porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 177


 
 
19
   ...  
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
iztemat nr 308-1799
visibility czytano 231 razy

Przebudowa ścianki kolankowej a przebudowa dachu


Dzień dobry.
Chcę wyburzyć kawałek stropu i ściankę kolankową przy kominie (oznaczone na różowo), aby była równa ściana komina od piętra do poddasza.
Docieplenie dachu między krokwiami będzie uzupełnione.

Czy powinnam docieplić ścianę komina aby ciepło nie uciekało przez ścianę komina? Czy komin sam w sobie stanowi bufor?
Z góry dziękuję za odpowiedź.
Z pozdrowieniami.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: dachy remonty porady inwestorom porady wykonawcom

tomaszkonradtemat nr 308-1824
visibility czytano 283 razy

Tynkowanie wewnątrz zimą w stanie SSZ


Mamy opóźnienie w budowie budynku, który koniecznie musimy zakończyć w marcu/kwietniu. Obecny stan zaawansowania to SSZ, budynek składa się z parteru, piętra i poddasza. Mury wykonane z silikatów. W grudniu lub w styczniu musimy wykonać tynki. Będą to tynki maszynowe GW.

Z tego co się orientowałem temperatura w środku nie może spaść poniżej 5 stopni, dodatkowo obowiązkowe jest grzanie pomieszczenia a nie tynków.

Plan mam taki, aby wypożyczyć nagrzewnice z np. termostatem i ustawić je w pomieszczeniach w których będą wykonywane tynki, dodatkowo stale monitorować temperaturę i wietrzyć budynek. Na co jeszcze powinienem zwrócić uwagę?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy murowane tynki

-Sławek-temat nr 308-1838
visibility czytano 272 razy

Więźba dachowa krokwiowa czy z wiązarów?


Witam,
od pewnego czasu mam poważny dylemat odnośnie konstrukcji budynku, na co mam się zdecydować, co wybrać aby było dobrze? Wiem że należy odpowiedzieć sobie samemu na pytanie co nas interesuje i jaki mamy założony cel. Natomiast pomijając owe pytanie sprawę zostawmy otwartą do rozważenia.
Na załączonym rysunku blisko środka budynku jest ściana działowa nośna na której opierają się obustronnie belki stropu teriva a na stropie jest projektowana więźba tradycyjna.
Dom parterowy bez podpiwniczenia, poddasze nieużytkowe, dach dwuspadowy.

Rezygnacja ze stropu betonowego na rzecz konstrukcji wiązarowej z pasem dolnym na strop drewniany?
Są plusy i minusy każdego z tych rozwiązań jak wiadomo np.: stabilność budynku, większe bezpieczeństwo w razie wichury i zerwania dachu, koszty, zagrożenie pożarem, brak ściany nośnej i fundamentów, czas realizacji - roboczogodziny, klawiszowanie i wraz z upływającym czasem zarysowania sufitu itd. Tych kilka wad i zalet wrzuciłem do jednego wora bo wiadomo o co chodzi.

Co wybrać?

Jestem przekonany że takich niezdecydowanych jak ja jest wielu. Ten wybór pociąga za sobą dalsze etapy dobrej organizacji więc jest kluczowy.

Dziękuję
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa wiązary dachowe porady inwestorom

Marcin Auguściktemat nr 308-1847
visibility czytano 404 razy

Jaka wełna do ocieplania dachu?


Witam, jestem przed etapem ocieplania poddasza i rodzi się tu kilka pytań:

1. Czy warto dopłacać do lepszej lambdy wełny skoro w obliczeniach przyjmuje się inne wartości niż deklarowane?
2. Którą wełnę wybrać: skalną cięższą o niższej lambdzie, czy szklaną lżejszą o lambdzie niższej bądź takiej jak skalna?
3. W analizie CW wyszło mi 27cm, krokwie mam 17cm, a wg wymiarów producentów wełny wychodzi 26 lub 28 cm która opcja jest poprawna?
4. Czy gęstość wełny ma wpływ na akumulację cieplną? Chodzi mi o to by nie przegrzewało poddasza latem (wentylacja będzie grawitacyjna wspomagana).
5. Czy nie będzie to błędem jeśli teraz ocieplę dach a ocieplenie ścian zrobię w roku 2021 lub nawet 2022?

Dziękuję za odpowiedzi
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

Sławomir N.temat nr 308-1887
visibility czytano 261 razy

Nieskończony dach przeciekający podczas mrozów


Witam serdecznie Panie Jerzy,

przesyłam zdjęcia mojego dachu na zewnątrz i wewnątrz przedstawiające zacieki i mokre elementy więźby. Dach ma 2 lata, ale dopiero w tym roku zostały wykonane:

- tynki gipsowe w lecie 

- wylewki anhydrytowe- początek listopada

- ocieplenie zewnętrzne 23cm - listopad.

