porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 486


 
 
50
   ...  
38
 
37
 
36
 
35
 
34
   ...  
1
 
 
andrzejustemat nr 308-810
visibility czytano 147 razy

Fundamenty domu na opak - mimo książki


Zgodnie z rozmową z P. Jerzym, wklejam post z facebook:
Informuje, że jestem laikiem budowy, który pokłada wiarę w rzetelność ekipy budowlanej, kierownika budowy i kupił książkę aby skorzystać z jej wsparcia na budowie i tego forum w celu weryfikacji efektów prac i pozyskania wskazówek. Nie zajmuje i nie będę się zajmował w przyszłości budową domów. Profesjonalnie zajmuje się czymś innym. Wertowanie niniejszego forum przychodzi mi z trudnością i zajmuje dużo czasu, który potrzebuje na inne zajęcia. Dlatego niniejszym postem chciałbym uzyskać wsparcie w temacie opisanym w książce na stronie 83 (fundamenty wewn.) i na stronie z fundamentami zewn.
Aktualnie jestem po etapie ław fundamentowych zalanych chudziakiem. Konstrukcja przygotowana przez wykonawce z niezależnym kierownikiem wygląda tak jak na załączonym obrazku i zdjęciu - dotyczy to fundamentów zewn i wewn. Niestety w kilku elementach odbiega ona od założeń książki, aczkolwiek nic już na to nie poradzę (chyba że poradzę - pytanie jak?). Budowlańcy wraz z kierownikiem mieli dostęp do książki, dostali wytyczne ale wyszło jak wyszło. Chciałbym od teraz kontrolować każdy etap budowy. Zatem pierwsze pytanie mam następujące:
- Jak działać dalej z budową, aby zminimalizować mostki termiczne na fundamentach (opisane w książce m.in. str 83). Planujemy położyć co najmniej jedną warstwę bloczka z betonu komórkowego "500" a na to poleci Porotherm Dryfix. Patrząc na wytyczne w książce, to likwidacja mostków na fundamencie wewnętrznym jest możliwa tak jak w książce. Jeśli chodzi o zewnętrzne to tutaj widzę problem i nie chce pozostawić decyzje jak to rozwiązać wykonawcy. Dom budowany jest w Polsce. Z góry dziękuję za wszelkie uwagi, komentarze i sugestie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się

A. Waligórskitemat nr 308-822
visibility czytano 316 razy

Docieplenie podłogi nieużytkowego poddasza w starym domu


Witam Pana.
Zamierzam docieplić ostatnią kondygnację w domu piętrowym z lat 80-tych, nad którą znajduje się nieużytkowe poddasze - sporadycznie wykorzystywane jako suszarnia, głównie w zimie i jako droga do wejścia na dach dla kominiarzy. Dach jest ukośny, obłożony jedynie malowanym eternitem bez żadnej podbitki.
Aktualnie na stropie
pomiędzy legarami ułożone jest w dwóch warstwach łącznie ok. 15 cm wełny Rockwool przykrytej paraizolacją, na których przybito deski tworzące podłogę.
Czy na tak wykonaną podłogę z desek można ułożyć warstwę styropianu (np. grubości 5cm)? Aby uchronić styropian przed pękaniem pod wpływem chodzenia, planuję ułożyć kilka płyt OSB lub np. meblowych z odzysku.
Z góry Panu serdecznie dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze docieplenie stropy porady inwestorom

Bogdan temat nr 308-823
visibility czytano 95 razy

Rozbudowa domu istniejącego


Witam,
Po Pana analizie mojego projektu budowlanego (przebudowa z dobudową) jedna z uwag dotyczyła "braku opisu powiązania zbrojenia nowych ław z istniejącymi".
Napisałem do projektanta z prośbą o wskazanie takowego rozwiązania. Otrzymałem rozwiązanie zawarte w załączonym zdjęciu i informację , że oba fundamenty (stary i nowy) nie mogą być w żaden sposób trwale łączone ze sobą!
Moje pytanie: Czy to poprawne rozwiązanie?
Jeżeli nie - to jak powinno być to zrobione?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe domy jednorodzinne posadowienia porady inwestorom

Eliza K.temat nr 308-832
visibility czytano 238 razy

Zimne prądy powietrza w mieszkaniu


Szanowny Panie Jerzy.
Mam problem z moją kawalerką w nowym bloku (kupiłam niestety bubel). Kawalerka z aneksem mieści się w środku bloku na wysokim parterze, z wystawą na zachód; z loggią; pod mieszkaniem są garaże, blok ocieplany styropianem.

Mieszkanie zimą jest zimne, w szczególności podłoga przy balkonie, zimna ściana, ciągnie też od okno-drzwi na balkon. Myślałam o termowizji by "zobaczyć" całą ścianę od góry do dołu. W rogu okna zawilgocenia ściany i boję się, że dopadnie ją grzyb. Okna często są zaroszone, szczególnie gdy przebywają w mieszkaniu 3-4 osoby.  Staram się bardzo pilnować by nie dopuszczać do kumulacji wilgoci typu pranie, gotowanie. Mam kilka osuszaczy, wietrzę, otwieram nawietrzniki na full itp). Wilgotność powietrza wynosi 45-65%, więc z tego co czytałam mieści się w normie, ale płaczące okna to już nie jest dobrze (okna PCV).

