porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 279


 
 
29
   ...  
21
 
20
 
19
 
18
 
17
   ...  
1
 
 
Piotr Marektemat nr 308-824
visibility czytano 387 razy

Ściany działowe murowane w piwnicy żelbetowej


Proszę o kolejne wskazówki dotyczące murowania ścian nośnych wewnętrznych które będą posadowione na płycie fundamentowej z izolacją p.wodną pod płytą ( na betonie podkładowym) a pomiędzy ścianami z żelbetu. Materiał przewidziany na ściany to silka, strop nad piwnicą - żelbet.
Interesuje mnie:
1. jaką zastosować podkładkę pomiędzy płytą fundamentową a murowanymi ścianami wewnętrznymi
2. czy należy zastosować ,,coś" pomiędzy ścianami wewnętrznymi murowanymi a stropem piwnicy
3. czy należy zastosować ,, coś" na połączeniu ścian żelbetowych piwnicy z monolitycznym stropem
4. czy wymagane jest jakieś specjalne połączenie ścian zewnętrznych z żelbetu z ścianami wewnętrznymi ( murowane, silikat )
Z góry bardzo dziękuję.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego piwnice ściany nośne ściany działowe porady inwestorom

Bakuśtemat nr 308-843
visibility czytano 271 razy

Zabezpieczenie płyty przed zimą


Witam, jak przygotować fundament na zimę? Czym pokryć fundament od środka (czy sam dysperbit i folia PE,) a czym najlepiej od zewnątrz jeśli w projekcie mam napisane tylko "izolacja bitumiczna"? Jeśli to nie problem proszę pisać prosto ponieważ nie jestem fachowcem. :-) Pod płytą jest 30 cm zagęszczonej pospółki następnie 10 cm "chudego" betonu, dysperbit plus papa podkładowa termozgrzewalna i 30 cm betonu B30. Dołączam zdjęcie przekroju warstw.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom posadowienia na płycie

FelixFtemat nr 308-846
visibility czytano 5565 razy

Prowadzenie rur kanalizacyjnych, gdy posadowienie domu na płycie


Witam.
Kieruję pytanie tu bowiem doszło między mną a projektantem instalacji do spięcia w temacie projektowanej kanalizacji dla domu parterowego ok 100m2. Dom posadowiony będzie na płycie (co wynika z warunków gruntowych), projektowana płyta 20-25cm grubości. Na załączonym rys 1 "od projektanta" jest projekt kanalizacji - gdzie wszelkie łączenia znajdują się pod płytą. Zwróciłem uwagę, że w przypadku płyty nie jest chyba właściwe umieszczanie łączy kanalizacji pod płytą fundamentową. Prawdopodobieństwo wystąpienia awarii prostej rury z jednego kawałka (która jest tak projektowana) jest dużo mniejsze niż rury dzielonej na 3 odrębne części (na przestrzeni czasu). Do tego o ile pcv rury nie ulega w przestrzeni czasu dużym zmianom "zużycia" o tyle wszelkie połączenia i uszczelki już tak (uszczelki znacznie szybciej niż lita rura). Ponadto jest to praktycznie po wykonaniu nienaprawialne (względnie duży koszt "rycia się przez płytę" i uszkodzenie siatki zbrojeniowej płyty).

Ponadto, o ile wiem, jest możliwa nawet wymiana w późniejszym czasie prostych kawałków rur, gdyby była potrzeba wymiany pod płytą - są na to metody. Nie znam natomiast ani nie mogę sobie wyobrazić, możliwości wymiany takiego złożonego układu jak na rys 1.

Stąd zaproponowałem (wstępny koncept) projektantowi by wyprowadził kanalizację prostymi rurami poza obrys fundamentu, gdzie łączenia byłyby poza płytą - rys2. nawet, jeżeli koszt po mojej stronie będzie większy oraz jeżeli trzeba by wykonać nie 1 ale dwie (lub więcej) studzienki rewizyjne. Wychodzę z założenia, że koszty kanalizacji wielkie nie są (jako składnik procesu budowlanego) a koszty naprawcze później, mogą wielokrotnie przekraczać koszt całej kanalizacji.
Niestety projektant się oburzył i w odpowiedzi napisał, iż "nie jest to zgodne ze sztuką budowlaną". Oczywiście zamierzam zastosować "trik" Pana z "wekslem" na początek ale też prosiłbym o poradę. Może jest tak, że nie mam racji?

