porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
37
 
36
 
35
 
34
 
33
   ...  
1
 
 
Pawel Michalskitemat nr 308-875
visibility czytano 412 razy

Oddziaływanie pola elektromagnetycznego na ludzi


Czy oddziaływanie pola elektromagnetycznego na ludzi powinno budzić obawy, czy dysponuje Pan jakimiś informacjami w tym temacie? Ponoć zalecane jest korzystanie z kuchni indukcyjnej w jakiejś odległości od niej, gdzie to pole jest mniejsze, dajmy na to - 30 cm. Co oczywiście z praktycznego punktu widzenia brzmi absurdalnie.

Druga sprawa jaka mnie interesuje, to ogrzewanie podłogowe prądem, bo jego działanie jest bardziej długotrwałe, ale pewnie i mniej intensywne. Takie ogrzewanie można wykonać na wiele sposób i pewnie to wpływa na stopie tłumienia tego pola: maty grzejne pod panelami / płytkami; kable w wylewce płytko lub głęboko. Ciężko jest znaleźć jakieś wiarygodne informacje na ten temat (także szukając po angielsku), więc proszę o wypowiedź jak najbardziej kompletną.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne domy jednorodzinne ogrzewanie podłogowe porady inwestorom

lukasz89k1temat nr 308-877
visibility czytano 355 razy

Wadliwa papa pod ściankami działowymi


Podczas mojej nieobecności żona pojechała zakupić papę gdyż firma powiedziała że zrobią mi ścianki działowe. Nie zgodziłem się wcześniej gdyż były niskie temperatury. Ale teraz przybyłem i patrzę papa jest słabej jakości. Jak dopilnowałem pod ścianami nośnymi to teraz papa jest słabej jakości pod działówkami a ścianki skończone. Grubość ok3 mm ale tak jakoś łatwo się rwie. Teraz wołam o pomoc co mogę teraz zrobić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze hydroizolacje podłogi porady inwestorom

pitagorastemat nr 308-879
visibility czytano 577 razy

Tynki przed warstwami podłogi na płycie, czy później?


Mam pytanie o kolejność prac przy wykańczaniu stanu surowego. Dom posadowiony na płycie fundamentowej z wykonaną hydroizolacją, ale dla świętego spokoju chcę dać również hydroizolację z masy KMB na płycie (pod murami jest już położona papa).
Zastanawiam się nad kolejnością wykończenia - czy najpierw zacząć od tynków wewnętrznych (cementowo-wapiennych) a później zabrać się za kolejne warstwy posadzki (XPS, izolacja, wylewka jastrych) czy najpierw wykonać całą podłogę a dopiero później tynkować?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady wykonawcom porady inwestorom porady inżynierom tynki cem-wapienne tynki gipsowe tynki wewnętrzne

Jantemat nr 308-880
visibility czytano 876 razy

Warstwa keramzytu zamiast styropianu pod podłogą


Panie Jerzy, mam pytanie w temacie alternatywnego wykonania podłogi na gruncie.
Natknąłem się na producenta keramzytu, który prezentuje rozwiązania ocieplenia podłogi na gruncie podsypką keramzytową. Wersji wykonania jest kilka ale mnie interesują dwie:
1. Zagęszczony piasek; na to keramzyt impregnowany wysypany luzem (frakcja 10-20 mm) i ubity (łącznie około 30 cm); na to szpryc cementowy (utworzy stabilną warstwę wierzchnią); na to folia i wylewka. W tym rozwiązaniu nie ma chudziaka.
2. Jak wyżej, tylko keramzyt nie jest sypany luzem tylko w workach foliowych 55-litrowych w dwóch warstwach; pomiędzy nie keramzyt luzem do wypełnienia szczelin. Dzięki układaniu w workach nie trzeba zagęszczać keramzytu oraz robić szprycu cementowego czyli odchodzi spora część prac.

