porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 119


 
 
13
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
Michał Zakrzewskitemat nr 308-1092
visibility czytano 288 razy

Uginająca się betonowa podłoga ogrzewana


Dzień dobry,

Nawiązując do naszej przedświątecznej rozmowy, przedstawiam zdjęcia kolejnych faz wykonania posadzki. Posadzka ma 6,5 cm grubości. W każdym rogu pomieszczenia nastąpiło wywinięcie posadzki ku górze na ok. 20 mm. Jak się po niej chodzi to wyraźnie ugina się pod nogami. Całość posadzki zbrojona jest siatką stalową - oczko 100 mm, grubość drutu 3 mm. Zbrojenie było układane ok. 5 mm nad rurami ogrzewania. Użyty styropian to Termo Organika niestety EPS-100. Na styropianie położono folię. Podłoże pod styropianem było idealnie zniwelowane. Beton układany miksokretem i potem ręcznie ugniatany. Przez pierwsze 2 tygodnie beton polewałem codziennie wodą. W tym czasie było włączone ogrzewanie grzejnikowe i była temperatura 18-19 st. C. Zauważalne jest również delikatne ugięcie posadzki na bokach ok. 2x mniejsze niż na rogach. Byłbym wdzięczny gdyby zaproponował Pan mało inwazyjne rozwiązanie problemu.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze jastrychy betonowe podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

andretemat nr 308-1141
visibility czytano 321 razy

Podkład pod panele HDF na jastrychu anhydrytowym


Jaki podkład pod panele HDF gr. 8mm przy ogrzewaniu podłogowym? Sprzedawca stwierdził, że jedyna opcja to mata kwarcowa. Jaka powinna być minimalna grubość podkładu? Jastrych anhydrytowy. W przyszłości za ok. 10 lat panele prawdopodobnie wymienimy.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi ogrzewanie podłogowe wykończenia porady inwestorom porady wykonawcom

Michaltemat nr 308-1225
visibility czytano 218 razy

Posadzki ozdobne, a ogrzewanie podłogowe


Witam,
ciekawi mnie kwestia dotycząca betonu polerowanego, posadzek ozdobnych i dekoracyjnych (żywiczne, poliuretanowe). Czy mają one zastosowanie w domach jednorodzinnych? Jak ewentualnie współpracują z ogrzewaniem podłogowym?
Dziękuję za informacje.
Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli posadzki betonowe posadzki mieszkaniowe

sculptortemat nr 308-1228
visibility czytano 843 razy

Na podłogę ogrzewaną panele winylowe czy laminowane?


Czy jest sens ekonomiczny zastosowania paneli winylowych zamiast laminowanych na posadzkę, gdzie jest ogrzewanie odłogowe? Z tego co udało mi się znaleźć, współczynnik przewodzenia ciepła jest w tych pierwszych znacznie korzystniejszy. Jednakże czy będzie można pochwalić się realnym zyskiem, biorąc pod uwagę wyższą cenę inwestycji i zestawiając ją z rocznym kosztem za ogrzewanie?
Z góry dziękuję za pomoc.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane podłogi ogrzewanie podłogowe fizyka budowli jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe jastrychy ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

FelixFtemat nr 308-1243
visibility czytano 362 razy

Uwagi do posadowienia domu na płycie z pianobetonu


Witam.
Wyjaśnienie: Płyta Fundamentowa z pianobetonu PB500
20 cm pierwsza - na niej hydroizolacja
20 cm kolejna

1) Zamierzam ułożyć na zagęszczonej pospółce (1m+) folię kubełkową jak Pan proponuje w wielu poradach ("hamulec ręczny" przed podciąganiem kapilarnym) - czy układając tę folię w szalunku może być ona docięta na równo do szalunku (zawsze pojawi się jakaś nierówność, szczelina, etc), czy też jakoś inaczej należy zabezpieczyć brzegi?

2) Czy jest jakiś "patent" na przejścia rur - mam na teraz jedyny czyli wcześniej docięta dokładnie folia jak wyżej ale kubełkami w dół z zapasem 30+cm by kiedy będę kładł warstwę podstawową skleić obie ze sobą - ciężko inaczej coś wykombinować by "zgrać" kubełki.

3) Projekt przewiduje folię, wykonawca namawia na folię, projektant za przeproszeniem "nie ma zdania" , ja upieram się przy Pana rozwiązaniu - masa KMB (1,5kg/m2 bo płyta ponad poziomem gruntu i ma za zadanie jedynie chronić górną warstwę PB przed podciąganiem kapilarnym).

4) Projekt przewiduje opaskę przeciwwysadzinową, KB sugeruje by ją usunąć albo zmniejszyć do max 40cm, bowiem po wymianie gruntu na pospółkę na głębokość 1m+ nie ma już gruntów wysadzinowych więc nie ma po co stosować tej opaski (głębokość przemarzania 0,8m).