Osobiście przeżyłem awarię węzła sanitarnego kanalizacji ale na szczęście pod posadzką na gruncie (fundament - ławy), w pomieszczeniu piwnicznym - technicznym, więc awarię dało się łatwo i tanio naprawić. Jakbym miał ten problem co doświadczyłem w domu na płycie fundamentowej, to nie chcę myśleć o przebijaniu się przez 25cm płytę zbrojoną - nie mówiąc już o tym, że nie wiem jak, miałbym ustalić miejsce gdzie awaria nastąpiła. Ponadto, po przecięciu zbrojenia, płyta taka w jakiejś części traci zbrojenie więc to chyba też nie jest właściwe.

Koncept jedynie przedstawia co mam na myśli - miał uplastycznić projektantowi, na jego prośbę, o co mi chodzi. Nie narzucam tu rozwiązań. Szerokość budynku (w miejscach przejść rur) to 5,3m a więc dla 6m rury pcv (dostępne są takie długości), można rurą przejść pod budynkiem.

Przesyłam na rys. 3 plan posadowienia (nie mam rys tech/szczegółowych bowiem projekt jest w trakcie przeróbek). Generalnie posadowienie na płycie z izolacją nad płytą - jak w Pana książce z drobną zmianą tyczącą się opaski przed przemarzaniem, którą chciałbym wykonać ze szkła piankowego. Dom będzie "szkieletowy", posadowiony na podniesionym "wieńcu" tworzącym "wannę" dla izolacji wewnątrz. Zależnie od rozkładu elementów kotwiących podwalinę albo zostanie wykonany jako z betonu albo jeżeli technologicznie będzie można z bloczków gazobetonu z przerwami na elementy kotwiące zalane w betonie. Stąd nie podam Panu jeszcze teraz szczegółów bowiem sam ich nie mam, projektują się. Szkło piankowe (czarne, zagęszczone) tworzące warstwę okalającą grubości 20 do 25cm (jak płyta), przykryte z zewnątrz albo cienką warstwą żwiru grubego (ozdobnego) albo płytami cem. luzem. Pominąłem już warstwy posadzki, bo to wszystko już wiadomo jak leci.
Pozdrawiam.
Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie ocieplenia instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Rafał Ptemat nr 308-861
visibility czytano 1162 razy

Podniesienie poziomu podłogi przy posadowieniu na płycie


Pytanie odnośnie płyty fundamentowej. Mam wykonane warstwy zgodnie z rysunkiem 1.9 do warstwy 9 jeśli chodzi o zalanie płyty betonem B30. Teraz będą szły bloczki betonowe w celu podniesienia wysokości właściwej posadzki (stanu zero) i teraz mam problem. Wg książki po izolacji powinien iść styropian XPS, ale w moim przypadku będzie podnoszone na bloczkach o około 60cm, ponieważ sąsiedzi wkoło już podnieśli grunty wiec docelowo i ja, aby się zrównać z poziomem ich działek i domu (wody gruntowe w okresie zimy bywają wysoko). Wykonawca chce dać piach a styropian po kolejnej warstwie betonu. A wg mnie to bez sensu. O izolacje nie pytam. Chodzi mi czy przykładowo podnosząc na bloczkach 60cm powinienem kazać dać styropian xps np 20cm gruby i na to piach/pospólkę? Czy na odwrót i to zalać na końcu betonem? Widzę spore zacofanie i próby narzucania własnych teorii przez wykonawcę i przez KB choć wcześniej się nie znali. Książkę pożyczyłem KB na miesiąc ale chyba ja pożyczył bym ja spal spokojniej a nie żeby z niej coś wynieść. Wykonawca i KB twierdzą aby bloczki zasypać piachem i na to znów beton z zapasem na bloczki i zbrojenie z siatki. Później pewnie gazobeton a od środka styropian na posadzki, instalacja podłogowa i wylewka właściwa. Tylko chyba to nie najlepsze rozwiązanie.
Proszę o fachową poradę.