W bloku jest wentylacja grawitacyjna, na 29m2 mam 2 nawietrzniki i kratki w łazience i kuchni. Dodatkowo wieje od tych ścian bo w mieszkaniu nie ma miłego odczucia ciepła. Zrobiłam eksperyment, pozatykałam wszystkie otwory wentylacyjne i przy podłodze wiało nadal że da się odczuć wyraźnie że coś hula.
Temperatura powietrza 21-23 stopni. Gdy bywam  u znajomych jest mi ciepło albo wręcz za ciepło a mają podobnie jak u mnie czyli 21-23 st.C.

Wiem że inni mieszkańcy mają o wiele poważniejsze kłopoty typu grzyb, coś tam odpada itp. a ja nie chcę do tego dopuścić. Co można zrobić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe ekspertyzy fizyka budowli porady inwestorom

Małgorzata W.temat nr 308-833
visibility czytano 2108 razy

Problemy z ksylamitem w starym mieszkaniu


Kupiłam mieszkanie w maju po tzw. remoncie. Nie miałam pojęcia co jest pod podłogą, bo były ułożone panele. Dopiero jak zamieszkałam czułam nieznośny zapach szczególnie jak wracałam do mieszkania po paru dniach nieobecności. Z czasem zaczęłam chorować, kłopoty ze wzrokiem, bezsenność, rozdrażnienie, kłopoty z żołądkiem, omdlenia, zmęczenie, szczypanie oczu itd. Po otwarciu podłogi wezwałam Sanepid i pobrano próbki do badania z podłogi. Okazało się że to ksylamit! Rozważam wniesienie sprawy do sądu do poprzedniej właścicielki mieszkania.

Mieszkanie jest na kredyt, wiec nie bardzo wiem co robić dalej. Podłogę mogę wyremontować jedyne w pokoju bo nie stać mnie finansowo na remont całego mieszkania. W przedpokoju, łazience i wnęce kuchennej są płytki i tam zapach mniejszy. Jedynie w szafie wnękowej odczuwam silny zapach.

Co mam zrobić i czy mogę w jakiś sposób zabezpieczyć płytki w szafie wnękowej w przedpokoju? A może sprzedać ze stratą to mieszkanie? Niestety nikt mi nie chce pomóc. Zarządca nieruchomości nawet nie przyszedł jak zgłaszałam telefonicznie. Czy wie Pan może kto powinien usunąć tę truciznę z podłogi? Sanepid mi powiedział że ja ponieważ kupiłam od poprzedniej właścicielki.

Przesyłam zdjęcia zerwanej podłogi i tego co skuli. Wszystko śmierdziało i nadal śmierdzi. Ta ekipa remontowa co robi u mnie remont podłogi  boi się skuć beton za rurami (zdjęcie w załączeniu) bo twierdzą że mogą się do sąsiada przebić i rury są słabe. Czy należy to jakoś zostawić?


Odpowiedź płatna
patrz także: błędy wykonawcze porady inwestorom remonty naprawy podłogi

BLtemat nr 308-841
visibility czytano 223 razy

Czy ocieplenie domu od środka ma sens?


Witam,

Chciałbym Pana zapytać o pewną koncepcję budowy domu. Chodzi o izolację domu murowanego styropianem grubości 30 cm od wewnątrz ścian i podłogi oraz 40 cm dachu. Taką koncepcję spotkałem na pewnym forum, gdzie zwolennicy kłócą się z sympatykami takiego ocieplenia. Ponoć ma to być dom prosty i tani w budowie oraz tani w eksploatacji. Jak to wygląda w świetle fizyki budowli?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom

Łukasz Pawlukowskitemat nr 308-853
visibility czytano 278 razy

Tynkowanie wnętrza zimą


Panie Jerzy, chciałbym w drugiej połowie grudnia zacząć tynkować dom tynkiem cem-wap. z worka. Budynek jest całkowicie zamknięty, fasada ocieplona styropianem grubości jak w analizach. Nie mam jeszcze ocieplenia stropu na poddaszu nieużytkowym i nie będzie to ocieplenie wykonane podczas tynkowania, wyłaz na poddasze szczelnie zamknę. Chciałbym Pana poprosić o krótkie opracowanie poprawnego sposobu postępowania podczas nakładania zaprawy tynkarskiej w moim przypadku, w tym okresie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom

