porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 68


 
 
8
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
mefjiutemat nr 308-2562
visibility czytano 218 razy

Skraplająca się para wodna na nieogrzewanym strychu


Narobiłem biedy i teraz szukam rozwiązania jak to naprawić. Mam użytkowe poddasze i dość duży nieużytkowy strych wraz z wyłazem w celu składowania w przyszłości.
Na stropie od góry płyta OSB, 2 warstwy wełny na przemian 10 i 18 cm następnie folia paroprzepuszczalna i płyta GK.
Na płycie GK zbiera się woda i zrobił się grzyb, nie wszędzie a tylko w niektórych miejscach głównie nad pokojami gdzie nie ma jeszcze folii i przechodzi ciepłe powietrze.
Wełna też jest mokra.
To co zrobiłem - odkręciłem kilka płyt i postawiłem osuszacz jednak czuję że to za mało.
Jak ratować poddasze?
Dom jeszcze nie zamieszkany, ogrzewanie włączone jakieś 2 tygodnie temu.

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe błędy wykonawcze budowa domu jednorodzinnego ocieplenia poddasza użytkowe poddasza nieużytkowe porady inwestorom porady wykonawcom

PFtemat nr 308-2605
visibility czytano 213 razy

Mocowanie wspornika komina stalowego do stropu i więźby dachowej


Pytanie o prawidłowy montaż na stropie betonowym wspornika stropowego komina stalowego izolowanego. Komin prowadzony ma być od kominka wolnostojącego przez strop i strefę poddasza nieużytkowego (zgodnie z projektem strop będzie ocieplony wełną mineralną, a na termoizolacji drewniany podest/podłoga na legarach).
Producent systemu kominowego dostarczył wraz z elementami komina: płytę stalową przeciwpożarową, rękaw izolacyjny z twardej wełny w stalowej obejmie (mający zapewniać odpowiednie odsunięcie drewnianego podestu od komina), wspornik stropowy. Producent również wskazał schemat ideowy montażu (w załączniku), ale wg mnie to bardziej jest przykład montażu do konstrukcji stropu drewnianego. Czy odnosząc to do mojego przypadku ten wspornik nie powinien znajdować się wraz z płytą przeciwpożarową bezpośrednio na stropie a nie na podeście jak sugerowałby rysunek?
Drugie, powiązane z tym pytanie, jak montować paroizolację na stropie wokół komina?

Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego kominy kominki porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2675
visibility czytano 269 razy

Ocieplenie murłaty


Dzień dobry.
Jak należy prawidłowo wykończyć pustą przestrzeń po obu stronach murłaty? Czy przestrzeń zaznaczoną na rysunku (1 i 2) należy pozostawić tak jak jest czy dodatkowo docieplić? Jeśli tak, to czym?
Druga prośba, czy mógłby Pan zaznaczyć na rysunku gdzie powinien zaczynać się styropian a gdzie kończyć wełna? Czy połączenie wełny i styropianu powinno być specjalnie wykonane?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego dachy domy jednorodzinne ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

kpmtemat nr 308-2676
visibility czytano 209 razy

Lokowanie przewodów wentylacji mechanicznej na stropie strychu


Dzień dobry,
dom piętrowy, strop betonowy. na stropie ma być rozkładana rekuperacja: rury, skrzynki. Następnie strop będzie ocieplony wełną. Czy folię paroizolacyjną należy rozłożyć przed rozłożeniem rekuperacji. Nadmieniam, że rekuperacja będzie przytwierdzana do stropu.
pozdrawiam
Paweł

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego wentylacja mechaniczna stropy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Mr_Harrytemat nr 308-2689
visibility czytano 272 razy

Hydroizolacja fundamentu i podłogi na gruncie, a membrana kubełkowa


Izolacja fundamentu z cegły oraz betonu podkładowego pod planowane ogrzewanie podłogowe – jakie grupy preparatów są niedozwolone i szkodliwe?

1. Izolacje hybrydowe typu Remmers MB 2K lub BORNIT Profidicht Hybrid 2K – czy jest możliwe zastosowanie ich do izolacji fundamentu od wewnątrz oraz jako hydroizolacja betonu podkładowego pod styropian i ogrzewanie podłogowe w części mieszkalnej? W jednej z porad pisał Pan, że izolacje typu hybrydowego nie powinny być stosowane od wewnątrz ze względu na szkodliwy składnik, zamiast tego należy stosować izolacje polimerowo-cementowe flex lub izolacje polimerowo-bitumiczne/masy KMB bezrozpuszczalnikowe.

