porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 2508


 
 
252
   ...  
175
 
174
 
173
 
172
 
171
   ...  
1
 
 
bartitemat nr 308-999
visibility czytano 837 razy

Komin systemowy do kotła kondensacyjnego i przebicie dachu


Panie Jerzy wybór ogrzewania domu padł na kocioł kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania. Niestety nie posiadam wymurowanego komina i chciałbym zastosować komin stalowy koncentryczny/dwuścienny o grubości izolacji 50mm. Mój dom to parter, wysokość komina to byłaby raptem może 3 metry. Czy biorąc pod uwagę, że kocioł posiada wentylator i sam sobie dozuje ilość powietrza oraz wydmuchuje spaliny pod ciśnieniem to czy wysokość komina jest w tym przypadku kluczowa? Czytałem pański artykuł o tym, że zbyt niski komin powoduje słaby ciąg, a zbyt wysoki komin powoduje zbyt duże spalanie przez co również spala się więcej gazu. Czy w przypadku kotła kondensacyjnego ma to znaczenie biorąc pod uwagę jego wentylatorki itp.? Czy muszę dodatkowo jeszcze ocieplić komin wełną na poddaszu nieużytkowym (nieogrzewanym)? Czy te raptem 3 metry komina będą wystarczające? Dodam, że komin będzie umieszczony na dachu zgodnie z mapą ciśnień obok kominków wentylacyjnych z pańskiego projektu mojej wentylacji hybrydowej. Czy średnice kanałów dobrać według karty technicznej producenta kotła?
Druga sprawa jak poprawnie wyprowadzić taki komin na dach? Jak uszczelnić przepust dachowy, który jest stalowy? Z jakiej gatunku stali powinien być wykonany taki komin?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy kominy porady inwestorom

Pawel Michalskitemat nr 308-1000
visibility czytano 201 razy

Kiedy i jak uruchamiać wentylację mechaniczną podczas budowy?


Wentylacja mechaniczna nie może być wyłączana - taka jest zasada. Co z sytuacją kiedy jeszcze się nie mieszka, ale wykańcza dom, a instalacja WM jest już położona. Czy można ją włączać i wyłączać? Czytam opinie ludzi, którym ktoś "mądrzejszy od nich" zaleca np. wspomaganie suszenia tynków poprzez używanie istniejącej WM, ale z drugij strony zaleca całkowite wyłącznie jej podczas kładzenia gładzi (lub innych prac generujących masę syfu w powietrzu - bo jak inaczej zabezpieczyć wtedy wentylację?). Kiedy należy wykonać instalację WM względem innych robót wykończeniowych i czy można ją wtedy włączać i wyłączać, czy od razu należy ją uruchomić i już nie dotykać?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1002
visibility czytano 272 razy

Renowacja schodów z cegły klinkierowej


W jaki sposób i czym wyczyścić wykładziny z płytek klinkierowych? W jaki sposób uzupełnić spoiny? Czy wszystkie wykuwamy? Czym zaimpregnować płytki klinkierowe? czy jest sens impregnować płytki klinkierowe?

Odpowiedź płatna
patrz także: fizyka budowli schody zewnętrzne betonowe schody porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom renowacje

Kalugstemat nr 308-1003
visibility czytano 325 razy

Dobór warstw elewacyjnych na ociepleniu


Otrzymałem analizę w-c, która wskazuje m.in na μ warstw wyprawy. Zalecono:
warstwa szpachlowa zbrojona siatką szklaną, grub. 3 mm (μ = 50)
wyprawa mineralna grub. 2 mm (μ = 10)
+ farba silikonowa
(μ = 150).

Czy mogę zamiennie zastosować (nie chcemy efektu baranka) mniej uziarniony tynk silokonowo-silikatowy K10 (wybrałem wstępnie Caparol) + dodatkowo farba silikonowa dla efektu gładkości. Materiały te mają następujące opory dyfuzyjne względem warstwy wierzchniej:
* silikatowo-silikonowa wyprawa Capatect SI Sd = 0,28 +-0,003
* farba Muresko Premium Caparol Sd < 0,14 m, V1



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje porady inwestorom

diakon88temat nr 308-1004
visibility czytano 181 razy

Czy komin obmurowywać?


W projekcie mam pokazane że w pokoju i łazience, gdzie idzie komin od kominka i pieca mam go obudować ścianą. Pytanie czemu to ma służyć? I czy widoczne zaczęcie obudowania na zdjęciach jest prawidłowe, co ze szparą miedzy ścianą a kominem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy porady inwestorom

diakon88temat nr 308-1005
visibility czytano 278 razy

Tynkowanie działowej ściany murowanej ze słupkiem drewnianym


Ściany działowe z pustaka grubości 12 cm a słupek ma grubość 14 cm. Jak to prawidłowo otynkować teraz?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1006
visibility czytano 556 razy

