porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 84


 
 
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
SBtemat nr 308-618
visibility czytano 766 razy

Betonowanie na raty i w deszcz oraz rodzaje projektów


Chciałbym prosić o odpowiedź na kilka pytań, które pojawiły się u mnie w trakcie pracy na budowie.
1. Betonujemy płytę fundamentową. Najpierw lejemy jedną warstwę betonu a następnie drugą już na wymaganą wysokość. Niestety gruszki z betonem przyjeżdżają w takim tempie, że zanim wylaliśmy drugą warstwę to ta pierwsza już zaczęła krzepnąć (lej po wibratorze się nie zasklepiał - zostawała po nim dziura). Jak należy postąpić w takiej sytuacji?
2. Lejemy sąsiednią płytę fundamentową, ale w trakcie pracy puszcza się deszcz? Jak należy postąpić? Jak intensywny musi być deszcz, aby zawracać sobie nim głowę?
3. Jak betonować elementy schodkowe? Ze schodami nie ma jakiegoś olbrzymiego problemu, ale gdy w stropie/ławach fundamentowych jest załamanie i należy w jednym procesie technologicznym wylać cały strop/ławę to wydaje mi się, że beton może wybić do góry. Czy należy zamówić mieszankę o określonej konsystencji albo zastosować jakąś specjalną technikę betonowania (betonujemy od obniżenia, zgadza się?). A może należy zamknąć szalunkiem to obniżenie od góry aby beton nam nie wybił? A może przesadzam i nie ma się czego obawiać?
4. W jednej z porad ostrzegał Pan, aby przypilnować cieśli żeby nie nabijali prętów do ustalenia szalunków. Z tego co widzę jest to tak powszechna praktyka, że nikt nie zwraca na to w ogóle uwagi. Jakie poprawne rozwiązanie należy zaproponować cieślom w takiej sytuacji?
5. Czy pod zbrojenie fundamentów jako dystans można zastosować kostkę brukową/cegłę/bloczek z silikatu/kawałek pustaka?
6. Czy istnieje rozróżnienie na projekt budowlany (potrzebny jedynie do uzyskania pozwolenia na budowę, posiadający jedynie schematyczne rysunki konstrukcyjne) a projekt budowlano-wykonawczy posiadający dodatkowo rysunki wykonawcze? Pytam bo widziałem projekt domku jednorodzinnego do którego pracownia nie dodała żadnego dodatkowego rysunku zbrojenia, architektury, szczegółów. Często pisze Pan, że dany problem powinien być rozwiązany przez projektanta i należy się do niego zgłosić aby uzupełnił projekt, ale jednocześnie słyszałem o nieformalnym podziale na projekty budowlane i budowlano-wykonawcze. Czy ten podział istnieje i projektant może się nim zasłonić i oczekiwać dopłaty za dodatkowe rysunki?
7. Czy istnieją jakieś negatywne konsekwencje zbyt szybkiego (po dwóch/trzech dniach) obciążenia stropu murami albo jedynie samymi paletami z pustakami? Na chłopski rozum wydaje się, że nic mu nie grozi bo jest podparty od dołu szalunkami a żadne wgniecenia w nim już nie powstają, ale chłopska intuicja może być zawodna.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego betony zwykłe porady inwestorom stropy porady wykonawcom

S24temat nr 308-630
visibility czytano 452 razy

Minimalizacja kosztów budowy, czy aby na pewno?


Panie Jerzy,
jak Pan ocenia technologię MITEK oraz więzary kratownicowe jako rozwiązanie na konstrukcję dachu a zarazem stropu w domu parterowym z poddaszem nieużytkowym?
Kierując się optymalizacją kosztów i maksymalnym uproszczeniem procesu budowy jako projekt domu wybrałem sobie budynek parterowy, bez poddasza, bez garażu, o konstrukcji dachu w technologii prefabrykowanej z ociepleniem na stropie (poddasze nieocieplone).

Czy zna Pan jeszcze jakieś optymalizacje, które można wprowadzić na etapie projektu by ograniczyć do minimum możliwość błędów podczas budowy?

Czy płyta fundamentowa wpisuje się w tym kontekście jako optymalizacja?

Czy technologie domów szkieletowych są Pana zdaniem łatwiejsze do wdrożenia?

Czysto hipotetycznie, w jakiej technologii wybudował by Pan sobie teraz dom (ok. 120 m2 użytkowych) tak aby ograniczyć koszty, bolączki z ekipami budowlanymi i uprościć cały proces?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy optymalizacyjne budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne domy energooszczędne domy murowane domy szkieletowe drewniane dachy wiązary dachowe więźba dachowa porady inwestorom

diakon88temat nr 308-787
visibility czytano 302 razy

Zbyt ciekły beton na strop


Czy zbyt rzadki beton wylany na strop może być słabszy? Wczoraj operator betoniarki która przywiozła gotowy beton wlał za dużo wody bardzo dużo wręcz zupa była.. Na jakąś 1/4 stropu poszedł taki beton reszta była ok. ok 5 m jego było.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze stropy stropy monolityczne betonowe porady inwestorom

