porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 58


 
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
GGtemat nr 308-227
visibility czytano 616 razy

Elementarz ocieplania metodą BSO (ETICS)


Chodzi o metodę ocieplania BSO/ETICS i kilka szczegółów projektowych.
1) Jak projektant powinien dobierać ilość kołków. Zalecenia są 4/6/8 a nawet i 12 kołków / m2. W strefie narożnej więcej, ale czy można to policzyć? Czy są jakieś tabele na nośność kołka w zależności od głębokości i rodzaju muru? Czy ilość kołków zależy od materiału którym pokrywamy elewację?
2) Wiemy, że płyty styropianu bądź wełny należy kłaść na tak zwaną mijankę z przesunięciem 1/3-1/2 długości kolejnych rzędów płyt. A jak to robić np. na filarku okiennym lub słupie żelbetowym? Jak wtedy kołkować? Czy dopuszczalne jest na tak wąskich elementach płyty kłaść dłuższym bokiem w pionie?
3) Czy lepszym rozwiązaniem jest prawidłowe zatopienie talerzyka w materiale ociepleniowym tzn.: wierzch talerzyka na równie z krawędzią elewacji, czy może zatapianie go w ociepleniu na 2-3 cm i stosowanie zaślepek ze styropianu?
4) Czy mogłyby Pan gdzieś omówić naprawę lub wymianę części ocieplenia np. po zniszczeniu fizycznym (dziura w elewacji) lub wymianie i dociepleniu ościeży wokół okien i drzwi. W jakiej odległości należy wycinać styropian od tego uszkodzenia i jak sobie poradzić z istniejącą już wyprawą elewacyjną na siatce. Przecież tutaj musi być ciągłość lub zakład. Czy takie miejsca też należy kołkować?
5) Przyklejanie: wiem, że prawidłowe to klejenie metodą obwodowo-punktową. Czy to się tyczy zarówno styropianu jak i wełny? Czy na wąskich fragmentach takich jak ościeża czy filarki, słupy też należy stosować metodę obwodowo-punktową? Ile placków na środku płyty 2,4 czy więcej?
6) Kołkowanie: czy kołkujemy w miejscach zbiegania się spoin poszczególnych płyt czy może 2-3 kołki po środku płyty? Jeśli mamy kołkować po środku płyt to w miejscu występowania placków kleju czy wręcz przeciwnie obok?

P.s. Trochę dużo tego, ale to pokazuje ile jest miejsc do popełnienia błędów. I niech mi ktoś teraz powie, że ocieplenie to prosta robota. Dopiero teraz kiedy musiałem przemyśleć temat, żeby zadać Panu sensowne pytania widzę, że od lat powtarzane przez Pana postulaty “konieczny projekt ocieplenia” to nie zbędny wymóg a konieczność. Już nie wspomnę o analizach cieplno-wilgotnościowych, które są skomplikowane i nie do przebrnięcia przeze mnie ...

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: stropobłędy wykonawcze BSO bezspoinowe systemy ociepleń budowa domu jednorodzinnego porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom ocieplenia

Bociek1313temat nr 308-315
visibility czytano 1353 razy

Jastrych betonowy czy anhydrytowy? Czy je zbroić?


W odniesieniu do dyskusji na FB nt. jastrychu przy ogrzewaniu podłogowym. Moje pytania:
1. Czy jastrych powinien być zbrojony, czy może wylewa się bezpośrednio na wężownice? Jeśli tak to jakie są zasady.
2. Czy stosuje się dylatacje (poza tymi przy krawędziach ścian)? Jeśli tak to jakie są zasady.
Znalazłem w komentarzach informację, że jastrych anhydrytowy ma wysoki wsp. przenikania ciepła, a niską pojemność cieplną np. w porównaniu do betonowego.
W załączniku zdjęcie znalezione w internecie. Wg tego co przeczytałem to podejrzewam, że w tym przypadku nie zastosowano domieszki upłynniającej ;)

Odpowiedź płatna 369,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: domy jednorodzinne ogrzewanie podłogowe podłogi porady inwestorom porady architektom jastrychy ogrzewane jastrychy betonowe jastrychy anhydrytowe

