porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 279


 
 
29
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
tomeciutemat nr 308-2625
visibility czytano 270 razy

Błędy przy fundamentowaniu domu


Witam,
pewnej moje klientce, której zaprojektowałem parterowy dom mieszkalny jednorodzinny na skarpie, wykonawcy, chyba ze strachu wykonali fundamenty całkowicie niezgodnie z projektem.
W pierwszej kolejności wykonali je o prawie 1,75 metra niżej niż projekt przewidywał, następnie wylali je bezpośrednio do gruntu, bez chudziaka, a ostatecznie okazało się że z wymiaru wstępnego ław 50x70 zostało 30x60. Zanim wszystko wyszło na jaw, ekipa już rozpoczęła murowanie ścian z bloczków betonowych, po czym wyleciała z budowy.

Projektant konstrukcji dokonał już oględzin i stwierdził że ławy wykonane w taki sposób od strony konstrukcyjnej mogą pozostać. Jednak uznał za konieczne aby posadzkę piwnicy nadlać na wykonane ławy fundamentowe (rozwiązanie nr 2) - da to możliwość wykonania ciągłej izolacji przeciwwilgociowej, jednak wymaga demontażu wykonanych ścian z bloczków betonowych.

Jako dopuszczalne rozwiązanie proponuje rozwiązanie nr 1, czyli dolanie posadzki do wykonanych ścian z bloczków betonowych, jednak zastrzega że prawie niemożliwym jest w tym przypadku zapewnienie ciągłości izolacji, chyba że ma Pan jakiś pomysł na rozwiązanie tego w taki sposób.

Natomiast rozwiązanie nr 3 próbuje przeforsować klientka, jako swoje argumenty podaje głównie większą wysokość piwnicy, która ma powstać po tym jak fundamenty zostały wykonane zbyt głęboko oraz oszczędność wynikającą z braku konieczności demontażu wykonanych już ścian. Jednak wykonanie ław w gruncie bardzo utrudni dobre ich oczyszczenie i zaizolowanie z uwagi na nierówności bocznych ścian ław fundamentowych.

Staram się znaleźć jakieś pewne, dobre i korzystne finansowo rozwiązanie dla klientki, bez konieczności wyburzania wszystkiego.

Będę wdzięczny za pomoc!

Odpowiedź płatna 615,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne fundamenty hydroizolacje hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczal porady inwestorom porady architektom

tomeciutemat nr 308-2626
visibility czytano 193 razy

Termoizolacja ze szkła piankowego pod płytą


Witam,
będę przystępował do wykonania płyty fundamentowej pod mój dom mieszkalny jednorodzinny, dla którego wykonywał Pan analizy. W związku z tym zastanawiam się nad zastosowaniem czarnego szkła piankowego i jako że nie mogłem znaleźć żadnego poprawnego rozwiązania układu warstw płyty fundamentowej wykonanej na takim materiale, to czy mógłby Pan przedstawić jak taki układ powinien wyglądać.
Na pierwszy rzut oka wydawałoby się że przy takim rozwiązaniu można całkowicie zrezygnować z zastosowania izolacji przeciwwodnej, jako że warstwa szkła piankowego gruba na około 50 cm, przerywa wszystkie kapilary i chroni tym samym beton przed wodą, ale tu mogę się mylić.

Rozmawiając z wykonawcami, zarzucali często że największym wykonawczo problemem jest wykonanie szalunku, oraz nierówna powierzchnia utwardzonego szkła piankowego.
Czy zna Pan jakiś sprawdzonych producentów czarnego szkła piankowego godnego polecenia?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne posadowienia na płycie termoizolacje porady inwestorom

tomeciutemat nr 308-2627
visibility czytano 366 razy

Hydroizolacje przy posadowieniu na płycie


Piszę jeszcze z jednym pytaniem w sprawie mojej płyty fundamentowej. Pozwoliłem sobie stworzenie nowego wątku, z uwagi na to iż dotyczy on układu warstw jak zostały przez Pana przewidziane w analizie.

1. Jaki jest powód stosowania frezowanych płyt XPS i czy i w jakich okolicznościach można z tego frezowania zrezygnować. W przypadku układania dwóch warstw rozumiem, że frezowanie dotyczy tylko dolnej warstwy i frezem w stronę chudziaka.

2. Konsultowałem dobór izolacji przeciwwodnej z przedstawicielem firmy Remmers, który powiedział mi że zrezygnowałby z zastosowania masy polimerowo-bitumicznej na rzecz masy sztywnej, polimerowo-cementowej. Argumentował to faktem że przy założeniu że zostaną wykonane 2 warstwy izolacji o łącznej grubości 4mm, po wykonaniu całego obiektu i przez jego ciężar, warstwa ta z uwagi na to iż jest elastyczna może ulec zmniejszeniu. Pytanie czy są jakieś przeciwskazania aby stosować masy mineralne sztywne (np. ten CERESIT CR65), bo w Pana książce prawie każde rozwiązanie proponuje masy polimerowo-biutumiczne.

