porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 74


 
 
9
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
budo23temat nr 308-1480
visibility czytano 393 razy

Piwnica częściowo ogrzewana


Witam serdecznie,
Jak poprawnie wykonać ocieplenie częściowo ogrzewanej piwnicy?
Budynek całkowicie podpiwniczony, piwnica częściowo podziemna a częściowo nadziemna, jedno pomieszczenie - pralnia będzie ogrzewane, w pozostałych pomieszczeniach (kotłownia, spiżarnia, pom. gospodarcze) nie przewiduje się ogrzewania.
1. Ocieplenie stropu nad piwnicą (podłogi parteru z ogrzewaniem podłogowym): planowałem styropian na stropie nad piwnicą, jednak zgodnie z zasadami fizyki budowli, lepiej warstwę termoizolacyjną zastosować od strony zimnej - czyli pod stropem?
2. Skoro piwnica w 70% nieogrzewana to jak rozwiązać ocieplenie ścian piwnic i płyty fundamentowej? Sensownie wydawałoby się podzielić piwnicę na strefy i w strefie ogrzewanej wykonać ocieplenie a w strefie bez ogrzewania zrezygnować z termoizolacji, tylko wydaje mi się że technicznie to będzie problematyczne.
3. Nasuwa się pytanie czy taka sytuacja że piwnica jest częściowo ogrzewana a częściowo nie jest w ogóle poprawna, czy nie lepiej coś zmienić i np. włączyć całą piwnicę do ogrzewania?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego piwnice porady inwestorom

pabotemat nr 308-1500
visibility czytano 618 razy

Instalacje przy posadowieniu na płycie z dolną termoizolacją


Przymierzam się w niedługim czasie do realizacji płyty fundamentowej pod dom budowany w systemie gospodarczym. Wg projektu płyta jest w pełni zbrojona, 25 cm grubości z ociepleniem pod płytą zrealizowanym z XPS 500, bez ocieplenia nad płytą, kable grzewcze w wylewce gr. kilku cm.

Podczas uzgodnień na etapie szukania wykonawcy większość pukała się w głowę i pytała "po co nam tak wytrzymały podkład, czy po tym mają jeździć ciężarówki?". W związku z tym pytanie co stoi na przeszkodzie, żeby zamienić XPS 500 (w większości przypadków dostępny tylko na zamówienie) na nieco mniej wytrzymały XPS 300? Dodam, że dom będzie zbudowany z silikatów 18 cm, strop nad parterem betonowy 16 cm, strop nad piętrem drewniany, strych nieużytkowy z opcją zagospodarowania w przyszłości na użytkowy, dach dwuspadowy, powierzchnia zabudowy ok. 100m2 w prostokącie 11,7x8,5m. Nawet firmy specjalizujące się w wykonawstwie płyt przy swoich wycenach proponowały odchudzenie płyty do 20cm, realizację zbrojenia rozproszonego, a pełnego tylko pod scianami.

W kontekście realizacji ogrzewania kablami w posadzce (kilka cm na płycie bez izolacji) naturalne wydawało się prowadzenie instalacji wodnych na parterze w płycie fundamentowej. Ponieważ zmieniliśmy koncepcję ogrzewania domu na pompę ciepła, przy realizacji ogrzewania podłogowego wodnego zasilanego pompą ciepła skłaniamy się ku dodaniu dodatkowego ocieplenia między płyta a posadzką albo nawet przeniesieniu części spod płyty nad płytę (akumulacja już nie jest istotna). W związku z tym pytania:

- Na ile istotne ze wzgledów izolacyjnych istotne jest aby warstwa pod płytą miała grubość jak projektowana (20 cm)? Czy z tej perspektywy możemy się spodziewać znaczej utraty ciepła w przypadku przeniesienia części tej izolacji na płytę? Zalet tego rozwiązania jest kilka – główna to cena, bo zamiast 20 cm XPS 500 można zastosować np. 10 cm EPS (na płytę) i 10 cm XPS 500 (pod płytę). Czy może, biorąc pod uwagę, że powierzchnia zajmowana przez ściany to raptem kilka procent całej powierzchni płyty, to mostek, który tworzy się pomiędzy ścianami z silikatu a betonem nie będzie powodował utraty ciepła ekonomicznie uzasadniającego realizację 20 cm XPS 500 pod płytą?