2. Czy stosując izolację polimerowo-cementową flex jest możliwe połączenie pionowej izolacji fundamentu z poziomą izolacją betonu podkładowego zakładając, że izolacja fundamentu była nałożona dużo wcześniej i zakończyła wysychanie? Jak należy wykonać takie połączenie (taśma butylowa, bitumiczna, kauczukowa, zatapianie taśmy mineralną masą hydroizolacyjną)?

3. Czy folia kubełkowa rozłożona od wewnątrz fundamentów przed wykonaniem zasypu powinna być przymocowana do izolacji polimerowo-cementowej i jeżeli to w jaki sposób? Ułożenie folii kubełkowej wykonuje się kubełkami w stronę gruntu - żeby nie uszkodzić izolacji bitumicznej przed zasypaniem. Czy w przypadku izolacji polimerowo-cementowej flex od wewnątrz fundamentu stosuje się zasady z porady nr 17 i układa kubełkami w stronę izolacji? Czy zyskamy w ten sposób możliwość odparowania wilgoci z fundamentów i ich dosychania? Izolacja mineralna pozwala na dyfuzję pary wodnej i dlatego stosujemy ją w strefie cokołu. Czy stosując ją głębiej w strefie wewnętrznej fundamentu zasypanego gruntem należy zapewnić przestrzeń do odparowania wilgoci technologicznej lub wilgoci podciąganej kapilarnie (w przypadku fundamentów, gdzie wykonano odtworzenie izolacji poziomej metodą iniekcji, która nie daje gwarancji 100% skuteczności) poprzez odpowiednie ułożenie foli kubełkowej - kubełkami w stronę izolacji?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fundamenty hydroizolacje iniekcje przeciw wilgoci membrany kubełkowe wykonawstwo porady wykonawcom porady inżynierom porady inwestorom porady architektom projekty wykonawcze

Radosławtemat nr 308-2799
visibility czytano 274 razy

Ocieplenie dachu, a murłata


Żałuję, że tak późno znalazłem Pana portal jak i książkę, no ale nic nie zrobię. Błędy, które popełniłem „chcąc dobrze” już są dokonane. Muszę prosić o pomoc w sprawdzeniu pomysłu / doborze rozwiązania.

Temat dotyczy wykonania sufitów na poddaszu użytkowym. Sama wysokość poddasza od jastrychu do wys. Spodu Kleszcza ma 286 cm. Dach o skosie 40 st. Murłata niestety usytuowana na środku wieńca. Przed okresem letnim zostały wykonane tynki na ścianach i chwilę przed tym konsultowałem się z wykonawcą, który mi doradził, abym zamiast obijać murłatę styropianem czy bloczkiem, po prostu zwiększył grubość wełny na skosie i dociągnął dach do styku ze ścianą. No cóż.. nie sprawdziłem jego wyliczeń ile cm potrzebowałbym na odejście od krokwi, powiedział mi, że 15. Niestety prawda jest zupełnie inna i potrzebuję ok. 23 cm… Uważam to za niemożliwe do wykonania (proszę mnie poprawić) i wydaje mi się, że muszę jednak tą murłatę obudować. Jednakże zgodnie z ww. ustaleniami z wykonawcą koncepcja przed tynkowaniem była taka, że skos łączy się ze ścianą, a przy murłacie będzie po prostu wełna. Murłata była dość mocno powyginana i miała w niektórych miejscach spore nieszczelności. Wypełniłem je pianką, na całej długości przykleiłem taśmę wewnętrzną soudala i jeszcze jej brzegi przesmarowałem płynną membraną Soudala, chcąc zapewnić sobie usunięcie tej nieszczelności. Wykonawca założył narożniki aluminiowe no i tak to zostało zatynkowane.

No i teraz mam 2 warianty do wyboru – pierwszy – z dołączeniem skosu do ściany, wariant z wieloma minusami i dodatkowo znacznie zmniejszający dostęp do ściany zew.

A także drugi – jednak z zabudowaniem tej murłaty. W tym wypadku pomysł jest taki, że musiałbym te narożniki usunąć, dociąć XPS, tak aby ten przylegał do murłaty (z uwzględnieniem docięcia na wyoblony narożnik przez taśmę) i był lekko cofnięty względem ściany wew. Do murłaty chciałbym przykleić XPS pianoklejem do styropianu, a na styropian nałożyć klej, wpasować siatkę i na to nałożyć tynk. Czy jest to dobry sposób? Bardzo bym prosił o doradztwo jakie kroki tu poczynić, aby to połączenie było szczelne oraz aby od środka miało to ręce i nogi.

