porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 119


 
 
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
magda710temat nr 308-773
visibility czytano 438 razy

Ocieplenie podłogi, jaki tynk, jakie ogrzewanie, montaż okien


Witam serdecznie - mam kilka pytań:
1. W projekcie (projekt indywidualny) mam 15 cm styropianu na chudziaku, nic więcej nie mam zapisane, czy poleca Pan jakiś " lepszy " styropian na chudziaka?

2. Jestem po rozmowie z tynkarzami, polecają mi tynk gipsowy diamant podobno, nie trzeba po nim dawać gładzi (ściany z pustaka ceramicznego na dryfix), czy decydować się na takie rozwiązanie, czy iść w tynki cementowo- wapienne?

3. W projekcie mam na dole ogrzewanie podłogowe, na górze grzejniki (piec gazowy kondensacyjny w planie), polecają mi jednak podłogówkę w całości (i wtedy na górze panele laminowane, a na dole kafle), jak Pan się zapatruje na takie rozwiązanie?

4. Montaż okien na piankę, czy na taśmy, które rozwiązanie Pan poleca?

Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli stolarka aluminiowa stolarka drewniana stolarka PCV porady inwestorom

Remiktemat nr 308-788
visibility czytano 219 razy

Gotowa mieszanka na jastrych cementowy ogrzewany


Witam Panie Jerzy stoję przed wyborem jaki rodzaj jastrychu wybrać do ogrzewania podłogowego (dom parterowy 170 m2 w tym garaż) po całości chcemy położyć ogrzewanie podłogowe. Przestudiowałem wszystkie posty, które zamieszczone były i na facebooku jak i na portalu i skłaniam się do wyboru wylewki betonowej. Konkluzja płynąca z Pana różnych wypowiedzi wskazywała, że jastrych betonowy do ogrzewania podłogowego powinien być w stanie upłynnionym a nie typowy mixokret (półsuchy). Znalazłem taki oto produkt "Płynny jastrych cementowy zbrojony włóknami WEBER FLOOR RMX FLOW". Proszę o radę czy miał Pan może z nim styczność i czy jest to produkt warty uwagi do ogrzewania podłogowego, czy można pokusić się o stwierdzenie, że jest to produkt, który będzie tzw. złotym środkiem pomiędzy mixokretem a wylewką anhydrytową.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom

dktemat nr 308-798
visibility czytano 129 razy

Garaż przy budynku - ogrzewanie i ocieplenia


Mam wątpliwości dotyczące optymalnego rozwiązania ogrzewania oraz termoizolacji garażu połączonego z bryłą domu. Garaż będzie „doklejony” jedną ścianą do części mieszkalnej budynku, natomiast nad garażem będzie dach zielony . W bryle garażu wydzielona zostanie również kotłownia (kocioł gazowy, zbiornik cwu oraz rekuperator). Nie zależy mi na komforcie cieplnym w garażu, wystarczy temperatura dodatnia w okresie zimowym. Wątpliwości mam następujące:
1. Czy garaż ogrzewać? Jeśli tak, to czy zastosować również ogrzewanie podłogowe, tak jak jest to przewidziane w części mieszkalnej?
2. Czy można pocienić termoizolację na płycie fundamentowej w obszarze garażu (względem termoizolacji na płycie fundamentowej w części mieszkalnej)?
3. Czy można pocienić termoizolację stropodachu (dach zielony) nad garażem?
4. Czy wykonywać termoizolację na ścianie pomiędzy garażem a częścią mieszkalną?

Wiem, że dokładna odpowiedź na te pytania wymaga dokonania stosownych obliczeń. Chodzi mi natomiast o ogólne zasady kształtowania termoizolacji dla takiego przypadku.
Ogólny szkic sytuacji przedstawiono na rysunku.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne dachy zielone garaże ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

magda710temat nr 308-805
visibility czytano 4805 razy

Ogrzewanie podłogowe w całym domu czy ...?