Po kilku miesiącach zimy popękały tynki cem-wapienne


Witam moje pytanie dotyczy tynków cementowo-wapiennych wykonanych w sierpniu 2018 na murach z pustaków ceramicznych i stropie żelbetowym. Od około dwóch tygodni zauważyłem że większość ścian wewnętrznych i zewnętrznych ma popękany tynk na różnego rodzaju romby kwadraty. Opukując te ściany wydaje mi się że wydają różne dźwięki w różnych miejscach od pustego. Mam wrażenie że ten tynk odspoił się od ściany. Jaka może być tego przyczyna? Tynk to gotowa zaprawa z worka firmy na g.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki cem-wapienne porady inwestorom

GTtemat nr 308-1007
visibility czytano 340 razy

Hydroizolacja z atestem pod podłogę na gruncie


Witam,
Proszę o informację jakiego preparatu użyć do wykonania hydroizolacji podłogi na gruncie, który będzie posiadał atest higieniczny? W ateście higienicznym BORNIT Fundamentflex 2K możemy przeczytać, że jest przeznaczony do:

"wykonywania izolacji na zewnątrz budynków (w tym na balkony i tarasy) oraz wewnątrz w części podziemnej budynków pod piwnice i garaże, nieusytuowane na jednym poziomie z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi"

Z tego powodu projektant oznajmił, że nie może wprowadzić go do projektu na podłogę pod jastrychem grzewczym. Nie podpisze się pod takim rozwiązaniem, ze względu na powyższą informację. Nie chciałbym fundować mojej rodzinie i sobie jakiegoś zagrożenia zdrowotnego, ale też nie chciałbym pozostawić wolnej ręki wykonawcy, który widząc w projekcie gołe hasło: "hydroizolacja x2" zastosuje jakikolwiek preparat.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inżynierom porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom hydroizolacje podłogi

Pawel Michalskitemat nr 308-1008
visibility czytano 590 razy

Deklarowany a obliczeniowy współczynnik lambda styropianów


W książce jest napisane, na stronie 40, że nie ma znaczenia jaki rodzaj styropianu się zastosuje, bo różnią się one lambdami badanymi w warunkach laboratoryjnych, natomiast w warunkach rzeczywistych te lambdy są znacznie gorsze.
Dotarłem do strony, gdzie prezentowane są wyniki badań (w tym styropianu) i czasem to co podaje producent rozmija się z prawdą. Ale jeśli porównam sobie jeden z tańszych styropianów z allegro - https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/sprawozdanie_z_badan_nr_165_18_252_m-1.pdf?327-któryma λ deklarowaną 0,40 i jest biały, z jakimś tam styropianem grafitowym o λ 0,31 - też potwierdzonej badaniami: https://www.gunb.gov.pl/sites/default/files/pliki/samples/sprawozdanie_77_t_2018_0.pdf?388
to rodzi się w mojej głowie parę pytań... czy jeśli oba te styropiany będą mokre, w warunkach rzeczywistych, to ich lambda wzrośnie do takiej samej wartości i faktycznie nie będzie mieć znaczenia rodzaj styropianu? Czy może wzrost będzie liniowy i wciąż ten "lepszy" styropian będzie "lepszy"? Wiem, że temat był poruszany parę razy tutaj, jest też i ten opis w książce, ale póki co wciąż mam wątpliwości czy tak naprawdę jest wszystko-jedno "czy biały, w ciapki, czy kolorowy"
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-1009
visibility czytano 652 razy

Układ warstw dachu bez okapu krytego blachą na rąbek


Planuję wykonanie dachu jak w załącznikach. Blacha na rąbek (imitacja) na klik. Więźba z centrum. Izolacja od środka wełna lub pianka PUR. Sztywne poszycie dachu. Zastanawiam się nad kilkoma rzeczami.
1) Jak powinna wyglądać wzorowa konstrukcja dachu dla takiego pokrycia? Wstępnie ma to być: krokiew - membrana - łata - płyta OSB/MFP/deskowanie - membrana - łata - kontrłata - blacha na klik. Czy tak jest ok?
2) Jakie sztywne poszycie dachu najlepiej zastosować - MFP, OSB czy deskowanie? Jakie grubości, frezowane (dotyczy OSB, MFP)? Czy może jakaś inna odmiana płyty wodoodpornej?
3) Jak z wentylacją takiego dachu?
4) Czy dodatkowa membrana na krokwiach da nam możliwość odparowania pary wodnej nawet jakby była pianka PUR przy której wiadomo ciężej jest zrobić pustkę 3-4 cm jak przy wełnie. Pryskanie piany wprost na sztywne pokrycie mimo, że producenci to zalecają trochę mnie nie przekonuje.
5) Chcę możliwie suchą i prostą więźbę po centrum CNC. Proponowane są dla mnie dwie opcje. Suszona po CNC bez strugania 4-stronnego oraz wysuszona mocniej i 4-stronna strugana. Zastanawiam się czy warto dopłacać w moim przypadku gdzie nigdzie nie będzie więźby widocznej bo jest dach bez okapu.
6) Czy wersja blachy wytłaczana, mikrofala czy nanofala zwał jak zwał rzeczywiście spowoduje że efekt falowania będzie mniej widoczny. Zaznaczę, że dach będzie na razie trochę w szczerym polu podatny na podmuchy wiatru. Sąsiedzi będą powoli sukcesywnie się budować ale trochę minie zanim się to stanie.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom


 
 
252
   ...  
175
 
174
 
173
 
172
 
171
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.