porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 68


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
MariuszPtemat nr 308-913
visibility czytano 219 razy

Wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa w domu parterowym


Dzień dobry.
Pytanie o wentylację. Na zdjęciu wizualizacja jeszcze nie zrobionego projektu domu parterowego. W zamyśle wentylacja grawitacyjna lub hybrydowa. Z przewagą na hybrydową.
I tu pytanie czy to wystarczająca ilość kominów czy np. miedzy pokojami po lewej też powinien znaleźć się jeden komin? Czy można np. na strychu wpiąć się ocieploną rurą spiro z kratki wentylacyjnej w pokoju do komina wentylacyjnego w łazience2? I podobne rozwiązanie zrobić z sypialni po prawej i pralni żeby rurami wpiąć się do komina w kotłowni.
Czy wyciąg z okapu prowadzić do komina w spiżarni czy po prostu ocieploną rurą pcv wyjść nad dach?
Pozdrawiam,


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego domy jednorodzinne wentylacja grawitacyjna wentylacja hybrydowa porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-919
visibility czytano 341 razy

Jak uniknąć glonów i pleśni wewnątrz poliwęglanu komorowego?


Co jest powodem powstawania glonów i pleśni wewnątrz struktury płyt z poliwęglanu komorowego, który użyto jako pokrycie dachowe np. wiaty przystankowej lub garażu. Czy jest to niewłaściwy montaż?
Odpowiedź płatna
patrz także: porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom poliwęglan komorowy

marekwtemat nr 308-950
visibility czytano 286 razy

Zamiana betonu podkładowego pod podłogą na żelbetową płytę stropową


Dzień dobry,
Z racji, że nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w materiałach dostępnych w serwisie mam następujące pytanie: - Czy posadowienie budynku jednorodzinnego schematycznie przedstawione na załączonym rysunku jest technicznie akceptowalne?
Główne różnice względem rozwiązań typowych to:
- zamiast podłogi na gruncie płyta żelbetowa posadowiona na ścianach fundamentowych i zagęszczonej pospółce,
- ściany fundamentowe żelbetowe (położenie oraz specyfikacja zbrojenia oczywiście do doprecyzowania przez konstruktora).
Wydaje mi się, że najtrudniejszą sprawą tu może być hydroizolacja na styku żelbetowej ściany fundamentowej i płyty żelbetowej podłogi. Czy zasugerowana przeze mnie hydroizolacja polimerowo-cementowa sztywna jest dobrym rozwiązaniem? Czy można ją zastąpić papą bitumiczną?
Z poważaniem

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady inwestorom porady architektom porady inżynierom

centaurtemat nr 308-961
visibility czytano 228 razy

Uszczelnienia narożników i przejść rur w pomieszczeniach mokrych


Witam chciałbym zadać pytanie odnośnie hydroizolacji pomieszczeń mokrych. Szczególnie Chciałbym dopytać o uszczelnienie naroży, jakiej taśmy najlepiej użyć do tych uszczelnień Czy warto kupić narożniki zewnętrzne i wewnętrzne gotowe czy może wykonać samemu czy izolować tylko naroża w posadzce czy też naroża pionowe i naroża w suficie, jak uszczelniać przejścia odpływy kanalizacyjne prysznicowe toalety bidetu a także wyjścia rur pod wodę w ścianie. Czy używać oryginalnych mankietów czy też można wyciąć z taśmy i uformować samemu?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

stanl12temat nr 308-985
visibility czytano 724 razy

Posadowienie na płycie z błędami


Jestem nowy - późno za późno kupiłem książkę i dlatego potrzebuję szybkiej pomocy. Będę ją studiował ale czasu mało. Termin wejście ekipy jest po płycie już ekipa od SSO. Chciałbym cofnąć czas i książkowo wykonać płytę ale niestety już nie ma takie możliwości - możemy tylko co nie co pomóc aby było lepiej.

Za 1,5 tygodnia startujemy z wykopem. Projekt płyty ogólnie już prawie jest. Zostały szczegóły i tylko te szczegóły można jeszcze pozmieniać. Zostaje konstrukcja tak jak na szkicu. Proszę o pomoc w zakresie:

1) Interesuje mnie czy dwie folie o grubości 0,3 mm między XPS a betonem to dobre rozwiązanie?

2) Jako zabezpieczenie elementów brzegowych firma wykonawcza chce dać folię kubełkową. Jak to powinno być zrobione - jakaś hydroizolacja i na to ta folia kubełkowa czy ją sobie darować. Chciałem na burty EPS ale niestety firma była za mało elastyczna.