Witam serdecznie.
W domu mam zaprojektowane ogrzewanie podłogowe na parterze, na piętrze grzejniki. Czy jest Pan zwolennikiem podłogówki w całym domu, czy może uważa Pan, że połączenie grzejniki i podłogówka ma sens. W domu będzie piec kondensacyjny gazowy, ogrzewanie wodne, dół w płytkach typu gres, góra zakładałam deskę 7 mm opór cieplny 0,03 proszę o konkretną poradę (już przeszukałam porady budowlane i takiej porady nie znalazłam).
Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe mikroklimat porady inwestorom porady inżynierom porady architektom porady wykonawcom

Breslandtemat nr 308-806
visibility czytano 364 razy

Zabudowa ścian zewnętrznych meblami, szyb techniczny


Szanowny Panie,
Czy meble, meblościanki i inne zabudowy (np. garderoby) w budynku mieszkalnym jednorodzinnym można projektować na ścianie zewnętrznej (o dowolnej orientacji płn., pn., wsch., zach.). Czy odpowiednie (jakie?) szczeliny wentylacyjne oraz umożliwienie cyrkulacji powietrza między ścianą zewnętrzną a zabudową meblową mogą wyeliminować kwestie zaburzeń cieplno-wilgotnościowych? Jak się ma ta kwestia w przypadku zabudowanych blatów kuchennych, łazienkowych i innych planowanych przy ścianie zewnętrznej? Czy ogrzewanie podłogowe należy w takich miejscach prowadzić czy unikać?

Jak podejść do pionu technicznego (2m szer., 0,5m głębokości przebiegającego przez 4 kondygnacje) zlokalizowanego przy ścianie płn., gdzie idą rury wentylacji (z czerpni, do wyrzutni, nawiew i wywiew) oraz przewody wentylacji grawitacyjnej, odpowietrzenia kanalizacji, przewody elektryczne i teletechniczne), komin murowany z wkładem kotła kondensacyjnego, przewody klimatyzacji). Jak przeprowadzić analizę w/c takiego miejsca? Czy należałoby zaprojektować jego oddzielną wentylację?
Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego wentylacja grawitacyjna wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Mirosław Małektemat nr 308-809
visibility czytano 634 razy

Wentylacja hybrydowa w domu z poddaszem użytkowym


Panie Jerzy po oglądnięciu i wysłuchaniu Pana wykładu bardzo mocno zacząłem analizować komfort cieplny jaki osiągnę w swoim domu po zakończeniu prac budowlanych.
W pomieszczeniu nr 3 Kuchnia będzie nawiewnik w ramie okna oraz kanał wentylacyjny wyciągowy w kominie. Czy przy tym otworze wentylacyjnym w kominie można montować wentylatory higrosterowalne które dodatkowo kiedy zajdzie taka potrzeba będą wspomagać wyciąganie wilgotnego powietrza? W pomieszczeniu nr 5 Salon nawiewniki będą w oknie 034s oraz w drzwiach tarasowych. Kanał wentylacyjny tego pomieszczenia będzie przy kominie kominka. Czy ilość nawiewników będzie wystarczająca? Czy w salonie należy również przewidzieć wentylator higrosterowalny? W pomieszczeniu 3 i 5 będzie ogrzewanie podłogowe, czy pod oknem 034s należy umieścić dodatkowo grzejnik ( tak aby poprawić komfort cieplny w zimie przy temp -20 i więcej, tak jak pokazano na wykładzie)
Czy przy drzwiach tarasowych gęściej ułożona wężownica ogrzewania podłogowego pomoże poprawić komfort cieplny? czy należy zrobić coś innego? W pokoju nr 6 zastosuje nawiewnik w oknie, nie mam za to kanału wyciągowego co można tutaj zrobić? Czy w garażu sensowne jest stosowanie nawiewnika w oknie skoro mam dwie bramy garażowe i wiadomo jak jest z ich szczelnością? W łazience nr 7 będzie zastosowany wentylator higrosterowalny, czy można go montować na kratce wyciągowej przy kanale wentylacyjnym? Nie ma jak w niej zastosować nawiewników i powietrze będzie musiało być zaciągane przez otwory w drzwiach z korytarza.
I piętro
W pomieszczeniach 13 i 14 pokoje dzieciece i sypialnie nie będzie ogrzewania podłogowego. Kaloryfery będą umieszczone pod oknami 030 i 031 w których zamontowane będą nawiewniki. Czy jest to rozwiązanie prawidłowe? W pomieszczeniu 13 jeden kanał wyciągowy można wykorzystać do wymiany powietrza. Czy w sypialniach montuje się też wentylatorki wspomagające higrosterowalne? Czy w pomieszczeniach 13 i 14 pod oknami dachowymi też powinien być umieszczony kaloryfer? Niestety w pomieszczeniu 14 prawdopodobnie braknie kanału wyciągowego. Wyciągów brakuje w pomieszczeniu nr 15 i 17 i nie wiem co tutaj mogę zrobić? W pomieszczeniu 15 będzie kaloryfer pod oknami.
Pomieszczenie 17 jest pomieszczeniem sportowym siłownia jakie tutaj najlepiej zastosować ogrzewanie? Czy ilość nawiewników zaznaczona kolorem czerwonym w całym domu jest wystarczająca?
Pozdrawiam i proszę o pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: wentylacja hybrydowa porady inwestorom mikroklimat pomieszczeń komfort cieplny

