porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 177


 
 
19
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
kowal2307temat nr 308-2254
visibility czytano 316 razy

Chałtura i fuszerka podczas budowy poddasza i dachu


Witam
przeprowadziłem remont domu, wymieniono poszycie dachowe oraz postawiono nowe ściany kolankowe i szczytowe. Moje pytania dotyczą betonu i drewna konstrukcyjnego. Firma budowlana wykonała beton na wieńce poprzez mieszanie na terenie budowy w betoniarce, dostarczając mi jednocześnie certyfikat na beton z betoniarni.
Czy istnieje szansa na to że beton mieszany na budowie będzie miał parametry takie jak na certyfikacie?
Czy drewno konstrukcyjne musi być strugane czterostronnie i suszone komorowo?
Na projekcie jest wymóg drewna klasy C24? Co na temat drewna mówi norma PN-EN 14081-1? Jakiej wilgotności powinno być drewno użyte na więźbę? Kłopot polega na tym że przywieziono drewno mokre które zanim go użyto na dach dostało śnicy i się pokręciło przez to mam krzywy dach. Jak można to teraz naprawić? Przesyłam zdjęcie deklaracji właściwości betonu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

RoBortemat nr 308-2256
visibility czytano 450 razy

Osiadanie podłogi parteru i pękanie ścian po zamieszkaniu


Dzień dobry

Zbudowałem dom i mieszkam 2 lata. Parametry budynku - dom jednorodzinny, niepodpiwniczony, parterowy, bez użytkowego poddasza, pow. całk. 196m2. Ściany nośne z Porothermu 25P+W, działowe Porotherm 12. Konstrukcja dachu z wiązarów kratowych, dach pokryty dachówką ceramiczną. Posadzka na gruncie. Prace murarskie wykonane w lipcu 2018, budynek zamieszkany w październiku 2019.

 

Osiadają posadzki znajdujące się w części sypialnej: łazienka, 3 sypialnie. Przed budową wykonałem badanie geotechniczne, które wykazało, że woda znajduje się na poziomie 1m, a 20 cm poniżej posadowienia fundamentów. Głębokość pod ławy została zwiększona o 40 cm za namową KB. Pod fundament została wylana warstwa betonu B10 (nie pamiętam jak gruba) a na to przyszła zbrojona ława, na której wymurowany został mur z bloczków betonowych (zgodnie z projektem).

 

Piasek z wykopów pod fundament został wrzucony do środka budynku. Wyższe warstwy podsypki pod posadzkę zostały wykonane z piasku (zakupionego ze żwirowni). Podsypka została zagęszczona wodą, nie było zagęszczenia mechanicznego.  Na moje pytanie do wykonawcy, później do kierownika, czy to wystarczy usłyszałem od tego ostatniego, że takie zagęszczanie jest najlepsze. Nie przypominam sobie, żeby zagęszczali warstwowo. Podejrzewam teraz też, że został wykorzystany materiał pochodzący z korytowania pod budynkiem i bardzo drobny piasek pochodzący z warstwy pod humusem (w zasadzie z tego piasku robił się pył jak tylko się osuszy). I ten piasek również został gdzieś wrzucony, ale w które miejsce pod budynkiem, to teraz nie wiem.

 

Na podsypce wykonana została płyta z betonu B15, zgodnie z projektem, następnie zostały wymurowane ściany nośne i działowe. Na tym położona została folia, na to 2 warstwy styropianu EPS 100 (15 i 3 cm), dalej zbrojenie i posadzka właściwa.

W łazience, holu i kuchni położone jest ogrzewanie podłogowe. Posadzka wylewana była z zachowaniem dylatacji pomiędzy większymi płytami, ale pamiętam, że pojawiły się pęknięcia, chociaż nie tam, gdzie nastąpiło osadzenie posadzki. Prace murarskie wykonywane były w lipcu 2018 a posadzkarskie w maju 2019.

 

W trakcie murowania, prac posadzkarskich nie było widać żadnych oznak osiadania, pękania murów, itd. Chociaż przy pracach wykończeniowych, malarskich pojawiło się jedno pękniecie, które obecnie nadal jest widoczne (nadproże nad łazienką). Efekty osiadania zauważyłem ok. listopada 2020, chociaż szczelina pomiędzy podłogą a listwami przypodłogowymi pojawiła się wcześniej, latem 2020.