T.T.temat nr 308-377
visibility czytano 246 razy

Domurowanie ścianek działowych do nośnych


1). W ub. roku kiedy byłem na Pana wykładzie, mówił Pan że nie należy wykuwać bruzd we wcześniej wymurowanej ścianie zewnętrznej pod cegły ścianki działowej. Czy mógłby Pan objaśnić temat? Jakie byłyby skutki połączenia ścianki działowej z zewnętrzną ścianą nośną? Kiedy można łączyć trwale ściankę działową z zewnętrzną ściną nośną?
2). Na tym samym wykładzie mówił Pan że całość fundamentu budynku od strony wewnętrznej powinna być obłożona termoizolacją np. XPS grubości min. 5 cm na głębokość 1 m i odległość 1 m w każą stronę od ścianki działowej. W przeciwnym razie będzie silny mostek cieplny w strefie styku ze ścianką działową. Proszę o komentarz.
3). Czy można wymurować ściankę działową na styropianie EPS 200?

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ściany działowe

andretemat nr 308-590
visibility czytano 370 razy

Rozstaw rur w ogrzewaniu podłogowym, a antresola


We wstępnym projekcie ogrzewania podłogowego obliczeniowy rozstaw rur ogrzewania podłogowego o średnicy 16 mm wynosi 10, 15, 25 i 30 cm przy jastrychu anhydrytowym gr. ~5 cm. Projektant powiedział, że ograniczymy maksymalny rozstaw rur do 20 cm ze względu na możliwe różnice w odczuwaniu ciepła nad rurą i poza nią natomiast nie do końca uzasadnił to ograniczenie. Jak zdefiniować graniczną odległość pomiędzy rurami z punktu widzenia fizyki budowli? Czy orientacyjnie można ją zdefiniować dla ww. założeń przy temperaturach w pomieszczeniach 20 stopni?

Drugie pytanie. Otwarta strefa dzienna parteru obejmuje salon, jadalnię, kuchnię i komunikację. Nad całym salonem jest otwór w stropie więc kubatura pomieszczenia powiększana jest w obliczeniach o poddasze. Tam rury w pętli salonu mają gęstszy rozstaw niż pozostałe fragmenty strefy dziennej (co 10 cm), ale i tak brakuje mocy grzewczej dla salonu. W obliczeniach nie jest uwzględniane to, że całość stanowi jedną otwartą przestrzeń. Czy w rzeczywistości wpływ kuchni, jadalni i komunikacji na komfort cieplny w salonie będzie nieistotny? Czy wiąże się to ze sposobem wymiany ciepła przez promieniowanie? Z uwagi na brak mocy w salonie pod dwoma oknami mają pojawić się dwa grzejniki zasilane niskotemperaturowo.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego fizyka budowli mikroklimat mostki cieplne projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inwestorom porady architektom porady inżynierom porady wykonawcom

DanielChrztemat nr 308-615
visibility czytano 3559 razy

Analizy c-w przegróód w miejscach niejednorodnych


Analizy c-w dla przegród dają różne wyniki w zależności od strefy i materiałów. A jak to jest z słupami stojącymi, podpierającymi, elementami betonowymi, betonowymi opaskami gdzie nie ma przenikania pary wodnej (chyba że jest a mi się źle wydaje)? Jak wówczas wyliczyć elewacje na takich elementach aby nie powstało na nich życie? Czy stosuje się na nich taką samą wyprawę jak dla reszty czy liczy się jakoś inaczej.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe projektowanie porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

slusar.o2temat nr 308-625
visibility czytano 198 razy

Dziwne warstwy podłogi na gruncie


Dzień dobry,
Jak Pan ocenia tego typu rozwiązanie zaproponowane przez wykonawcę? Chodzi mi o układ XPS-płyta-EPS. Pomijam brak betonu podkładowego i hydroizolacji, chciałbym przedyskutować tylko proponowany układ warstw.
Jak rozumiem, w typowych przypadkach, tzn. izolacji XPS na zewnątrz i ogrzewania podłogowego zatopionego w płycie uzyskujemy duży akumulator ciepła (w postaci płyty), natomiast w przypadku zastosowania izolacji od środka i posadzki anhydrytowej możemy łatwiej sterować temperaturą wylewki, a tym samym temp pomieszczenia.
A zaproponowane rozwiązanie to taki "ni pies, ni wydra". Współczynnik przenikania jest niski, więc przegroda będzie "ciepła", więc jest się czego bać?
Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy projektowe budowa domu jednorodzinnego projektowanie podłogi porady inwestorom porady architektom

Breslandtemat nr 308-830
visibility czytano 285 razy

Dziwne wyniki modelowania cieplno-wilgotnościowego dachu


Próbuję od jakiegoś czasu znaleźć rozwiązanie wygłuszenia połaci dachowej, którą projektant przewidział jako ocieploną nakrokwiowo płytami PIR (rdzeń z poliizocyjanuratu, okładziny z kilku warstw polimerów oraz folii aluminiowej).

