porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 279


 
 
29
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
Mr_Harrytemat nr 308-2697
visibility czytano 229 razy

Przygotowanie fundamentu z cegły pełnej do naniesienia hydroizolacji od zewnątrz


Proszę o wskazanie w jaki sposób przygotować do hydroizolacji ścianę fundamentową wykonaną z cegły czerwonej w dwóch miejscach:
A. Część podziemna fundamentu wykonana z cegły czerwonej murowanej na zaprawę cementowo-wapienną. Zakładamy, że ściana ta jest wilgotna.
B. Część nadziemna ściany (strefa cokołowa) murowana z cegły na zaprawę wapienno-piaskową. Ściana jest sucha.
W obu przypadkach warstwa tynku została wcześniej odkuta.

Który ze sposobów postępowania jest najbardziej słuszny:
1. Gruntowanie preparatem z grupy grunty głęboko penetrujące (jakim) + wyrównanie powierzchni zaprawą wyrównawczą (jaką) i następnie nanoszenie systemowego gruntu + hydroizolacji bitumicznej bezrozpuszczalnikowej.
2. Gruntowanie (wzmacnianie) podłoża preparatem lub gruntem krzemianującym i następnie mokre na mokre nanoszenie izolacji polimerowo-cementowej sztywnej jako warstwy szczepnej pod dalsze prace – wyrównanie powierzchni, następnie gruntowanie i nanoszenie hydroizolacji?

Jaka metoda da najlepsze efekty wzmocnienia fugi w przypadku cegły murowanej na zaprawę wapienno-piaskową? Jak dobrać zaprawę do wyrównania powierzchni w przypadku takiej ściany – mocne zaprawy wyrównujące wydają się zbyt twarde i obawiam się odspajania.

Czy na nadziemne części piwnic należy nanosić hydroizolację bitumiczną (jak na części podziemne) czy hydroizolację polimerowo-cementową flex jak na cokoły? Czy ma znaczenie czy piwnica jest ogrzewana?

Czy przygotowanie omawianej ściany budynku do ocieplenia wymaga wcześniejszego otynkowania lub wyrównania ubytków, czy wystarczy zagruntować preparatem dobranym do systemu BSO i wziąć poprawkę na większe zużycie kleju do przyklejenia ocieplenia ze względu na nierówności?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom posadowienia remonty fundamenty

Sergiotemat nr 308-2711
visibility czytano 332 razy

Kontynuacja budowy po dwóch latach od wykonania wykopów


Wykop pod płytę fundamentową był zrobiony dwa lata temu, ale niestety wykonanie samej płyty będzie robione w tym roku. Oczywiście wykop już jest trochę zarośnięty.
Planuję usunąć około 10 cm górnej warstwy gruntu i dalej robić podłoże z pospółki.
Czy tego wystarczy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Echolontemat nr 308-2718
visibility czytano 553 razy

Fundament na ławach w gruncie gliniastym trudnoprzepuszczalnym


Witam

Na wstępie od razu powiem że jednak muszę założyć kronikę budowy ponieważ jest zbyt dużo szczegółów które wymagają doprecyzowania. Ale na wstępie, bo czas goni, muszę tutaj zdać parę pytań odnośnie fundamentów.

Teren na głębokości posadowienia ław według badan geologicznych, glina piaszczysta + żwir IL:0.20 Ława na rzędnej 132.5m npm. Szerokość lawy 50cm po obwodzie z czterema poszerzeniami do 80cm. Dobrze dozbrojona. Bez słupów i wieńca ściany fundamentowej.
Teraz woda jest poniżej ław ale bywa że i nad ławą będzie stała. Dren opaskowy według hydrologa nie ma sensu z racji problemu pozbycia się wody przez studnie (nie)chłonne.

1. Z racji takiego gruntu sam beton podkładowy wylałbym bezpośrednio w gruncie bez dodatkowego szalowania (wybranie ziemi do posadowienia ławy 132.5) oraz jakieś znaczniki z zaznaczonym poziomem, pytanie tylko o ile szerzej? Ława plus 20cm na stronę? Bo chyba lanie na więcej wszędzie to nie do końca dobry pomysł (ścinanie podkładu przy siadaniu).

2. Docinać papę z 15cm zapasem czy więcej? Niestety z jednego metra nie zrobię dwóch pasków po 50cm bo to za mało, a szkoda bo będzie dużo odpadu.

3. Beton klasy C16/20 jako podkład na 15cm bo bednarka w pionie plus otulina. Pytanie tylko czy bawić się w jakieś klasy ekspozycji? Z jednej strony dobrze że beton będzie wilgotny bo zatopiony uziom będzie lepiej działać. Z drugiej niech nie zdegraduje

4. Po 2 dniach będzie można już dawać grunt i dwa dni później papę? Planowałem użyć papę icopal fumdament szybki profil SBS 4.0, myśląc że jest dobra ale czytając różne porady to zacząłem wątpić, m.in. w poradzie 371 pan pisał że jest pokryta folią więc masa KMB się z nią nie wiąże, że rozpuszcza styropian, że osnowa poliestrowa się łatwo topi oraz generalnie że papa jest słabym rozwiązaniem. To co brać?

