porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1259


 
 
127
   ...  
43
 
42
 
41
 
40
 
39
   ...  
1
 
 
Ratajtemat nr 308-2184
visibility czytano 211 razy

Przeciekająca studnia betonowa z kręgów


Witam

Zwracam się z pytaniem czy da się skutecznie zastosować jakiś środek chemiczny uszczelniającystudnię od wewnątrz o średnicy 250 cm i głębokości 3 m. Studnia już istnieje, sąprzecieki w połączeniu dna z kręgiem ze względu na duże ciśnienie wody.

Chodzi o uszczelnienie dna odwewnątrz.

Studnia jest betonowa.Marka betonu dna studni C 25/30. Przeznaczenie: do zamontowania urządzeń orazrur przepływowych PE gdzie również występuje nieszczelność - kapie woda napewnej wysokości od dna.  Od środka nie był stosowany żaden środek.Wysokość słupa wody na zewnątrz w gruncie ok. 70 cm od dna. Woda nachodzi wolno ale stale w miejscupołączenia dna z kręgiem - ok. 2 cm w ciągu kilku dni. Kręgi oraz dno byłoizolowane abizolem od zewnątrz.

Pozdrawiam



Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze porady inwestorom porady wykonawcom studnie przecieki

Tomek Wtemat nr 308-2188
visibility czytano 344 razy

Wykonanie wyprawy elewacyjnej po 2 latach od szpachlowania


Dzień dobry,
mam krótkie pytanie dotyczące wyprawy elewacyjnej zewnętrznej.
Dom mam ocieplony 15 cm wełną na to klej+siatka i farba gruntująca - CAPAROL.
Całość wykonana 2 lata temu. Chciałbym położyć na to tynk silikonowy zgodnie z projektem. Czy mam wykonać jakieś czynności przed nałożeniem tynku po 2 letniej przerwie? Farba gruntująca nie kruszy się jeśli po niej przejechać dłonią. Jeśli ekipa decyduje się wyrównać powierzchnię to czy może bezpośrednio położyć jeszcze raz siatka+klej i na to tynk?
Jaka jest prawidłowa kolejka prac po 2 letniej przerwie?

Z góry serdecznie dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ocieplenia elewacje porady wykonawcom porady inwestorom

Mavericktemat nr 308-2191
visibility czytano 405 razy

Murowanie luksferów


Panie Jerzy,
czy mógłby Pan opisać jak prawidłowo zamontować luksfery w otworze okiennym? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Znalazłem taki opis na internecie ale to raczej ogólniki:

"Okna z luksefrów muruje się na zaprawę cementową (najlepiej z białego cementu), do której nie dodaje się wapna. Nie robi się przy tym tak zwanego przewiązania. Spoiny między pustakami powinny się krzyżować. Do budowy przydają się krzyżyki dystansowe, zapewniające równy rozmiar pionowych i poziomych spoin. Ponieważ luksfery nie mają aż takiej wytrzymałości na ściskanie jak reszta muru, trzeba nad nimi wykonać nadproże – ze zbrojonego betonu lub elementów prefabrykowanych. Wokół szklanej ściany musi się znaleźć dylatacja, czyli pas kompensujący wzajemne naprężenia powstające między murem a pustakami. Dylatacje robi się ze specjalnych profili lub mas trwale elastycznych. Projektant może też zalecić umieszczenie pionowych i poziomych prętów zbrojeniowych, pomiędzy pustakami szklanymi. Ich rozmieszczenie i liczba zależą od wielkości ścianki.
Po wymurowaniu luksferowej wstawki, spoiny między pustakami wypełnia się odpowiednią zaprawą spoinującą, o wysokiej elastyczności i odporności na mróz oraz wodę."

W moim przypadku muszę mieć luksfery w garażu (90x60) z powodu odległości od sąsiada.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom porady wykonawcom luksfery

sWhitetemat nr 308-2195
visibility czytano 424 razy

Drugie dodatkowe źródło ciepła w kotłowni dla domu


Ze względu na ostatnie wzrosty cen gazu rozważam alternatywę na CO w moim domu.
Chciałbym dodać drugi kocioł zasypowy spalający lub zgazowujący drewno oraz dołożyć bufor. Mój cel to palenie w piecu drewnem nie częściej jak 3 razy w tygodniu, aby nagrzać wodę w buforze. Drewno w pierwszej kolejności mogę pozyskać z własnych działek, starczy na kilka sezonów. Piec gazowy pracował by wtedy jak nie będę miał możliwości rozpalić w piecu na drewno. W domu będą dwa obiegi: grzejniki (grzejniki na ręczniki w łazienkach, piętro, warsztat + garaż, piwnica) oraz podłogówka (parter, łazienki).

