porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2510


 
 
252
   ...  
195
 
194
 
193
 
192
 
191
   ...  
1
 
 
Gitestemat nr 308-779
visibility czytano 842 razy

Beton na fundamenty w zagrożeniu przymrozkami


Jestem po kilku rozmowach z betoniarnią i chciałbym zweryfikować parę informacji.

Klasa betonu w projekcie to 25/30 (współczynnik W/C = 0,55). Wylewane będą ściany o szerokości 30 cm i wysokości między 60 a 200 cm. Szalunek został wykonany ze sklejki szalunkowej czyli jest dość szczelny. Po wylaniu góra zostanie szczelnie zakryta folią PE 0,2 w dwóch warstwach. Następnie na wierzch pójdzie wełna mineralna z rolki jako docieplenie i całość (razem z bokami szalunku) zostanie przykryta plandeką.

Ze względu na wylewanie w temperaturze w okolicach +5C zostanie użyty beton o dwie klasy mocniejszy, tzn. 35/45 (W/C = 0,50). Zmiana klasy betonu została skonsultowana z konstruktorem fundamentu i nie widzi on przeciwwskazań pod względem konstrukcyjnym. Woda zarobowa będzie miała temperaturę w okolicach +20C. Do betonu zostanie dodany dodatek napowietrzający.

I teraz informacje do zweryfikowania, które usłyszałem w betoniarni:

1. Beton 35/45 w wersji napowietrzonej będzie miał W/C = 0,40. Czy to możliwe żeby aż o tyle trzeba było zmniejszyć ilość wody po dodaniu napowietrzacza że W/C zmaleje z 0,50 na 0,40?

2. W/w beton w ciągu pierwszej doby od wylania tężeje / wiąże na tyle szybko, że uzyskuje odporność na temperatury w okolicach 0C, tzn. przymrozek nie wywoła katastrofy w postaci uszkodzenia wierzchniej warstwy betonu a proces hydratacji nie ulegnie zatrzymaniu bo wiążący beton tej klasy i o takim W/C nadal wytwarza wystarczająco ciepła przez pierwsze kilka dni. Czy to prawda?

3. Jeśli po kilku dniach od betonowania temperatura spadnie poniżej +3C i będzie się już tak utrzymywać to oczywiście hydratacja w końcu ustanie ale beton zdąży do tego momentu osiągnąć klasę wytrzymałości dla betonów niższych klas, np. 25/30. Czy to prawda?

4. Zatrzymany z powodu zimna proces hydratacji ruszy ponownie w wyższych temperaturach (czyli przewidywalnie na wiosnę) i beton w końcu osiągnie swoje docelowe parametry (dla swojej klasy czyli 35/45). Czy to prawda?

5. Betoniarnia nie widzi potrzeby ocieplania wełną boków szalunku. Według nich wystarczy w miarę szczelne przykrycie plandeką całego szalunku. Czy mają rację?

6. Betoniarnia nie widzi potrzeby użycia bardziej podgrzanej wody niż planowana "letnia" o temperaturze +20C. Czy mają rację?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: betony specjalne budowa domu jednorodzinnego fundamenty porady inwestorom porady wykonawcom

Nestatemat nr 308-780
visibility czytano 144 razy

Ochrona styropianu na styku z płytą na zimę


Witam Państwa,
Chciałbym zapytać jak najlepiej zabezpieczyć przed deszczem, mrozem lub śniegiem element konstrukcji przy pierwszej warstwie bloczków a XPS? (zdjęcie w załączniku).
Płyta fundamentowa, mam na myśli warstwę styku betonu - folli - xps. Zastanawiam się czy nie będzie się tam dostawać woda? Folia która wystaje jest pomiędzy betonem a XPS.
Dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