- Gdzie najlepiej będzie realizować prowadzenie instalacji wodnej (w kuchni mamy mieć dwa podłączenia wody, jedno przy ścianie zewnętrznej, a drugie na wyspie, na parterze dodatkowo mamy łazienkę po drugiej stronie domu niż planowane przyłącze wody) - w płycie czy w izolacji między płytą a wylewką (w samej wylewce będzie na pewno szło ogrzewanie podłogowe)? Mój punkt widzenia, że najlepiej byłoby to zrobić w płycie, bo nie zajmuje miejsca w tej izolacji, a w przypadku konieczności przeróbki instalacji wodnej zawsze można skorzystać z tej drugiej warstwy (izolacji) po skuciu posadzki.

- Jeżeli woda miałaby być prowadzona w płycie to jak powinny być prowadzone rury, żeby ograniczyć przepływy ciepła z i do płyty fundamentowej. Czy lepiej jest przewidzieć grubszy kanał np. z rury pcv albo gruby peszel typu AROT, albo podobny, do której wpuszczone by były 2 (lub 3 w przypadku cyrkulacji) rurki wodne z np. PP lub PEX już po zalaniu płyty? Czy raczej każda rurka powinna być poprowadzona osobno w swoim kanale jeszcze po zbrojeniu? Czy należałoby już na tym etapie zadbać o możliwość np. wymiany rury w takiej izolacji, tj. żeby można było ją wysunąć i wsunąć nową? Oczywiście wszystkie rurki prowadzone w płycie powinny być w jednym kawałku, ze wszelkimi łączeniami nad płytą już. Czy pod przyłącze wody (i prądu również) już teraz należałoby zaplanować odpowiednie kanały do przepuszczenia rur / przewodów z zewnątrz budynku, czy można to zrobić bez szkody dla fundamentu już po jego wyschnięciu (wykonawca przyłączy wodnych twierdzi, że nie ma problemu – koronką wywierci sobie otwór, który potrzebuje jako przepust)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom podłogi jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe podłogi ogrzewane

GrzegorzStemat nr 308-1505
visibility czytano 436 razy

Mieszanka granulatu EPS pod jastrychem ogrzewanym


Dzień dobry,
Rozważam zastosowanie systemu ocieplenia Thermo White zamiast styropianu/styroduru pod ogrzewanie podłogowe. Załączam kartę produktu. Proszę o pana opinię na podstawie karty produktu.
Pozdrawiam
Grzegorz Siekiera

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe ocieplenia podłogi podłogi ogrzewane porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1514
visibility czytano 614 razy

Dylatacje podłogi ogrzewanej


Mam pytania odnośnie dylatacji w moim domku.
1) Wężownica będzie rozkładana niedługo. W marcu będzie wylewany jastrych cementowy. Czy tak jak jest na rzutach projektu co jest ok? Czy może Pan na rzutach domu nanieść jak Pan to widzi. Najbardziej mnie interesuje salon i jak on tam musi być dzielony. Płytki będą panelowe długie i jakiś efekt wizualny to musi mieć a zarazem zgodne to musi być z fizyką aby nie było problemów później.

2) Nie wiem w którym kierunku takie płytki lepiej ułożyć. Czy można zaczynać od dylatacji aby w tym miejscu była fuga lub inny elastyczny wypełniacz?

3) Co z podłogą pływającą? W miejscach dylatacji może ona przecinać ją normalnie? Układanie do i od dylatacji jest tylko ważne przy podłodze klejonej do podłoża oraz przy kaflach?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy ogrzewane dylatacje porady inwestorom

mkoztemat nr 308-1575
visibility czytano 692 razy

Układ warstw instalacji i termoizolacji w podłodze


Trafiło do mnie takie zdjęcie, proszę o pomoc w rozgryzieniu warstw i w ocenie korzyści i ewentualnych wad takiego rozwiązania. Mam problem z identyfikacją co jest izolacją a co wylewką, wydaje mi się mylące zestawienie ze ścianą obok.
W przedstawionym rozwiązaniu rozdzielono instalacje między poszczególne warstwy podłogowe. Moja próba przełożenia rozwiązania na warstwy:
-posadzka - niewidoczna
-jastrych - niewidoczny, pokazano instalację ogrzewania podłogowego
-folia aluminiowa
-izolacja termiczna np 5cm - jasno szara
-izolacja termiczna np 10cm z poprowadzoną w niej instalacją wody - jasno szara warstwa, czy miejsce na rury miałoby być wytopione w styropianie, wycięte?
- płyta żelbetowa z instalacją elektryczną w peszlach, czy nie łatwiej byłoby przewody układać po wylaniu betonu i następnie zrobić dodatkową wylewkę?
- hydroizolacja
- beton podkładowy