Jak obliczyć moc kotła na drewno oraz rozmiar buforu tak, aby jedno rozpalenie nagrzało bufory do wymaganej temperatury, ale nie przegrzało wody oraz wystarczyło na kilka dni? Jak powinna wyglądać taka instalacja CO? Jak powinienem spiąć ze sobą piece, bufor oraz zbiornik na CWU? Jakie temperatury wody ustawić na piecach? Np. kocioł gazowy załączał by się przy temperaturze 45 stopni C i podgrzewał wodę do 55 stopni C, a kocioł na drewno od 55 do 80-90. Czy automatyka powinna odcinać piec na drewno kiedy nie pracuje oraz odłączać piec na gaz kiedy pracuje piec na drewno, jak to powinno wyglądać?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne audyty energetyczne automatyka i sterowanie charakterystyki energetyczne domy energooszczędne energochłonność fizyka budowli instalacje c.o. instalacje c.w.u. komfort cieplny kotłownie wbudowane porady inwestorom porady wykonawcom

Marcin323temat nr 308-2200
visibility czytano 426 razy

Wylewanie stropodachu w drugiej połowie listopada


Witam serdecznie.
Temat wylewanie stropodachu betonowego b25 gr 16 cm. Prognozy na ten tydzień bardzo dobre jednak firma ma mały poślizg i wylewanie przypadnie na przyszły tydzień. Prognozy pogody dla mojej miejscowości na dzień wylania oscylują w granicach 9 w dzień/0 w nocy. A 3 następne dni po zalaniu ok 7 dzień/0 do nawet -2 w nocy. Jak wykonać takie zalewanie poprawnie? Co wykonać po zalewaniu? Jak długo w takich temperaturach trzymać strop podstemplowany w szalunkach systemowych lub ew. po jakim czasie można strop podstemplować w innych miejscach aby rozebrać wynajęte szalunki?
Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropy monolityczne betonowe stropodachy porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

TomiLeetemat nr 308-2202
visibility czytano 407 razy

Krawędziak na balkonie - zwłaszcza łukowatym


1. Jaką funkcję spełnia krawędziak sosnowy z rysunku na stronie 230 na balkonie? Przytrzymuje styropian?
2. Czy krawędziak może mieć wymiary jak łata dachowa? U siebie miałem łaty 5 x 4 cm. Jeśli nie to jakie powinien mieć wymiary?
3. Mój balkon od czoła jest wyoblony. Jak w takim przypadku ułożyć krawędziak? Ponacinać rowki na całym odcinku i przegiąć czy krótkimi odcinkami pokładać?
4. Jak wykonać obróbkę z blachy? Krótkimi odcinkami z blachy nałożonej na siebie?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: balkony budowa domu jednorodzinnego projekty budowlane projekty wykonawcze porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

MarekBtemat nr 308-2203
visibility czytano 552 razy

Wypełnienie szczeliny pomiedzy ramą drzwi a nadprożem


W jaki sposób poprawnie wykończyć/zabudować szczelinę powstałą po montażu nad drzwiami zewnętrznymi? Nadproże strunobetonowe, 24cm.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego drzwi porady inwestorom porady wykonawcom

Krzysztof Majtemat nr 308-2207
visibility czytano 414 razy

Od czego zależy ekonomicznie uzasadniony współczynnik przenikania ciepła U


Dzień dobry
Z Pana wykładu zrozumiałem, że współczynnik przenikania ciepła U ścian, dachu czy podłogi parteru nie może być przyjmowany wg wytycznych ale z obliczeń wartości ekonomicznie uzasadnionej. Od jakich parametrów zależą wyniki takich obliczeń?
Pozdrawiam,
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne charakterystyki energetyczne domy energooszczędne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Marta BB.temat nr 308-2208
visibility czytano 407 razy

Dziwne zachowanie się bitumicznego preparatu gruntującego


Witam

Za namową majstra cały fundament z bloczków betonowych na mojej budowie został zaszpachlowany (wyrównano nierówny mur) masą mineralną Betonplast po namoczeniu murów. Po odczekaniu doby majster naniósł Unibit rozcieńczony wodą. Po naniesieniu pojawiły się pęcherzyki. Ponieważ miejsca po pęcherzykach są trudno dostrzegalne, wykonawca zamierza po wyschnięciu zagruntować ściany jeszcze raz. Czy tak będzie dobrze?

W załączniku przesyłam zdjęcia z zakończonego etapu szpachlowania ścian i rozpoczętego gruntowania.

Pozdrawiam


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

dsladektemat nr 308-2210
visibility czytano 400 razy

Przygotowanie tynku cem-wapiennego przed malowaniem


Jak przygotować tynki cemntowo-wapienne pod malowanie? Chodzi mi o to czym pozbyć się tych luźnych cząstek (chyba to drobny piasek), przed gruntowaniem? Mydłem malarskim? Czy samo gruntowanie wystarczy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tynki cem-wapienne malowanie porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
127
   ...  
43
 
42
 
41
 
40
 
39
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.