Osiadanie objawia się szczeliną pomiędzy listwą przypodłogową lub płytkami (przymocowanymi do ściany) a podłogą. Obecnie szczelina ma rozmiar ok 1 cm na "prawej" stronie płyty, na stronie "lewej" płyty szczelina jest mniejsza. Trudno w tej chwili określić o ile posadzka osiadła ponieważ zastosowana była dylatacja pomiędzy płytką a podłogą wypełniona kitem bądź silikonem, ja określam ją na ok. 1cm, przyrost jest ok. 1 mm/miesiąc.

Oprócz szczeliny pojawiają się pęknięcia na ścianie korytarza. Pęknięcia na ścianie działowej ostatniej sypialni.  Zauważalne są też pęknięcia pionowe na styku ściany działowej z murem zewnętrznym. Widać również pęknięcia na styku sufitu i ścian działowych.

Pytania mam następujące:

1. czy na podstawie powyższego opisu można stwierdzić jednoznacznie, że osiadanie jest wynikiem błędów w wykonaniu (np. brak zagęszczania mechanicznego)?
2. czy osiadanie jest skutkiem podwyższenia poziomu wód gruntowych i wypłukiwania drobnych frakcji?
3. czy przyczyną osiadanie może być słaby materiał pod posadzką?
4. czy można przeprowadzić teraz jakieś badania, które mogłyby odpowiedzieć na pytania o przyczynę osiadania?
5. czy znane są jakieś metody stabilizacji podsypki pod posadzką na obecnym etapie tak, żeby zapobiec dalszemu osiadaniu?
6. czy drenaż opaskowy ochroniłby budynek przed dalszym osiadaniem? na jakiej głębokości musiałby być wykonany?
7. czy usprawnienie odpływu wód gruntowych przez pogłębienie rowu (jest obok działki) zahamuje efekt osiadania, czy może przyśpieszy?
8. czy przerwanie izolacji poziomej spowoduje nasiąkanie wilgoci z gruntu na ściany budynku?

Z góry dziękuję i serdecznie pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze wady budynku uszkodzenia posadowienia posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane porady inwestorom

Miketemat nr 308-2262
visibility czytano 495 razy

Prowadzenie przewodów wentylacji mechanicznej w podłodze


Panie Jerzy,
Zawsze zaleca pan styropian XPS jako ocieplenie podłóg na gruncie ze względu na spodziewane znaczne odkształcenia zmęczeniowe styropianów EPS klasy poniżej 200.
Mam jednak pytanie odnośnie styropianu na podłodze poddasza mieszkalnego, jego funkcja to przede wszystkim tłumienie hałasów przechodzących z piętra na parter. Czy w tym celu XPS sprawdza się wystarczająco dobrze? Wydawało by się że miekkszy styropian EPS lepiej spełni tę funkcję niż twardy styrodur... Poddasze mieszkalne też z reguły jest chyba mniej obciążane niż parter. Może lepiej tam zastosować EPS 100 lub 150?

W moim przypadku mam przewidziane 10cm (8cm+2cm) styropianu na piętrze żeby ukryć w nim kanały wentylacji mechanicznej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna instalacje wentylacyjne porady inwestorom

Studioiftemat nr 308-2263
visibility czytano 185 razy

Możliwość zastosowania paroizolacji adaptacyjnej w stropie


Dzień dobry,
mam pytanie w kwestii paroizolacji poddasza.
Budynek jest w stanie surowym zamkniętym, parterowy, technologia murowana, poddasze nieużytkowe, dach i strop - wiązary drewniane prefabrykowane drewno KVH, ocieplenie wełna mineralna 30cm.
Z uwagi na konieczność przyspieszenia robót budowlanych i przeprowadzenia części prac w okresie zimowym zdecydowałem się na wykonanie w pierwszej kolejności ocieplenia sufitu, następnie planuję zabezpieczyć go szczelnie folią, a następnie wykonać tynki i wylewki. Tynki planuję wykonać w połowie marca, ale w sytuacji gdy temperatura na zewnątrz będzie dodatnia, następnie wykonanie wylewek.
W związku że znaczna ilością wilgoci która pojawi się wewnątrz czy możliwe jest zastosowanie tzw. folii inteligentnych, o zmiennym oporze dyfuzji? np. Sd 15m
Czy systemowe taśmy dwustronne są wystarczające do uzyskania szczelnego i trwałego połączenia ze sobą arkuszy folii?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia stropy porady inwestorom porady wykonawcom

