porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 34


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
arturtemat nr 308-983
visibility czytano 196 razy

Spękania na elewacji ocieplonej styropianem


Witam!
W załączeniu zdjęcia z domu rodziców, dom z 74r. roku, w roku 1998 r. zostało dobudowane piętro. Dom został ocieplony styropianem, została naciągnięta siatka i klej oraz pomalowana elewacja. Chyba raz była odświeżana, po wymianie okien. Moje pytanie jest dlaczego na elewacji widać pęknięcia prostokątne tak jak ułożone są płyty styropianowe?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasztemat nr 308-1074
visibility czytano 183 razy

Skutek długiej przerwy pomiędzy przyklejeniem a szpachlowaniem styropianu na elewacji


Jakie będą skutki uboczne w funkcji czasu w fazie eksploatacji, kiedy do momentu wykonania warstwy zbrojonej na grafitowych płytach z polistyrenu ekspandowanego nie założono siatki osłonowej na rusztowaniach?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze ocieplenia porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom

Kalugstemat nr 308-1137
visibility czytano 236 razy

Modyfikacja przez wykonawcę wyników analizy c-w dachu


Otrzymałem od Pana komplet analiz cieplno-wilgotnościowych (inwestycja w Rybicalu), w których m.in opisano każdą przegrodą i parametry poszczególnych warstw, nie jestem pewien tego co na dachu:
· pokrycie dachowe
· łaty sosnowe 50x40 mm
· kontrłaty sosnowe 50x40 mm
· wełna mineralna grub. 20 cm układana pomiędzy krokwiami 200x70 mm w
rozstawie krokwi co 80 cm,
· wełna mineralna grub. 5 cm,
· paroizolacja systemowa mi = 360 000 sklejana na złączach samoprzylepną
taśmą aluminiową zbrojoną,
· płyty GK 12,5 mm,
· farba wewnętrzna Sd = 0,125 m (m = 500).
Czy ta przegroda może być wykonana bez membrany, pełnego deskowania? Na tym etapie inwestycji mam konstrukcję z pokryciem, jest membrana 200g/m2 (bez pełnego deskowania), ekipa zabiera się do termoizolacji i jej zabudowy. Wstrzymałem prace bo Panowie usilnie próbują mnie nakłonić na takie warstwy:
* pierwsza warstwa wełny skalnej 18 cm (na krokwi 20 cm, aby zostawić szczeliną 2 cm między membraną a wełną)
* nakrokwiowo druga warstwa 12 cm
* płyta OSB 1.5 cm, łączenia styków OSB ze sobą (taśma ProClima Rapid Cell to styków płyt drewnopodobnych), i połączenia OSB ze ścianką kolankową szeroką taśmą butylową
* płyty GK

W Pańskiej książce wyczytałem, że nie należy wykonywać szczeliny między membraną, a warstwą termoizolacji, także jak im to pokaże to nie będzie dyskusji. Pytanie tylko - czy to OSB 1 gr. 15mm stanowi barierę paroizolacyjną w wystarczającym stopniu i czy może dotykać wełny czy trzeba ją odsunąć (szczelina)?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom

lwelniaktemat nr 308-1423
visibility czytano 606 razy

Jakie płyty od wewnątrz w domu szkieletowym?


Witam,
mam pytanie odnośnie wykończenia ścian od wewnątrz w domu o konstrukcji szkieletowej. Aktualnie mamy dom w stanie surowym zamkniętym, kolejnym etapem po położeniu instalacji będzie ocieplenie ścian od środka i nabicie płyt...i tu właśnie mam zagwozdkę. Jaki rodzaj wykończenia zastosować, aby ściany były trwałe i nie groziły im spękania:
1. płyty G-K
2. płyta OSB-2 a na nią G-K
3. płyty cementowo-włóknowe lub gipsowo-włóknowe
Niedawno na budowie ekipa od ocieplenia zewnętrznego zwróciła mi uwagę, aby nie korzystać z samych płyt G-K bo będą pękać tynki na łączeniach (bo drewno pracuje) ... Jestem lakiem i pewnie źle do tego podchodziłem, ale wydawało mi się że przy drewnie budowlanym jego wilgotność jest na tyle niewielka, że w połączeniu z zamknięciem go w ścianie nie powinno być takiego niebezpieczeństwa.