Anna Blacktemat nr 308-820
visibility czytano 579 razy

Zalewanie stropu betonem zimą


Witam,
Wkrótce będę miał zalewany strop monolityczny (grubość 20 cm). Projekt przewiduje tutaj beton klasy B-25, przy czym kierownik budowy namawia mnie na zastosowanie B-30. Dodatkowo w przypadku temperatur -5 - 0 zastosowana byłaby domieszka przyspieszająca wiązanie. Ekipa budowlana przekonuje mnie, że murowanie ścian kolankowych poddasza użytkowego można rozpocząć już po 2-3 dniach od zalania stropu betonem, a kierownik budowy nie widzi przeciwwskazań.
Czy powinienem się na to zgodzić, np. pod warunkiem, że strop nie byłby dodatkowo obciążany paletami z pustakami? Czy jednak należałoby wstrzymać się z tymi pracami na dłużej? Po jakim czasie od zalania takiego stropu można rozpocząć murowanie ścian kolankowych? W jaki sposób należy pielęgnować świeżo zalany strop przy aktualnych warunkach pogodowych – temperatura -5 - +5, brak opadów?
Pozdrawiam serdecznie
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego stropy stropy monolityczne betonowe porady inwestorom

A. Waligórskitemat nr 308-822
visibility czytano 316 razy

Docieplenie podłogi nieużytkowego poddasza w starym domu


Witam Pana.
Zamierzam docieplić ostatnią kondygnację w domu piętrowym z lat 80-tych, nad którą znajduje się nieużytkowe poddasze - sporadycznie wykorzystywane jako suszarnia, głównie w zimie i jako droga do wejścia na dach dla kominiarzy. Dach jest ukośny, obłożony jedynie malowanym eternitem bez żadnej podbitki.
Aktualnie na stropie
pomiędzy legarami ułożone jest w dwóch warstwach łącznie ok. 15 cm wełny Rockwool przykrytej paraizolacją, na których przybito deski tworzące podłogę.
Czy na tak wykonaną podłogę z desek można ułożyć warstwę styropianu (np. grubości 5cm)? Aby uchronić styropian przed pękaniem pod wpływem chodzenia, planuję ułożyć kilka płyt OSB lub np. meblowych z odzysku.
Z góry Panu serdecznie dziękuję za pomoc

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze docieplenie stropy porady inwestorom

centaurtemat nr 308-836
visibility czytano 358 razy

Dobór farby do wnętrza domu i mieszkania


Według analiz CW farbę wewnętrzną mam użyć o oporze Sd > 0,15 m. Jedną z farb mającą zbliżony opór to Caparol Santex 20. Czy można na rynku znaleźć innego producenta żeby porównać jakość jednej farby do drugiej?
Dziękuję bardzo.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego farby fizyka budowli ściany stropy porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-867
visibility czytano 286 razy

Wiatroizolacja na drewnianym stropie poddasza


Strop drewniany nad ostatnią kondygnacją użytkową.
Warstwy od strony pomieszczenia ogrzewanego:
- płyty gipsowo-kartonowe,
- paroizolacja,
- wełna mineralna/ruszt aluminiowy,
- wełna mineralna/belki stropowe,
- pustka powietrzna/belki stropowe,
- deskowanie.
Czy na belkach stropowych pod deskowaniem należy ułożyć folię paroprzepuszczalną? Dlaczego?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe fizyka budowli stropy porady architektom stropy drewniane

centaurtemat nr 308-884
visibility czytano 319 razy

Zagrożenie kondensacją pary podczas ocieplania stropu drewnianego


Czy istnieje zagrożenie kondensacją pary wodnej w wełnie? W październiku wykonałem wylewkę cementową. Na dzień dzisiejszy wilgotność wylewki to 18%, tynku 18%, więźby dachowej 16%. Zacząłem układać wełnę w stropie między krokwiami. Za około 3 tygodnie chciałbym zacząć wygrzewać posadzki. Wilgotność wewnątrz pomieszczenia to 84%. Czy istnieje zagrożenie gromadzeniem wilgoci w tej wełnie zanim zostanie przykryta paroizolacją? Czy wietrzyć, czy osuszać, czy czekać?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego ocieplenia paroizolacje stropy drewniane porady inwestorom porady wykonawcom

centaurtemat nr 308-905
visibility czytano 181 razy

Instalacja elektryczna w ocieplonym stropie najwyższej kondygnacji


Czy podczas układania folii paroizolacyjnej na stropie wszystkie przewody elektryczne prowadzone w rurkach podwieszone do dźwigarów od spodu mogą być przykryte od spodu folią paroizolacyjną? Czy trzeba je zostawić pomiędzy sufitem podwieszanym a folią paroizolacyjną? Jak wykonać to w pomieszczeniach mokrych A jak w pomieszczeniach użytkowych?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze instalacje elektryczne ocieplenia stropy drewniane porady inwestorom

Marian Kuśtemat nr 308-924
visibility czytano 249 razy

Zamiana stropu drewnianego na betonowy, a ścianki działowe


Szanowny Panie Jerzy
Mam w projekcie strop na belkach drewnianych ale dom murowany. Dzisiaj mój wykonawca powiedział że taki strop nie będzie pozwalał na połączenie z nim ścian działowych murowanych. Każe zamienić ten strop na strop typu teriva lub inny prefabrykowany. Czy to dobre rozwiązanie?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego stropy stropy drewniane stropy gęstożebrowe stropy monolityczne betonowe stropy prefabrykowane stropy Teriva porady inwestorom


 
 
9
 
8
 
7
 
6
 
5
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.