porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 457


 
 
47
   ...  
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
Uzotemat nr 308-2249
visibility czytano 347 razy

Obsadzenie okna, a taśmy okienne


Czy do okien już zainstalowanych w standardowy sposób - okna zlicowane z murem (beton komórkowy), wypełnienie pianką montażową można zrobić coś przed dociepleniem oraz wykonaniem tynków aby to zamontowanie ulepszyć (zredukować mostek termiczny)?

Zastanawiałem się nad docięciem wystającej pianki oraz użyciem uszczelniacza butylowego z dwóch stron okna. Następnie dodatkowo po stronie zewnętrznej zastosowanie taśmy paroprzepuszczalnej przyklejając ją do ramy okiennej oraz muru. Zastanawiałem się czy może to zaowocować pozytywnym efektem.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne okna drzwi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Miketemat nr 308-2259
visibility czytano 704 razy

Papa bitumiczna jako hydroizolacja pod podłogą - tak, czy nie?


Panie Jerzy,
Jako hydroizolację betonu podkładowego zaleca pan masę KMB na całość i wklejanie/zatapianie taśmy kauczukowej w narożnikach ściana-podłoga.

Czy jako alternatywę dla tej technologii można rozważyć rozwinięcie papy termozgrzewalnej na cały beton podkładowy z wywinięcięm na ścianę (fundament od środka jest ocieplony XPS 5cm) i ewentualne uszczelnienie naroży masą KMB?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne hydroizolacje podłogi porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom porady architektom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2272
visibility czytano 419 razy

Konstrukcja żelbetowa wypełniona bloczkami betonu komórkowego


Panie Jerzy proszę o opinię w opisanej poniżej kwestii.

Ściany zewnętrzne budynku o nośnej konstrukcji żelbetowej składający się ze słupów, rygli żelbetowych, itd. zaprojektowane zostały jako wypełnione (pola pomiędzy elementami żelbetowymi) bloczkami z betonu komórkowego. Długość ścian zewnętrznych to 30m i wysokość 8m. Maksymalna wielkość pola ścian wykonanych z bloczków gazobetonowych ma wymiary około 4,5x3,5m. Znane są współczynniki rozszerzalności termicznej ww. materiałów, a podczas projektowania i wykonawstwa należy uwzględnić stosowne ruchy termiczne poszczególnych elementów konstrukcji. Tym samym, czy w Pana ocenie murowanie ścian z gazobetonu pozostawiając strzępia (mur skrępowany), przy wskazanych wymiarach skutkować może pojawieniem się zarysowań?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: konstrukcje konstrukcje żelbetowe porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2280
visibility czytano 254 razy

Odspajanie się wyprawy elewacyjnej


Panie Jerzy
proszę o wskazanie prawdopodobnej przyczyny odspajania się wyprawy tynkarskiej od sztukaterii elewacyjnej. Budynek zrealizowany 10 lat temu. Wady widoczne na zdjęciach dotyczą elewacji południowej i zachodniej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze elewacje ekspertyzy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Daniel Deptułatemat nr 308-2283
visibility czytano 381 razy

Jastrychy anhydrytowe, a wilgoć


Pytanie trochę pasujące do działu "Prawdy i mity". W wielu tematach była mowa o jastrychach anhydrytowych i o tym, że w pomieszczeniach wilgotnych wymagają izolacji przeciwwodnej, jednak nigdzie nie zostało wyjaśnione, co się dzieje z takim jastrychem pod wpływem wody, jakie dokładnie warunki muszą być spełnione, aby problem wystąpił oraz jakie to może mieć skutki.
Rozmawiałem z różnymi osobami z branży posadzkarskiej i słyszałem trochę sprzeczne ze sobą opinie, tj. niektórzy uważają, że problemem jest tylko długotrwałe działanie wody nawet w małych ilościach, a inni, że także nagłe zalanie wskutek powodzi lub awarii instalacji. Jedni uważają, że anhydryt da się dobrze osuszyć profesjonalnymi metodami (nawet po dwóch tygodniach moczenia) i dalej użytkować, inni, że po takim zalaniu jastrych jest do wymiany. Słyszałem też, że woda nie szkodzi anhydrytowi tylko klejom cementowym, którymi przyklejone są płytki do jastrychu anhydrytowego, gdyż w wyniku długotrwałego działania wody w anhydrycie dochodzi do reakcji w wyniku której kleje cementowe się od niego odspajają, jednak sam jastrych anhydrytowy ma się dobrze. Z drugiej strony słyszałem, że to jastrych anhydrytowy pęcznieje i że dzieje się tak nawet w wyniku pochłaniania przez niego wilgoci z powietrza.