bartitemat nr 308-816
visibility czytano 1479 razy

Ogrzewanie podłogowe, grzejnikowe i c.w.u.


Przymierzam się do zlecenia wykonania projektu ogrzewania podłogowego jakiejś firmie. Firmy jeszcze żadnej nie znalazłem, ale chciałem dopytać o parametry instalacji i inne ważne rzeczy.
Ogólnie alternatywy są takie:
1) w całym domu ogrzewanie podłogowe + w garażu kaloryfer + w łazience drabinka
2) garaż kaloryfer + sypialnie kaloryfery + reszta podłogówka

Wiem, że opcja 2 jest najbezpieczniejsza dla naszego zdrowia, ale muszę to jeszcze przemyśleć.

Dom ogrzewany będzie gazem płynnym, kocioł kondensacyjny 1-funkcyjny z zamkniętą komorą spalania + bojler (ile litrów nie mam pojęcia) + pompa cyrkulacyjna do cwu

Wracając do tematu, czytając pańskie odpowiedzi w serwisie spotkałem się z takimi informacjami:
1. optymalne parametry dla ogrzewania podłogowego to 40/30 stopni (zasilająca/powrotna), dla grzejników 55/40 lub 55/45 stopni
2. grzejniki powinny mieć wydzielony obieg z wydzieloną regulacją (pompa cyrkulacyjna, zawór mieszający 2-drogowy)
3. ogrzewanie podłogowe w łazienkach powinno być wyposażone w ścienne termostaty i zawory regulacyjne na rozdzielaczu. I tu jest pytanie, czy w każdym pomieszczeniu w domu powinny być ścienne termostaty z czujnikami temperatur w pomieszczeniach? Jak powinno to prawidłowo wyglądać? W załączniku jest rzut parteru mojego domu. Czy przy grzejnikach można albo wręcz trzeba wykorzystać głowice termostatyczne? Co z resztą pomieszczeń gdzie jest podłogówka, w każdym pomieszczeniu mają być czujniki temperatur a np w korytarzu główny termostat do ustawiania temperatury w każdym pomieszczeniu?
4. obieg ogrzewania podłogowego musi mieć własną pompkę cyrkulacyjną oraz zawór mieszający 2-drogowy przy kotle. Czyli każdy obieg co, cwu, grzejniki musi mieć własną oddzielną pompę cyrkulacyjną i zawór mieszający przy kotle?
5. kocioł musi być wyposażony w programator tygodniowy niezależny dla 3 obiegów co, cwu, grzejniki. Priorytet na cwu, o co chodzi z tym priorytetem?
6. zawór bezpieczeństwa cwu na 6 bar
7. instalacja wody użytkowej na rozdzielaczach bez łączeń w podłodze.
8. I jeszcze pytanie odnośnie wentylacji hybrydowej, a obliczenie zapotrzebowania na ciepło danego pomieszczenia. Jakie straty ciepła mają być brane pod uwagę przy obliczaniu zapotrzebowania na ciepło dla danego pomieszczenia/całego domu, mając wentylacje hybrydową? Jak tutaj nakierować projektanta? Bo wątpię że oprócz grona naszej jak to mówią inni SEKTY, ktokolwiek będzie wiedział o wentylacji hybrydowej.
9. W analizach 2025/2018 napisał Pan, że poddasze trzeba wentylować poprzez otwory w okapie bez stref martwych. Czy mógłby Pan zaznaczyć na rys 2 miejsca wlotów i wylotów?
10. Jeśli chodzi o tynki gipsowe, to dylatacje powinny być w narożnikach przy listwach, w pachwinach, przy listwach okiennych oraz na łączeniu z sufitem? To będzie wystarczające?
11. Odprowadzenie wody z garażu, czy jest to przerost formy? W projekcie nie mam tego, ale jeśli bym się zdecydował to w jaki sposób odprowadzić skropliny do gruntu? Wiercimy przepust i wężykiem do gruntu?
12. Odprowadzenie wody z rynien, jak poprawnie odprowadzić wodę z dachu do gruntu? Nie ma u mnie rowu melioracyjnego, myślałem nad studnia chłonną. Jak poprawnie wykonać taką studnię?

