porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 41


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
Remiktemat nr 308-699
visibility czytano 931 razy

Hydroizolacja strefa progu drzwi tarasowych


Mam pytanie o poprawne zaizolowanie styku strefy cokołowej, która będzie stykała się z tarasem. Obecnie mój etap prac to stan surowy zamknięty. Dom wykonany z pustaków ceramicznych pod przesuwnym oknem tarasowym oraz pozostałe okna, które wychodzą z pokoi są posadowione na gazobetonie oraz podwalinach z klinarytu w projekcie mamy przewidziany stan zero - (gotowa podłoga) na wysokości 29 cm od obecnego stanu. Góra ław fundamentowych jest dwukrotnie pokryta masa bitumiczną oraz 2 razy papą (dla ostrożności kierownika). Chciałbym po całej długości domu zrobić taras na podsypce z piasku/ pospółki zagęszczonej i na to jakieś ozdobne płyty betonowe lub kostka brukowa zakończone palisadą (zdjęcie poglądowe dla przykładu).

I w tym miejscu rodzi się pytanie jak poprawnie zaizolować przestrzeń cokołową tj. od styroduru do wysokości ościeżnicy - dolnej krawędzi okna. W książce widziałem, że na na strefie cokołowej jest izolacja 2 x polimerowo-cementowa typu flex jednakże nie styka się ona bezpośrednio z gruntem tak jak u mnie w planach. Czy takie rozwiązanie w mojej sytuacji również jest poprawne i taka izolacja wystarczy ? Zastanawiam się czy lepszym rozwiązaniem byłoby zabezpieczenie tej strefy izolacją 2 x masa bitumiczna i na to naklejona folia EPDM wywinięta na styrodur i na to ocieplenie domu przewidziane 20 cm styropianu. Proszę o poradę, jak to poprawnie wykonać aby nie martwić się podchodzącą wilgocią pod ściany. Z góry dziękuję za poradę
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne drzwi hydroizolacje porady inwestorom

centaurtemat nr 308-767
visibility czytano 334 razy

Impregnacja tarasu z modrzewia


Chciałbym wykonać taras zewnętrzny naziemny z deski tarasowej modrzewiowej. Mam pytanie: Jak zabezpieczyć ten taras przed działaniem czynników zewnętrznych, posiadam na elewacji belki ozdobne które malowałem preparatami firmy Remmers najpierw impregnat kolorowy lazura 2x na to lakier czy można podobnie potraktować ten taras? Czy może się go pokrywa olejem czy woskiem proszę o wskazówkę. I jeszcze jedno pytanie czy w związku z użytkowaniem w miejscach gdzie zostanie wytarty preparat i pojawią się przejaśnienia w jaki sposób naprawiać je w trakcie użytkowania? Jakiego i jak częstego serwisowania wymaga taki taras?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy tarasy naziemne porady inwestorom

Bartektemat nr 308-872
visibility czytano 265 razy

Błędy w obsadzeniu progu drzwi tarasowych


Byłem wczoraj na budowie. Obecnie mam stan zamknięty. Moją uwagę zwróciła plama pod oknem na wylewce na parterze. Z tego co mi wiadomo, na tę wylewkę mają być teraz ułożone styropiany, później folia, podłogówka i wylewka anhydrytowa. Pytanie - czy powinienem się martwić tą dziurą pod oknem? Wydaje mi się, że powinno to być szczelne. Pod oknem jest podstawka z klinarytu i jak widać na samym środku okna, na łączeniu się rozeszła i topniejący śnieg w postaci wody dostał się do środka. Co prawda z zewnątrz jeszcze nie ma ocieplenia i elewacji, ale to chyba nie powstrzyma wody przed dostawaniem się do środka?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne stolarka PCV porady inwestorom

bartitemat nr 308-998
visibility czytano 474 razy

Samodzielny montaż okna-drzwi tarasowych


Jestem przed montażem okien i chciałem się zapytać czy moje bazgroły na rysunku są poprawne biorąc pod uwagę uszczelnienie okien tarasowych za pomocą membrany EPDM.
Na wstępie tylko powiem, że fundamenty są skopane posmarowane dysperbitem dlatego celowo brak na nich hydroizolacji, a izolacja pozioma między bloczkami fundamentowymi, a betonem komórkowym to plastikowa papa 1mm. Zapomniałem na rysunku o posadzce :)
1 - bloczki betonowe
2 - XPS 15 cm (a na fundamentach EPS100 10 cm)
3 - beton podkładowy
4 - beton komórkowy 12cm wysokości
5 - klinaryt 8 cm
6 - drzwi tarasowe
7 - papa pcv 1mm
8 - hydroizolacja bitumiczna połączona z papą za pomocą taśmy butylowej i taśmy kauczukowej
9 - membrana EPDM
10 - podest z betonu napowietrzonego a na nim zagęszczona pospółka i kostka brukowa, między kostką a epdm zalewa uszczelniająca na zimno