Rafał Ptemat nr 308-861
visibility czytano 1162 razy

Podniesienie poziomu podłogi przy posadowieniu na płycie


Pytanie odnośnie płyty fundamentowej. Mam wykonane warstwy zgodnie z rysunkiem 1.9 do warstwy 9 jeśli chodzi o zalanie płyty betonem B30. Teraz będą szły bloczki betonowe w celu podniesienia wysokości właściwej posadzki (stanu zero) i teraz mam problem. Wg książki po izolacji powinien iść styropian XPS, ale w moim przypadku będzie podnoszone na bloczkach o około 60cm, ponieważ sąsiedzi wkoło już podnieśli grunty wiec docelowo i ja, aby się zrównać z poziomem ich działek i domu (wody gruntowe w okresie zimy bywają wysoko). Wykonawca chce dać piach a styropian po kolejnej warstwie betonu. A wg mnie to bez sensu. O izolacje nie pytam. Chodzi mi czy przykładowo podnosząc na bloczkach 60cm powinienem kazać dać styropian xps np 20cm gruby i na to piach/pospólkę? Czy na odwrót i to zalać na końcu betonem? Widzę spore zacofanie i próby narzucania własnych teorii przez wykonawcę i przez KB choć wcześniej się nie znali. Książkę pożyczyłem KB na miesiąc ale chyba ja pożyczył bym ja spal spokojniej a nie żeby z niej coś wynieść. Wykonawca i KB twierdzą aby bloczki zasypać piachem i na to znów beton z zapasem na bloczki i zbrojenie z siatki. Później pewnie gazobeton a od środka styropian na posadzki, instalacja podłogowa i wylewka właściwa. Tylko chyba to nie najlepsze rozwiązanie.
Proszę o fachową poradę.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

monika.btemat nr 308-866
visibility czytano 589 razy

Ocieplanie domu szkieletowego zimą i usuwanie błędów


W domu o konstrukcji szkieletowej, dla którego wykonał Pan analizy c-w dla przegród chcielibyśmy jeszcze tej zimy rozpocząć prace związane z wykonaniem hydroizolacji i termoizolacji podłogi wraz z naprawą betonu i wykonaniem jastrychu cementowego. Dom ma zamknięte ściany zewnętrzne i dach, ale brakuje docieplenia wełną w ścianach oraz w stropie. Wiem, że do wykonania ww. prac potrzebujemy temp. w domu min. +5 C. Żeby to uzyskać przy niskich temperaturach zewnętrznych chcemy dogrzać dom nagrzewnicami.

1 Czy zanim zaczniemy prace można docieplić najpierw strop aby ciepło nam tak szybko nie uciekło przez dach? Na ścianach zewnętrznych mamy 5cm nieszczęsnego styropianu. Czy na tym etapie powinniśmy już wykonać otwory w płycie OSB, które Pan zalecił czy należy z nimi poczekać do momentu układania wełny w ścianach?

2. Czy do wykonania napraw betonu pokazanych na załączonym zdjęciu właściwa będzie mineralna zaprawa naprawcza Sperrmortel?

3. Potrzebuję dobrać hydroizolację, którą będę mogła połączyć z pasami plastiku pod ścianami. Założyłam, że porady w temacie nr 102 można wykorzystać w naszym domu. Pod podwalinami ścian znajdują się 3 różne rodzaje pasów (na zdjęciu gładki pas plastiku i pas z kratką - nie wiem czy ta różnica ma wpływ na dobór hydroizolacji). Pod jedną ze ścian wewnętrznych znajduje się podkład z fragmentów dachówki bitumicznej (zdj.).

4. Podwaliny ścian wewnętrznych w miejscu gdzie są drzwi mają wysokość 14cm, przy warstwie styropianu 10cm i jastrychu betonowym 7cm. Zatem część belki podwaliny będzie w warstwie jastrychu. Czy tę belkę od wierzchu należy czymś oddzielić od jastrychu?

5. Poprzedni właściciel domu wykonał instalacje mocno ingerujące w konstrukcję belek stropowych czy słupków ścian wewnętrznych. Jeden z wykonawców, z którymi rozmawialiśmy powiedział nam, ze takie problematyczne miejsca naprawia się poprzez założenie blaszek łączących obie strony wykonanego wrębu. Czy takie naruszenia konstrukcji nie powinny zostać naprawione poprzez dodanie np. bo bokach desek dług. np. 50cm, które by wzmacniały osłabioną część konstrukcji? (zdjęcie wrębów w zał.). Czy belki stropowe z za dużymi wrębami nie powinny zostać wymienione (instalacje oraz bojler zostaną usunięte)?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane naprawy remonty porady inwestorom

Bartektemat nr 308-872
visibility czytano 265 razy

Błędy w obsadzeniu progu drzwi tarasowych


Byłem wczoraj na budowie. Obecnie mam stan zamknięty. Moją uwagę zwróciła plama pod oknem na wylewce na parterze. Z tego co mi wiadomo, na tę wylewkę mają być teraz ułożone styropiany, później folia, podłogówka i wylewka anhydrytowa. Pytanie - czy powinienem się martwić tą dziurą pod oknem? Wydaje mi się, że powinno to być szczelne. Pod oknem jest podstawka z klinarytu i jak widać na samym środku okna, na łączeniu się rozeszła i topniejący śnieg w postaci wody dostał się do środka. Co prawda z zewnątrz jeszcze nie ma ocieplenia i elewacji, ale to chyba nie powstrzyma wody przed dostawaniem się do środka?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne stolarka PCV porady inwestorom


 
 
50
   ...  
38
 
37
 
36
 
35
 
34
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.