 

Dom starałem się wietrzyć - otwierałem okna na oścież w ciągu dni z niskim nawilgoceniem. Używaliśmy też kilka razy nagrzewnic gazowych wraz z osuszaczami powietrza ale bardzo sporadycznie gdy temp. spadała poniżej zera. Woda pojawiła się pierwszy raz 2 tygodnie temu kiedy nastąpiły gwałtowne mrozy. W zeszłym tygodniu potop się powtórzył. Zacieki są w wielu miejscach dachu od wewnątrz domu jak i na zewnątrz. Najbardziej leje się z dwóch koszy, aż musiałem podstawiać wiaderka.


Ostatnio bardzo wiało i nawiało dużo śniegu na dach i te dwa kosze namokły jeszcze bardziej niż za pierwszym razem. Dodam tylko, że dach już był w kilku miejscach raz poprawiany przez wykonawcę gdyż małe docinane dachówki powysuwały się z koszy i spod gąsiorów i powpadały do rynien. Również dachówki były ułożone nie równo i odstawały (klawiszowały). Tak się składa, że te przeciekające kosze były rozbierane gdyż zdejmowane były łaty na tych połaciach i przestawiane. Stare blachy koszowe nie nadawały się do ponownego użycia, gdyż dekarz je uszkodził w trakcie demontażu ale nic nie robił z folią wiatroizolacyjną!!! Czy możliwe jest to, że uszkodził folię i teraz leje się przez te kosze?

 

Na dachu znajduje się folia Dorken Delta Max Plus. W koszach blacha aluminiowa MDM.

Pod gąsiorami znajduje się folia TIF TASMA ROZPRĘŻNA20/10 x50.


W tym momencie tynki gipsowe są wilgotne i boję się, że to je załatwi tak jak i może załatwić wilgotną jeszcze posadzkę z anhydrytu. Czy mogę włączyć ogrzewanie podłogowe w całym domu mimo, że sufit w dachu jest jeszcze nie ocieplony i grzać do końca zimy? Czy otworzyć okna i wietrzyć dom?

 

Bardzo proszę o pomoc, nie chcę wyrządzić szkód których już nie będę w stanie naprawić.

Najbardziej żałuję, że Pana książkę kupiłem dopiero teraz i szkoda że nie wcześniej, bo może bym dopilnował żeby nie było błędów.


Dodam, że to projekt domu Rozłożysty 2. Dziś odkryliśmy jeszcze, że blachy koszowe aluminiowe montowane są za pomocą wkrętów do łat. Wkręty są usytuowane na zewnętrznych częściach blach. Znajomy mówił mi, że blachy nie powinny być przykręcane tylko zaginane na końcach i mocowane za pomocą specjalnych spinek, które są kręcone do łat. Brak jest dodatkowej folii w koszach.


Czy Pan wystawi mi opinię którą będę mógł przedstawić wykonawcy? Opinia będzie mogła posłużyć mojemu adwokatowi w razie problemu z wykonawcą.


Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze balkony budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

Bociek1313temat nr 308-1911
visibility czytano 223 razy

Podwyższenie pomieszczeń na poddaszu


Witam Panie Jerzy.
Ściany działowe poddasza użytkowego zostały wymurowane do wysokości jętek (zdjęcie nr 1). Zastanawiamy się, aby pomieszczenia mieszkalne powiększyć do wysokości kalenicy. Czy w tej sytuacji jest możliwość podmurowania ścian wyżej, ew. wykonania ścian z suchej zabudowy (nie zapominając o komforcie akustycznym pomieszczeń ze sobą sąsiadujących)? I drugie pytanie (związane z 1szym), czy kanały went. grawitacyjne podłączone do kominków wentylacyjnych można umieścić w warstwie izolacji dachu? (zdjęcie nr 2 - przykładowe z internetu).

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze domy jednorodzinne ściany działowe poddasza użytkowe porady inwestorom

swiatlowtemat nr 308-1937
visibility czytano 375 razy

Kolejność prac mokrych, a izolacja stropu na wiązarach


Temat poruszany w innych wątkach natomiast nie udało mi się znaleźć konkretnego "przepisu" na poniższy temat:

Przypadek: dom parterowy, nieogrzewane poddasze, konstrukcja dachu (i stropu) wiązarowa, ocieplenie wełną mineralną w 2 warstwach w stropie między wiązarami i w suficie podwieszanym, wentylacja mechaniczna (kanały poniżej ocieplenia stropu), jastrych betonowy, tynki cem-wap.

1) Jak zapewnić ochronę przed wilgocią więźby dachowej w trakcie procesu schnięcia tynków i wylewek w przypadku braku stropu monolitycznego i braku w stropie izolacji wraz z folią paroizolacyjną? Czy pozostawić sufity otwarte na czas wysychania (bo nie ma wyjścia i szkody znikome), czy pomoże cokolwiek tymczasowe osłonięcie sufitów folią budowlaną na czas schnięcia?