JWtemat nr 308-2329
visibility czytano 394 razy

Wymagane rysunki w projekcie technicznym domu jednorodzinnego


Panie Jerzy,
analizowany obiekt to dom bez podpiwniczenia ze strychem (poddaszem nieużytkowym) oraz wolnostojący budynek garażowo-gospodarczy. Załączam rzuty oraz przekroje obydwu budynków (na przekrojach są błędy w warstwach, co już zostało zgłoszone do poprawy).

Na moją prośbę architekt opracował spis treści rysunków do projektu. Spis częściowo rozszerzyłem. Bardzo proszę o weryfikację i wskazanie ew. braków oraz usunięcie pozycji zbędnych z tej listy.

1. PZT

PROJEKT DOMU
1. Rzut fundamentów - schemat
2. Rzut przyziemia
3. Rzut poddasza
4. Rzut dachu
5. Przekroje A-A i B-B
6. Elewacje
7. Zestawienie stolarki i ślusarki
8. Zestawienie powierzchni
9. Detal fundamentów (rozwiązanie hydroizolacji)
10. Szczegół hydroizolacji styku podłogi z fundamentem i ścianą
11. Szczegół przejścia rur przez beton podkładowy (posadzka)
12. Szczegół hydroizolacji łazienki
13. Detale tarasu:
- przekrój i detal: strefa cokołu - ściana BSO;
- strefa okapowa (w tym fundament i rozwiązanie hydroizolacji);
- przekrój poziomy: styk z fundamentem budynku;
- lokalizacja dylatacji.
14. Szczegół i przekrój pionowy progu drzwiowego przy tarasie
15. Detal schodów wejściowych
- szczegół progu drzwiowego,
- przekrój pionowy (rozwiązanie hydroizolacji, styk z fundamentem budynku);
- przekrój poziomy - styk z fundamentem budynku;
- lokalizacja dylatacji;
- detal stopnie.
16. Detal murłaty
17. Detal strefa podbitki, okapu i rynny
18. Osadzenie okien i parapetów
19. Wyłaz na strych (w tym rozwiązanie izolacji)
20. Słup - przekrój pionowy:
- rozwiązanie hydroizolacji;
- przebicie podestu schodów;
- przebicie podbitki.
21. Kalenica i strefa wentylacji dachu
22. Osadzenie nadproży
23. Szczegół przebicia przez warstwy stropu (komin, instalacje)
24. Szczegół przebicia przez poszycie dachu (komin)

PROJEKT GARAŻU
1. Rzut fundamentów - schemat
2. Rzut przyziemia
3. Rzut więźby dachowej
4. Rzut dachu
5. Przekrój
6. Zestawienie stolarki i ślusarki
7. Detal fundamentów (rozwiązanie hydroizolacji)
8. Szczegół hydroizolacji styku podłogi z fundamentem i ścianą
9. Detal strefa podbitki, okapu i rynny
10. Detal murłaty i sufitu
11. Próg i wjazd do garażu
12. Kalenica i strefa wentylacji dachu
13. Osadzenie nadproży
14. Osadzenie odpływu liniowego

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne domy murowane porady architektom porady inwestorom projekty budowlane

dsladektemat nr 308-2363
visibility czytano 393 razy

Mokre drewno na legary na poddaszu nieużytkowym


Potrzebuję ułożyć legary na stropie, jako podłogę na poddaszu nieużytkowym, właśnie przyjechało drewno z tartaku które już w dotyku wydaje się mokre. Ile czasu musi minąć żebym mógł je wnieść na strop bez obawy że stanie się coś z ociepleniem wełny mineralnej?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego poddasza nieużytkowe podłogi porady inwestorom porady wykonawcom