Przeliczyłem sobie jak to wychodzi kosztowo i jest nieco taniej - w moim przypadku gdzie powierzchnia podłogi to około 100 m2 oszczędność jest około 4.000 zł. Generalnie nie jest to oszczędność, na którą można się rzucić kosztem jakości późniejszej eksploatacji. Jednak wykonanie podłogi w ten sposób jest w moim przypadku wygodniejsze (już nie będę opisywał dlaczego). Tutaj dwa filmy producenta (na kanale są też inne filmy ale ja zamieszczam te szerzej obrazujące to rozwiązanie)
https://www.youtube.com/watch?v=bV1gcxAX21A (keramzyt luzem)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-wersja-podstawowa-keramzyt-luzem/
https://www.youtube.com/watch?v=t5y_uccqKUc(układanie worków)
https://leca.pl/rozwiazania/podloga-na-gruncie-do-szybkiego-wykonania-keramzyt-w-workach/
Jestemciekaw Pana opinii w tym temacie - czy tutaj wszystko się zgadza? Czy taki jastrych betonowy na keramzycie będzie stabilny?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom ocieplenia jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe izolacje przeciwwilgotnościowe

plasiaktemat nr 308-886
visibility czytano 635 razy

Usuwanie błędów w podłogach po wykonawcach partaczach


Witam,
zwracam się do Pana o pomoc. Chodzi o hydroizolację podłogi i całościowego wykonania podłogi z instalacjami elektrycznymi i ogrzewania podłogowego.
Jakiś czas temu rozwiązałem umowę z moim wykonawcą z powodu błędów jakie odkryłem wraz z kierownikiem budowy. Niestety ekipa wykonawcza zostawiła mnie z poniższymi problemami:

1. Instalacja elektryczna jest częściowo ułożona na betonie podkładowym podłogi. Kable w peszlach są kotwione za pomocą uchwytów w betonie. W jaki sposób w takim przypadku położyć hydroizolację poziomą z użyciem masy polimerowo-bitumicznej KMB? Czy powinienem pousuwać kotwy i zalepić otwory w betonie (jakim materiałem?). Czy można zostawić przewody luźno bez uchwytów?

2. Pod murami zewnętrznymi i wewnętrznymi została położona hydroizowalacja pozioma w postaci pasków papy. Niestety pod niektórymi murami zamiast papy ułożoną czarną grubą folię lub membranę. Czy można połączyć jakoś te materiały z masą KMB aby zachować ciągłość hydroizolacji?

3. Kable elektryczne w peszlach były głównie kładzione na podłodze bardzo blisko murów, a wspomniane odcinki papy poprzebijane uchwytami i zakotwiczone do betonu podkładowego. Czy jest to do naprawy? Czy można jeszcze zalecić te dziury po wyjęciu uchwytów?

4. Mam już położone tynki cementowo-wapienne na murach i stropach. Ekipa tynkująca nie zabezpieczyła odcinków papy i folii pod murami (izolacja pozioma) i są one mocno pokryte tynkiem. W jaki sposób usunąć tynk z tej papy i foli nie uszkadzając jej? Ten sam problem mam z membraną na dachu (wiatroizolacją), jest mocno zabrudzona.

5. W kotłowni i łazienkach poza instalacją elektryczną mam położone rury do instalacji wodno-kanalizacyjnej na betonie podkładowym. Niektóre były klejowe, poziomowane do podłogi z użyciem pianki montażowej. Czy można jakoś włożyć hydroizolację pod te rurki, albo wyłożyć ją na wierzch?

Mam świadomość, że pewne rzeczy mogą być już nieodwracalne, ale chciałbym uratować co się da.

6. Ostatni problem jaki mam dotyczy spiżarki. Mój budynek nie jest podpiwniczony, ale ma za to niewielką spiżarkę opuszczoną 0,5 m poniżej poziomu podłogi w reszcie budynku. W ścianach fundamentowych pojawiły się dwie mokre plamy u dołu przy podłodze w narożach. Wiem że ściany fundamentowe, które są widoczne w tej spiżarce były izolowane przeciwwilgociowo Dysperbitem, który jest co najwyżej środkiem gruntującym. Czy można to jakoś naprawić, tzn. zapobiec tym przeciekom i zawilgoceniu w przyszłości? Opaska drenażowa została położona, a grunty to łupki wapienne, wiec kapilarne podciąganie wody pewnie niewielkie.