2) Czy można odwrócić kolejność prac - wykonać kompletną izolację po stropie, łącznie z folią paroizolacyjną (z wszelkimi uszczelnieniami i poprawnym montażem) stanowiącą barierę dla wilgoci i następnie prowadzić prace mokre (tynki/wylewki)?

3) W obu powyższych przypadkach (lub innym proponowanym przez Pana) - jak zapewnić (bo jak rozumiem z innych porad - trzeba) wentylację parteru na czas wysychania w przypadku wentylacji mechanicznej (jeszcze nie gotowej), gdy jesteśmy odcięci od poddasza?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy murowane tynki cem-wapienne jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz2019temat nr 308-1958
visibility czytano 340 razy

Ocieplenie ściany szczytowej na podaszu nieużytkowym


Poddasze nieużytkowe. Dach - pełne deskowanie. Strop ocieplony wełną mineralną 45 cm.
Jak powinno być wykonane prawidłowe ocieplenie ściany szczytowej z silki. Podmurowujemy ją do wysokości dołu krokwi. Z Zewnątrz taka sama grubość styropianu co ściany parteru (22 cm), od góry styropian przyklejony na klej.
1. Czy otwory pionowe w silce powinny być wypełnione przed przyklejeniem wierzchniego styropianu?
2. Jaka powinna być szczelina między wierzchnim styropianem a deskami?
3. Od wewnątrz na ścianie szczytowej też powinien być styropian czy wełna mineralna? Jakiej minimalnej grubości?
4. Od wewnątrz przy samej ścianie szczytowej jest w projekcie krokiew. Czy powinna zostać odsunięta od ściany aby zachować ciągłość izolacji?




Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany szczytowe ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom

TomaszPetemat nr 308-1966
visibility czytano 412 razy

Pęknięcie tynku nad antresolą


Dzień dobry!
Jestem na etapie wykończenia i zauważyłem pękniecie jak na zdjęciach. Przebiega po granicy stropu monolitycznego i termoizolacji. Coś zostało źle wykonane albo zaprojektowane? Nie wiem czy da się to poprawić czy choćby jakoś naprawić? Wykończeniowiec chce wyciąć szczelinę w tynku, wypełnić silikonem, zamaskować taśmą fizelinową i zaciągnąć gipsem. Proszę o wsparcie. Załączam zdjęcia i rysunki. W stosunku do opisu różnica jest taka, że wylewki jest >7cm, gdyż zawiera ogrzewanie podłogowe.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne tynki porady inwestorom porady wykonawcom procesy cieplne i wilgotnościowe

Karol92temat nr 308-1973
visibility czytano 953 razy

Wentylacja poddasza, ocieplenie przewodów wentylacyjnych, sufit na różnych wysokościach


Dzień Dobry,
Potrzebuję Pana porady odnośnie kilku spraw:

1) Mam dach czterospadowy, kopertowy, poddasze będzie nieużytkowe - jedynie mały strych na około 20m kwadratowych. W jaki sposób wykonać wentylację takiego poddasza ? Czy wystarczą otwory w podbitce?

2) Dach wiązarowy rekuperacja podwieszona do dolnego pasa - docieplenie na być wykonane z granulatu wełny mineralnej. Czy można wykonać tak tylko część docieplenia - do zasypania rur od rekuperacji a resztę - jako izolację z wełny szklanej ułożonej na stalowych linkach przymocowanych do pasa dolnego wcześniej, przed wykonaniem sufitów podwieszanych.

3) Część oświetlenia będzie wykonana jako punktowe mocowane na GU10. Mam taki pomysł żeby źródła światła osłonić od strony wdmuchiwanej izolacji poprzez np ceramiczne doniczki nakładane od góry na płyty g-k i klejone do praoizolacji. Później wykonywać w nich małe otwory na przewód elektryczny i uszczelniać na łączeniu przewód - doniczka żeby zachować ciągłość paroizolacji?

4) Jak rozwiązać kwestie docieplenia jeżeli chciałbym sufity na różnych wysokościach w pomieszczeniach. Czy jest dopuszczalne w takim przypadku zrobienie warstwy w jednej grubości, która będzie spoczywać na płytach g-k? Różnice wysokości pomiędzy pomieszczeniami nie przekraczały by 10cm

5) W salonie jest duże okno tarasowe, a z niego wyjście na taras, z tego co czytałem uszczelnienie okna powinno być zespolone z hydroizolacją fundamentu. W moim przypadku hydroizolacja jest wykonana nieprawidłowo- dysperbit. Jak w takim przypadku uszczelnić okno i odprowadzić spływającą wodę żeby nie ciekła po murze ? Na obecną chwilę fundament jest docieplony warstwą 8cm xps a w przyszłości cokół chciałbym z równać z izolacją zewnętrzna która będzie miała 20cm , czyli dołożyć jeszcze 12cm.

pozdrawiam i liczę na Pańską pomoc pomimo wielu pytań

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się


 
 
19
   ...  
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.