Pierwszy problem jaki napotkałem to brak dokładnych danych odnośnie Sd oraz μ. W kartach technicznych podają dla rdzenia μ=50-100, natomiast brak jest danych o Sd dla okładzin. Kontaktując się telefonicznie z technikiem producenta usłyszałem, że dla okładzin mogę przyjąć Sd>1000, a konkretnie do obliczeń mogę wstawić wartość nawet 1500 (zakładam, że nie podaje się tej wartości w innych jednostkach niż [m]). Czy to możliwe, aby cienka folia aluminiowa w połączeniu z nieznanymi mi polimerami mogła mieć aż tak wysokie Sd?

Drugi problem jaki napotkałem, to dziwne skoki wilgotności na wykresach obrazujących zawartość wilgoci w materiale izolacyjnym - są one tak nienaturalne, że mam wrażenie, że coś jest nie tak z procesem obliczeniowym.

Przegroda wygląda następująco:
- membrana (warstwa techniczna zastępująca dachówkę, przyjęta tylko w modelu obliczeniowym)
- szczelina wentylowana powietrzem zewnętrznym 30 mm (wymiana 1/h)
- membrana Sd=0,005-0,02 1mm
- paroizolacja (okładzina płyty PIR) Sd=1500[m] 1mm
- rdzeń PIR ‎μ=43-72 (przypadek 1) μ=29,9-51,5 (przypadek 2) 140mm
- paroizolacja (okładzina płyty PIR) Sd=1500[m] 1mm
- deskowanie - drewno miękkie 30mm
- Wełna mineralna 200mm
- pustka powietrzna niewentylowana (przestrzeń na ruszt pod GK) 30mm
- płyta GK 12,5mm

Przegrodę przyjęto jako poziomą (niestety w darmowej wersji programu nie da się ustawić kąta nachylenia innego niż 0 i 90 st.). Pominięto obciążenie deszczem, absorpcję deszczu, absorpcję promieniowania długofalowego i krótkofalowego, wpływ promieniowania. Przyjęto wartość standardową wsp. odbicia krótkofalowego promieniowania gruntu. Opór cieplny pow. zew. i wew. pozostawiono domyślny (0,0526 oraz 0,125 [m2K/W]). Warunki początkowe zawartości wilgoci - stała wartość w przegrodzie (wilg. wzgl. 0,9 temp. pocz. 20st. C) Opcje obliczeń numerycznych - tylko transport ciepła i wilgoci. Klimat zew. Warszawa. Klimat wew. ISO 13788 (domyślny - bez modyfikacji)

Dane wilgotnościowe po obliczeniach przedstawiam na poniższych rys. (PIR jest jedyną warstwą, gdzie kondensująca wilgoć kumuluje się z biegiem lat). Rozpatrywano dwa identyczne przypadki różniące się jedynie doborem PIR z dostępnej bazy materiałowej.

Czy tak faktycznie mogą wyglądać wyniki dla przypadku 1?

Z góry dziękuję za odpowiedź.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe błędy projektowe dachy porady architektom porady inwestorom porady inżynierom

Eliza K.temat nr 308-832
visibility czytano 238 razy

Zimne prądy powietrza w mieszkaniu


Szanowny Panie Jerzy.
Mam problem z moją kawalerką w nowym bloku (kupiłam niestety bubel). Kawalerka z aneksem mieści się w środku bloku na wysokim parterze, z wystawą na zachód; z loggią; pod mieszkaniem są garaże, blok ocieplany styropianem.

Mieszkanie zimą jest zimne, w szczególności podłoga przy balkonie, zimna ściana, ciągnie też od okno-drzwi na balkon. Myślałam o termowizji by "zobaczyć" całą ścianę od góry do dołu. W rogu okna zawilgocenia ściany i boję się, że dopadnie ją grzyb. Okna często są zaroszone, szczególnie gdy przebywają w mieszkaniu 3-4 osoby.  Staram się bardzo pilnować by nie dopuszczać do kumulacji wilgoci typu pranie, gotowanie. Mam kilka osuszaczy, wietrzę, otwieram nawietrzniki na full itp). Wilgotność powietrza wynosi 45-65%, więc z tego co czytałam mieści się w normie, ale płaczące okna to już nie jest dobrze (okna PCV).