Drugie pytanie: czy ściany wewnętrzne i stropy także powinny być zabezpieczone folią paroizolacyjną? Czy to się odnosi tylko do ścian zewnętrznych a wewnętrzne powinny oddychać?
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy szkieletowe drewniane paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

SZAKALtemat nr 308-1456
visibility czytano 372 razy

Jak sprawdzić jakość domu przed jego zakupem?


Bardzo proszę o poradę na co zwracać uwagę przy zakupie domu typu „klocek” z lat 80. aby nie kupić przysłowiowego kota w worku.
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: badania i pomiary porady inwestorom ocena stanu technicznego

FelixFtemat nr 308-1720
visibility czytano 462 razy

Perturbacje z wytwórnią tworzącą beton napowietrzony


PROBLEM, PILNE!
Mam problem po zalaniu ław na płycie fundamentowej.

1) Z obliczeń wynikało że potrzebuję 4,7m3 betonu + domieszki napowietrzające, liczone w programie, na podstawie modelu fizycznego (opomiarowanie różnic co 1,5m liczone na szalunku pośrodku ławy, wzdłuż). Zamówiłem w dużej firmie operującej we Wrocławiu, robiącej beton, 5,1m3 betonu (C30/37 + domieszki napowietrzające o przedłużonym czasie mieszania, receptura ta była zastosowana na płycie fundamentowej w listopadzie 2019).

Moje ławy mają też elementy wewnętrzne, których już nie musiałbym zalewać betonem tej klasy. Suma elementów wewnętrznych dawała mi zabezpieczenie w postaci 0,4m3 jakby co, które mógłbym "ukręcić" w betoniarce ze zwykłego betonu więc gdyby zabrakło 1 czy 2 takie szalunki byłyby nie zalane ale zamówiłem 0,4m3 więcej niż wymagania (które były zaokrąglone o ok 0,1 w górę).
Efekt końcowy - zabrakło mi 1,5m3 betonu! Czy to w ogóle możliwe? Czy beton napowietrzony zmienia swoją konsystencję i może go ubywać? Z Pana artykułów wynika że wręcz odwrotnie! Oczywiście to totalnie zniszczyło mi późniejsze prace.
Dodam, że policzyłem wszystko po fakcie, w domu, ponownie "z palca" przyjmując najwyższą wysokość ławy (największe zagłębienie) i różnica wynosi 0,1m3 między tym co jest fizycznie a tym co by było gdybym nadlał wszędzie 5cm więcej.

2) Receptura ma płynność S3, beton 1 przyjechał taki "suchy" (kojarzył mi się z "miksokretem") ale po użyciu buławy się faktycznie rozpływał. Jednak mam wrażenie że był za gęsty. Czy przypadkiem nie przyjechał za szybko i nie był wystarczająco domieszany?

3) Musiałem domówić dolewkę więc która z kolei przyjechała jak "śmietana" to było S5 "na oko" na pewno nie S3. Teraz albo dolano za dużo wody albo jest możliwe, że dodano jakieś dodatki upłynniające (jedyne rozwiązania jakie przychodzą mi na myśl), może jest w takich sytuacjach taka konieczność? Jak podejrzewam z "parametrów napowietrzania" nici.

4) Pompiarz oczywiście nie zrozumiał mojej prośby i wlał mi w jeden z szalunków 0,1m3 betonu gdzie miał go wylać do wykopanego w tym celu dołu, by szalunek ten zalać już w całości. Teraz ostatecznie mam tak, że w 1/5 będzie beton z 1 lania a w 4/5 nowy (śmietana), z drugiego lania. Tamten był zawibrowany i rozprowadził się na dole, dzięki czemu był w cieniu ale po 1h30min już był słabo plastyczny a właśnie wtedy został zalany "śmietaną". Odnoszę wrażenie, że buława jednak dochodziła do spodu więc może jeszcze się mieszał ale nie wiem. Może mieć to poważne konsekwencje?
Pozdrawiam i prosiłbym o szybką odpowiedź.