Kristemat nr 308-781
visibility czytano 476 razy

Dodatkowy stryszek na jętkach


Witam mam dach dwuspadowy z poprzecznymi jętkami. Chciałbym na jętki położyć płytę na przykład OSB która stworzy podłogę strychu. Pod tą płytą będzie wełna w przestrzeniach między językowych. Pod wełnę folia paroizolacyjna i zabudowa GK. Powstały stryszek będzie strefą nieogrzewaną. Czy powinienem użyć płyt podłogowych strychu dyfuzyjnie otwartych? Jak tak to które płyty są dyfuzyjnie otwarte? Czy może lepiej układając te płyty zrobić przerwy jedno centymetrowe by para która ewentualnie znajdzie się pod podłogą przedostała się do strychu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

sebico_sptemat nr 308-782
visibility czytano 1558 razy

Wiązary nad antresolą salonu


Mamy problem z projektem i dachem. Architekt od początku był poinformowany o tym, że chcemy otwarty sufit nad salonem, bez widocznych konstrukcji dachu, dodam że dom parterowy, prostokąt, dach dwuspadowy, bez okapu. Architekt zaprojektował salon 8,32 szeroki i 6m długi, a dach w konstrukcji wiązarów. Okazało się, pytając w dwóch firmach od dachów, że nie da się tego zrobić bez wzmocnień np. stalowych belek albo innych widocznych w salonie. Architekt zaproponował konstrukcje dachu z drewna klejonego BSH, ponoć o większej wytrzymałości, dodał że przekroje krokwi będą większe, ale da się to tak zrobić. Moje pytanie, czy słyszał Pan o takim rozwiązaniu? Czy miał Pan z czymś takim do czynienia?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy wiązary dachowe porady inwestorom

Albert Kowalik temat nr 308-783
visibility czytano 126 razy

Strefa progu drzwi balkonowych balkonu na łącznikach


Wybrano łączniki z wypełnieniem wełną zabezpieczoną plastikiem (będzie zdjęty podczas montażu drzwi balkonowych), w miejscach przerw między łącznikami (max 30cm wg projektu producenta) użyto docinek z wełny dachowej. Czy istotnie zmienia się układ izolacji ze strony 231 rys. BA-048?
Przed montażem okien strefa łączników będzie oczyszczona, osuszona, uzupełnię ubytki wełną oraz zlikwiduję nierówności betonu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony porady inwestorom

Maciejtemat nr 308-784
visibility czytano 460 razy

Czy bloczki silikatowe, to dobry materiał na ściany?


Witam, mam problem z wyborem materiału do murowania a nie znalazłem żadnej odpowiedzi w pytaniach z BDB. Sytuacja wygląda następująco: budowa stan zero bez chudziaka. Planowane murowanie wiosną/latem przyszłego roku. W projekcie są bloczki silikatowe i po zgłębieniu tematu materiał ten wydaje się dla mnie najbardziej atrakcyjny. Głównie ze względu na akumulacje ciepła/zimna, bardzo dobrą akustykę itd.
Niestety materiał ten to podobno tylko 3% udziału w rynku domów jednorodzinnych, a jak coś nie znane to oczywiście wszyscy mi to odradzają (znajomi po fachu z branży budowlanej). Spotkałem się również z wieloma sprzecznymi teoriami, np. skład silikatu: piasek, wapno woda czyli teoretycznie same naturalne składniki. A opinie słyszę typu: "jakiś wynalazek chemiczny, tragiczny dla zdrowia".

Kolejny problem, dużo poważniejszy to znalezienie ekipy. Mało kto wie o jakim materiale mowa podczas wstępnych rozmów, a nie za bardzo chcę aby ktoś uczył się nowego materiału na mojej budowie za moje pieniądze. A dodatkowo rozmowy kończą się całkiem gdy dany majster usłyszy masę pojedynczego bloczka.
Proszę o radę, czy warto się nadal upierać przy swoim, czy poddać się ogólnemu trendowi i wymurować dom z ceramiki bądź betonu komórkowego? Czy wymienione zalety silikatów i korzyści z nich płynące są realne czy jak zwykle wszystko to jedna marketingowa bzdura?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego mury porady inwestorom