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom porady inżynierom

klockitemat nr 308-862
visibility czytano 2891 razy

Błędnie wykonana kanalizacja pod płytą


No i stało się, horror właściciela płyty fundamentowej - nieszczelne rury kanalizacyjne pod płytą fundamentową. Po zrobieniu instalacji wod-kan hydraulik sprawdził szczelność rur kanalizacyjnych poprzez zalanie ich wodą. Niestety woda znika z rur w zastraszającym tempie i z zewnątrz nie widać miejsca wypływu. Hydraulik chce kuć płytę (rury nie są w płycie tylko pod nią). Ja chce kopać pod płytą - szczególnie że większość rur jest zaraz pod jej skrajem.
Jak należy rozwiązać ten problem? Jak ponownie zagęścić pospółkę wykopaną spod płyty? Schematyczny rozkład kanalizacji na rysunku.

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

anieldtemat nr 308-876
visibility czytano 168 razy

Myślę o posadowieniu na płycie


Zadaję sobie pytanie czy dobrze robię stawiając budynek na tradycyjnych fundamentach ponieważ po moich doświadczeniach twierdzę że płyty fundamentowe są lepszym wygodniejszym minimalnie droższym lub nawet tak samo drogim i łatwiejszym technicznie elementem budowy do zrealizowania z jak najmniejszą liczbą błędów i wydaję mi się że osoby które pragną piwnice jak najbardziej ławy ale osobny które mają w miarę płaski teren i nie myślą o piwnicy wybór powinien być tylko jeden PLYTA FUNDAMENTOWA dlaczego?
1 Kopanie fundamentów pod płytę nie jest tak głębokie (ziemi nie trzeba wywozić itp).
2 Nie trzeba używać drogich mas hydroizolacyjnych (płyta nie jest w warstwie wód gruntowych).
3. Prace ze stanem 0 są szybsze.
4. Płyta fundamentowa jest mocniejsza od law, ciężar przenoszony jest na całą płytę, a nie na jakąś oś, gdzie może dojść do pęknięcia lawy, ściany fundamentowej przez ściany nośne.
5. Przy płycie odpada nam dokładne zagęszczanie środka fundamentów, a jest to jeden z ważniejszych elementów przy fundamentach tradycyjnych, a jak wiemy firmy są różne ludzie są różni a nie każdy ma czas stać i pilnować, a nikt nie chce sie zamartwiać czy mu przypadkiem posadzka nie spadnie więc następny plus to spokojna głowa.
6. Nie ma konieczności zastosowania drenażu dookoła płyty a co za tym idzie nie trzeba znowu sypać żwiru żeby woda mogła bez problemów wejść do rur.
7 Płyta jest cieplejsza mniej mostków termicznych dlatego jest wymagana przy domach pasywnych.

Pewnie są też wady ale z mojego punktu widzenia płyta ma więcej pozytywów i nie ma tego strachu czy coś źle zostało zagęszczone wiadomo pod płytę też zagęszczamy pospółkę ale jeżeli ktoś źle to zrobi byle jak, to nic się nam nie zapadnie żadna posadzka, a w tradycyjnym fundamencie nie dość że trzeba to bardzo dobrze zagęścić to dużo więcej ton do środka fundamentów trzeba wrzucić
Panie Jerzy proszę mnie poprawić skoro źle myślę wiadomo nie każdy budynek ma prawo stać na płycie ale nie patrząc na przeszkody to wydaje mi się że płyta vs ławy to płyta bije ławy na łeb na szyję.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fundamenty fundamenty płytowe ławy fundamentowe posadowienia na płycie porady inwestorom

