszczem.
3 etap planowany jest następująco:
a) rozprowadzenie instalacji co, wod.kan. w ścianach;
b) wykonanie hydroizolacji podłogi, termoizolacji, rozprowadzenie wod.kan., ogrzewania podłogowego, jastrychu;
c) wykonanie tynków wewn.;
d) montaż bramy garażowej;
4 etap to:
e) wyposażenie kotłowni;
f) ocieplenie stropu na poddaszu nieużytkowym;
g) prace wykończeniowe wewnętrzne;
h) prace wykończeniowe zewnętrzne.
Czy 3 i 4 etap zaplanowano poprawnie? Jako pierwszy jastrych następne tynki? Czy tynki i jastrych po całkowitym wyschnięciu mogą zimować bez ogrzewania? Wszystkie prace mokre będą wykonywane od maja do końca sierpnia.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Niszczutemat nr 308-955
visibility czytano 444 razy

Wpływ zamiany zasilenia kotła na charakterystykę energetyczną


Witam, poniżej zamieszczam moje wątpliwości:
1. Pytanie dotyczy analizy nr 2017/2018 Dlaczego jest różnica m.in. w grubości warstwy ocieplenia ściany budynku ze względu na to, że nie będzie dostępu do gazu ziemnego jako źródła ciepła? Jeżeli planuję ogrzewanie gazem z butli ( na stałe) to czy wyniki analiz nie zmienią się?
2. Jakie wymiary powinny mieć dreikanty?
3. Szerokość ław fundamentowych wynosi 60 cm, beton podkładowy będzie wynosił 80 cm. Zazwyczaj szerokość papy to 100 cm, czy jest możliwość wykorzystać te pozostałe 20 cm, np. jako 4 paski po 20 cm i zgrzewać je na łączeniach między sobą?
4. Czy jest możliwość uzyskania kontaktu do firmy polecanej przez Pana odnośnie wykonania projektu wentylacji hybrydowej, projektu ogrzewania podłogowego i grzejników oraz montażu stolarki drzwiowej i okiennej? Jeśli nie można tutaj to czy można wysłać na prywatny adres mailowy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Amciektemat nr 308-988
visibility czytano 572 razy

Wykonanie jastrychu ogrzewania podłogowego


Witam,
W moim domu przewidziano ogrzewanie podłogowe. Wykonawca chce położyć warstwę styropianu EPS200, na to folię z warstwą aluminium, rury będzie rozmieszczał wedle projektu. Rury chce mocować do folii i styropianu za pomocą klipsów - dziurawiąc folię i styropian. Na to wylewka z mixokreta. Czy to jest poprawna metodologia mocowania rury w ogrzewaniu podłogowym?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy ogrzewane porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-991
visibility czytano 671 razy

Dodatkowa rewersyjna pompa ciepła powietrze/woda


Chciałbym poznać Pana opinię w sprawie zamontowania w moim domu dodatkowego źródła ciepła i chłodu w postaci powietrznej pompy ciepła tzw. klimatyzatora kanałowego. Chciałbym kanały nawiewne zlokalizować nad prawie każdym oknem w stropach na parterze i piętrze. Przypomnę, że docelowym źródłem ciepła będzie ogrzewanie miejskie PEC lub pompa ciepła, jeśli będzie problem z podłączeniem się do sieci miejskiej. Na parterze przewiduję ogrzewanie podłogowe w całości a na piętrze kombinowane, w sypialniach grzejniki pod oknami a pozostałych pomieszczeniach również ogrzewanie podłogowe. Wentylacja jest grawitacyjna a każdy kanał na kominie zakończony jest turbowentem niewspomaganym elektronicznie. W pomieszczeniach mokrych i piwnicy planuje zastosować elektryczne wiatraczki higrosterowalne. W pozostałych pomieszczeniach założę zwykłą zamykaną kratkę żeby móc dozować przepływy powietrza. Dodatkowo w sypialniach na piętrze zostawiłem po przeciwnej stronie okna z nawiewnikiem rurę 110 przez strop, żeby sufitem pomieszczenia te były wentylowane na poddasze nieużytkowe.
1. Czy jest szansa, żeby poprawnie zaprojektować taką kombinację?
2. Czy taka kombinacja jest uzasadniona ekonomicznie i będzie ograniczać pobór docelowego źródła ciepła przez znaczną większość sezonu grzewczego kiedy to nie będzie potrzeby załączania docelowego źródła ciepła lub jego znaczne ograniczenie?
3. Czy taka kombinacja zbliży mikroklimat mojego domu przez cały rok do warunków prawie idealnych tworząc kurtyny powietrzne latem i zimą w okolicy okien o stałej temperaturze (nie chciałbym montować grzejników kanałowych w podłodze pod dużymi przeszkleniami)?
4. Czy klimatyzator kanałowy wpłynie szkodliwie na zdrowie mieszkańców kiedy to będzie eksploatowany, nie wiem czy czyszczenie i serwis instalacji w 100% eliminuje z niej mikroorganizmy.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne automatyka i sterowanie budowa domu jednorodzinnego domy energooszczędne mikroklimat pomieszczeń porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

Kristemat nr 308-1078
visibility czytano 367 razy

Błędy w układaniu instalacji wentylacji mechanicznej w podłodze


Witam jestem w trakcie układania mediów na stropie górnego piętra domu z użytkowym poddaszem. Wysyłam zdjęcie w trakcie realizacji - te szersze rury należą do rekuperacji i mają średnicę zewnętrzną 8 cm. Przewidziane jest na izolację termiczną 10 cm. Przewidziane jest też ogrzewanie podłogowe z zastosowaniem wylewki anhydrytowej.
Moje pytanie brzmi czy w obszarze zagęszczenia rur jak na załączonym zdjęciu mogę zastosować zamiast XPS bo w sumie nie ma gdzie go poukładać, czy mogą zastosować pianobeton? W innych pomieszczeniach gdzie przechodzi na przykład jedna para rur rekuperacji będzie ułożony XPS 2x5cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne instalacje c.o. instalacje wentylacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1088
visibility czytano 405 razy

Rurki ogrzewania podłogowego pod meblami stałymi


Zakładając wykonanie ogrzewania podłogowego w całym domu - czy rury od tej instalacji powinny znajdować się także pod stałą zabudową? Stałą to dla mnie znaczy zabudowa kuchenna pod wymiar, która nie będzie już przestawiana nigdy. Teraz meble są na nóżkach ale zawsze są listwy zaślepiające.
Z różnymi opiniami się spotkałem np. - nie, bo to bez sensu, po co marnować pieniądze na rury i grzanie, częściowo pod meblami na wejściu zrobić aby komfort pod nogami był przy meblach albo że jedną pętle przy ścianę aby nie działo się tam nic złego to jest skraplanie pary wodnej (grzyb itd).
Nad innymi miejscami też się zastanawiam: spiżarnia, wyspa kuchenna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
13
 
11
 
10
 
9
 
8
 
7
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.