W bloku jest wentylacja grawitacyjna, na 29m2 mam 2 nawietrzniki i kratki w łazience i kuchni. Dodatkowo wieje od tych ścian bo w mieszkaniu nie ma miłego odczucia ciepła. Zrobiłam eksperyment, pozatykałam wszystkie otwory wentylacyjne i przy podłodze wiało nadal że da się odczuć wyraźnie że coś hula.
Temperatura powietrza 21-23 stopni. Gdy bywam  u znajomych jest mi ciepło albo wręcz za ciepło a mają podobnie jak u mnie czyli 21-23 st.C.

Wiem że inni mieszkańcy mają o wiele poważniejsze kłopoty typu grzyb, coś tam odpada itp. a ja nie chcę do tego dopuścić. Co można zrobić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budownictwo mieszkaniowe ekspertyzy fizyka budowli porady inwestorom

mkoztemat nr 308-874
visibility czytano 229 razy

Ogrzewanie ścienne zamiast podłogowego w sypialni


Czy ogrzewanie niskotemperaturowe ścienne jest dobrym rozwiązaniem, w szczególności chodzi o sypialnie i zamiennik ogrzewania podłogowego przy niskiej temperaturze czynnika grzewczego, lub rozwiązaniach z ogrzewaniem elektrycznym?
Jakie są główne wady zagrożenia. Widzę o oczywiste ryzyko przebicia, oraz brak możliwości zasłonięcia np. szafą. Zastanawiam się jaki ma to wpływ na samą przegrodę i straty ciepła z grzania. Strop, lub posadzka na gruncie nie mają zazwyczaj po stronie zewnętrznej zimnego powietrza.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe porady inwestorom porady inżynierom

stanl12temat nr 308-1102
visibility czytano 833 razy

Przyśpieszone tempo budowy domu murowanego


Jestem w trakcie budowy domu. W połowie czerwca będę miał zakończony SSO. Dom z poddaszem użytkowym. Chcę od razu założyć stolarkę i przystąpić do prac instalacyjnych. Nie chcę na siłę przyspieszać budowy ale jedna rzecz mnie do tego nakłania - bardzo solidne dofinansowanie z rządowego programu. Jest jednak jeden warunek - instalacja źródła ciepła (pompa ciepła) do końca tego roku. Proszę o doradztwo w sprawie wstępnego planu/harmonogramu na ten rok. Po montażu źródła ciepła tempo i zakres prac już nie będzie dla mnie ważny.

Tynki raczej gipsowe, wylewki betonowe płynne, ocieplenie poddasza wełna skalna. Ogrzewanie podłogowe w całym domu.

1) Najbardziej priorytetowe będzie wykonanie wylewek (dla montażu instalacji podłogowej oraz samej pompy) Czy można zrobić wylewki przed tynkami? Była by to jesień późna pewnie. I co dalej? Utrzymywać jakąś minimalną temperaturę 16 stopni i przeczekać zimę na rozpoczęcie dalszych prac. Bez ocieplenia budynku i poddasza mogą to być duże koszty, ale jakąś minimalną temperaturę jastrychy mieć muszą.

2) Druga opcja - po instalacjach po ustaniu upałów, na wczesną jesień wykonać elewację? A później wylewki i ogrzewać do temperatury już docelowej (po stopniowym wygrzaniu jastrychów oczywiście).

3) Nie wiem kiedy w tym harmonogramie przyjąć czas na ocieplenie poddasza wełną.

4) Mam problem jeśli chodzi o termin podłączenia prądu docelowego, zakładając, że nie będzie można grzać w budynku przez zimę to wykonać elewację i wtedy jastrychy będzie można zrobić? Muszę wtedy innym sposobem ogrzewać pomieszczenia? Jaka temperatura musi być utrzymywana zimą dla jastrychów?

Który kierunek działania obrać, może ma Pan inny pomysł na harmonogram prac dla mojego konkretnego przykładu.

5) Są dobre produkty czy firmy które można polecić w kwestii płynnych wylewek betonowych?

6) Wentylacja będzie mechaniczna - zastosowanie okien fixów na całym parterze może okazać się nie rozsądne uwzględniając żeby wentylacja będzie w środku potrzebna dla oparowywania nadmiaru wilgoci.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego porady inwestorom


 
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.