porady i konsultacje budowlane
Strona wykorzystuje cookies w celach statystycznych oraz poprawnego działania serwisu.
Zapoznałem się z Regulaminem Serwisu BDB.
BDB porady budowlane i doradztwo techniczne
jesteś:
architektem, projektantem,
kierownikiem, wykonawcą,
inwestorem
?
jeśli tak, to serwis dla Ciebie
!

porady budowlane

© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.


pytania i odpowiedzi
komentarze
Wpisz nieodmienialne części szukanych fraz, np. "ław fund",
wciśnij klawisz ENTER, a będą wyświetlone wyniki
zawierające wszystkie odmiany:
ław fundamentowych, ławą fundamentową, ławami fundamentowymi itd.
list_alt spis treści
? zadaj pytanie

znalezionych tematów: 43


 
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
Breslandtemat nr 308-852
visibility czytano 289 razy

Nakrokwiowe a klasyczne ocieplenie dachu


Z porady nr 830 przekazałem inwestorowi i architektowi pierwsze dwa akapity, zgodzili się na zmianę technologii ocieplenia dachu skośnego na wełnę, ale nakrokwiowo. Warunki narzucone przez inwestora i architekta to oprócz izolacji termicznej spełniającej przyszłe wymagania, odpowiednia izolacja akustyczna oraz wykończenie wnętrza płytą GK zakrywającą drewnianą konstrukcję dachu.

Projektowany dach ma 6 połaci, 6 krokwi narożnych zewnętrznych i jedną wewnętrzną, dwie kalenice na różnych poziomach, dodatkowo przed murłatą występuje wypłaszczenie połaci - zmiana nachylenia połaci z 45%(50) do 35-ciu %. (na rys. brakuje komina oraz dużej lukarny).

Moim zdaniem dla takiego dachu i ww. założeń rozwiązanie nakrokwiowe jest zbyt skomplikowane, wymagające opracowania wielu szczegółów i będzie trudne w wykonawstwie (przeglądałem rozwiązania Isovera i Rockwoola). Namawiam do tradycyjnego rozwiązania z izolacją pomiędzy i podkrokwiową – jeden z argumentów jaki dostałem przeciwko takiemu rozwiązaniu, to mostek w miejscu połączenia krokwi z murłatą – jestem w stanie zniwelować go na tyle, aby nie miał większego znaczenia.

Czy faktycznie ocieplenie pomiędzy i podkrokwiowe, może być tu lepszym rozwiązaniem?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego dachy ocieplenia porady inwestorom porady architektom porady inżynierom nakrokwiowe ocieplenie dachu

Tomasztemat nr 308-868
visibility czytano 349 razy

Czy impregnować płytki parapetowe zewnętrzne?


Czy płytki wbudowane na parapety zewnętrzne należy impregnować?
Dlaczego? Czym? W jakich przypadkach tego nie robić?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: budowa domu jednorodzinnego budynki zabytkowe parapety zewnętrzne kamienne porady architektom porady inwestorom porady inżynierom porady wykonawcom

Niszczutemat nr 308-955
visibility czytano 445 razy

Wpływ zamiany zasilenia kotła na charakterystykę energetyczną


Witam, poniżej zamieszczam moje wątpliwości:
1. Pytanie dotyczy analizy nr 2017/2018 Dlaczego jest różnica m.in. w grubości warstwy ocieplenia ściany budynku ze względu na to, że nie będzie dostępu do gazu ziemnego jako źródła ciepła? Jeżeli planuję ogrzewanie gazem z butli ( na stałe) to czy wyniki analiz nie zmienią się?
2. Jakie wymiary powinny mieć dreikanty?
3. Szerokość ław fundamentowych wynosi 60 cm, beton podkładowy będzie wynosił 80 cm. Zazwyczaj szerokość papy to 100 cm, czy jest możliwość wykorzystać te pozostałe 20 cm, np. jako 4 paski po 20 cm i zgrzewać je na łączeniach między sobą?
4. Czy jest możliwość uzyskania kontaktu do firmy polecanej przez Pana odnośnie wykonania projektu wentylacji hybrydowej, projektu ogrzewania podłogowego i grzejników oraz montażu stolarki drzwiowej i okiennej? Jeśli nie można tutaj to czy można wysłać na prywatny adres mailowy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego ogrzewanie centralne ogrzewanie podłogowe wentylacja hybrydowa porady inwestorom