5) Beton 1 po 30min już się słabo dał zacierać pacą i ewidentnie wiązał.Kruszywo nie opadało ani trochę, stąd na wierzchu powstawały podczas zacierki wżery. Sam nie wiem, czy to normalne czy też jednak był za gęsty. Dodam po raz kolejny, że wibrowany dokładnie buławą.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty betony specjalne porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1831
visibility czytano 214 razy

Spękania styków profili styropianowych w ościeżach okien na elewacji


Jak prawidłowo wykonać połączenia kolejno sąsiadujących ze sobą prefabrykowanych profili z polistyrenu ekstrudowanego, aby nie doszło do pęknięć na ich łączeniu?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze ocieplenia okna porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Kamil B.temat nr 308-1910
visibility czytano 210 razy

Malowanie elastycznej otuliny rur z pianki


Witam
Panie Jerzy malowałem strop wraz z urządzeniami na jednym z biur w Warszawie na kolor biały. Przy malowaniu otuliny armaflex wystąpiły dość duże spękania. Aby nie wystąpiły na innych piętrach były później malowane m.in. farbami elewacyjnymi silikonowymi co tylko troszkę pomogło. Czy jest jakiś sposób aby te spękania nie wystąpiły lub jak naprawić już istniejące. W chwili obecnej jest pomysł akrylowania pęknięć akrylem W i malowania farbą kauczukową. Nadmienię że przy malowaniu na czarno stropu po prostu nie pękają.
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze malowanie porady inwestorom porady wykonawcom

MKKOtemat nr 308-2051
visibility czytano 397 razy

Osiadanie podłogi i spękania ścian - czy to po deszczach?


Szanowny Panie,
chciałbym przedstawić swój problem. Mieszkamy w nowym domu od 4 lat. Jest wybudowany z ytonga odm. 400 gr 36,5 cm, ścianki działowe też z ytonga odm. 600, gr. 11.5 cm (nie ma nośnych wewnętrznych). Fundament i konstrukcja dostosowane do kategorii szkód  górniczych (m. in.odpowiednie stężenia, wieńce, grubość ścian fundamentu 30 cm, beton B15).
Pod fundament usunięto humus, wybrano także ziemię na głębokość ok. 80 cm
(po zbudowaniu fundamentu nadsypywano wokół 20-30 cm ziemi). Podłoga na gruncie, fundament wypełniony piaskiem (przywiozłem go ok. 130 m3), zagęszczonym zagęszczarką. Na tym chudy beton (10 cm), XPS (15 cm), w nim instalacje c.w.u. i c.o. w peszlu (rury pex-al-pex) i zbrojona siatką wylewka, 5 cm grubości, po czym mozaika parkietowa.

W tym roku, po intensywnych, kilkudniowych opadach grunt wokół budynku wręcz przestał
przyjmować wody opadowe i przez 1 dzień przed domem utrzymywała się duża
kałuża, co nigdy przedtem nie miało miejsca. Ostatnio zauważyliśmy pękanie ścian działowych w części domu oraz osiadanie podłogi. W tej chwili pęknięcia i szczeliny
ściany i podłogi mają max. po 1-1,5 cm.

Znajomy inżynier poradził by wykonać badania stanu gruntu wokół budynku oraz pod podłogami. Zleciłem wykonanie badań georadarowych w tych strefach. Badania wykazały, że:
"1). Wokół budynku występuje układ warstw gruntu typowy dla zasypanych po robotach wykopów i pewnym samo- lub mechanicznym zagęszczeniu. Na głębokości ok. 4,0 m p.p.t. występuje zwierciadło wody gruntowej. Miejsc i przestrzeni zawieszonych w gruncie nie stwierdzono.
2). Pod podłogami na gruncie stwierdzono występowanie ugięć warstw gruntu pod pomieszczeniami gdzie występują zapadnięcia podłogi i pękaniu ścian działowych. Na pozostałej powierzchni parteru nie występują ugięcia warstw gruntu".

Pojawił się też nowy element: wykonaliśmy inspekcję kanalizacji kamerą, która wykazała, że woda z wanny w łazience nie schodzi w ogóle do głównej kanalizacji. W całości spływa do podsypki piaskowej. Rura podejściowa do tej wanny jest prawdopodobnie rozłączona. Na głębokości ok. 0,8 metra widać zatkanie tej rury piaskiem.

Co mamy robić w tej sytuacji? Skąd takie objawy i jak zaradzić?
Pozdrawiam,

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty instalacje kanalizacyjne porady inwestorom

Linebakertemat nr 308-2099
visibility czytano 283 razy

Trwałość budynków z wielkiej płyty


Witam
Panie Jerzy, jaka jest pańska opinia budownictwa z wielkiej płyty? Czytałem, że trwałość tego typu bloków wynosi więcej niż zakładano i sięga powyżej 100 lat. Czy to prawda? Pozdrawiam

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budownictwo mieszkaniowe badania i pomiary badania wytrzymałościowe konstrukcje korozja stali degradacja docieplenie


 
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.