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom

Niszczutemat nr 308-1012
visibility czytano 463 razy

Ekspresowe wykonanie fundamentów w gruncie gliniastym


I. Chciałem odnieść się do porady nr 478 i nr 709. Mój teren to glina piaszczysta, brak wód podziemnych na 3 m i ich raczej nie będzie, ponieważ dom usytuowany jest na górce. Ze względu na ten teren chciałem skorzystać z harmonogramu przyspieszonego, tylko w poradzie nr mowa jest o wylanej ławie 3 tygodnie wcześniej, zaś w drugiej poradzie mowa jest chyba o świeżo wylewanej ławie betonowej. Moje pytanie brzmi:
1) Czy można wykonać fasety z klina bitumicznego (firmy bornit), jako grunt użyć np. BORNIT - FG (Fundamentgrunt) a jako izolację bornit fundamentflex 2k (czy może lepszy jest fundamentdicht 2k?) na ławy wylane po 1-2 dniach czy obowiązkowy tylko i wyłącznie polimerowo cementową elastyczną?
2) Którą izolację powinienem zastosować bornit fundamentflex 2k czy fundamentdicht 2k?
3) Jeżeli wykonane zostałoby wcześniej odwodnienie dna wykopu tj, w odległości 0,5m od krawędzi betonu podkładowego został by wykopany rowek dookoła, a w 2 najniższych punktach wstawione te wiadra wraz z pompą to czy trzeba się spieszyć z hydroizolacją ław?
4) W jaki sposób ewentualnie wykonać odwodnienie środka fundamentu?
II. Druga kwestia to wysokość wieńca fundamentowego.
W przekroju mam ścianę z bloczka fundamentowego na wysokość 80 cm( poziom +-0,00). Zakładając, że bloczek z zaprawą to 14 cm, to wtedy osiągnę wysokość 84 cm( poziom +0,04). Wieniec fundamentowy to 24 cm ( poziom +0,28). Pierwsza warstwa bloczka Ytong pp4/0,6 na zaprawie cem-wapiennej to jakieś 22 cm ( poziom +0,50). I to była by wysokość cokołu 50 cm. Jak teraz wykonać warstwy podłogi na gruncie chodzi o położenie wysokościowe?
1) Wg rys w analizach 2017/2018 i w książce to wysokość jastrychu posadzki powinna być na poziomie końca cokołu czyli+0,50?
2) Zakładając, że jastrych będzie miał 6 cm, to górne położenie termoizolacji ( z analiz wynika że 16 cm XPS) to będzie +0,44, zaś dół to +0,28 ?
3) Poziom betonu podkładowego w tym układzie będzie na równo z poziomem wieńca, a więc +0,28?
4) Wysokość poziomu pospółki wtedy to +0,18?
To co wyżej tyczy się części „mieszkalnej”. Co w przypadku części gdzie jest garaż, wg projektu powinien być niżej o 15 cm w stosunku do części mieszkalnej? Czy rysunek który zamieściłem w załączniku pokazuje prawidłowo poziom warstw oraz strefę cokołową?
III. Istnieje jeden słup. Będzie on wylewany razem z fundamentami. Czy na beton podkładowy pod słup można dać normalnie papę termozgrzewalną, następnie wylać na wysokość ławy fundamentowej, użyć hydroizolację polimerowo-cementową sztywną w miejscu przerwania ciągłości wylewania? Czy po nałożeniu hydroizolacji polimerowo-bitumicznej na słup należy jego też ocieplać?
IV. Schody zewnętrzne i taras. Czy powinny być wykonane od razu wraz z wykonywaniem fundamentu budynku czy mogą być później?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego schody zewnętrzne betonowe tarasy naziemne podłogi fundamenty porady inwestorom