perkastemat nr 308-959
visibility czytano 221 razy

Nadbudowa na domu-bliźniaku


Dzień dobry,
Przymierzam się do nadbudowy domu czteroizbowego z lat 60-tych o poddasze użytkowe, dodam iż dom jest bliźniakiem. Wybudowany z cegły pełnej. W związku z czym mam kilka pytań:
1 Co powinna zawierać umowa z projektantem, wyczytałem że wystarczy napisać jedno zdanie, ale czy to nie zostawia zbyt dużo swobody na interpretację?
2 Czy trzeba i kto ma wykonać ekspertyzę, czy w ogóle można nadbudować - chodzi głównie o fundamenty?
3 Jako że jest to dom bliźniak ze ścianą wspólną z cegły pełnej, to nie ma w niej prawie żadnej izolacyjności. Jak można się zabezpieczyć na wypadek, gdy sąsiad przestanie grzać w ogóle. I jak wykonać izolację poddasza gdzie jest tylko cegła połówkowa z dziurami, zwłaszcza, że musi być tam ogniomurek i brak jest możliwości na wykonanie poprawnej analizy C-W. Jak to zaizolować poprawnie?
4. Chciałbym użyć styropianu do docieplenia, jednakże 2m od granicy muszę zastosować wełnę, czy wobec można łączyć oba systemy izolacji?
5. Dom ma zawilgocone ściany, niestety nikt jednoznacznie nie może wskazać przyczyny - ludzie od osuszania fundamentów nie stwierdzili problemów. Jak rozwiązać ten temat?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe audyty energetyczne domy jednorodzinne domy murowane ekspertyzy porady inwestorom

Tomasztemat nr 308-1076
visibility czytano 191 razy

Wpływ gęstości na parametry fizyczne termoizolacji


Jak zmieniają się parametry techniczne wełny mineralnej w funkcji jej gęstości?
Jak zmieniają się parametry techniczne natryskowej pianki poliuretanowej zamkniętokomórkowej w funkcji jej gęstości?
Jak zmieniają się parametry techniczne natryskowej pianki poliuretanowej otwartokomórkowej w funkcji jej gęstości?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: fizyka budowli termoizolacje

Tomasztemat nr 308-1077
visibility czytano 179 razy

Montaż płyt wełny mineralnej lamelowej do podłoża


Dlaczego płyty lamelowe w systemie ETICS mocuje się do ściany łącznikami, których średnica talerzyków dochodzi nawet do 100 mm?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: termoizolacje ocieplenia

Marek Malektemat nr 308-1101
visibility czytano 192 razy

Głębokość termoizolacji fundamentu w gruncie


Z analiz c-w dla mojego domu wynika, że termoizolacja fundamentu ma sięgać do głębokości 100 cm ppt. Izolowana jest więc ława do tej głębokości. Czy jeżeli wymuruję wyższą ścianę fundamentową tak, że wierzch ławy będzie na głębokości 100 cm ppt to nie będzie już konieczne izolowanie ławy?
Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe budowa domu jednorodzinnego fundamenty termoizolacje porady inwestorom

Piotr Marektemat nr 308-1114
visibility czytano 202 razy

Hydroizolacja, a brak otuliny stali zbrojeniowej w betonie


W jednym miejscu został za nisko ułożony beton PF w wyniku czego brak odpowiedniej otuliny. Przy czyszczeniu odsadzki pod masę KMB wyłoniła się stal zbrojeniowa. Bardzo proszę Pana o informację jak poprawnie to zabezpieczyć, zależy mi na bardzo cienkiej warstwie powłoki żeby nie zmienić poziomu pod termoizolacje. Czy wystarczy sama farba przeciwkorozyjna i na to KMB? Jaka jest wymagana minimalna grubość masy PCC?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: błędy wykonawcze naprawa żelbetu porady inwestorom porady wykonawcom

Tomasz Sobierajskitemat nr 308-1218
visibility czytano 774 razy

Piana PUR natryskiwana bezpośrednio na deskowanie pełne


W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, par.321 znajdują się wymagania cyt.:
„1. Na wewnętrznej powierzchni nieprzezroczystej przegrody zewnętrznej nie może występować kondensacja pary wodnej umożliwiająca rozwój grzybów pleśniowych.
2. We wnętrzu przegrody, o której mowa w ust.1, nie może występować narastanie w kolejnych latach zawilgocenia spowodowanego kondensacją pary wodnej.
3. Warunki określone w ust. 1 i 2 uważa się za spełnione, jeżeli przegrody odpowiadają wymaganiom określonym w pkt.2.2.4 załącznika nr 2 do rozporządzenia”.
Nie mniej jednak przepis ten jest chyba ignorowany. Od kilku lat na forach budowlanych oraz stronach wykonawców izolacji natryskowej PUR przeczytać można o tym jak poprawnie wykonać izolację pianą PUR natryskiwaną bezpośrednio na deskowanie pełne. Ostatnio zauważyłem jednak większą ostrożność i asekurowanie się wykonawców, być może jest to podyktowane reklamacjami Inwestorów.

Czy spotkał się Pan już z sytuacją, że z powodu wykonania natrysku bezpośrednio na deskowanie pełne lub deskowanie pełne pokryte papą, doszło do zawilgocenia przegrody i rozwoju grzybów pleśniowych?