Jak to jest w rzeczywistości. Trudno znaleźć mi rzetelne informacje. Ogólna zasada jest taka, że osoby wykonujące wylewki cementowe miksokretem mają złą opinię o anhydrycie, a Ci, którzy wylewają anhydryt go bardziej chwalą. Czy wie Pan jakie dokładnie reakcje zachodzą w takim jastrychu w wyniku działania wody? Zapewne jastrych anhydrytowy to nie jest czysty anhydryt, bo zawiera też wiele dodatków poprawiających jego właściwości...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki mieszkaniowe posadzki przemysłowe posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki anhydrytowe posadzki z okładziną kamienną

RK-PROJEKTtemat nr 308-2285
visibility czytano 571 razy

Oznaczenia stali zbrojeniowej w konstrukcjach żelbetowych


Proszę opisać różnicę pomiędzy gatunkami stali zbrojeniowej klasy A-IIIN. Występuje kilka gatunków B500A, B500B, RB500W, B500SP. Posiadają taką samą granicę plastyczności, różnią się m.in. użebrowaniem. Czy jest różnica, który gatunek zostanie zastosowany w fundamentach, stropie? Czy można je wzajemnie zamieniać w przypadku braku dostępności?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

MACIEKtemat nr 308-2310
visibility czytano 285 razy

Jakie kruszywo 8/16 mm pod podłogę: łamane czy otoczakowe?


Pod chudy beton pod posadzkę na gruncie zaleca pan wykonanie warstwy z kruszywa 8-16mm. Czy chodzi o kruszywo łamane czy bardziej o żwir płukany?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego podłogi porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie

Uzotemat nr 308-2325
visibility czytano 327 razy

Postument pod kominkiem - ocieplać czy nie?


Panie Jerzy
spotkałem się z opinią aby nie dawać styropianu podłogowego pod kominkiem a oddylatować i wylać to miejsce w całości w betonie, co osobiście mnie zaskoczyło. Co Pan sadzi?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budownictwo mieszkaniowe domy jednorodzinne kominki porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

MacGyvertemat nr 308-2326
visibility czytano 325 razy

Rola i montaż wymianu w więźbie dachowej krokwiowej


Witam,
mam pytanie o konstrukcję dachu przy kominie. Połacie dachu nad częścią mieszkalną i nad garażem są na różnych wysokościach.
Pierwsze pytanie odnośnie wymianu nr 4 na projekcie: ten wymian łączy tylko dwie krokwie i nie jest niczym podparty/podwieszony?
Drugie pytanie odnośnie wymianów 2 i 3: one powinny przechodzić przez ścianę i opierać się na płatwiach?

Nasz kierownik zasugerował zrobienie dwóch słupów zamiast wymianów (sic :/).
Nasz cieśla zrobił zamiast tych wymianów pewnego rodzaju przejścia z jednych krokwi na drugie ale to przejście licowało ze ścianą (później po dociepleniu znajdowałoby się w obrysie docieplenia). Rozwiązanie względnie dobre ale gdyby przejścia były poprowadzone nie przez ścianę na wylot ale nad tą ścianą (jeszcze przed wylaniem wieńca) więc w konsekwencji kolidowałoby z wieńcem.

2,3,4 - wymian
36,42,45,46 - płatew

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego więźba dachowa porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

Linebakertemat nr 308-2347
visibility czytano 249 razy

Płyty stropowe z demobilu na drogę przejazdową


Witam panie Jerzy.
Mam możliwość pozyskania płyt stropowych do ułożenia na drodze w bardzo niskiej cenie. Płyty te znacznie zredukowałyby problem zapadania się samochodów ciężarowych. Pod spodem jest już geowłóknina i warstwa gruzu na dnie. Problem dotyczy tego, że na tych płytach są pozostałości papy. I stąd moje pytanie: czy nie będzie emisji jakichś szkodliwych związków do gleby i wód, w końcu w przyszłości koło drogi będzie ogródek. A może wystarczy zeskrobać papę i resztą się nie przejmować? Co Pan sądzi? Czy dać sobie spokój i po prostu dopełnić drogę kruszywem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: drogi i ulice porady inżynierom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
47
   ...  
8
 
7
 
6
 
5
 
4
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.