Uzotemat nr 308-2390
visibility czytano 524 razy

Popękane drewno więźby dachu


Panie Jerzy,
więźba dachowa wykonana rok temu, drewno konstrukcyjne jodła pospolita C22, zastosowany środek do impregnacji zanurzeniowej Korasit, informacja o stanie wilgotności tarcicy przy sortowaniu: powietrzno-sucha.
Poddasze nie zostało jeszcze zabudowane i w związku z tym po roku można zaobserwować pojedyncze podłużne pęknięcia na elementach, największe na murłatach. Czy w związku z tym drewno powinno zostać powtórnie zaimpregnowane od środka przed zabudową poddasza?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

Marta_MKNtemat nr 308-2393
visibility czytano 509 razy

Drewno więźby i poddasza zaatakowane sinizną


Dzień dobry.
Czym się różni sinica na więźbie od pleśni? Przez jakiś czas nie było u nas prawidłowej wentylacji poddasza i pojawiły się takie wykwity jak na zdjęciach. Wyczytałam w poprzednich poradach jak potraktować więźbę zaatakowaną grzybem, ale chciałabym też ocenić, czy to u mnie to grzyb czy sinica?
Pozdrawiam serdecznie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom

sWhitetemat nr 308-2408
visibility czytano 664 razy

Sufit podwieszany na poddaszu i ruszające się jętki


W trakcie wykonywania konstrukcji pod podwieszany sufit na poddaszu, wykonawca uznał, że jętki ruszają się w zbyt dużym stopniu i w przyszłości podczas montażu desek na jętkach oraz w trakcie użytkowania poddasza ruchy jętek będą na tyle duże, że spowoduje to pęknięcia w miejscu łączeń płyt. Proszę o poradę w jaki sposób wykonać konstrukcję, aby uniknąć pęknięć?

Konstrukcja sufitu oraz paroizolacja mają być wykonana przed tynkami. Na obrzeżach sufitu, na ścianie, wykonawca planuje montować profil U z jedną ścianką wyższą, aby wystawała ponad tynk, co umożliwi późniejsze przykręcenie płyty gk. Czy taki montaż na obrzeżach będzie prawidłowy?

Jak prawidłowo połączyć podwieszany sufit ze ścianą kolankową, gdzie pachwina wyjdzie ponad ścianą?

Pozdrawiam Sławomir Biały
Numer analiz wykonanych przez Pana to 2059/2019.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego poddasza użytkowe dachy ocieplenia ścianki kolankowe porady inwestorom porady wykonawcom

Paweł Wawrzyniaktemat nr 308-2411
visibility czytano 475 razy

Bezmyślne ocieplenie poddasza nieużytkowego


Dzień dobry,
Chciałbym prosić o poradę dotyczącą wentylacji poddasza nieużytkowego (używane jako składzik/magazynek). Dom dwukondygnacyjny (parter piętro). Nad piętrem znajduje się poddasze nieużytkowe z dachem skośnym, wielospadowym ocieplonym wełną (pomiędzy krokwiami 20 cm plus dodatkowa warstwa 10cm na krokwiach). Sam dach ma wentylację pomiędzy deskowaniem i dachówką oraz pomiędzy deskowaniem a warstwą ocieplenia (warstwa wiatroizolacyjna + wełna). Od strony poddasza jest założona na wełnę tylko folia paroizolacyjna. Na stropie (teriva) nie ma żadnego ocieplenia. Na poddasze można się dostać za pomocą schodów strychowych (o dobrej izolacyjności) a w dachu mamy jedno okno/wyłaz dachowy.

Poddasze nie jest w ogóle wentylowane (jedyna opcja to otwarcie okna/wyłazu). Mam obawę, że takie stojące powietrze plus przechodząca od dołu wilgoć może niekorzystnie wpłynąć na cały klimat poddasza oraz elementy konstrukcji (będzie duszno i wilgotno).

Czy moje obawy są uzasadnione? Czy takie nieużytkowe poddasze powinno być wentylowane? Może dobrze byłoby zrobić dwa kominki wentylacyjne po dwóch stronach, aby zapewnić tam przewiew? Zastanawiam się jak to może wpłynąć na zużycie ciepła w budynku i czy przy takich kominkach w zimie nie będzie się skraplała woda ze względu na różnicę temperatury.

Z poważaniem,
Paweł Wawrzyniak

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne błędy projektowe błędy wykonawcze dachy ocieplenia poddasza nieużytkowe porady inwestorom


 
 
19
   ...  
6
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.