Jako przykład większej ostrożności zamieszczam cytaty ze strony wykonawcy. Informacje te znajdowały się w dziale Częste pytania:

"Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deskowanie?
Każdorazowo nasz przedstawiciel przyjeżdżając na pomiar dokonuje pomiaru wilgotności więźby dachowej higrometrem i określa indywidualne warunki. Ale głównym założeniem jest poziom wilgotności <11%.

Czy można przeprowadzić natrysk bezpośrednio na deski przy dachu krytym papą i jaka pianą?
To jest dość specyficzny przypadek i każdorazowo należy skonsultować, bowiem z jednej strony mamy szczelną powierzchnię jaką tworzy papa z drugiej strony nie chcemy tego aż tak szczelnie zamknąć dlatego w takim wypadku zalecane jest położenie piany otwarto komórkowej i oczywiście pomiar wilgotności więźby dachowej przez naszego konsultanta.

Czy występuje efekt skraplania i czy wymagana jest membrana?
Efekt skraplania wynika z różnicy temperatury między powierzchnią zewnętrzną i wewnętrzną powyżej 5 cm piany nie występuje już ten efekt, nie ma też konieczności stosowania foli paroizolacyjnej na pianę ale też nie ma przeciwskazań szczególnie w pomieszczeniach narażonych na wilgoć takich jak łazienki czy kuchnie."

Panie Jerzy, tylko, czy zabiegi sugerowane przez wykonawcę pozwolą faktycznie wyeliminować zagrożenie kondensacji pary wodnej?
Trzecie pytanie dotyczy sugerowania przez wykonawców pianki natryskowej, optymalnej grubości izolacji PUR. Sugerują grubość od 15 do 18 cm. Czy ta grubość przypadkiem nie wynika z ograniczeń tej technologii, niż rzetelnej analizy?

Odpowiedź płatna lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne dachy ocieplenia

Marek Wozowczyktemat nr 308-1261
visibility czytano 475 razy

Czego wymagać od wykonującego adaptację projektu typowego?


Witam zakupiłem gotowy projekt domu 120m. Czy mógł by pan opisać czego wymagać od architekta który będzie robić adaptację? Oczywiście projekt nie posiada analiz ani rysunków szczegółowych wymaganych w rozporządzeniu z 2012 r.
Odpowiedź płatna 123,00 zł lub bezpłatna dla nabywców książki
"SEKRETY TWORZENIA MUROWANYCH DOMÓW BEZ BŁĘDÓW"
Jesteś posiadaczem książki? zaloguj się
patrz także: analizy cieplno-wilgotnościowe analizy optymalizacyjne projekty budowlane porady inwestorom


 
 
5
 
4
 
3
 
2
   ...  
1
 
 
© All rights reserved. Wszystkie prawa zastrzeżone. Zabrania się kopiowania, powielania lub rozpowszechniania zawartości w jakiejkolwiek postaci, części lub całości. Porady są doradztwem technicznym i nie stanowią projektu budowlanego ani rzeczoznawstwa - w rozumieniu Prawa Budowlanego - mogą być wykorzystane przez projektantów, inwestorów, wykonawców, kierowników budów i budujących we własnym zakresie (po zatwierdzeniu przez osobę uprawnioną). Autorzy i serwis BDB nie ponoszą odpowiedzialności materialnej ani prawnej za wykorzystanie treści, bowiem nie mają kontroli nad wdrożeniami. Bonus w postaci bezpłatnych porad budowlanych przysługuje nabywcom w serwisie BDB książki SEKRETY... Stosowane skróty: KB = kierownik budowy, DB = dziennik budowy, INI = inspektor nadzoru inwestorskiego, c-w = analiza cieplno-wilgotnościowa, KMB = masa hydroizolacyjna polimerowo-bitumiczna grubowarstwowa, c.w.u. = ciepła woda użytkowa, PB = prawo budowlane, PCC = masa PolimerConcretCement, KT = karta techniczna produktu, DWU = deklaracja własności użytkowych.
7343fddd4bf6f1c8885c4d553d6ee292.webp
1864b0865e509fa829cdb3e1ea6c7385.webp
c70634f680f2a81ce453d961feaaba39.webp
7e3a524abdf978f80cea6f69e25dad0a.webp

Newsletter

Zapisz się do newslettera aby otrzymywać informacje o nowościach w Serwisie BDB

Kontakt

Biuro Doradztwa Budowlanego
home ul. Owocowa 20,
16-070 Porosły Kolonia k/Białegostoku
mail biuro@bdb.com.pl
phone tel. 602-330-355 (po godz. 11:00)
linkedin linked in
linkedin instagram
facebook funpage
facebook
grupa domy
bez błędów
facebook
grupa sekrety budowy
domów bez błędów
facebook
grupa architekt
magister czy inżynier
facebook
grupa 15 tysięcy
porad budowlanych
2007-2024 Wszystkie prawa zastrzeżone. All rights reserved.