5) Mam też obawę bowiem po zagęszczeniu pospółki i badaniu (wyszło 97/98 Is), niestety z powodu pogody wierzchnia warstwa się "piaszczy" - upały i słońce na pewną głębokość jakby "rozgęszczają" ją powoli. Mam się tym martwić czy też zagęszczenie jej przed samym posadowieniem jeszcze by załatwiało sprawę? Jest w niej też mniej tych większych kamieni niż na wielu jakie na bdb oglądałem (zamieszczam zdj ale nie wiem czy na nim widać dokładnie).

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom

Pawel Michalskitemat nr 308-1260
visibility czytano 309 razy

Praktyczna regulacja ogrzewania podłogowego


W jaki sposób zwykły śmiertelnik - posiadacz książki - może obliczyć lub sprawdzić poprawność projektu instalacji ogrzewania podłogowego w kontekście niepodrywania aerosoli przez różnicę temperatur podłogi i pomieszczenia? A może wystarczy jakoś wpiąć czujnik temperatury podłogi i temperatury powietrza w pomieszczeniu w taki układ i uzależnić dalsze ogrzewanie podłogi od tego czy jej temperatura nie staje się zbyt wysoka? Czy rodzaj wylewki - anhydryt lub cementowa - ma tutaj jakieś znacznie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy ekologiczne domy murowane domy szkieletowe drewniane domy szkieletowe stalowe domy z bala instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje klimatyzacyjne instalacje wentylacyjne porady inwestorom

KatarzynaFtemat nr 308-1302
visibility czytano 497 razy

Jastrych betonowy z miksokreta na ogrzewanie podłogowe?


Panie Jerzy,
wiem, że na ogrzewanie podłogowe, ze względu na szczelne otulenie rur betonem, powinny być stosowane wylewki rzadkie, betonowe lub anhydrytowe. W mojej okolicy nikt tego nie stosuje. Powszechne jest zaś stosowanie wylewek tzw. miksokret.
Jakie negatywne konsekwencje ma zastosowanie wylewki z miksokreta na ogrzewaniu podłogowym? Czy faktycznie, z ekonomicznego punktu widzenia, uzasadnione jest stosowanie wylewek anhydrytowych zamiast miksokreta? Cena anhydrytu jest ok. 2 razy wyższa.
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy anhydrytowe jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

stanl12temat nr 308-1340
visibility czytano 723 razy

Zasady rozprowadzenia przewodów wentylacyjnych w podłodze


Układ pomieszczeń na dole i umiejscowienie rekuperatora wymusiły tak gęste rozmieszczenie rur na stropie. Wiem że zaznaczał Pan że rury powinny być oddzielone ale ciężko by było to uzyskać gdyż wszystko jest na ścisk. Rury mają 75 mm a skrzynki 85 mm. Będzie na tym ogrzewanie podłogowe.
Proszę o poradę jak to rozwiązać: wycinki styropianowe (o zgrozo) pomiędzy rurami i warstwa cienka na to? Czy może wystarczy mata styropianowa zintegrowana z folią pod podłogówkę? A może pryśniecie pianką zamknietokomorkowa? Dodatkowe pytanie czy EPS 100 starczy na poddasze?


Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

Stanisław Ch.temat nr 308-1345
visibility czytano 111 razy

Zamiana fundamentu z ławami na płytę z zatopionym ogrzewaniem


Szanowny Panie Jerzy
W projekcie, który mam obecnie przewidziany jest normalny fundament, który chciałbym zamienić na płytowy z zatopionym ogrzewaniem podłogowym (podobny do Legallet).  Płytę planuję z 3 powodów:
1. energooszczędność
2. skrócenie czasu wykonania
3. budowa rozpocznie się na początku października.
Obok mojej działki płynie rzeczka. Na chwilę obecną woda w niej jest na poziomie ok. 1,5-2 m poniżej poziomu terenu więc nie wiem czy to wystarczyłoby do wykonania normalnych ław.
Jak Pan to ocenia?


Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe porady inwestorom

Axel Sańczuktemat nr 308-1368
visibility czytano 498 razy

Zamiana ocieplenia ściany z metody BSO na wentylowane


Dzień dobry ,
w związku z zakupioną u Pana książką chciałbym prosić o poradę. Planuję wykonać dom wg gotowego projektu, gdzie przegrody są z sylikatu. Elewacja została zmieniona z tynku z ociepleniem styropianem na deski elewacyjne (modrzew syberyjski) z ociepleniem z wełny i przy zachowaniu szczeliny wentylacyjnej. Czy silikat w takim rozwiązaniu jest odpowiedni czy może jednak wybrać gazobeton? Dom będzie ogrzewany pompą ciepła powietrzną, ogrzewanie podłogowe.
Nie spotkałem się dotąd z rozwiązaniem styropian + deska elewacyjna. Zakładam, że jest to nieprawidłowe rozwiązanie. Z czego to wynika?
Z uszanowaniem,
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się


 
 
13
   ...  
10
 
9
 
8
 
7
 
6
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.