dktemat nr 308-785
visibility czytano 293 razy

Balkon podparty, a posadowienie na płycie


Witam Panie Jerzy,
jestem na etapie projektowym mojego domu (adaptacja projektu typowego). Dom posiada taras z dachem płaskim połączonym konstrukcyjnie z bryłą budynku. Zadaszenie tarasu jest podparte słupami żelbetowymi posadowionymi na stopach fundamentowych. W ramach adaptacji projektu zmienia się sposób posadowienia budynku na płytę fundamentową (termoizolacja nad płytą fundamentową – zgodnie z rys. 1.9.-13 z Książki). W przypadku posadowienia całości (domu i słupów tarasu) na jednej płycie fundamentowej powstaje oczywiście duży mostek termiczny. Które rozwiązanie Pana zdaniem będzie najlepsze aby ten mostek wyeliminować:
a) Wykonanie w obszarze tarasu oddzielnej nieocieplonej płyty fundamentowej, która od płyty pod budynkiem zostanie odizolowana styropianem XPS. Najlepiej jednak aby płyty fundamentowe były połączone konstrukcyjnie, dlatego konieczne może się okazać zastosowanie systemowych łączników termoizolacyjnych takich jak stosuje się przy płytach balkonowych.
b) Wykonanie izolacji termicznej również na płycie fundamentowej w obszarze tarasu – zgodnie z załączonym szkicem.

Czy może szukać jeszcze innego rozwiązania? Dziękuję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego balkony porady inwestorom porady architektom

Albert Kowalik temat nr 308-786
visibility czytano 466 razy

Styrobeton na stropodachu


Dach płaski: Zastosowanie styrobetonu jako warstwy dociskowej i spadkowej. Jego korelacja z papą podkładowa oraz wynikami analizy C-W stropodachu.
W budynku zaprojektowano dach płaski. Pierwotny układ warstw:
- strop żelbetowy
- folia PE
- wełna cięta w klinach (min. 25cm)
- 2x papa

Po analizie
- strop żelbetowy
- papa z wkładką alu
- wełna 25cm
- docisk B20 w spadku (min. 5cm)
- 2x papa

Docisk w spadku w niektórych miejscach będzie miał 20 cm. Konstruktor zalecał dozbrojenie stropu w strefach przypodporowych ale nie wykonałem tego. Chcę wykonać styrobeton zamiast docisku z B20. Keramzyt jest kilkukrotnie droższy od granulatu styropianowego stąd moja decyzja. Pytania:
1. Z informacji, które posiadam styrobeton (jastrych z granulatem styropianowym) ma wytrzymałość 0,7-1,5 MPa. Czy potrzeba (jeżeli tak to jak) wytrzymałość na ściskanie tego elementu?
2. Co z przyczepnością styrobetonu i papy podkładowej? Wykonawca nie widzi problemów, należy pamiętać o zagruntowaniu.
3. Czy styrobeton będzie miał wpływ na wynik analizy C-W?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego dachy porady inwestorom

diakon88temat nr 308-787
visibility czytano 302 razy

Zbyt ciekły beton na strop


Czy zbyt rzadki beton wylany na strop może być słabszy? Wczoraj operator betoniarki która przywiozła gotowy beton wlał za dużo wody bardzo dużo wręcz zupa była.. Na jakąś 1/4 stropu poszedł taki beton reszta była ok. ok 5 m jego było.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze stropy stropy monolityczne betonowe porady inwestorom

Remiktemat nr 308-788
visibility czytano 220 razy

Gotowa mieszanka na jastrych cementowy ogrzewany


Witam Panie Jerzy stoję przed wyborem jaki rodzaj jastrychu wybrać do ogrzewania podłogowego (dom parterowy 170 m2 w tym garaż) po całości chcemy położyć ogrzewanie podłogowe. Przestudiowałem wszystkie posty, które zamieszczone były i na facebooku jak i na portalu i skłaniam się do wyboru wylewki betonowej. Konkluzja płynąca z Pana różnych wypowiedzi wskazywała, że jastrych betonowy do ogrzewania podłogowego powinien być w stanie upłynnionym a nie typowy mixokret (półsuchy). Znalazłem taki oto produkt "Płynny jastrych cementowy zbrojony włóknami WEBER FLOOR RMX FLOW". Proszę o radę czy miał Pan może z nim styczność i czy jest to produkt warty uwagi do ogrzewania podłogowego, czy można pokusić się o stwierdzenie, że jest to produkt, który będzie tzw. złotym środkiem pomiędzy mixokretem a wylewką anhydrytową.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego jastrychy betonowe jastrychy ogrzewane porady inwestorom


 
 
252
   ...  
195
 
194
 
193
 
192
 
191
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.