Dopuszczam też taką interpretację że jasno szary materiał to wylewka wykonywana warstwowo - tylko wówczas mamy 3 warstwy wylewki i to dość grubej, ciemnoszary materiał to XPS na betonie podkładowym i te peszle są wprowadzone w XPS.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje alarmowe instalacje c.o. instalacje c.w.u. instalacje elektryczne instalacje wody zimnej izolacje cieplne podłogi podłogi ogrzewane porady inwestorom

Michał D.temat nr 308-1645
visibility czytano 379 razy

Uszczelniacze do podłóg łazienek i pokoi


Chciałbym zapytać odnośnie produktu do uszczelniania które użyć bo jest ich mnóstwo.
1. Łazienka - fuga przy samej podłodze oraz na styku podłogi i ściany oraz uszczelnianie miejsc w brodziku i wannie.
2. Pokoje - na styku ściany i podłogi.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe ceramika domy ekologiczne podłogi ogrzewane podłogi posadzki mieszkaniowe posadzki ogrzewane posadzki z płytkami ceramicznymi porady inwestorom porady wykonawcom

mrpitertemat nr 308-1668
visibility czytano 358 razy

Garaż przylegający do domu


Jestem na etapie tworzenia koncepcji rozkładu pomieszczeń w domu parterowym. Mam pytanie odnośnie garażu. Założenie jest takie, że będzie on niejako dostawiony od frontu do domu, ale nie będzie z niego wejścia do domu, oraz nie będzie on w ogóle ogrzewany. Będzie on też miał nieocieplany dach płaski podczas gdy na reszcie domu będzie dach dwuspadowy (dom w kształcie kwadratu). Obecnie parkuję w nieogrzewanym garażu blaszaku i nie potrzebuję garażu ogrzewanego, z tego co się nawet orientuję to samochody nie lubią przejścia przez temperaturę 0 gdyż jest to szkodliwe dla karoserii.
Załączyłem 4 warianty dostawienia garażu i chciałbym się dowiedzieć, czy któryś z nich już na oko jest niepoprawny.

1. Myślę, że ten wariant jest poprawny, ale nie podoba mi się to, że jest on najwęższy oraz jest cały ocieplony taką samą grubością styropianu jak dom. Skoro garaż ma być nieogrzewany jest to dla mnie zbędny wydatek.
2. W tym wariancie mam wątpliwości czy w pionowych pachwinach Pokoju 1 oraz pomieszczenia Technicznego (zaznaczyłem czerwonym kółkiem) może wystąpić problem kondensacji pary wodnej. Wiem, że to wymagałoby obliczeń, ale czy na oko już można powiedzieć, że najprawdopodobniej tam byłby problem?
3. Ten wariant zakłada, że boczne ściany garażu w ogóle nie łączą się z murem domu a za tył garażu robi styropian domu. Ten wariant mi się podoba ponieważ w garażu jest najszerzej a dodatkowo nie płacę za styropian na garaż oraz za robociznę jego położenia. Mam jedynie obawy, czy robiąc elewację domu nie będzie problemu na łączeniu bocznych ścian garażu ze styropianem na domu (zaznaczyłem czerwonym kółkiem)? Czy tam nie dojdzie do pionowych pęknięć elewacji ze względu na różnicę podłoża? na który poszłaby warstwa szpachlowa zbrojona siatką (bloczek silikatowy w przypadku garażu i styropian na domu)?
4. Delikatnie zmodyfikowana wersja wariantu 3. Garaż zwężony o 10cm po to aby na zewnątrz położyć styropian 5 cm aby była jednorodna powierzchnia pod wykonanie elewacji (tylko jeśli w wariancie 3 faktycznie występowałby problem).

