porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 1262


 
 
128
   ...  
40
 
39
 
38
 
37
 
36
   ...  
1
 
 
Kamil Sawickitemat nr 308-2278
visibility czytano 634 razy

Podejrzanie napowietrzony beton ław


Mam wątpliwości czy zamówiona mieszanka betonowa o stopniu napowietrzenia 5% jest w ogóle napowietrzona. Mieszanka pochodzi z małej miejscowej betoniarni, której właściciel zarzeka się, że wszystko jest zgodne z zamówieniem.
Jednak:
1. Przedstawione przez niego dokumenty (WZ i KDWU) nie zawierają informacji o napowietrzaniu;
2. Ławy widocznie podciągają wodę, która stoi w ich sąsiedztwie - czy beton napowietrzony może tak łatwo podciągać wodę kapilarnie?

Zdjęcia zostały zrobione 13 dni po zabetonowaniu ławy.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ławy fundamentowe betony specjalne porady inwestorom porady wykonawcom

Ernest Kłosowskitemat nr 308-2280
visibility czytano 254 razy

Odspajanie się wyprawy elewacyjnej


Panie Jerzy
proszę o wskazanie prawdopodobnej przyczyny odspajania się wyprawy tynkarskiej od sztukaterii elewacyjnej. Budynek zrealizowany 10 lat temu. Wady widoczne na zdjęciach dotyczą elewacji południowej i zachodniej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze elewacje ekspertyzy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Daniel Deptułatemat nr 308-2283
visibility czytano 384 razy

Jastrychy anhydrytowe, a wilgoć


Pytanie trochę pasujące do działu "Prawdy i mity". W wielu tematach była mowa o jastrychach anhydrytowych i o tym, że w pomieszczeniach wilgotnych wymagają izolacji przeciwwodnej, jednak nigdzie nie zostało wyjaśnione, co się dzieje z takim jastrychem pod wpływem wody, jakie dokładnie warunki muszą być spełnione, aby problem wystąpił oraz jakie to może mieć skutki.
Rozmawiałem z różnymi osobami z branży posadzkarskiej i słyszałem trochę sprzeczne ze sobą opinie, tj. niektórzy uważają, że problemem jest tylko długotrwałe działanie wody nawet w małych ilościach, a inni, że także nagłe zalanie wskutek powodzi lub awarii instalacji. Jedni uważają, że anhydryt da się dobrze osuszyć profesjonalnymi metodami (nawet po dwóch tygodniach moczenia) i dalej użytkować, inni, że po takim zalaniu jastrych jest do wymiany. Słyszałem też, że woda nie szkodzi anhydrytowi tylko klejom cementowym, którymi przyklejone są płytki do jastrychu anhydrytowego, gdyż w wyniku długotrwałego działania wody w anhydrycie dochodzi do reakcji w wyniku której kleje cementowe się od niego odspajają, jednak sam jastrych anhydrytowy ma się dobrze. Z drugiej strony słyszałem, że to jastrych anhydrytowy pęcznieje i że dzieje się tak nawet w wyniku pochłaniania przez niego wilgoci z powietrza.

Jak to jest w rzeczywistości. Trudno znaleźć mi rzetelne informacje. Ogólna zasada jest taka, że osoby wykonujące wylewki cementowe miksokretem mają złą opinię o anhydrycie, a Ci, którzy wylewają anhydryt go bardziej chwalą. Czy wie Pan jakie dokładnie reakcje zachodzą w takim jastrychu w wyniku działania wody? Zapewne jastrych anhydrytowy to nie jest czysty anhydryt, bo zawiera też wiele dodatków poprawiających jego właściwości...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadzki mieszkaniowe posadzki przemysłowe posadzki z płytkami ceramicznymi posadzki anhydrytowe posadzki z okładziną kamienną

Sylwia.La.temat nr 308-2284
visibility czytano 397 razy

Przygotowania do tynku cementowo-wapiennego


Proszę o radę, w jaki sposób przygotować budowę do nakładania tynków CW.

1) Obecnie wykonany SSZ oraz ocieplenie ścian budynku (tynki miały być wykonane przed zimą, stąd ocieplenie ścian). Konstrukcję stropu i dachu stanowią wiązary. Stelaż pod sufity podwieszane będziemy wykonywać za kilka miesięcy więc nie mamy możliwości zamocowania folii do stelaża.

Czy zamiennie możemy przymocować pod wiązarami grubą, przeźroczystą folię budowlaną i przykleić ją do wieńca na ścianach nośnych? Jakiej taśmy najlepiej użyć do przyklejenia do żelbetonu?

2) W jaki sposób obrobić tunel na kable przed nałożeniem tynków? Głębokość do uzupełnienia to 1,5-2 cm. Elektryk poradził uzupełnienie pianką, czy to dobry sposób?

3) Wylewka anhydrytowa będzie wykonywana kilka miesięcy po tynkach CW. Czego najlepiej użyć, aby tynki zaczynały się powyżej poziomu docelowych wylewek- przykręcić kantówki, ewentualnie jakieś listwy?