3) Dołączam badania gruntu - czy wykop humusu 50-60 cm to będzie wystarczająco? Czy pospółka o uziarnieniu ok 4 mm będzie ok na zasyp? Dostawca kruszywa określa ten materiał jako piach zasypowy, z malutkimi kamyczkami oraz z malutkimi glinkami. Zda to egzamin? Oprócz głębokiego humusu dodatkowo ponosimy się wyżej aby nie być w dołku, więc trochę tego podkładu będzie.

4) Poziom "0" terenu ma zostać zrobiony na mniej więcej najwyższy punkt obok u sąsiada z boku a wyżej niż sąsiada z drugiej strony oraz ok 18-20 cm wyżej niż poziom drogi. Czy takie wyniesienie budynku będzie wystarczające? Czy jedno podniesienie (16 cm) z ppt na ppp będzie ok? Czy może sam kapinos na elewacji później sztucznie podnieść - dokładając jeszcze XPS ponad elementy brzegowe?

Oprócz tych pytań jeśli ktoś ma jakieś uwagi - to poproszę.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego błędy projektowe posadowienia na płycie porady inwestorom

bartitemat nr 308-998
visibility czytano 476 razy

Samodzielny montaż okna-drzwi tarasowych


Jestem przed montażem okien i chciałem się zapytać czy moje bazgroły na rysunku są poprawne biorąc pod uwagę uszczelnienie okien tarasowych za pomocą membrany EPDM.
Na wstępie tylko powiem, że fundamenty są skopane posmarowane dysperbitem dlatego celowo brak na nich hydroizolacji, a izolacja pozioma między bloczkami fundamentowymi, a betonem komórkowym to plastikowa papa 1mm. Zapomniałem na rysunku o posadzce :)
1 - bloczki betonowe
2 - XPS 15 cm (a na fundamentach EPS100 10 cm)
3 - beton podkładowy
4 - beton komórkowy 12cm wysokości
5 - klinaryt 8 cm
6 - drzwi tarasowe
7 - papa pcv 1mm
8 - hydroizolacja bitumiczna połączona z papą za pomocą taśmy butylowej i taśmy kauczukowej
9 - membrana EPDM
10 - podest z betonu napowietrzonego a na nim zagęszczona pospółka i kostka brukowa, między kostką a epdm zalewa uszczelniająca na zimno

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego tarasy naziemne porady inwestorom

GTtemat nr 308-1007
visibility czytano 342 razy

Hydroizolacja z atestem pod podłogę na gruncie


Witam,
Proszę o informację jakiego preparatu użyć do wykonania hydroizolacji podłogi na gruncie, który będzie posiadał atest higieniczny? W ateście higienicznym BORNIT Fundamentflex 2K możemy przeczytać, że jest przeznaczony do:

"wykonywania izolacji na zewnątrz budynków (w tym na balkony i tarasy) oraz wewnątrz w części podziemnej budynków pod piwnice i garaże, nieusytuowane na jednym poziomie z pomieszczeniami przeznaczonymi na pobyt ludzi"

Z tego powodu projektant oznajmił, że nie może wprowadzić go do projektu na podłogę pod jastrychem grzewczym. Nie podpisze się pod takim rozwiązaniem, ze względu na powyższą informację. Nie chciałbym fundować mojej rodzinie i sobie jakiegoś zagrożenia zdrowotnego, ale też nie chciałbym pozostawić wolnej ręki wykonawcy, który widząc w projekcie gołe hasło: "hydroizolacja x2" zastosuje jakikolwiek preparat.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego projektowanie projekty budowlane projekty wykonawcze porady inżynierom porady inwestorom porady architektom porady wykonawcom hydroizolacje podłogi