Druga sprawa dotyczy stropu poziomego poddasza, czyli podłogi strychu. Przesyłam kilka wariantów i prosiłbym o pomoc w wyborze lub ich zmianie. Założenie jest takie, że wykończeniem podłogi jest płyta OSB. Muszę zdecydować czy lepiej przybić ją bezpośrednio do kleszczy i sufit obniżać na dłuższych wspornikach na taką wysokość, aby zmieściła się rekuperacja, a pod nią jeszcze trochę izolacji albo dołożyć wsporniki na kleszcze i dopiero przytwierdzić płyty OSB podnosząc podłogę, a podwieszony sufit wykonać zaraz pod skrzynką rozprężną rekuperacji. Wariantem 3 natomiast jest schowanie skrzynki rozprężnej pomiędzy krokwiami, przymocowanej do wsporników poprzecznych i wypuszczenie jedynie już rur idących pod kleszczami do konkretnych skrzynek. W tym wypadku nie musiałbym obniżać aż tak sufitu

Do powyższych zagadnień zrobiłem proste rysunki, aby bardziej to rozjaśnić.

Odpowiedź płatna 246,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe domy jednorodzinne budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

Anna Serdyńskatemat nr 308-2843
visibility czytano 212 razy

Nawiewanie zimnego powietrza do pomieszczeń na poddaszu


W zeszłym miesiącu odebraliśmy budynek.
Mamy problem z przewiewaniem poddasza podczas silniejszych wiatrów. Problem zaczyna być odczuwalny powyżej około 10m/s. Dominują u nas wiatry zachodnie i właśnie problem jest w pokoju od strony zachodniej. Wykończenie góry jest deską boazeryjną zamiast K-G (dalej warstwy jak w analizach) i mamy kilka miejsc w których bardzo odczuwamy wwiewanie powietrza. Podczas jednej wietrznej nocy przy prędkości wiatru 10-15m/s temperatura potrafi nam spaść w tym pokoju z 21 do 18-19 stopni ( i tak się już utrzymuje). Przy silnych wiatrach musimy również na stałe zamykać nawiewniki (fizycznie włożyć piankę z otuliny do rur w otwór wentylacyjny w oknie) w tym pokoju), ponieważ nawet podczas przymknięcia na minimum wieje z nich bardzo mocno (np. grzywkę rozwiewa jak się stanie na wprost). W załączniku zdjęcia z zaznaczonymi miejscami ujścia zimnego powietrza.

Drugim pomieszczeniem w którym zlokalizowaliśmy ujście zimnego powietrza jest strych.
Na nieocieplonej od wewnątrz ścianie wieje spod foli (pomiędzy folią a ścianą) z prawego dolnego rogu, oraz z narożnika przy wyłazie dachowym. Ocieplenie wełną jest do samego szczytu, podłoga strychu jest przewiewna z sufitem poddasza.
Temperatury na strychu bez wiatru utrzymują się 17-19 stopni, przy temperaturze na poddaszu 21 stopni jak wieje spada do 12 stopni.
Czy ten nieocieplony kawałek szczytu powinniśmy dodatkowo ocieplić? jeśli tak to czy możemy EPSem lub XPSem i jakiej grubości?

Wykonawca od ocieplenia poddasza, póki co zaangażował się w sprawę i jest otwarty na propozycję zlokalizowania i usunięcia problemu.

I tutaj moja prośba o radę, od czego zacząć, żeby od razu "połowy domu" nie rozebrać i znaleźć przyczynę?

Odpowiedź płatna 738,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego błędy wykonawcze dachy ocieplenia porady inwestorom porady wykonawcom

YTBtemat nr 308-2876
visibility czytano 151 razy

Czy butyl gryzie się z bitumem?


Na stronie jednego z producentów taśmy butylowej dekarskiej jest napisane żeby nie łączyć z masami bitumicznymi. Z tego co widzę to większość producentów raczej nie podaje takiego zastrzeżenia . Czy nie należy łączyć tych materiałów?
Przy hydroizolacji posadzek/fundamentów tego typu taśmy stykają się z masami bitumicznymi a nawet są w nich zatapiane.


Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego hydroizolacje polimerowo-bitumiczne bezrozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-bitumiczne rozpuszczalnikowe hydroizolacje polimerowo-cementowe flex taśmy klejące butylowe porady inwestorom porady wykonawcom


 
 
8
   ...  
3
 
2
 
1
 
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.