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
Marcin Smętek



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje fundamenty podłogi porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-895
visibility czytano 476 razy

Ugięcie styropianu grubości 20 cm, a 2 x 10 cm


Czy ugięcie płyt z polistyrenu (termoizolacja podłogi na gruncie) o grubości 20 cm będzie takie samo jak ugięcie płyt o grubości 2 x 10 cm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze podłogi posadzki betonowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

klockitemat nr 308-903
visibility czytano 166 razy

Podłączenie pralki do kanalizacji


Chce postawić pralkę i w odległości 5 metrów od pionu kanalizacyjnego (przekątna pomieszczenia) Jak prawidłowo poprowadzić rurę kanalizacyjną w celu wykonania przyłącza dla pralki?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego instalacje kanalizacyjne porady inwestorom porady wykonawcom

Barytemat nr 308-910
visibility czytano 111 razy

Styropian pod podłogę przy posadowieniu na płycie


Wybór styropianu na podłogę. Chciałbym wybrać odpowiedni styropian pod posadzkę. Na jakie parametry zwrócić uwagę. W moim przypadku dom posadowiony jest na płycie fundamentowej 20cm pod którą znajduje się 20cm
XPS (2x10cm na przekładkę).
Na płycie planowane jest 5cm (2cm+3cm) eps? ogrzewanie podłogowe, 6cm posadzka, 2cm na wykończenie. Producenci styropianów proponują EPS100 lub EPS150 pod posadzę a EPS200 na parking. Pytanie na jakie parametry zwrócić uwagę przy doborze styropianu.

Przykładowe dane EPS 60
Zastosowanie podłoga / dach
Lambda 0,031 W/mK
Ciężar styropianu 12,5 kg/m3
Naprężenia ściskające (cs10) 60 kPa
Wytrzymałość na zginanie 100 kPa
Max równomierne obciążenie 1800 kg/m2

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady inwestorom

magda710temat nr 308-917
visibility czytano 1051 razy

Hydroizolacja polimerowo-bitumiczna do wnętrza


Witam serdecznie proszę o poradę w kwestii izolacji poziomej na chudziaku (będzie połączona z wystającą, położoną poziomo papą spod porothermu). Zamierzam do tego celu użyć masy polimerowo-bitumicznej z wypełnieniem polistyrenowym bez rozpuszczalników (X). Opis produktu mówi,że nadaje się do wnętrz i na zewnątrz, ale w karcie technicznej jest głownie informacja o izolacji fundamentów z zewnątrz. Czy zna Pan ten produkt, czy faktycznie nadaje się do wnętrza. Na to jak rozumiem idzie folia, styropian, znowu folia do podłogówki, podłogówka i anhydryt. Czy dobrze rozumiem warstwy? Czy nie ma niebezpieczeństwa ulatniania się jakiś zapachów w przypadku takiej masy po uruchomieniu podłogówki? Z góry dziękuję.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje ogrzewanie podłogowe podłogi porady inwestorom

mlewandotemat nr 308-920
visibility czytano 303 razy

Piwnica zalana wodą jeszcze podczas budowy


Witam,
mam problem z zalaną piwnicą. Kilka faktów:
- budynek jest parterowy, częściowo podpiwniczony
- przed zimą udało się skończyć murowanie, ale nie mam jeszcze konstrukcji dachu (schody są zrobione zarówno do piwnicy jak i na poddasze, nie ma też okien, więc trochę wody może się do piwnicy dostawać z góry)
- całość była robiona na tyle zgodnie z książką na ile udało mi się tego dopilnować i o wszystko zadbać
- mam izolacje pod ławami, ławy i ściany fundamentowe zaizolowane masą KMB
- ławy zaizolowane zarówno z zewnątrz jak i od środka, ściany również (z wyjątkiem ścian piwnicy które oczywiście są zaizolowane od zewnątrz).
- to czego jeszcze nie zrobiłem to izolacja pozioma na chudziaku w pomieszczeniach piwnicy... no i zakładam że tamtędy właśnie dostaje się do piwnicy woda :( izolację tę chciałem robić po zamknięciu budynku.
- badania gruntu były robione na wiosnę dwa lata temu (było wtedy bardzo mokro)
- grunt to glina
- poziom wody stwierdzono na 5 metrach
Zakładam, że wykopując pod budynek glinę i obsypując pospółką stworzyłem wielką wannę w której poziom wody teraz podniósł się powyżej podłogi w piwnicy... Aktualnie mam około 10-15cm wody na podłodze, po wypompowaniu woda wraca po 1-2 dniach. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje mi się teraz poczekać aż poziom wody opadnie poniżej podłogi i pomalować podłogę szlamem mineralnym który powinien być odporny na parcie wody od spodu. Chciałbym się dowiedzieć czy mój pomysł jest poprawny i jeśli nie - to jak poradzić sobie z zaistniałym problemem?
Z góry dziękuję za pomoc
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje piwnice porady inwestorom


 
 
50
   ...  
37
 
36
 
35
 
34
 
33
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.