5. Grunt pod papę może być Bornit Fundamentdicht bo i tak będę szedł w ten system KMB czy trzymać się icopala, jeżeli będzie icopal?

6. Od kiedy grunt przy wykopie nie jest już narażony na rozmiękczanie? np. zasypanie do górnego poziomu ławy czy już w momencie wylania betonu podkładowego? Pod warunkiem nie tworzenia się kałuż w bezpośrednim sąsiedztwie. Wykop będzie pełny, nie tylko pod samymi lawami.

7. Wiem że grunt jest słabo przepuszczalny wiec zastanawiam się razem z KB czy zrobić poza wykopem głębszy rów by woda opadowa mogla gdzie spłynąć? Pytanie czy to faktycznie pomoże, no i co ze środkiem? Wykorzystać przepusty pod ławą jako dren tymczasowy?

8. Nie trzeba podlewać beton podkładowy czy ławę gdy będzie zabezpieczony przed parowaniem folią?

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady wykonawcom

Mk22temat nr 308-2756
visibility czytano 216 razy

Posadowienie domu na płycie bez hydroizolacji


Dzień dobry,

w projekcie wykonawczym płyty fundamentowej w posadowieniu nie zastosowano warstwy hydroizolacyjnej. Według konstruktora nie ma takiej potrzeby ze względu na warunki gruntowe na działce, zastosowanie podbudowy z pospółki oraz drenażu opaskowego.

Czy założenia te są słuszne i można w tym przypadku zrezygnować z hydroizolacji?


Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom

Michał-Dtemat nr 308-2761
visibility czytano 202 razy

Trwałość pap bitumicznych pod płytą


Szanowny Panie,

Cz są techniczne podstawy do stwierdzenia, że papy bitumiczne z wiekiem tracą właściwości wodoszczelności (hydroizolacja płyt fundamentowych)?

Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje posadowienia na płycie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

igla126temat nr 308-2798
visibility czytano 244 razy

Szalunek zwykły czy tracony przy wylewaniu płyty?


Dzień dobry Panie Jerzy. 
Od maja zaczynam w końcu długo wyczekiwaną budowę własnego domu. Niedługo będę zakładał dziennik budowy w tym serwisie ale na początek mam kilka pytań.
1. Szalunki tracone XPS. Odpisywał Pan już komuś że szalunek tracony jest zły ale był tam grunt gliniasty. U mnie są piaski z kamieniami i też może tak być (będzie) że ściana pionowa się będzie odspajała od poziomej? Czy lepiej jest zastosować zwykłe szalowanie?
2. Jeśli również warto szalunki tracone zastosować to poniżej przesyłam screeny firm X,Y,Z aby doradził Pan który system jest lepszy? Nazwy firm zamazałem aby nie podawać ich nazw i nie reklamować ich tutaj.
Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego posadowienia na płycie porady inwestorom