3. Na płycie żelbetowej zaproponował Pan warstwę emulsji bitumicznej, jakie zadanie spełnia ta warstwa i czy jest konieczna?

4. Duży problem sprawia mi znalezienie styropianu o zalecanych przez Pana parametrach chodzi zarówno o minimalną gęstość, jak i dopuszczalne ugięcie. Czy ma Pan jakiś sprawdzony i pewny produkt spełniający te parametry, który mogę w ślepo zastosować?

5. Jako materiał pod podkład betonowy w standardowych rozwiązaniach proponuje się beton klasy C8/10, Pan w swoich rozwiązaniach zawsze proponuje mieszankę napowietrzoną o wyższej klasie min. C16/20, czy powód tego jest taki, że stosowanie domieszek napowietrzonych defakto obniża klasę betonu? Pytam ponieważ wykonawcy czytając beton C16/20 w moich projektach, często zamawiają beton o klasę jeszcze wyższą z uwagi na napowietrzenie.

6. Ostatnie pytanie dotyczy zabezpieczenia płyty fundamentowej. W jednym miejscu Pana książki pisze Pan, że pionową izolację obwodową płyty najlepiej wykonać jako ostatnią, z uwagi na fakt iż ciężar domu w trakcie budowy jest coraz większy i dochodzi do stopniowego osiadania całej konstrukcji, co może doprowadzić do uszkodzenie tej izolacji. Pytanie jak w takiej sytuacji zabezpieczyć płytę fundamentową i wystające z niej "startery" zbrojenia w przypadku, gdyby prace budowlane miały być przerwane na okres zimowy. I na koniec izolację wtedy wykonać z sztywniejszego XPS, czy bardziej podatnego na odkształcenia EPS?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze posadowienia na płycie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Mikolaj127temat nr 308-2646
visibility czytano 418 razy

Fatalna inwestycja w zakup domu jednorodzinnego


Panie Jerzy,

Bardzo proszę o podpowiedź, co robić w sytuacji, w jakiej znalazła się moja siostra i szwagier. Otóż kupili dom jednorodzinny nad jeziorem w okolicach Piły w stanie praktycznie deweloperskim. Dom ma swój projekt, jednak przewiduje on posadowienie na ławach fundamentowych i od razu parter, jednak dom jest wybudowany na niewielkim zboczu, przez co część z tarasem jest mocno obniżona.
Od strony tarasu jest bardzo mocno podniesiony poziom podłogi (zbocze) i podniesione ścianki fundamentowe czego nie było w projekcie. Do tego ktoś na etapie budowy wpadł na pomysł, że skoro ścianki fundamentowe od są tak wysokie od strony tarasu, to czemu nie wykorzystać tego i nie zrobić sobie piwnicy?
Jak pomyślano, tak zrobiono – od strony tarasu pod całym salonem jest podpiwniczenie, czego nie przewiduje projekt. Ściany fundamentowe wysokie, na zdjęciach nie widać wieńca fundamentowego – tak jakby płyta podłogi parteru leżała na ścianach fundamentowych.

Mam więc dwa pytania
1a. Czy można w jakiś sposób to zalegalizować? Czy jest to w ogóle możliwe? Dom jest odebrany, czyli raczej nikt z urzędników nie był na budowie, a odbiór był zdalnie.
1b. Czy taka samowolka jest niebezpieczna konstrukcyjnie? Czy da się to w ogóle jakoś przeliczyć, czy konieczna będzie wizja lokalna konstruktora? Wg mnie zmiana wysokości ścianki fundamentowej zawsze wpływa na jej wytrzymałość (wyboczenie) plus dodatkowo jak nie ma wieńca u góry…

2. Niezależnie od pytania 1, czy warto poprawić zewnętrzne warstwy ścian fundamentowych, jeśli chodzi o hydroizolację? Zamieszczam zdjęcia i póki co nie wygląda to zbyt dobrze. Ławy fundamentowe nieizolowane, na wierzchu widać wystającą papę. Ściany fundamentowe – nieznany stan hydroizolacji, pokryte styropianem, w części folia kubełkowa (kubełkami do styropianu niestety) a w części masa klejowa i siatka, zapewne najtańsza. Część gruntu przekracza wysokość folii kubełkowej i zachodzi na masę klejową.
Zdecydowano się na odkopanie małego fragmentu fundamentów. Czy można odkopywać więcej, czy nie ruszać?