Będę wdzięczny za opinię

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże domy murowane domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom

GiePotemat nr 308-1706
visibility czytano 349 razy

Osiadanie podłogi parteru - efekt fuszerki


Witam  Pana.
Wszystko zaczęło się po tej zimie. W domku mieszkamy od 6 lat i do tej pory prawie nic się nie działo ale tej wiosny zaczęło się dziać czyli podłoga na parterze na gruncie obniżyła się o 2-3 cm. Pękają ściany działowe i mam wrażenie, że to katastrofa budowlana!

Domek jest parterowy, bez poddasza użytkowego o powierzchni ok 130 m. Strop drewniany. Ściany zewnętrzne z betonu komórkowego 30 cm, ściana nośna, wewnątrz budynku, dzielące dom na dwie części o gr. 24 cm, ścianki działowe z bet. komórkowego gr 12 cm. Wewnątrz na ścianach płyty karton-gips, na zewnątrz ocieplenie.
 
Fundament był wylewany w postaci ław, a potem murowany z bloczków, wybrany humus położona kanalizacja i zasypany podsypem, zagęszczonym zagęszczarką płytową, ale nie warstwowo tylko na koniec zasypania. Na tym wylana płyta ok 10 cm z "gruszki" betonu B15. W takiej postaci fundament "odstał" kilka miesięcy.
 
Po kilku miesiącach wykonawca przystąpił do wznoszenia ścian zewnętrznych, wewnętrznych, działowych, wykonania wieńca, kominów, aż po więźbę dachową.
Następnie wykonane zostały instalacje wewnętrzne: elektryczna, gazowa, co. Część pomieszczeń tj. kuchnia, łazienki, hol, ogrzewane są także podłogówką (poza grzejnikami). Po wykonaniu instalacji, została ułożona izolacja przeciwwilgociowa - folia, następnie styropian 10 cm (klasy EPS-80), znowu folia, a następnie "szlichta" z miksokreta grubości 6-8 cm zbrojona siatką 10x10cm. Szlichta była dylatowana od ścian i w przejściach między pomieszczeniami.

Rozumiem, że trudno postawić diagnozę po samym opisie i trzeba zobaczyć jak to wygląda, ale mam jedno tylko pytanie: Jeśli jest to kwestia złego zagęszczenia podsypu pod chudziakiem, czy jedynym rozwiązaniem jest rozebranie podłóg, prawidłowe zagęszczenie i ułożenie podłóg od nowa? Czy są jakieś inne rozwiązania?
Będę wdzięczny za odpowiedź.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: antywłamaniowe systemy błędy wykonawcze podłogi porady inwestorom

stanl12temat nr 308-1750
visibility czytano 221 razy

Dylatacje obwodowe i w progach drzwi przy układaniu paneli podłogowych


Jestem przed układaniem paneli podłogowych u góry. Panel 8 mm dobrej firmy z V-fugą. Będą układane na całej górze oprócz łazienki. Wszędzie podłogówka niskotemperaturowa, grzanie z pompą ciepła.
Pytanie podstawowe czy można ułożyć panele na tej powierzchni tylko z dylatacjami obwodowymi, pomijając te w drzwiach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom podłogi podłogi ogrzewane

Maciej Kuleszatemat nr 308-1762
visibility czytano 623 razy

Dobór masy fugowej i kleju dla posadzki wyłożonej gresem


Chciałbym skorzystać ze wzoru (2.2.-1) i obliczyć jaką powinienem zastosować fugę przy płytkach gresowych 60x60 cm. Niestety "nie umiem" wstawić temperatury do równania... (t-t0). Zakładam że temperatura początkowa to ta z otoczenia czyli ok.19-20 st. Współczynnik "k" dla gresu to 0,007.
Jak jednak podstawić różnicę temperatur tzn. od podgrzanej posadzki ca. 27-28 st a temp. ok. 19-20 st bez ogrzewania?
Jak zestawić również parametr rozszerzalności samego anhydrytu gdzie k=0,025. Przy tym współczynniku posadzka bardziej zmieni wymiar niż płytka ...
Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli budowa domu jednorodzinnego budownictwo komunalne budownictwo mieszkaniowe budownictwo przemysłowe budownictwo sportowe ogrzewanie podłogowe podłogi ogrzewane projektowanie projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
9
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.