Potrzebuję pańskiej porady, nie chciałbym żeby projekt ogrzewania to był jakiś bubel.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. instalacje c.w.u. porady inwestorom wentylacja hybrydowa

ŁukaszWtemat nr 308-847
visibility czytano 224 razy

Pozostawienie na zimę nie zalanej jastrychem instalacji ogrzewania podłogowego


Witam.
Moje pytanie dotyczy rozkładania rur do instalacji ogrzewania podłogowego i zostawienia takiej instalacji na zimę. Czy można przygotować całą instalację (powyginać, poukładać rury) w temperaturach dodatnich i tak przygotowaną zostawić przez zimę do wiosny? Na wiosnę przetestować na szczelność i wtedy dopiero zalewać betonem? Czy takie pozostawienie przez zimę (zakładam, że w okresie zimowym temperatura może spadać do -20 w budynku bo budynek nie ocieplony i nie ogrzewany) nie zaszkodzi żywotności instalacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje c.o. ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

mkoztemat nr 308-874
visibility czytano 228 razy

Ogrzewanie ścienne zamiast podłogowego w sypialni


Czy ogrzewanie niskotemperaturowe ścienne jest dobrym rozwiązaniem, w szczególności chodzi o sypialnie i zamiennik ogrzewania podłogowego przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego, lub rozwiązaniach z ogrzewaniem elektrycznym?
Jakie są główne wady zagrożenia. Widzę o oczywiste ryzyko przebicia, oraz brak możliwości zasłonięcia np. szafą. Zastanawiam się jaki ma to wpływ na samą przegrodę i straty ciepła z grzania. Strop, lub posadzka na gruncie nie mają zazwyczaj po stronie zewnętrznej zimnego powietrza.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady inżynierom

Pawel Michalskitemat nr 308-875
visibility czytano 410 razy

Oddziaływanie pola elektromagnetycznego na ludzi


Czy oddziaływanie pola elektromagnetycznego na ludzi powinno budzić obawy, czy dysponuje Pan jakimiś informacjami w tym temacie? Ponoć zalecane jest korzystanie z kuchni indukcyjnej w jakiejś odległości od niej, gdzie to pole jest mniejsze, dajmy na to - 30 cm. Co oczywiście z praktycznego punktu widzenia brzmi absurdalnie.

Druga sprawa jaka mnie interesuje, to ogrzewanie podłogowe prądem, bo jego działanie jest bardziej długotrwałe, ale pewnie i mniej intensywne. Takie ogrzewanie można wykonać na wiele sposób i pewnie to wpływa na stopie tłumienia tego pola: maty grzejne pod panelami / płytkami; kable w wylewce płytko lub głęboko. Ciężko jest znaleźć jakieś wiarygodne informacje na ten temat (także szukając po angielsku), więc proszę o wypowiedź jak najbardziej kompletną.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne ogrzewanie podłogowe porady inwestorom


 
 
12
 
11
 
10
 
9
 
8
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.