centaurtemat nr 308-1098
visibility czytano 207 razy

Połączenie progu drzwi tarasowych i wejściowych z podestem z płyt


Przygotowuję się do wykończenia podcienia przed wejściem do domu. będzie on wyłożony płytami wielkości metr na metr ,podbudowa jak pod kostkę Jak wykończyć strefę progu i wejścia do domu bez zmniejszania izolacji progu, ten sam problem mam przy drugim wejściu do domu tu będzie kostka do samego progu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom

gryzlytemat nr 308-1221
visibility czytano 141 razy

Taras naziemny na zbyt płytkim fundamencie


Posiadam dobudowany kilka lat po zakończeniu budowy domu taras. Ze względu na wysoki parter, taras wygląda następująco: fundament, ściana o wysokości 1,6m, płyta tarasowa (płyta żelbetowa, folia, styropian, folia, warstwa spadkowa, gres) Pod spodem jest nieogrzewane pomieszczenie. Ze względu iż taras został posadowiony na dosyć płytkim fundamencie ma on tendencję do przemieszczania się góra-dół. Jak wykonać połączenie między posadzką tarasu a elewacją domu (ocieplenie styropian) aby było ono szczelne i elastyczne? Czy tak jak na Rys. TA-003/004?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: tarasy naziemne porady inwestorom

zamertemat nr 308-1327
visibility czytano 436 razy

Montaż progu drzwi tarasowych


Dzień dobry.
Panie Jerzy, jak prawidłowo przygotować otwór okienny pod montaż drzwi tarasowych?
W firmie zajmującej się montażem stolarki okiennej zalecono mi poszerzenia systemowe, ewentualnie podmurowanie bloczkami fundamentowymi, aby zmniejszyć wysokość poszerzeń. Warstwa ocieplenia na podłodze parteru wynosi u mnie 20 cm. Czy takie rozwiązanie jest poprawne? Zasugerowałem użycie betonu komórkowego zamiast bloczków betonowych, ale powiedziano mi, że jest to zbyt kruchy materiał, nie nadaje się do montowania kotew.
Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego drzwi porady inwestorom porady wykonawcom tarasy naziemne tarasy

Bociek1313temat nr 308-1381
visibility czytano 472 razy

Dobudowany do domu naziemny taras drewniany


Witam Panie Jerzy,
chciałbym dobudować zadaszony taras - jak na schemacie. Konstrukcja tarasu wsparta na fundamentach śrubowych oraz podparta na drewnianej kantówce (lub stalowym profilu), która zakotwiona będzie do ściany. Konstrukcja zadaszenia, również będzie wsparta na stalowym profilu lub drewnianej kantówce, zakotwionej do ściany.

Moje pytania:
1. W jaki sposób rozwiązać strefę montażu profilu lub kantówki ,kotwionej do ściany, zarówno dla zadaszenia jak i dla tarasu? Czy kotwić bezpośrednio do ściany (ściana z ceramiki)?
2. W jaki sposób rozwiązać miejsce styku taras-ściana-okno tarasowe, w odniesieniu do rozwiązania na stronie 217 Rys. TA-072, jeśli to rozwiązanie można zaadaptować do mojej koncepcji?

Schemat i przykładowa inspiracja (na zdjęciu jest nie zadaszony, ale rozważam z zadaszeniem) załączam do pytania.
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne drewno konstrukcyjne porady inwestorom porady wykonawcom porady architektom

Bociek1313temat nr 308-1545
visibility czytano 541 razy

Podwalina termiczna pod okno-drzwiami tarasowymi


Na rys. TA-072 str. 217 w książce, jest przedstawiony sposób posadowienia okna tarasowego. Pod oknem jest podwalina z XPS lub EPS-200 (35). Pytanie, czy warstwa ta wymaga dodatkowego montażu do podłoża? Czy okno powinno być zakotwione do podłogi, czy tylko wspierać się na tej warstwie, a kotwione do ścian? Jeśli stosujemy podwalinę to z XPS, klinarytu lub inna, to o jakiej wytrzymałości i którą najkorzystniej zastosować. Czy jeśli łączymy dwa kawałki podwaliny, to łączymy je ze sobą - przykładowe zdjęcie. Czy podwalina ma być prosta, czy frezowana - przykładowe zdjęcie.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: okna drzwi tarasy tarasy naziemne porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
5
 
4
 
3
 
2
 
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.