Jasiu300temat nr 308-2858
visibility czytano 145 razy

Posadowienie fundamentów budynku podpiwniczonego w gruncie trudnoprzepuszczalnym


Jestem przed podjęciem decyzji odnośnie fundamentu domu z podpiwniczeniem.
Poniżej zamieszczam wycinek z opinii geotechnicznej:
"Warunki hydrogeologiczne:
Podczas badań terenowych w otworze geotechnicznych nr 2 nawiercono poziom wód gruntowych na głębokości 3,1 m ppt. Zwierciadło wód podziemnych miało charakter naporowy i stabilizowało się na głębokości 2,2 m ppt. W tym samym otworze zaobserwowano sączenie wody na głębokości 2,0 m ppt. na stropie glin piaszczystych.
Po intensywnych opadach atmosferycznych i roztopach w gruntach piaszczystych podścielonych utworami spoistymi mogą występować wody przypowierzchniowe potocznie zwane podskórnymi. Generalny przepływ wód gruntowych poziomu czwartorzędowego następuje w kierunku zachodnim do osi koryta strumienia Młynówka.
Wnioski:
5.1. W podłożu terenu przeznaczonego dla lokalizacji projektowanej inwestycji występują grunty nośne lecz o zróżnicowanych właściwościach geotechnicznych. W projektowanym poziomie posadowienia znajdują się grunty spoiste, warstwy A2.
5.2. Ustabilizowane zwierciadło wód podziemnych występuje na głębokości 2,2 m ppt. Nie wyklucza się wystąpienia wód zawieszonych na glinach zwłaszcza po intensywnych opadach i w czasie roztopów.
5.3. W miejscu podpiwniczenia budynku potrzebne będzie obniżenie poziomu wód gruntowych na czas budowy obiektu. Pompowania należy przeprowadzać w taki sposób, aby nie następowało wymywanie drobnych cząstek z podłoża gruntowego. Przybliżone współczynniki filtracji przyjęte z publikacji branżowych wynoszą:
- dla piasków drobnych k = 4 m/d
- dla piasków średnich k = 8 m/d
5.4. Podziemne części obiektu należy zabezpieczyć odpowiednią izolacją przeciwwilgociową oraz zastosować dla fundamentów materiały odporne na
agresywność środowiska wodnego.
5.5. Jeżeli w fazie projektowania wyniknie, że grunty wysadzinowe warstw A1 – A3 będą w obrębie płyty fundamentowej powyżej głębokości przemarzania to należy w trakcie robót ziemnych usunąć je i wymienić na przepuszczalne kruszywo z mechanicznym zagęszczeniem nasypu.
5.6. Ze względu na punktowy charakter badań, nie można wykluczyć nieco bardziej złożonej budowy geologicznej w rejonie inwestycji.
5.7. Po odsłonięciu podczas prac ziemnych gruntów gliniastych należy nie dopuścić do gromadzenia się wody na dnie wykopu, gdyż może to spowodować uplastycznienie się gruntów. Zasypki fundamentów powinny być dokładnie ubite z ewentualnym zabezpieczeniem przed dopływem wód opadowych pod fundament.
5.8. Jeżeli w trakcie budowy w poziomie posadowienia stwierdzone zostaną grunty nasypowe lub słabonośne, to należy je wymienić na kruszywo przepuszczalne i dogęszczać warstwami lub wymienić na chudy beton.
5.9. Zasypki fundamentów powinny być dokładnie ubite z zabezpieczeniem przed dopływem wód opadowych pod fundament.
5.10. Dla obszaru Olesna strefa przemarzania wynosi 1,0 m ppt.
5.11. Parametry geotechniczne gruntów do obliczenia nośności podłoża zestawiono w załączniku nr 04.
5.12. Prace ziemne tj. odbiór podłoża gruntowego w wykopach oraz kontrola zagęszczenia zasypek i nasypów powinny być prowadzone pod nadzorem geotechnicznym.
5.13. Według PN-B-06050:1999 występujące w podłożu grunty należą do 1, 3
i 4 kategorii urabialności."

Projektant sugeruje dwie możliwości:
a) ściany fundamentowe wykonane z bloczków fundamentowych + rdzenie żelbetowe. Zabezpieczenie przerwy roboczej pomiędzy płytą fundamentową a ścianą fundamentową w systemie pentaflex.
b) ściany fundamentowe wykonane z żelbetu. Pełne zastosowanie systemu pentaflex.

Proszę o podpowiedź, która wersja lepiej się sprawdzi w moich warunkach?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom piwnice hydroizolacje

Krookztemat nr 308-2870
visibility czytano 155 razy

Posadowienie garażu-blaszaka na działce


Dzień dobry. 
Potrzebuję posadowić blaszany garaż na działce. Producent zastrzega, że powinna to być wylewka, ale nie podaje żadnych szczegółów poza grubością: 10 cm. Jak to zrobić, aby dało się solidnie zakotwić garaż i żeby nie podciągał wody?

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: garaże posadowienia posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

sławektemat nr 308-2878
visibility czytano 204 razy

Klinaryt pod oknem, a hydroizolacja


Dzień dobry Panie Jerzy,

Przymierzam się do prawidłowego przygotowania otworów okiennych przed ich montażem. Zapoznałem się już z kilkoma poradami oraz rysunkami w książce na stronie 217 oraz 222. Mam natomiast kilka wątpliwości.

Okna będą montowane na poszerzeniu z klinarytu (25cm), niestety ze względu na to że jest to największa wysokość poszerzenia jaką oferuje producent, otwory okienne muszą zostać podbudowane o 3 cm. Jako że jest to dom na płycie fundamentowej, podbudowa będzie kładziona bezpośrednio na niej. Czy podbudowa o grubości 3cm może zostać wykonana zwykłą wylewką cementową lub zaprawą cementową ?

Po wykonaniu podbudowy, dolna strefa otworu okiennego zostanie zabezpieczona masą KBM - chciałbym doprecyzować czy ma to wyglądać jak na załączonym obrazku ? (masa KMB naniesiona pod klinaryt, połączona z pionową izolacją zewnętrzną oraz wyciągnięta aż do wewnątrz budynku + również na ściany)

Czy masę KMB można nakładać bezpośrednio na klinaryt od zewnętrznej strony budynku łącząc ją z resztą izolacji pionowej ? czy powinien to być raczej fartuch EPDM ? (okna do ziemi bez tarasu)

Czy przy posadowieniu na płycie masa KMB ma również być położona na klinaryt od wewnętrznej strony domu ?

Czy klinaryt ma być kładziony bezpośrednio na masę KMB ?

W przypadku wyrównania otworów okiennych pod szczelny montaż (ubytki około 3 - 5 mm w silikacie) - co najlepiej zastosować ?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi hydroizolacje ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
29
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.