Michał D.temat nr 308-1274
visibility czytano 446 razy

Dobór warstw elewacyjnych przy ociepleniu styropianem


Dzień dobry, mam prośbę o zweryfikowanie i odpowiedź na pytania dotyczące produktów firmy Sto.
1). Ściana murowana z ytong, w tym roku będzie ocieplona i zrobiona warstwa zbrojąca, wylewki i tynki będą na wiosnę, a tynk na elewacji na jesieni za rok, by ewentualnie uniknąć wykwitów na elewacji.
2). Do klejenia styropianu - Sto-Baukleber. Do klejenia styropianu do OSB - ściana szczytowa - Sto-Dispersionskleber. Jaka będzie lepsza siatka zbrojąca oczka co 4 mm czy 6 mm?
3). Jako warstwę zbrojącą firma Sto podaje użycie np. StoArmat Classic plus - ale ma to swoją cenę czy można użyć jako warstwy zbrojącej produktu StoLevell Uni? Dlaczego ewentualnie ten pierwszy produkt jest bardziej polecany?
4). Jaki grunt użyć po roku czasu, przed położeniem tynku? Tynk jaki na ten moment rozpatruję to StoLotusan® K/MP lub StoSilco® K/R/MP, chyba że coś źle dobrałem to proszę o informację.
5). Ponieważ zrezygnowałem z boniowania, ale żeby front domu był bardziej wyrazisty chcemy zrobić pasek między oknami wykorzystując farbę StoColor Lotusan® G. Pasek będzie miał szerokość ok. 1 m i długi na 2 +2+1 metr.
6). Dopytam też od razu, z uwagi, że strop jest drewniany by zrobić tynki, chce najpierw położyć wełnę i paroizolację, a co za tym idzie muszę zrobić pasek tynku w strefie sufitu podwieszanego do którego będę mógł przykleić taśmą butylową wspomnianą folię. Tynk byłby położony na odcinku 10-15 cm, ewentualnie do strefy gdzie będzie tynk już widoczny. Ponieważ tynk chce wykonać w tym roku, ale jednocześnie nie czekać aż tak długo z przyklejeniem foli bo też będzie w tym roku, jaki produkt użyć. Myślałem nad produktem firmy Bornit - Baurex Aqua. Ewentualnie inny produkt po którym mógłbym szybko przystąpić do prac odczekując tydzień lub dwa. Realizacja będzie pod koniec września. Przyznam, że nie bardzo wiem jaki produkt dobrać, a ponieważ jest to mały odcinek może być droższy by wykonać szybciej. Czy jakaś warstwa gruntująca będzie konieczna jeśli tak to jaki produkt użyć?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego elewacje ocieplenia tynki wewnętrzne paroizolacje porady inwestorom porady wykonawcom

FelixFtemat nr 308-1346
visibility czytano 463 razy

Zamiana warstwy kruszywa płukanego na membranę kubełkową pod betonem podkładowym


Witam. PILNE
W środę (25.09) leję podbudowę pod płytę fundamentową. Wykonałem już szalunki i wszelkie prace. Została mi tylko folia kubełkowa klejona taśmą jak Pan rekomendował. Mam jeszcze takie pytania:
1) Po zagęszczeniu pospółkę zakryłem folią budowlaną by mi się nie rozseparowywała powierzchniowo co zdało egzamin. Folia mi została więc skleiłem na zakładach taśmą do folii (pozaklejałem też większe dziury) i trafi ona jako pierwsza warstwa pod folię kubełkową. Chroni nadal pospółkę ponadto praca z folią kubełkową będzie prostsza bo na stosunkowo czystym podłożu. Folię budowlaną wywinąłem na burty i "przytakerowałem", pytanie - czy to w czymś nie przeszkodzi? KB nie widział problemu. Zamieszczam zdjęcie.
2) Miałem problem z rurą osłonową do wody. Niestety tak wyszło, że na wierzchu było kolanko i w nim rura, część kolanka wyszłaby ponad podbudowę i tak się zastanawiałem, czy nie utrudniałoby to nałożenia masy KMB. Stąd rurę osłonową włożyłem w większą rurę osłonową (200 co mi kawałek został), pod całością i wokół rur jest żwir. Czy tak zostawić czy tez nie jest ta dodatkowa osłona konieczna?
3) Leję beton samozagęszczalny (już zadałem pytanie na ten temat i Pan odpowiedział wyczerpująco, też co nieco poczytałem). Niestety nie ma możliwości zaraz nakryć go folią z powodu kształtu płyty i wielkości (brak podejścia). Stąd pytanie czy można by do czasu jego stwardnienia stosować polewanie wodą?

Odpowiedź płatna 61,50 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego fundamenty płytowe porady inwestorom

AWtemat nr 308-1349
visibility czytano 788 razy

Poprawna hydroizolacja fundamentów albo ratowanie wadliwej?


Mam pytanie o taśmy - pod ścianami zewnętrznymi mamy membranę jak w książce na str. 162, ale bez izolacji termicznej od środka. Membrana wystaje ok 5-6 cm poza lico muru. Z tego co zrozumiałam taśmę przyklejamy w takim układzie na płasko, do membrany i do bet. podkładowego tak aby środek taśmy, był na granicy membrany, tak? A wzdłuż ściany już tylko faseta z masy KMB?
Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy projektowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego fundamenty hydroizolacje porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom


 
 
7
 
6
 
5
 
4
 
3
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.