Będę wdzięczny za jakiekolwiek podpowiedzi.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne domy murowane porady inwestorom remonty naprawy

ekoTypowetemat nr 308-2664
visibility czytano 123 razy

Termoizolacja pod i nad płytą fundamentową


Dzień dobry Panie Jerzy,
mam następujące pytanie, zaprojektowałem budynek podpiwniczony usytuowany na skarpie.
Posadowienia na płycie fundamnetowej. Oczywiście problem w betoniarni z betonem napowietrzonym.
Rozważam zmianę detalu i usytowanie termoizolacji całkowicie nad płytą (to jest piwnica użytkowa także większe straty termiczne tutaj nie będą miały większego znaczenia) co umożliwi hydroizolację pod płytą jak w Pana detalu 1.9-8 ze 161 strony książki. Rozumiem że stosuję pod całością płyty fundamentowej na chudym betonie masę polimerowo-bitumiczną 2x2kg.m2?

Jeżeli jednak chciałbym zastosować termoizolację pod płytą- np. 10cm XPS, czy jest taka hydroizolacja którą można by było ułożyć na styrodurze pod płytą żelbetową?

Z góry dziękuję za odpowiedź
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: hydroizolacje posadowienia na płycie porady architektom porady inżynierom

TLStemat nr 308-2673
visibility czytano 217 razy

Błędy projektowe i wykonawcze w posadowieniu i podszybiu


Dzień dobry,

Jako inwestor mamy pytanie odnośnie fachowości wykonywania izolacji płyty fundamentowej. W podszybiu windy co jakiś czas pojawia się woda, po oględzinach przedstawiciela zarządcy stwierdzono przerwanie izolacji na styku ściany z płytą fundamentową. Załączam plik od przedstawiciela.
Ze względu na brak kontaktu z wykonawcą oraz ówczesnym kierownikiem budowy przedstawiamy sposób wykonania izolacji w formie zdjęć oraz załączamy projekt danego podszybia.
Po całości zastosowano chudy beton, na nim zastosowano maty bentonitowe i wówczas wylano płytę fundamentową, na ścianach fundamentowych zewnętrznych również zastosowano maty bentonitowe wraz z taśmą bentonitową (widoczne na zdjęciach). Dziwi fakt o występowaniu zalań jedynie w podszybiu windy, który nie ma styku ze ścianami zewnętrznymi (a jego poziom płyty fundamentowej jest nieznacznie obniżony o ok 22 cm).

Poza wodą w podszybiu, informują również o purchalach na ścianie po drugiej stronie w piwnicy, jednak naszym zdaniem to nie wina braku izolacji, tylko braku utrzymywania odpowiedniej temperatury bądź wentylacji w klatce schodowej na poziomie -1 , proszę o opinię. Zaznaczamy, iż żadna ze ścian nie jest ścianą zewnętrzną, tylko wewnętrzną.
Izolacje powłokowe w podszybiu wykonywane były już przez zarządcę.

1. Czy można mówić o błędnie wykonanej izolacji podszybia? Czy ta została wykonana prawidłowo?
2. Czy należy skupić się na innym problemie wilgotnościowym bądź instalacyjnym? Niedaleko pion kanalizacyjny
3. Zauważyłam styropian w miejscu dylatacji ścian żelbetowych czy to może mieć jakiś związek?


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom posadowienia

sławektemat nr 308-2684
visibility czytano 176 razy

Murowanie ścian na płycie


Panie Jerzy,

Aktualnie jestem na etapie prac związanych z murowaniem pierwszej warstwy ścian z bloczków silikatowych na płycie fundamentowej (ocieplenie na górze płyty). Po sprawdzeniu informacji w książce oraz przeczytaniu Pańskich odpowiedzi w serwisie BDB chciałbym się upewnić, że warstwy hydroizolacji, które zamierzam wykonać w miejscu występowania ścian nośnych oraz działowych są prawidłowe i mają sens zastosowania.

Płyta fundamentowa z betonu W8 - pomiędzy betonem podkładowym, a płytą fundamentową występuje papa podkładowa w celu hydroizolacji (od wylania płyty minęło już 5 tygodni).

Warstwy na płycie fundamentowej:
1. W przekrojach rdzeni - hydroizolacja polimerowo-cementowa sztywna wychodząca po 5 cm z przekroju rdzenia - odczekać 2 dni
2. W miejscu ścian - grunt do pap bitumicznych - odczekać 24 h
3. Papa podkładowa samoprzylepna SBS zachodząca na hydroizolację rdzeni 5 cm
4. Zaprawa cementowa klasy M15 pod pierwszy bloczek silikatowy.