4) Obecnie wewnątrz domu panuje temperatura 4 stopnie. Tynkarze rozpoczną pracę za ~ 2 tygodnie. Czy przedtem wskazane byłoby ogrzanie wnętrza np. za pomocą nagrzewnic elektrycznych?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze tynki wewnętrzne tynki cem-wapienne porady inwestorom porady wykonawcom

RK-PROJEKTtemat nr 308-2285
visibility czytano 573 razy

Oznaczenia stali zbrojeniowej w konstrukcjach żelbetowych


Proszę opisać różnicę pomiędzy gatunkami stali zbrojeniowej klasy A-IIIN. Występuje kilka gatunków B500A, B500B, RB500W, B500SP. Posiadają taką samą granicę plastyczności, różnią się m.in. użebrowaniem. Czy jest różnica, który gatunek zostanie zastosowany w fundamentach, stropie? Czy można je wzajemnie zamieniać w przypadku braku dostępności?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze

Uzotemat nr 308-2287
visibility czytano 493 razy

Lokalizacja czerpni i wyrzutni wentylacyjnej w jednej ścianie


Witam Panie Jerzy,
co Pan myśli o lokowaniu czerpni oraz wyrzutni na jednej ścianie?
Warunki techniczne mówią o minimalnej odległości w świetle 1,5m, czy nie jest to za mało i może dochodzić do mieszania powietrza?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze wentylacja mechaniczna wyrzutnie czerpnie porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

Marek J.temat nr 308-2289
visibility czytano 527 razy

Remont starej łazienki


Dzień dobry,
Panie Jerzy jestem w trakcie przygotowań do remontu domu z 1985r.

1. Łazienka na piętrze – będę skuwał płytki które sięgają do połowy wysokości pomieszczenia a druga połowa to tynk c-w czy ten tynk też mam skuć? Ściany łazienki to z trzech stron cegła pełna (ściana wew.) i czwarta ściana zew. to pustak ceramiczny.
W poradzie nr 1142:
- zaczął Pan od nałożenia foli co z gruntowaniem przed folią?,
- w punkcie 3 jest podana temp. 18-22°C, czy nie może być niższa. Aktualnie dom jest nieogrzewany panuje temp. Około 8-9°C,
- mam rozumieć iż remont łazienki oprzeć na poradzie nr 1142?

2. Już nie pamiętam ale w którejś poradzie Pan wspominał o odpowiednim podcięciu drzwi lub wykonaniu otworów w drzwiach jak się ma wentylację mechaniczną nawiewno-wywiewną. Ja taką posiadam na piętrze i pytanie ile trzeba podciąć drzwi lub jakiej powierzchni powinny być otwory w drzwiach dla prawidłowego przepływu powietrza.

3. W domu została wymieniona instalacja C.O. a dokładnie stare rury z 85r. zostały zastąpione rurami PEX, ale zostały jeszcze do wymiany rury w łazience i kuchni chodzi o zimną i ciepłą wodę użytkową. Podejście do domu zasilania wody jest wykonane z rur PP.
Ciepła woda z zasobnika wody jest transportowana rurami PP i w którymś momencie łączy się ze starymi rurami. Piec i zasobnik C.W.U. będzie zastąpiony nową instalacją do przygotowania ciepłej wody i ogrzewania domu (pompa ciepła).
Z czego wykonać zasilanie zimnej i ciepłej wody do łazienek i kuchni na piętrze i parterze? Z rur PP zimna woda i PP-r ciepła woda?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne remonty łazienki porady inwestorom porady wykonawcom

Arek_eMtemat nr 308-2291
visibility czytano 265 razy

Szerokość rynien dachowych w okapach


Panie Jerzy,
jaka średnica rynien będzie odpowiednia dla dachu kopertowego o powierzchni 175m2 i kącie nachylenia 25 stopni? Czy 125 będzie ok, czy należy wybrać 135 lub 150?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy rynny i rury spustowe porady inwestorom porady wykonawcom

eRKatemat nr 308-2292
visibility czytano 226 razy

Od czego zależy grubość ocieplenia ścian, dachu i podłogi?


Witam,

Zdążyłem pobieżnie tylko przeczytać Pana książkę, ale w najbliższym czasie jak tylko znajdę czas to zrobię to dokładniej. Na wstępie mam pytanie od czego w analizach zależy grubość ociepleniaścian czy dachu oraz podłogi? Pytałem architekta to powiedział że trzeba się trzymać wytycznych.

Architekt w projekcie zastosował 20cm styropianu ale jak zapytałem o analizy wilgotnościowe dla takiej właśnie grubości to powiedział, że nie trzeba niczego analizować bo on tak projektuje i jest dobrze.

Pozdrawiam,


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne ocieplenia porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom

dsladektemat nr 308-2294
visibility czytano 904 razy

Wybór farby do wnętrza


Na co zwrócić uwagę przy wyborze farby wewnętrznej białej matowej?
Producentów jest wielu, tak jak ich produktów, dla przykładu:
Śnieżka Eko Farba Biała 10L 75
Farba Śnieżka Eko Plus biała 10l 95
Magnat Ultra Matt Biały Lateksowy 10L 125
Dekoral biała odporna na szorowanie 10l 92
Farba Tikkurila Super White, 10L 110
Flugger Flutex 2S Farba sufitowa biała 10L mat 285
Farba lateksowa Beckers Designer White 10l 135
Tikkurila Anti-Reflex White 2 10L 190
Farba lateksowa antyrefleksyjna magnat Non Reflex 235
Sto Color Basic biały 15L 286

Jak widać cena na wiaderku to nawet 300% różnicy. Wiec czym się sugerować, żeby mieć trwały kolor na lata?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: farby porady architektom porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
128
   ...  
40
 
39
 
38
 
37
 
36
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.