mlewandotemat nr 308-920
visibility czytano 302 razy

Piwnica zalana wodą jeszcze podczas budowy


Witam,
mam problem z zalaną piwnicą. Kilka faktów:
- budynek jest parterowy, częściowo podpiwniczony
- przed zimą udało się skończyć murowanie, ale nie mam jeszcze konstrukcji dachu (schody są zrobione zarówno do piwnicy jak i na poddasze, nie ma też okien, więc trochę wody może się do piwnicy dostawać z góry)
- całość była robiona na tyle zgodnie z książką na ile udało mi się tego dopilnować i o wszystko zadbać
- mam izolacje pod ławami, ławy i ściany fundamentowe zaizolowane masą KMB
- ławy zaizolowane zarówno z zewnątrz jak i od środka, ściany również (z wyjątkiem ścian piwnicy które oczywiście są zaizolowane od zewnątrz).
- to czego jeszcze nie zrobiłem to izolacja pozioma na chudziaku w pomieszczeniach piwnicy... no i zakładam że tamtędy właśnie dostaje się do piwnicy woda :( izolację tę chciałem robić po zamknięciu budynku.
- badania gruntu były robione na wiosnę dwa lata temu (było wtedy bardzo mokro)
- grunt to glina
- poziom wody stwierdzono na 5 metrach
Zakładam, że wykopując pod budynek glinę i obsypując pospółką stworzyłem wielką wannę w której poziom wody teraz podniósł się powyżej podłogi w piwnicy... Aktualnie mam około 10-15cm wody na podłodze, po wypompowaniu woda wraca po 1-2 dniach. Rozsądnym rozwiązaniem wydaje mi się teraz poczekać aż poziom wody opadnie poniżej podłogi i pomalować podłogę szlamem mineralnym który powinien być odporny na parcie wody od spodu. Chciałbym się dowiedzieć czy mój pomysł jest poprawny i jeśli nie - to jak poradzić sobie z zaistniałym problemem?
Z góry dziękuję za pomoc
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje piwnice porady inwestorom

Cezary F.temat nr 308-927
visibility czytano 216 razy

Zamiana fundamentu na ławach na płytę ogrzewaną


Chciałbym zapytać o pewną rzecz.
W projekcie, który mam obecnie przewidywany jest normalny fundament na ławach, który chciałbym zamienić na płytowy z zatopionym ogrzewaniem podłogowym (podobny do Legallet). Czy byłby Pan w stanie bez projektu tego fundamentu dokonać oceny?Chodzi mi czy to będzie zgodne z fizyka budowli?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne porady inwestorom posadowienia na płycie

Rakutemat nr 308-948
visibility czytano 570 razy

Sposób posadowienia okna HST


Rozmawiam z dostawcą/przedstawicielem w sprawie stolarki. Proponują postawienie okna na szynie, wg. załączonego rysunku. Nie jestem przekonany o poprawności tego rozwiązania, ewentualnie na co należy zwrócić uwagę aby tego bardziej nie "spieprzyć".
Oraz informacje od firmy:
"Przedstawiana konsola pomiędzy dwoma ceownikami posiada izolację XPS. Dwa te elementy nie stykają się ze sobą. Samą konsolę należy od strony zewnętrznej wyizolować. Należy szczelinę uzupełnić styropianem, a od zewnątrz wykleić folię EPDM".

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego okna drzwi hydroizolacje mostki cieplne porady inwestorom

marekwtemat nr 308-950
visibility czytano 286 razy

Zamiana betonu podkładowego pod podłogą na żelbetową płytę stropową


Dzień dobry,
Z racji, że nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w materiałach dostępnych w serwisie mam następujące pytanie: - Czy posadowienie budynku jednorodzinnego schematycznie przedstawione na załączonym rysunku jest technicznie akceptowalne?
Główne różnice względem rozwiązań typowych to:
- zamiast podłogi na gruncie płyta żelbetowa posadowiona na ścianach fundamentowych i zagęszczonej pospółce,
- ściany fundamentowe żelbetowe (położenie oraz specyfikacja zbrojenia oczywiście do doprecyzowania przez konstruktora).
Wydaje mi się, że najtrudniejszą sprawą tu może być hydroizolacja na styku żelbetowej ściany fundamentowej i płyty żelbetowej podłogi. Czy zasugerowana przeze mnie hydroizolacja polimerowo-cementowa sztywna jest dobrym rozwiązaniem? Czy można ją zastąpić papą bitumiczną?
Z poważaniem

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom


 
 
29
   ...  
21
 
20
 
19
 
18
 
17
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.