Mam jeszcze dodatkowe pytania:
5. Czy papa powinna wystawać w jakimś stopniu poza bloczek silikatowy? Jeżeli w późniejszym czasie będzie nakładana masa polimerowo-bitumiczna na zewnątrz ścian nośnych.
6. Czy bloczek silikatowy powinien być zmoczony przed ułożeniem na zaprawie?
7. Czy grunt do pap bitumicznych jest tutaj konieczny? Czy można go pominąć przy zastosowaniu papy termozgrzewalnej?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne mury posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

Mr_Harrytemat nr 308-2689
visibility czytano 273 razy

Hydroizolacja fundamentu i podłogi na gruncie, a membrana kubełkowa


Izolacja fundamentu z cegły oraz betonu podkładowego pod planowane ogrzewanie podłogowe – jakie grupy preparatów są niedozwolone i szkodliwe?

1. Izolacje hybrydowe typu Remmers MB 2K lub BORNIT Profidicht Hybrid 2K – czy jest możliwe zastosowanie ich do izolacji fundamentu od wewnątrz oraz jako hydroizolacja betonu podkładowego pod styropian i ogrzewanie podłogowe w części mieszkalnej? W jednej z porad pisał Pan, że izolacje typu hybrydowego nie powinny być stosowane od wewnątrz ze względu na szkodliwy składnik, zamiast tego należy stosować izolacje polimerowo-cementowe flex lub izolacje polimerowo-bitumiczne/masy KMB bezrozpuszczalnikowe.

2. Czy stosując izolację polimerowo-cementową flex jest możliwe połączenie pionowej izolacji fundamentu z poziomą izolacją betonu podkładowego zakładając, że izolacja fundamentu była nałożona dużo wcześniej i zakończyła wysychanie? Jak należy wykonać takie połączenie (taśma butylowa, bitumiczna, kauczukowa, zatapianie taśmy mineralną masą hydroizolacyjną)?

3. Czy folia kubełkowa rozłożona od wewnątrz fundamentów przed wykonaniem zasypu powinna być przymocowana do izolacji polimerowo-cementowej i jeżeli to w jaki sposób? Ułożenie folii kubełkowej wykonuje się kubełkami w stronę gruntu - żeby nie uszkodzić izolacji bitumicznej przed zasypaniem. Czy w przypadku izolacji polimerowo-cementowej flex od wewnątrz fundamentu stosuje się zasady z porady nr 17 i układa kubełkami w stronę izolacji? Czy zyskamy w ten sposób możliwość odparowania wilgoci z fundamentów i ich dosychania? Izolacja mineralna pozwala na dyfuzję pary wodnej i dlatego stosujemy ją w strefie cokołu. Czy stosując ją głębiej w strefie wewnętrznej fundamentu zasypanego gruntem należy zapewnić przestrzeń do odparowania wilgoci technologicznej lub wilgoci podciąganej kapilarnie (w przypadku fundamentów, gdzie wykonano odtworzenie izolacji poziomej metodą iniekcji, która nie daje gwarancji 100% skuteczności) poprzez odpowiednie ułożenie foli kubełkowej - kubełkami w stronę izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci membrany kubełkowe wykonawstwo porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom projekty wykonawcze

Przemysław Jankowskitemat nr 308-2693
visibility czytano 257 razy

Hydroizolacja pod ścianami monolitycznymi na płycie żelbetowej


Dzień dobry,

Jeżeli na płycie fundamentowej będą wykonane ściany żelbetowe monolityczne, to czy należy wzdłuż tych ścian wykonać hydroizolację polimerowo-cementową sztywną, analogicznie tak jak ma to miejsce w przypadków rdzeni/słupów? (czyli między starterami oraz poza obrysem ścian żelbetowych od strony wewnętrznej budynku jak również na wysokość 5 cm prętów nanieść hydroizolację polimerowo-cementową sztywną). Dodam, że płyta fundamentowa wylana jest na betonie podkładowym, na którym została wykonana hydroizolacja pozioma z masy KMB, która zostanie połączona z hydroizolacją pionową.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje posadowienia na płycie porady inwestorom porady wykonawcom

kkoscielniaktemat nr 308-2694
visibility czytano 233 razy

Poszukiwany KB na Podkarpaciu do kierowania budową domu jednorodzinnego


Dzień dobry,
czy ktoś zna/współpracował z ogarniętym KB na terenie Podkarpacia?

Szukamy KB, który poprowadzi naszą inwestycję w zgodzie ze sztuką, według projektu indywidualnego i przeanalizowanego przez Pana Jerzego (na projekt jeszcze nanoszone są wyniki analiz). Zależy nam na rzetelnej współpracy z kimś, kto nie dopuści do odstępstw od finalnego projektu. Przedzwoniłem wszystkich KB z "Klubu świadczących usługi" na terenie Podkarpacia i Lubelskiego i niestety albo już nie zajmuje się prowadzeniem inwestycji albo nie mają czasu.

Być może są tu osoby, które mają doświadczenie pracy z kimś sensownym? :)

Planowana "pierwsza łopata": koniec września/początek października 2023.

Pozdrawiam serdecznie,
Krystian Kościelniak


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego posadowienia porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
29
   ...  
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.